بازی, راهنمای خرید بازی Nintendo Switch, راهنمای خرید بازی PS4, راهنمای خرید بازی PS5, راهنمای خرید بازی Xbox Series X/S, یادداشت

۲۰۲۱ سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

سال جاری میلادی یک دوره بسیار خوب برای بازی های پلتفرمر سه بعدی (3D Platformer) بوده است. امسال آثار جذاب زیادی در این سبک منتشر شده‌اند و در ادامه سال نیز همین روند ادامه خواهد یافت. ما در این مقاله قصد داریم بهترین بازی های پلتفرمر سه بعدی که در سال جاری منتشر شده‌اند، به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با تیلنو همراه باشید.

انتشار بازی Super Mario 64 در اواسط دهه 90 میلادی به شکل چشم‌گیری در محبوب کردن بازی های پلتفرمر سه بعدی تاثیر داشت. پس از آن استودیوهای بازی‌سازی زیادی تلاش کرده‌اند که همان رویکرد شرکت نینتندو (Nintendo) را اتخاذ کنند و آثاری با این سبک و سیاق بسازند. آثار سبک پلتفرمر سه بعدی تا 10 سال پس از عرضه بازی Super Mario 64، همچنان محبوبیت خود را حفظ کردند. اما پس از آن، این سبک رو به افول رفت. کم کم بازی های پلتفرمر 3D در صنعت گیم کمتر و کمتر شدند. در این سال‌ها تمرکز بازی‌سازان رو ارائه آثاری در سبک شوتر و بازی‌های آنلاین چند نفره بوده است.

اما حالا که به سال 2021 رسیده‌ایم، شاهد تجدید حیات بازی‌های 3D Platformer هستیم. امسال بازی‌های جذاب و فوق‌العاده باکیفیتی در سبک پلتفرمر سه بعدی عرضه شده‌اند. حتی برخی از آن‌ها را می‌توان در لیست بهترین بازی‌های پلتفرمر 3D تاریخ صنعت گیم جای داد. با این حال نباید فراموش کنیم که راه زیادی تا پایان سال 2021 پیش رو داریم. اگرچه برخی از برترین بازی‌های این سبک تا به این جای سال عرضه شده‌اند، اما آثار قابل توجه دیگری وجود دارند که در ادامه به دست بازیکنان خواهند رسید. از همین رو می‌توان 2021 را سال بازی های پلتفرمر سه بعدی نامید.

در ادامه شاهد لیستی از بهترین بازی های 3D Platformer سال جاری خواهید بود. ما در این مقاله شرح می‌دهیم که چرا این آثار اینقدر موفق بوده‌اند. همچنین علت اهمیت این بازی‌ها برای این ژانر را توضیح می‌دهیم.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

پلتفرم: نینتندو سوییچ

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

کنسول Wii U در فروش اصلا موفق نبود. از همین رو تعداد کثیری از دوست‌داران بازی‌های ویدیویی هیچگاه شانس تجربه بازی Super Mario 3D World را به دست نیاوردند. بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury که برای نینتندو سوییچ پورت شده بود، نسبت به نسخه اصلی فوق‌العاده جذاب‌تر است. در واقع بازی Super Mario 3D World کاربران نینتندو سوییچ را حسابی تحت تاثیر قرار داد. نینتندو در پورت این اثر برای نینتندو سوییچ هیچ محتوای جدیدی به آن اضافه نکرد، اما گیم‌پلی این بازی به طور کلی بهبود پیدا کرد. علاوه بر این، بازی Super Mario 3D World حالا از حالت کوآپ (co-op) آنلاین پشتیبانی می‌کند. در نتیجه می‌توان آن را در بین بازی های پلتفرمر سه بعدی اثری قابل توجه دانست.

شاید همین تغییرات کافی بود، اما نینتندو پا را از این هم فراتر گذاشت. این شرکت با ارائه تجربه‌ای کاملا تازه به نام Bowser’s Fury، بازیکنان را شگفت‌زده کرد. بازی Bowser’s Fury همان فرمول و مکانیسم‌های پلتفرمینگ بازی Super Mario 3D را در حالت جهان‌باز (Open World) پیاده‌سازی کرده است. این اثر را می‌توان ترکیبی از Super Mario و بازی Breath of the Wild در نظر گرفت. بازی Bowser’s Fury تجربه‌ای کوتاه، ولی به یاد ماندنی است. در حقیقت اضافه شدن این بخش ارزش افزایش قیمت محصول را داشته است. حتی کسانی که نسخه اصلی را روی Wii U تجربه کرده‌اند، باز هم می‌توانند از تجربه این دو اثر روی نینتندو سوییچ لذت ببرند.

بازی Crash Bandicoot 4: It’s About Time

پلتفرم‌ها: ایکس باکس سری ایکس و اس، ایکس باکس وان، پلی استیشن 5، پلی استیشن 4، نینتندو سوییچ و پی سی

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

بازی Crash Bandicoot 4: It’s About Time برای اولین بار در سال 2020 عرضه شد. اما به لطف عرضه کنسول‌های نسل نهمی، شاهد انتشار نسخه ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس و پلی استیشن 5 آن در سال 2021 نیز بودیم. بازی Crash Bandicoot 4: It’s About Time به خودی خود اثر درخشانی بود، اما نسخه نسل نهمی آن عملکرد بهتری داشت. در واقع این اثر نسبت به نسخه نسل هشتمی‌اش پیشرفت زیادی را به خود دیده بود. اگرچه این اثر مثل بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury محتوای جدید ارائه نمی‌دهد، اما نسخه ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 بازی Crash Bandicoot 4 تجربه‌ای کاملا جدید برای کاربران کنسول‌های نسل نهمی به حساب می‌آید. در نتیجه می‌توان عرضه این اثر را یک اتفاق قابل توجه دانست و آن را بین بازی های پلتفرمر سه بعدی با اهمیت در نظر گرفت.

بازی It Takes Two

پلتفرم‌ها: ایکس باکس سری ایکس و اس، ایکس باکس وان، پلی استیشن 5، پلی استیشن 4 و پی سی

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

بازی‌های Super Mario 3D World + Bowser’s Fury و Crash Bandicoot 4: It’s About Time هر دو آثار بسیار خوبی هستند. اما هر دوی این بازی‌ها در سال 2021 مجددا عرضه شده‌اند و تاریخ انتشار اولیه آن‌ها مربوط به امسال نبوده است. طرفداران بازی های پلتفرمر سه بعدی احتمالا بیشتر به آثار اورجینال و جدید علاقه‌مند هستند. این جا است که نام It Takes Two به میان می‌آید. این اثر توسط سازنده بازی A Way Out خلق شده است و چنان تجربه‌ای از کوآپ ارائه می‌دهد که هرگز آن را از یاد نخواهید برد.

در بازی It Takes Two که نمونه درخشانی در سبک 3D Platformer است، حالت کوآپ صرفا یک ویژگی اضافی برای سرگرم کردن بازیکنان نیست. برعکس، این ویژگی درست هسته اصلی این بازی است. شما آثار زیادی پیدا نمی‌کنید که بتوانید فقط در حالت دو نفره آن را تجربه کنید. اما بازی It Takes Two یکی از آن‌هاست و شما نمی‌توانید داستان آن را به تنهایی پیش ببرید. این بازی حالت co-op را به خوبی پیاده‌سازی کرد و توانست تجربه‌ای بی‌نظیر را برای مخاطبانش به ارمغان آورد. البته قابل ذکر است که بازی It Takes Two خیلی چیزها را تغییر داد. از نظر گیم‌پلی، این اثر با سایر نمونه‌ها یکسان نیست و نوآوری‌های مختلفی را ارائه داده است. از همین روی می‌توان آن را یکی از آثار قابل توجه در بین بازی های پلتفرمر سه بعدی قلمداد کرد.

بازی It Takes Two از نظر تنوع بخش‌های مختلف نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بله، درست است که این بازی نیز اثری در سبک پلتفرمر 3D به حساب می‌آید و مانند نمونه‌های مشابه، بازیکنان زمان زیادی را به دویدن و پریدن اختصاص می‌دهند؛ اما هر مرحله گیم‌پلی منحصر به فردی ارائه می‌دهد تا مخاطبان به هیچ نحو احساس خستگی نکنند و این اثر برایشان تکراری نشود. ریتم بازی It Takes Two به قدری خوب است که هرگز تجربه آن شما را ناامید نمی‌کند. مراحل جدید همیشه چیز تازه‌ای برای نمایش دارند و از همین رو بازی توانست رضایت کامل طرفداران را به دست آورد. همین دلایل موجب شده که بازی It Takes Two به یکی از بهترین آثار سال 2021 بدل شود. بسیاری بر این عقیده هستند که این اثر لیاقت تمام این تمجیدها را داشته است.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart

پلتفرم: پلی استیشن 5

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

یکی دیگر از آثار سبک پلتفرمر سه بعدی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart بود که در سال جاری عرضه شد. طرفداران مجموعه آثار پلتفرمر Ratchet and Clank زمان زیادی منتظر بودند که این فرنچایز بار دیگر برای پلی استیشن منتشر شود. همه این انتظارات در سال 2021 با عرضه بازی Ratchet & Clank: Rift Apart روی پلی استیشن 5 به پایان رسید. این بازی را بدون شک می‌توان بهترین اثر از نظر طراحی ظاهری در بین کل آثار سبک 3D Platformer در تاریخ صنعت گیم قلمداد کرد. سازندگان این اثر به لطف سخت‌افزار قدرتمند کنسول پلی استیشن 5 توانستند از نظر بصری، یک بازی ستودنی را ارائه دهند. گرافیک بازی Ratchet & Clank: Rift Apart فوق‌العاده بوده و جلوه‌های بصری آن بسیار واقع‌گرایانه کار شده‌اند.

اگرچه بازی Ratchet & Clank: Rift Apart صرفا از پلی استیشن 5 برای به رخ کشیدن گرافیک بصری‌اش بهره نمی‌برد. این بازی از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این کنسول نیز به روش‌های خاصی استفاده می‌کند. مثلا حافظه SSD پلی استیشن 5 زمان بارگزاری را در این اثر کاهش می‌دهد. این مزیت باعث شده که پیاده‌سازی مکانیسم Rift به خوبی صورت بگیرد. این مکانیسم به بازیکنان اجازه می‌دهد که در لحظه از مکانی به محیطی کاملا جدید وارد شوند. علاوه بر این، بازی Ratchet & Clank: Rift Apart از کنترلر دوال‌سنس (DualSense) نیز نهایت بهره را می‌برد. تریگرهای تطبیق‌پذیر (Adaptive Triggers) و بازخورد لمسی (Haptic Feedback) از جمله قابلیت‌هایی در این کنترلر هستند که بازی از آن‌ها استفاده می‌کند. همه این ویژگی‌ها دست به دست هم دادند تا یکی از بهترین نسخه‌ها در کل مجموعه و یکی از برترین بازی های پلتفرمر سه بعدی در دسترس بازیکنان قرار گیرد.

بازی Psychonauts 2

پلتفرم‌ها: ایکس باکس سری ایکس و اس، ایکس باکس وان، پلی استیشن 4 و پی سی

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

بازی Psychonauts 2 جدیدترین اثر در لیست بازی های پلتفرمر سه بعدی است. طرفداران این سبک زمان زیادی چشم‌انتظار عرضه این بازی بودند. نسخه اصلی Psychonauts در سال 2005 منتشر شد و علی‌رغم دریافت بازخورد‌های مثبت، در فروش عملکرد موفقی نداشت. فروش ناامیدکننده این بازی کمی ساخت دنباله آن توسط استودیو Double Fine را به خطر انداخت. هرچند بازی Psychonauts موفق شد در طی سال‌ها، گروه‌هایی از بازیکنان را به سمت خود جذب کرده و یک فن‌بیس تشکیل دهد. به هر حال استودیو Double Fine توانست بودجه مورد نیاز برای ساخت نسخه دوم را به دست آورد و نتیجه نهایی هم آن چیزی شد که می‌توانید همین امروز تجربه‌اش کنید.

با وجود تاخیرهای متعدد و مشکلات فراوان در مسیر توسعه، بازی Psychonauts 2 بالاخره عرضه شد تا تعداد زیادی از طرفداران انتظاراتشان به اتمام برسد. اکثر بازخوردها نسبت به بازی Psychonauts 2 مثبت بوده است. مخاطبان از استودیو Double Fine به دلیل ارائه داستانی جذاب و زیرکانه تمجید کردند. علاوه بر این، مراحل این بازی 3D Platformer نیز به بهترین شکل طراحی شده است. بازی Psychonauts 2 حالا یکی از بهترین آثار عرضه شده در سال 2021 محسوب می‌شود و خوشبختانه از تاریخ 25 آگوست (3 شهریور ماه) روی سرویس ایکس باکس گیم پس (Xbox Game Pass) نیز در دسترس قرار گرفته است. حالا بدون تردید دوست‌داران این اثر بیشتر از طرفداران نسخه اصلی هستند.

بازی های پلتفرمر سه بعدی که در ادامه سال 2021 عرضه خواهند شد

2021 سالی برای بازی های پلتفرمر سه بعدی

بازی‌های بیشتری در سبک پلتفرمر 3D قرار است در ادامه سال 2021 عرضه شوند. در این بین انتشار دو اثر در سال جاری میلادی تایید شده است. بازی‌های Sonic Colors: Ultimate و Super Monkey Ball: Banana Mania هر دو آثاری هستند که قرار است امسال مجددا عرضه شوند. اما پیشرفت‌هایی که در این آثار دیده می‌شود، احتمالا ارزش تکرار آن‌ها را بالا می‌برد. بازی Sonic Colors: Ultimate ریمستری از بازی Sonic Colors محسوب می‌شود که طرفداران بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر بازی Super Monkey Ball: Banana Mania مجموعه‌ای از سه بازی قدیمی Super Monkey Ball است که از نظر گرافیکی بهبود پیدا کرده و کاراکترهای جدیدی را ارائه می‌دهد.

این احتمال وجود دارد که بازی های پلتفرمر سه بعدی بیشتری در سال جاری میلادی عرضه شوند. فقط باید صبر کنیم تا ببینیم چنین اتفاقی رخ خواهد داد یا خیر. حتی اگر صرفا آثار ذکر شده در این لیست تنها بازی‌های منتشر شده در سال 2021 باشند، باز هم امسال را می‌توان سالی درخشان برای سبک پلتفرمر سه بعدی در نظر گرفت.

این بود لیست بهترین بازی های پلتفرمر سه بعدی که در سال 2021 عرضه شده‌اند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. نظر شما درباره آثار این لیست چیست؟ کدام مورد را بیشتر دوست داشتید؟ نظارت خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GameRant

اینستاگرام تیلنو
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *