اخبار و رویدادها, بازی, بازی, کنسول, یادداشت

چرا ایکس باکس سری ایکس برای طرفداران بازی‌های ترسناک فوق العاده است؟

ایکس باکس سریز ایکس

با توجه به نمایش‌ها و تریلر‌هایی که در چند وقت اخیر منتشر شده است، می‌توان گفت که ایکس باکس سریز ایکس (Xbox Series X) محل مناسبی برای طرفداران بازی‌های ترسناک و ژانر وحشت، خواهد بود.

ایکس باکس سریز ایکس

دهه‌ی پیش، حکم یک دوره‌ی طلایی و رنسانس گونه را برای ژانر وحشت داشت. در این محدوده‌ی زمانی، ما شاهد انتشار بازی‌های ترسناک با کیفیت و فوق العاده‌‌ای بودیم و ممکن است تا سال‌های آینده، چنین Line-Up با کیفیتی را در ژانر وحشت، مشاهده نکنیم. ماحصل این دوره‌ی زمانی و نقطه‌ی اوج آن، بازی Residen Evil 7: Biohazard بود که توانست هم طرفداران قدیمی و هم بازیکنان جدید مجموعه را راضی کند. اثری که هم فروش تجاری عظیمی را تجربه کرد و هم از نگاه منتقدان به عنوان یک بازی با ارزش معرفی شد. این موفقیت‌ها به گونه‌ای پیش رفت که نسخه‌ی هفتم مجموعه‌ی رزینت اویل، به پرفروش‌ترین بازی سری تبدیل شد. بازی Resident Evil بر خلاف مکانیک‌ها و دوربین جدیدش، بیش‌تر از همه‌ی رزیدنت اویل‌های سال‌های اخیر، به ریشه‌ی خود پایبند بود و احساس تجربه‌ی یک Residen Evil واقعی را به بازیکن می‌داد.

البته که بازی Residen Evil 7 تنها بازی ترسناک درخشان دهه‌ی پیش نبود و بسیاری از آثار دیگر، حرف‌های زیادی برای گفتن داشتند و در حد خود، به موفقیت‌هایی رسیدند. حال با توجه به نمایش‌ها و تریلر‌هایی که در چند وقت اخیر منتشر شده، می‌توانیم انتظار بازی‌های ترسناک با کیفیتی را در آینده، بکشیم.

در مراسم‌ها و کنفرانس‌های یک سال اخیر، شاهد معرفی چندین پروژه‌ی ترسناک از توسعه دهندگان با تجربه بودیم که برخی از آن‌ها تنها برای کنسول‌های نسل نهم یعنی ایکس باکس سریز ایکس و پلی استشن 5 منتشر خواهند شد و توجهی به کنسول‌های نسل هشتم، نخواهند داشت و اگر کسی بخواهد به تجربه‌ی آن‌ها بپردازد، باید به خرید یک کنسول جدید فکر کند. در بین دو کنسول جدید، نسخه‌ی آمریکایی آن، یعنی ایکس باکس سریز ایکس، Line-Up قوی‌تری از بازی‌های ترسناک را به خود دیده است و خریداران این کنسول می‌توانند به تجربه‌ی بازی‌های ترسناک بهتری بپردازند.

درست است که ایکس باکس سریز ایکس با تاخیر خوردن بازی Halo Infinite ضربه‌ی تبلیغاتی بزرگی خورده، اما مایکروسافت می‌تواند با سرمایه گذاری در زمینه‌ی بازی‌های ژانر وحشت، فروش بهتری را برای کنسول خود تجربه کند. حال اگر می‌خواهید با این بازی‌ها بیش‌تر آشنا شوید و اطلاعات مختلفی از آن‌ها را متوجه شوید، به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید.

بازی‌های ترسناک Multi-Platform

با توجه به تجربه و آن چه که تا امروز دیده‌ایم، اکثریت بازی‌های ترسناک به صورت Multi-Platform عرضه می‌شوند و پلتفرم هدف خود را به یک محصول خاص، خلاصه نمی‌کنند. بازی‌های Multi-Platform، آثاری هستند که برای چنیدن پلتفرم مختلف منتشر می‌شوند و هیچ گاه نام یک بازی انحصاری بر روی آن‌ها نمی‌خورد.

یکی از این بازی‌های مولتی پلتفرم، بازی Residen Evil 8: Village است که هم برای ایکس باکس سریز ایکس و هم برای پلی استیشن 5 منتشر می‌شود و فرق خاصی میان آمریکایی‌ها و ژاپنی‌ها نمی‌گذارد. این بازی، به گونه‌ای ادامه‌ی نسخه‌ی هفتم است و دوباره دوربین اول شخص را، به مجموعه بازگردانده. اما با توجه به نمایش بازی، می‌توانیم بگوییم که بازی Residen Evil 8 از نسخه‌ی هفتم هم به ریشه‌‌ها نزدیک‌تر است و می‌توانیم آن را به عنوان یک رزیدنت اویل Original بشناسیم.

بازی Residen Evil 8

شاید با خود فکر کنید که بازی Residen Evil 8 چگونه به ریشه‌های خود نزدیک‌تر می‌شود؟ پاسخ ساده است، این بازی مانند نسخه‌های اولیه بازیکن را مجبور به گشتن یک محیط بزرگ و ترسناک می‌کند که انواع و اقسام موجودات عجیب و غریب در  آن سرگردان هستند و شما باید راه خود را از میان این هیولاهای وحشتناک،باز کنید.

علاوه بر این موارد، نکته‌ای که آن را بیش از پیش به عنوان یک بازی موردانتظار معرفی می‌کند، این است که پلتفرم مقصد نسخه‌ی هشتم رزیدنت اویل، کنسول‌های نسل نهمی هستند و این بازی خود را به ضعف‌های سخت افزاری کنسول‌های نسل هشتم، محدود نمی‌کند و قصد دارد که از حداکثر توان ایکس باکس سریز ایکس و PS5 استفاده کند و سخت افزار این دو را به چالش بکشد. بنابراین، این بازی را می‌توانیم به عنوان یک بازی موردانتظار که طرفدارن بسیاری دارد، بشناسیم. البته هوادان مجموعه‌ی رزیدنت اویل و بازی‌های ترسناک، باید حداقل یک سالی بری تجربه‌ی این اثر صبر کنند، چرا که رزیدنت اویل هشت، برای عرضه در سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است.

بازی Residen Evil 8 تنها بازی ترسناک Multi-Platform یکی دو سال آینده نخواهد بود، چرا که یک بازی ترسناک دیگر نیز برای ایکس باکس سریز ایکس منتشر خواهد شد. بازی Observer: System Redux، ساخته‌ی استودیو Bloober Team، که پیش از این در سال ۲۰۱۷ برای پلتفرم‌های مختلف منتشر شده بود، قرار است در سال ۲۰۲۰ با یک ارتقای گرافیکی مناسب ایکس باکس سریز ایکس، به دست هواداران برسد. بازی Observer: System Redux یک اثر ترسناک روانشناختی است که در یک محیط سایبرپانکی جریان دارد. البته که این بازی هنوز تاریخ مشخصی برای عرضه ندارد و ناشر این بازی، تنها به گفتن سال عرضه اکتفا کرده و زمان دقیقی را اعلام نکرده‌ است. البته انتظار می‌رود که این اتفاق در تعطیلات سال ۲۰۲۰ و همزمان با عرضه‌ی خود ایکس باکس سریز ایکس، رقم بخورد.

و اما در پایان، هواداران بازی‌ Dying Light 2 می‌توانند پس از مدت‌ها صبر به تجربه‌ی این اثر در یک جهان باز و پسا آخالزمانی، به جنگ با زامبی‌ها بپردازند. هم چنین، بازی ترسناک و نقش آفرینی Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 پس از مدت‌ها قرار است به دست بازیکنان برسد و حس ترس آن‌ها را ارضا کند، اما این دفعه در یک بازی نقش آفرینی و ترسناک، که کم‌تر مانند آن را تجربه کرده‌ایم و همین موضوع می‌تواند این بازی را به یک محصول موردانتظار تبدیل کند. اما متاسفانه، هیچکدام از این دو بازی ذکر شده، تاریخ انتشار مشخصی را دریافت نکرده‌اند ولی می‌‌توانیم بگوییم که نیازی نیست بازیکنان بیش‌تر از یکی دو سال برای تجربه‌ی این اثر، صبر کنند.

هم چنین در این میان، بازی‌های ترسناک مستقلی هم وجود خواهد داشت که در چند سال آینده برای هر دو کنسول منتشر می‌شوند و هواداران بازی‌های مستقل هم می‌توانند به تجربه‌ی این بازی‌ها بپردازند.

ایکس باکس سریز ایکس

بازی‌های ترسناک انحصاری کنسول Xbox Series X

درست است که بازی‌های ترسناک Multi-Platform زیادی برای کنسول ایکس باکس سریز ایکس برنامه ریزی شده‌اند و قرار است و در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ منتشر شوند، اما دلیلی که باعث شده ما این کنسول را به عنوان محل مناسبی برای بازی‌های ترسناک معرفی کنیم، بازی‌های ترسناک انحصاری ایکس باکس سریز ایکس است. هم چنین، با این که این بازی‌ها با قابلیت Play Anywhere مایکروسافت بر روی رایانه‌های شخصی هم قابل بازی است، هدف و تمرکز مایکروسافت برای فروش این بازی‌ها بر روی کنسول خود خواهد بود و آن‌ها صد در صد ترجیح می‌دهند که بازیکنان این انحصاری‌ها را روی کنسول خودشان، تجربه و بازی کنند.

شاید درخشان‌ترین این آثار انحصاری، بازی در در دست توسعه‌ی استودیو Bloober Team، یعنی بازی The Medium، است که موفق شده توجهات بسیاری را به خود جلب کند. پیش‌تر در مورد استودیو Bloober Team و بازی Observer صحبت‌هایی ترتیب دادیم، اما این استودیو بازی‌های ترسناک باارزش دیگری مانند Blair Witch و Layers of Fear را توسعه داده و کارنامه‌ی درخشانی را برای خود درست کرده است. حال جدیدترین اثر این استودیو نام آشنای لهستانی، یعنی بازی The Medium، قصد دارد نوآوری‌های قابل توجهی در ژانر بازی‌های ترسناک به وجود آورد. Bloober Team قصد دارد با ارائه‌ی یک گیم پلی متفاوت، این کار را به سرانجام برساند.

با توجه به گفته‌ی سازندگان، بازی The Medium بازیکن را در نقش یک روانشناس قرار می‌دهد که قادر است بدون محدودیت در بین دو بعد (Dimension) مختلف سفر کند. این مکانیک، به احتمال زیاد روند گیم پلی اثر را به یک مورد منحصر به فرد تبدیل می‌کند و به بازیکن اجازه می‌دهد که یک بازی کالت و بدیع را تجربه کند. البته که سازندگان ادعا کرده‌اند که اجرای این بازی رو سخت افزار‌های ضعیف‌تر غیر ممکن است و به همین دلیل ایکس باکس سریز ایکس را به عنوان پلتفرم مقصد معرفی کرده‌اند.

با این توصیفات می‌توانیم بازی The Medium را دز ضمره‌ی موردانتظار‌ترین بازی‌های سال قرار دهیم. هم چنین با توجه به این که بازی The Medium قرار است در تعطیلات پاییزی منتشر شود، قرار است یکی از بزرگ‌ترین و جاه طلبانه‌ترین بازی‌های ایکس باکس سریز ایکس را در فاصله‌ای کوتاه، تجربه کنیم.

بازی دیگری که قرار است به عنوان یکی از آثار انحصاری ایکس باکس سریز ایکس منتشر شود، یک بازی شوتر سوم شخص ترسناک به نام The Bizarre Scorn است. این بازی هنوز در حال طی کردن مراحل توسعه‌ی خود است و به احتمال زیاد مدت زمان زیادی تا انتشار آن باقی مانده. اثر دیگی که می‌توان از آن نام برد، بازی Martha Is Dead است که وقایع آن در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق میافتد و قرار است که تصاویر و گرافیک واقع گرایانه‌ای را ارائه دهد. بازی Martha Is Dead، در ابتدا برای پلی استشن 5 هم معرفی شد ولی ناشران بازی در ادامه تصمیم گرفتند که کنسول سونی را نادیده بگیرند و این بازی را به عنوان یک اثر انحصاری برای ایکس باکس سریز ایکس، منتشر کنند.. در تریلر این بازی، دوربین فردی را نشان می‌داد که قصد دارد صورت یک جنازه را ببرد و از آن به عنوان صورت خود استفاده کند. درست است که هنوز اطلاعات زیادی از این بازی منتشر نشده است، اما با توجه به تریلر مرموز و ترسناکش، می‌توانیم انتظار یک بازی فوق العاده ترسناک را بکشیم. هم چنین، لازم به ذکر است که این بازی برای عرضه در سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده و طرفداران می‌توانند در این محدوده‌ی زمانی، به تجربه‌ی اثر مورد نظر بپردازند و از آن لذت ببرند.

ایکس باکس سریز ایکس

بازی‌های ذکر شده در این مقاله‌ یا همزمان با عرضه‌ی خود ایکس باکس سریز ایکس منتشر می‌شود، یا دنبال زمان مناسبی در سال ۲۰۲۱ می‌گردند. حتی ممکن است که برخی از آن‌ها، به همین زودی‌ها به دست هواردان نرسند برای سال‌های آینده برنامه ریزی شده باشند. هم چنین بازی دیگری که در مراسم Xbox Games Showcase معرفی شد، بازی state Of Decay 3 است که می‌توان آن را به عنوان یک بازی ترسناک شناخت، چرا که در یک دنیای آخرالزمانی زامبی زده جریان دارد. اما با توجه به این که تنها یک تریلر سینمایی کوتاه از آن منتشر شد، قرار نیست به این زودی‌ها برای ایکس باکس سریز ایکس منتشر شود. اما هنوز هم می‌توان به این بازی و نتیجه‌ی نهایی آن امیدوار بود، به شرطی که سازندگان از اشتباهات نسخه‌ی دوم درس بگیرند و به اصلاح آن‌ها بپردازند.

پلی استیشن 5 هم بازی‌های ترسناک عظیمی خواهد داشت

درست است که این مقاله در مورد بازی‌های ترسناک ایکس باکس سریز ایکس بود، اما این موضوع بدان معنی نیست که پلی استیشن 5 میزبان بازی‌های ترسناک باکیفیتی نشود. علاوه بر بازی‌های Multi-Platform که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، بازی Quantum Error هم یک بازی شوتر اول شخص و ترسناک است که در یک محیط فضایی جریان دارد و بازیکن باید با استفاده از اسلحه‌ی خود به سلاخی‌ موجودات مختلف بپردازد. انتظار می‌رود که بازی Quantum Error عناصر مشابهی را با مجموعه بازی‌های Dead Space تجربه کند، چرا که کلیت این دو بازی، تا حدودی شبیه هم است و Dead Space می‌تواند منبع الهام قابل احترامی برای این بازی واقع گردد.

هم چنین، در چند وقت اخیر شایعه‌های مبنی بر ساخت یک نسخه‌ی جدید از بازی Silent Hill پخش شده و ادعا می‌شود که این شایعه از یک منبع موثق نشأت می‌گیرد. اما به هر حال، تا کنون هیچگونه احبار رسمی از این بازی منتشر نشده و چاره‌ای به جز صبر کردن و منتظر ماندن برای برنامه‌های سونی نداریم.

ایکس باکس سریز ایکس

در پایان، اگر شما هم به تجربه‌ی بازی‌های ترسناک علاقه دارید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک‌ها به صفحه‌ی خرید بازی residen Evil 3 Remake یا صفحه‌ی خرید بازی Residen Evil 2 Remake مراجعه کنید.

نظر شما کاربران تیلنو در این باره چیست؟ آیا شما هم منتشر عرضه‌ی این بازی‌های ترسناک هستید؟ یا ژانر وحشت جزء سبک‌های مورد علاقه‌ی شما نیست؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Gamerant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید