عمومی, مقالات عمومی, یادداشت

بازی The Last of Us Part 2: مواردی که باید قبل از تجربه‌ی آن بدانید

بازی The Last of Us 2

بازی The Last of Us Part 2 دارای جزئیات و مکانیک‌های بی‌شماری است و هم چنین چندین راه‌ را برای رد کردن مراحل جلوی پای بازیکن می‌گذارد و همین موضوع، ممکن است باعث مشکل شدن برخی از بخش‌های اثر شود. اگر هنوز بازی The Last of Us 2 را شروع نکرده‌اید و قصد تجربه آن را دارید، پیشنهاد می‌شود که این موارد را از دست ندهید.

بازی The Last of Us 2

بازی The Last of Us Part 2 قبل و پس از انتشار خود، حاشیه‌های فراوانی را به همراه داشت. از جدا شدن یکی از دو کارگردان اثر، یعنی بروس استرلی گرفته تا حاشیه‌های مربوط به فشار آوردن بر روی کارکنان استودیو ناتی داگ (Naughty Dog). این حاشیه‌ها پس از انتشار بازی هم ادامه پیدا کرد. با وجود این که لست آو آس 2 توانست در وبسایت متاکریتیک نمره‌ی ۹۴ را به خود اختصاص دهد، خیلی مورد توجه کاربران قرار نگرفت و امتیازات عجیب و غریبی از سوی آن‌ها دریافت کرد. به هر حال، نباید از کامل بودن بازی The Last of Us Part 2 در بسیاری از زمینه‌ها گذشت و ایراداتی بر آن گرفت که بر بازی وارد نیست.

دو مورد از زمینه‌های برتر این اثر، گیم پلی و داستان متفاوت آن است. ناتی داگ تمرکز زیادی را روی این دو بخش گذاشت و توانست استاندارد‌های جدیدی را در دنیای بازی‌های ویدیویی به وجود آورد. به هر حال این دو زمینه، پر جزئیات و تا حدودی پیچیده هستند که ممکن است یک بازیکن تازه وارد را در ساعات اولیه سر در گم کنند. بنابراین اگر فکر می‌کنید شما هم به عنوان یک بازیکن تازه وارد می‌توانید از یک سری از نکات آموزشی استفاده کنید، به هیچ وجه ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

1_ از بهترین قابلیت‌های هر شخصیت استفاده کنید

چه شخصیت الی (Ellie) و چه شخصیت ابی (Abby)، قابلیت‌ها و درخت مهارت متفاوتی دارند که هر کدام از این قابلیت‌ها، برتری خاصی را در طول بازی به شا می‌دهد. در بازی The Last of Us 2 شاهد درخت مهارت‌ بلند بالایی هستیم که می‌توانید از طریق آن، ویژگی‌های منحصر به فرد هر شخصیت را باز کنید. در بین همه‌ی این قابلیت‌ها، یک مورد اهمیت بیشتری را نسبت به سایرین دارد و آن مورد، ارتقای تاثیر گذاری Health Kitها است. در بازی آیتم به نام Health Kit وجود دارد که در صورت آسیب دیدن، می‌توانید با اسفاده از آن‌ها کمی از خط سلامتی خود را پر کنید تا از چنگال مرگ بگریزید. این Health Kitها را می‌توانید در طول بازی با استفاده از دو آیتم الکل و پارچه درست کنید. اما آن چه که الان باید روی آن تاکید کنیم، قدرتمندتر کردن این آیتم است. در طول بازی شما یک سری قرص‌ها را به نام Supplement پیدا می‌کنید که به کمک آن‌ها می‌توایند، بخش‌های جدیدی را در درخت مهارت‌های بازی باز کنید. پس زودتر از همه، تمرکز خود را روی ارتقای تاثیر گذاری Health Kitها بگذارید، چرا که در صورت ارتقای آن‌ها، می‌توانید میزان بیشتری از خط سلامتی خود را پر کنید. این مورد، در تمام طول بازی و به خصوص مبارزات پایانی، به درد شما می‌خورد، از این جهت که در نبرد‌های سخت و نفس گیر پایانی معمولا به دو یا سه تا از این health Kitها نیاز پیدا خواهید کرد.

سریال The Last of Us 2

2_ همه‌ی آیتم‌ها را به صورت خودکار بردارید

در بازی The Last of Us Part 2 امکانات و تنظیمات بسیاری وجود دارد که اگر در منو‌های بازی ریز نشوید و دقت نکنید، به وجود آن‌ها پی نخواهید برد. یکی از این امکانات که مناسب بازیکنان بی‌حوصله‌ و بی‌دقت‌تر است، قابلیت برداشتن خودکار آیتم‌ها یا به اصطلاحی Auto Pick-Up است. با فعال کردن این مورد، الی یا ابی با نزدیک شدن به هر آیتم به صورت خودکار آن را بر می‌دارند و شما دیگر نیاز ندارید که هر دفعه دکمه‌ی مثلث را برای این کار فشار دهید. البته باید بدانید که الی یا ابی در صورتی آیتم‌ها را از روی زمین بر می‌دارند که شما برای آن‌ها جایی را در کوله پشتی خود خالی داشته باشید.

3_ هنگامی که مواد اولیه‌ی کافی دارید، تا می‌توانید آیتم‌های مختلف بسازید

نگذارید که هیچ متریال (Matterial) یا مواد اولیه‌ای تلف شود. اگر ظرفیت یکی از متریال‌هایی که در اختیار دارید پر شد، با آن هر چه که می‌توانید بسازید. در بازی، موقعیت‌هایی پیش می‌آید که یکی از مواد اولیه‌ی شما، تا ته پر می‌شود و در ادامه به متریال مشابهی برخورد می‌کنید. در این صورت شما می‌توانید با ساخت آیتم‌هایی مانند تیر، کوکتل مولوتف، بمب دودزا و Health Kitها جایی برای متریال‌های اضافی باز کنید تا بتوانید آن‌ها را بردارید.

بازی The Last of Us 2

4_ در مقابل Infectedها از آتش استفاده کنید

ممکن است که این مورد را از نسخه‌ی اول بازی The Last of Us، به یاد بیاورید. هنگامی که مواد لازم را برای درست کردن کوکتل مولوتف دارید، بهتر است هر چه سریع‌تر یکی از آن‌ها را بسازید و با اسفاده از آن، به حساب Infectedها برسید. آتش می‌تواند آسیب بسیاری به اینفکتد‌ها بزند و آن‌ها را از پا در آورد. موضوع همین جا خاتمه پیدا نمی‌کند و شما در ادامه‌ی روند بازی، یک اسلحه‌ی آتش زا (Flamethrower) پیدا می‌کنید. این اسلحه‌ی قدرتمند به شما کمک می‌کند تا هر چه راحت‌تر از دست این موجودات خلاص شوید و راه خود را ادامه دهید. البته دقت کنید مهماتی که برای این اسلحه در طول بازی وجود دارد، بسیار محدود است. پس تنها زمانی از این اسلحه‌ی آتش زا استفاده کنید که به معنی واقعی کلمه، میان رانرها گیر افتاده‌اید و راه فراری پیدا نمی‌کنید.

5_ در طول مرحله‌ای که با اسب در شهر سیاتل در حال گشت و گذار هستید، در کنار فروشگاه موسیقی توقف کنید

در طول ساعات ابتدایی بازی، مرحله‌ای به نام Explore Everything وجود دارد که باید بر پشت اسب خود و همراه با دینا، تمامی آن منطقه را جست و جو کنید. اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد، یک فروشگاه وسایل و آلات موسیقی است. هنگامی که به این فروشگاه برسید، با یکی از به یاد ماندنی و زیبا‌ترین میان پرده‌های بازی The Last of Us 2 برخورد می‌کنید. از آن جایی که وارد شدن به این فروشگاه به طور کامل اختیاری است و خود بازی شما را مجبور به پیدا کردن این منطقه نمی‌کند، مطمئن شوید که به طور حتمی این فروشگاه را پیدا و میان پرده‌ی زیبای آن را مشاهده کنید. به احتمال زیاد اگر این منطقه را بدون مشاهده‌ی این فروشگاه موسیقی ترک کنید، پشیمان خواهید شد.

6_ اسلحه‌ی سرد خود را ارتقاء دهید و قوی‌تر کنید

درست است که شما در طول بازی، به اسلحه‌‌های سرد متعددی مانند چوب بیسبال، لوله‌ی فلزی، آچار قفلی و تبر بر می‌خورید و می‌توانید آن‌ها را بر دارید، اما ارتقای آن‌ها می‌تواند بسیار کمک کننده واقع شود. هنگامی که شما این کار را انجام دهید، نه تنها آن را تعمیر می‌کنید و خط سلامتی آن را باز می‌گردانید، بلکه می‌توانید با استفاده از آن‌ها و زدن یک ضربه، دشمنان خود را از پای درآورید. اگر متوجه پر شدن خط سلامتی اسلحه‌ی سرد نشدید، باید بدانید که می‌توانید با هر کدام از اسلحه‌ها، یک تعداد ضربه‌ی مشخص به دشمنان خود وارد کنید. برای مثال در طول بازی شما با یک سری از تبر‌ها برخورد می‌کنید. در حالت معمولی این تبر‌ها تنها ظرفیت زدن ۶ ضربه‌ی متوالی را به دشمنان دارند و برای کشتن دشمنان خود، زدن یک ضربه کافی نیست و باید برای کشتن آن‌ها، دو تا سه بار با اسلحه‌ی خود به آن‌‌ها ضربه بزنید و هنگامی که تعداد ضربات تبر شما به ۶ رسید، می‌شکند. شما می‌توانید با Upgrade این تبر‌ها، علاوه بر پر کردن میزان سلامتیشان، آن‌ها را به اسلحه‌ی مرگباری تبدیل کنید که برای کشتن یک دشمن، فقط به یک ضربه نیاز دارد.

بازی The Last of Us 2

7_ قبل از این که خیلی دیر شود، از حالت Photo Mode استفاده کنید

بازی The Last of Us 2 بدون شک یکی از زیباترین بازی‌های نسل هشتم کنسول‌های خانگی به شمار می‌رود و حاوی جلوه‌های بصری زیبای متعددی است. پس دقت کنید که از حالت عکاسی یا Photo Mode آن نهایت استفاده را ببرید، چرا که به خاطر روند خطی بازی، نمی‌توانید به عقب بازگردید و از منظر‌ه‌های زیبای آن عکس برداری کنید. این کار (برگشتن به عقب برای عکاسی) تنها زمانی میسر می‌شود که بازی را دوباره و از اول شروع کنید. درست است که بازی The Last of Us 2 از جذابیت و ارزش تکرار بالایی برخوردار است، اما دفعه‌ی اولی که بازی را تجربه می‌کنید و جزئیات داستان را نمی‌دانید، حس شیرین‌تری را از تجربه‌ی بازی کسب می‌کنید. یکی از این حس‌های شیرین، حالت عکاسی آن است. پس مطمئن شوید که با بی‌دقتی از کنار هیچ منظره‌ای رد نشوید و تا می‌توانید از آن‌ها تصویر برداری کنید.

8_ اسلحه‌ی مناسب خود را پیدا کنید

در بازی The Last of Us 2 اسلحه‌ یا Gunهای متعددی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، دخل دشمنان خود را بیاورید. درست است که این مورد سلیقه‌ای است و بر حسب سبک بازی شما معنی پیدا می‌کند، اما می‌توان گفت که بهترین اسلحه برای الی هفت تیر یا همان Revolver و بهترین اسلحه برای شخصیت ابی، Hunting Pistol است که می‌تواند دشمنان انسانی شما را تنها با یک تیر، به قتل برساند. ویژگی دیگر Hunting Pistol شخصیت Abby این است که بازیکن می‌تواند برای آن تیر بسازد. علاوه بر این‌ها، تیر و کمان الی هم می‌تواند در طول بازی کمک بسیاری به شما کند. اما آن اسلحه‌ای که همه‌ی بازیکنان با ان ارتباط برقرار می‌کنند و از سلاخی با آن لذت می‌برند، Shotgun بازی است.

9_ Infected ها را دور بزنید

این توصیه‌ای است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و خود شما هم در آینده متوجه آن خواهید شد. در طول بازی، دفعات بسیاری با Infectedهای ریز و درشت مواجه خواهید شد که اکثریت در گروه‌های بزرگی زندگی می‌کنند و دیدن یکی از آن‌ها، به معنی وجود اینفکتد‌های دیگر است. پس هنگامی که به آن‌ها برخورد کردید، تنها با مخفی کاری از کنار آن‌ها بگذرید و فقط در صورت نیاز آن‌ها را بکشید. چرا که اگر موقعیت شما توسط آن‌ها لو برود، همگی سمت شما روانه می شوند و قصد جانتان را می‌کنند و اگر بخواهید با آن‌ها بجنگید، باید مهمات زیادی را هدر بدهید. البته بعضی از مواقع هم وجود دارند که خود بازی شما را مجبور به نبرد با اینفکتد‌ها می‌کند. در این صورت همیشه نشانه‌ی خود را به سمت سر یا نقطه ضعف آن‌ها بگیرید تا بتوانید با مهمات هر چه کم‌تر، حسابشان را برسید. هم چنین بازی The Last of Us Part 2 در برخی مواقع شما را از تنهایی در می‌آورد و یک نفر را برای کمک به شما در نظر می‌گیرد. در این اوقات و زمانی که همراهی را در کنار خود می‌بینید، می‌توانید رو ی کمک آن‌ها حساب کنید، چرا که در برخی از نبرد‌ها خودشان کنترل را به دست می‌گیرند و دشمنان را از پای در می‌آورند.

10_ از Abby متنفر نشوید

در ساعات ابتدایی بازی The Last of Us 2 نقطه‌ای وجود دارد که با مشاهده‌ی آن، خون چلوی چشمانتان را می‌گیرپد و با تمام وجود از Abby متنفر می‌شوید و قصد جان او را می‌کنید. در این حال، خود را کنترل کنید و تلاش کنید داستانی را که بازی می‌خواهد برای شما تعریف کند، بپذیرید. درست است که این کار برای همه‌ی گیمر‌ها مشکل است، اما سعی کنید که با آن کنار بیاید و با منطق با آن رفتار کنید، چرا که قرار است ساعات زیادی کنترل شخصیت Abby را در دست بگیرید و داستان را از دید او مشاهده کنید.

بازی The Last of Us 2

در پایان اگر هنوز این بازی را شروع نکرده‌اید و می‌خواهید یکی از بهترین بازی‌های چند سال اخیر را تجربه کنید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک، وارد صفحه‌ی خرید بازی The Last of Us 2 شوید.

نظر شما در مورد موارد ذکر شده چیست؟ آیا این موارد توانسته‌اند به تجربه‌ی نهایی شما در بازی The Last of Us 2  تاثیر مثبت بگذارند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: forbes

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *