راهنمای خرید, راهنمای خرید کنسول, راهنمایی و آموزش

مقایسه ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس: کدام انتخاب بهتری برای شما است؟

ایکس باکس سری ایکس

اگر یک فرد تصمیم خود را برای ورود به نسل نهم کنسول‌های خانگی مایکروسافت گرفته باشد، با یک دو راهی بزرگ روبرو می‌شود. ایکس باکس سری ایکس یا بردار کوچک‌ترش یعنی ایکس باکس سری اس؟ ما در این مقاله به موضوع انتخاب از بین دو کنسول نسل نهمی مایکروسافت خواهیم پرداخت تا شما انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید.

مدت زمان زیادی از عرضه کنسول‌های نسل نهمی نمی‌گذرد و هنوز افراد زیادی وجود دارند که می‌خواهند در سریع‌ترین زمان ممکن کنسول موردعلاقه خود را تهیه کنند. اما برخی از این افراد ممکن است به خاطر محدودیت‌های مالی یا هر دلیل شایع دیگری، در این تصمیم به مشکل بخورند. انتخاب از بین کنسول‌های نسل نهمی سونی و مایکروسافت یک بحث است و انتخاب از بین ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس یک بحث دیگر. انتخاب از بین PlayStation 5 و Xbox Series X می‌تواند خیلی راحت‌تر باشد، به خصوص هنگامی که متوجه می‌شویم این دو کنسول تفاوت‌های زیادی با هم دارند. اما وقتی که انتخاب از میان Xbox Series X و Xbox Series S به میان می‌آید، با روند مشکل‌تری روبرو هستیم. این دو نه تنها از بازی‌ها و سرویس‌های یکسانی استفاده می‌کنند، بلکه هر کدام می‌توانند در نوع خود طرفداران ایکس باکس را راضی نگه دارند. در ادامه، با ریز شدن در موضوعات مختلف سعی می‌کنیم که شما را در طی این انتخاب، روشن‌تر کنیم.

مقایسه Xbox Series X و Xbox Series S

ایکس باکس سری ایکس

قیمت

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، Xbox Series X و Series S تقریبا عملکرد مشابهی دارند و تنها در یک سری از زمینه‌های خاص از یکدیگر جدا می‌شوند. اما اولین نکته‌ای که می‌خواهیم به آن بپردازیم قیمت این دو کنسول است. با توجه به قیمت بالای کنسول‌های نسل نهمی، یک برچسب قیمت معقولانه‌تر می‌تواند به شدت مهم باشد. همان‌طور که به احتمال زیاد می‌دانید، ایکس باکس سری ایکس با قیمت ۵۰۰ دلار و ایکس باکس سری اس هم با قیمت ۳۰۰ دلار در بازارهای جهانی در دسترس قرار دارند. بنابراین هر طور که حساب کنیم Xbox Series S از این لحاظ خیلی به صرفه‌تر از برادر بزرگ و قدرتمندتر خود است. البته این قیمت پایین دلایل خاص خود را دارد که در ادامه به آن‌ها بیش‌تر می‌پردازیم. اما به هیچ وجه نگران نباشید، ایکس باکس سری اس می‌تواند تمام نیازهای یک بازیکن را که انتظار یک کنسول نسل نهمی دارد، برطرف کند.

عملکرد سخت افزاری

در زمینه عملکرد و قدرت سخت‌افزاری، از هر زاویه‌ای که نگاه کنیم Xbox Series X بهتر از Xbox Series S است. اول از همه این قدرت ۱۲ ترافلاپسی ایکس باکس سری ایکس بوده که حدود سه برابر از ایکس باکس سری اس با قدرت ۴ ترافلاپسی، بهتر است. مشخصا این قدرت سه برابری امتیاز به شدت مناسبی برای Series X حساب می‌شود و می‌توانیم این موضوع را در هنگام اجرای بازی‌ها و اطلاعات روی کاغذ مشاهده کنیم. برای مثال، ایکس باکس سری ایکس می‌تواند بازی‌های مختلف را با رزولوشن 4K واقعی اجرا کند و این در حالی است که ایکس باکس سری اس حداکثر قادر به اجرای بازی‌های مختلف با رزولوشن 1440P یا همان 2K است. با توجه به این موضوع، اگر تلوزیون 4K ندارید کنسول قدرتمندتر آن چنان که باید نمی‌تواند قدرت خود را به نمایش بگذارد. اما به هر حال، سری ایکس قدرتمندتر است و حتی اگر به نمایشگر مناسبی هم دسترسی نداشته باشید می‌توانید از کیفیت بصری بالای بازی‌های مختلف نهایت لذت را ببرید.

اما تفاوت Xbox Series X و Xbox Series S تنها به وضوح تصویر یا همان رزولوشن خلاصه نمی‌شود. ایکس باکس سریز ایکس می‌تواند مجموعه‌ی بزرگی از بازی‌ها را با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه اجرا کند و این در حالی است که ایکس باکس سریز اس توانایی اجرای بازی‌های کم‌تری را با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه دارد. البته این موضوع باز هم به مشخصات نمایشگر شما باز می‌گردد. اگر تلوزیون یا مانیتور شما از نرخ تازه‌سازی 120Hz پشتیبانی نکند، باید به طور رسمی با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه خداحافطی کنید.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، ویژگی‌های گرافیکی مختلف است. اگر تجربه بازی با رایانه‌های شخصی را داشته باشید این موضوع را بهتر درک خواهید کرد. برای مثال، هنگامی که شما می‌خواهید یک بازی را روی PC خود تجربه کنید، به تنظیمات گرافیکی بازی موردنظر می‌روید و امکانات مختلف آن را با قدرت رایانه شخصی خود تطابق می‌دهید. چنین رابطه‌ای در دو کنسول Xbox Series X و S هم وجود دارد و کنسول ضعیف‌تر در برخی از مواقع برای فراهم کردن یک نرخ فریم ثابت، مجبور به پایین آوردن کیفیت برخی از اجزا می‌شود.

اگر بخواهیم یک نتیجه کلی را برای این قسمت تداعی کنیم، باید متذکر شویم که اگر به یک نمایشگر مدرن و قدرتمند دسترسی دارید در تهیه ایکس باکس سری ایکس شک کنید؛ اما اگر تنها به یک نمایشگر معمولی دسترسی دارید و جلوه بصری بازی‌ها آن‌قدر برای شما اهمیت ندارد، می‌توانید به سراغ کنسول ضعیف‌تر ردموندی‌ها بروید.

امکان تهیه بازی‌های فیزیکی

شاید اگر هنگامی که ایکس باکس سری X و S را از نزدیک ببینید، بعد از تفاوت رنگ این دو متوجه عدم حضور درایو فیزیکی در Series S شوید. در واقع، اگر هنوز هم می‌خواهید بازی‌های را به صورت فیزیکی تهیه کنید و کلکسیون خود را تشکیل دهید، بدون شک ایکس باکس سری ایکس گزینه بهتری است. اما اگر از نظر شما تهیه دیسک بازی‌ها کمی گران است و خرید آن‌ها به صورت دیجیتالی می‌تواند در هزینه نهایی صرفه جویی کند، ۲۰۰ دلار را در حساب بانکی خود نگه دارید و به سراغ سریز اس بروید. البته در این صورت، دیگر نمی‌توانید از دوستان خود بازی قرض بگیرید یا این که به خرید دیسک‌های دست دوم بپردازید.

البته موضوعی که باید به آن اشاره کرد، سرویس ایکس باکس گیم پس است که در چند وقت اخیر حسابی در معرض توجه قرار گرفته. شما می‌توانید با خرید اشتراک این سرویس با یک قیمت معقول، به مجموعه بزرگی از بازی‌های مختلف دسترسی پیدا کنید. ایکس باکس سری اس و Xbox Game Pass یکی از به صرفه و رویایی‌ترین ترکیب‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. هم‌چنین، اگر شما در حال حاضر به تهیه پلی استیشن 5 اقدام کرده‌اید و دوست دارید تنها از سرویس ایکس باکس گیم پس اسفاده کنید، تهیه Xbox Series S منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

ایکس باکس سری ایکس

فضا نصب بازی‌ ها در ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس

Xbox Series X حدود ۸۰۲ گیگابایت و Xbox Series S حدود ۳۶۴ گیگابایت فضای قابل استفاده دارد و این خبر از برتری کنسول قدرتمندتر می‌دهد. موضوعی که باید به آن اشاره کنیم، این است که واقعا نباید نگران کمبود جا در هر یک از این دو کنسول باشید. ایکس باکس سری ایکس که تکلیف مشخصی دارد؛ اما مایکروسافت برای ایکس باکس سری اس هم تدابیری اندیشیده است. فایل نصب بازی‌ها روی Xbox Series S، از حجم کم‌تری نسبت به سایرین برخوردار است و به همین دلیل بازی‌ها به نسبت کنسول Xbox Series X حجم کم‌تری اشغال می‌کنند. از این‌ها هم گذشته، مگر یک بازیکن به طور همزمان به تجربه چند بازی می‌پردازد؟ چه نیازی است اثری که آن را تمام کرده‌ایم تا مدت‌ها نگه داریم؟ با این حال، اگر شما دوست دارید مجموعه بازی‌های خود را به صورت همزمان روی حافظه کنسول نگه دارید، می‌توانید به خرید حافظه جانبی SSD بپردازید که خود مایکروسافت آن را به طور رسمی عرضه کرده است. این حافظه SSD جانبی با قیمت ۲۰۰ دلار در دسترس قرار دارد.

ظاهر و حجم اشغالی دو کنسول

شاید زیبایی ظاهر یک کنسول و حجمی که آن اشغال می‌کند زیاد برای کاربران اهمیتی نداشته باشد؛ اما اشاره کردن به آن هم خالی از لطف نیست. ابعاد کنسول ایکس باکس سری اس ۱۵/۱cm در ۲۵/۱cm در ۶/۵cm بوده و این در حالی است که ابعاد ایکس باکس سری ایکس ۱۵/۱cm در ۳۰.۱cm در ۱۵/۱cm است. هر دوی این کنسول‌ها ظاهر به نسبت زیبایی دارند، اما Xbox Series S به خاطر سفید رنگ بودن‌اش ممکن است خیلی سریع‌تر کثیف شود. البته ایراد بزرگی که در Xbox Series X و وجنات سیاه رنگ آن وجود دارد، ماندن اثر انگشت است. کافی است انگشت شما کوچک‌ترین برخوردی با بدنه کنسول داشته باشد تا اثر انگشتتان روی آن باقی بماند. البته که این اثرات تنها با یک دستمال مرطوب از بین می‌روند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، قابلیت استفاده از هر دو کنسول به طور عمودی و افقی است. حالت پیش‌فرض Xbox Series X به صورت عمودی و ایستاده و حالت پیش‌فرض Xbox Series S هم به صورت افقی است. اما با این شرایط، شما می‌توانید هر دو کنسول را در زوایای موردعلاقه و مناسب خود قرار دهید.

ایکس باکس سری اس

در پایان اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید از بین دو کنسول نسل نهمی مایکروسافت یکی را انتخاب کنید، می‌توانید به صفحه خرید Xbox Series X و خرید Xbox Series S مراجعه کنید.

نظر شما در مورد ایکس باکس سری X و ایکس باکس سری S چیست؟ شما کدام یک را به دیگری ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *