بازی, یادداشت

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

بازی Back 4 Blood دنباله‌ی معنوی مجموعه Left 4 Dead محسوب می‌شود. این بازی از استودیو Turtle Rock قرار است به زودی منتشر شود. اگر به بازی‌های شوتر اول شخص و آثار سبک ترس و بقا علاقه داشته باشید، بدون شک برای تجربه این اثر لحظه شماری می‌کنید. از همین رو ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله به ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood اشاره کنیم. پس در ادامه با تیلنو همراه باشید.

بازی Back 4 Blood از استودیو Turtle Rock قرار است در تاریخ 12 اکتبر (20 مهر ماه) عرضه شود و بار دیگر به ما اجازه دهد تا دست به قتل‌عام زامبی‌ها بزنیم. این استودیو سابقه کار کردن روی فرنچایز Left 4 Dead را نیز در کارنامه دارد و همین موضوع موجب می‌شود که انتظارات بیشتری از این اثر داشته باشیم. حالا باید صبر کنیم تا ببینیم بازی Back 4 Blood می‌تواند به اندازه مجموعه Left 4 Dead خوب عمل کند یا نه. به هر حال این بازی قرار است برای پلتفرم‌های ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و پی سی عرضه شود. قابل ذکر است که این اثر در روز عرضه در دسترس کاربران سرویس ایکس باکس گیم پس (Xbox Game Pass) قرار خواهد گرفت. اگر می‌خواهید ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood را بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

داستان و فضای بازی

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

این بازی جهانی را به تصویر می‌کشد که در آن زامبی‌ها در حال گسترش هستند. در واقع این اثر داستان جهانی پساآخرالزمانی را روایت می‌کند که به آشوب کشیده شده است. در جهان بازی Back 4 Blood انسان‌ها در حال نابود شدن هستند و اکثر آن‌ها به دلیل ابتلا به بیماری خاصی تبدیل به موجودات عجیب و غریبی شده‌اند که Ridden نامیده می‌شوند. داستان حول محور گروهی می‌چرخد که به نبرد با هیولاها مشغول هستند. این گروه که به Cleaners معروف است، ماجراجویی خود را در چپترهای (Chapter) مختلف دنبال می‌کند. آن‌ها مکان‌های مختلف را کاوش می‌کنند و هر Ridden که سد راهشان شود را از دم تیغ می‌گذرانند. گروه Cleaners باید در یک پروسه طولانی مدت تلاش کنند تا جهان بازی را از شر این بیماری و هیولاهای مختلف خلاص کنند. آن‌ها بیش از بقا به نابودی دشمنانشان فکر می‌کنند.

چپترها

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

داستان بازی Back 4 Blood از چپترهای مختلف تشکیل شده است. بد نیست اشاره کنیم که Evanburgh تنها کمپینی است که در زمان عرضه در دسترس قرار می‌گیرد. بخش داستانی به بازیکنان اجازه می‌دهد که در مکان‌های مختلف به تکه پاره کردن Riddenها مشغول شوند. در نسخه بتای بازی Back 4 Blood از دو چپتر رونمایی شده است. این دو چپتر The Devil’s Return و Blue Dog Hollow نام دارند که هر کدام دارای چهار مرحله هستند. هنوز دقیقا مشخص نیست که چه تعداد چپتر قرار است در زمان عرضه بازی در دسترس قرار بگیرد. شما برای کامل کردن هر بخش باید حدود یک ساعت زمان صرف کنید. البته این به درجه سختی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد.

گیم‌پلی

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

اگر تا به حال یکی از نسخه‌های فرنچایز Left 4 Dead را تجربه کرده باشید، به راحتی می‌توانید با بازی Back 4 Blood کنار بیایید. در واقع این بازی یک اثر شوتر کوآپ (co-op) است که شما را در مقابل سیل عظیمی از زامبی‌ها قرار می‌دهد. شما باید سلاح‌های مختلف را پیدا کرده و آن‌ها را ارتقا دهید، مواردی نظیر آیتم‌های سلامتی را بین اعضای گروه تقسیم کنید و هر کاری از دستتان برمی‌آید برای زنده ماندن انجام دهید. اگر کاری کنید که دسته‌ای از کبوترها پرواز کنند یا به هر نحو سر و صدا ایجاد کنید، گروه بزرگی از Riddenها به سمتتان هجوم آورده و حسابی شما را به دردسر می‌اندازند. نوع دیگری از دشمنان Special Ridden نام دارند که باید دعا کنید گیر آن‌ها نیفتید. برخلاف آثار مجموعه Left 4 Dead، در بازی Back 4 Blood هر عضو از گروه Cleaners پرک‌های (Perk) منحصر به فردی دارند. در بازی کارت‌هایی (Card) وجود دارد که به صورت اتفاقی اصلاحاتی را برای هر کاراکتر اعمال می‌کند. حتی ویژگی Aim-Down-Sight برای تیراندازی، یکی از این موارد محسوب می‌شود. شخصیت‌های بازی وقتی آسیب می‌بینند، دچار Trauma می‌شوند. Trauma موجب کاهش نوار سلامتی شده و برای بازیابی آن باید به ایستگاه شفابخشی دسترسی پیدا کنید.

درجه سختی

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

در بازی Back 4 Blood سه نوع درجه سختی وجود دارد. این سه مورد Survivor ،Veteran و Nightmare نام دارند. در درجه سختی Survivor شما سلامتی و مهمات بیشتری داشته و از قابلیت Trauma Resistance بهره می‌برید. همچنین امکان شلیک به هم‌تیمی وجود ندارد، قابلیت استفاده از دو Continue خواهید داشت، سلامتی اضافی دریافت می‌کنید و از Trauma Recovery در اتاق‌های امن بهره‌مند خواهید شد. علاوه بر این، در این درجه سختی Riddenها آسیب بیشتری می‌بینند. در درجه سختی Veteran شما با Mutationهای بیشتری مواجه می‌شوید و شلیک به هم‌تیمی نیز با تاثیر 35 درصدی فعال است. اگر می‌خواهید واقعا مهارت‌های خود را به چالش بکشید، باید بازی Back 4 Blood را با درجه سختی Nightmare تجربه کنید. در این حالت کار حسابی برایتان دشوار می‌شود. آسیب مربوط به Trauma روی شما تاثیر بیشتری می‌گذارد، شلیک به هم‌تیمی با تاثیر 60 درصدی فعال است، Riddenها سلامتی بیشتری داشته و آسیب بیشتری وارد می‌کنند و شما فقط از یک Continue بهره‌مند می‌شوید. استودیو Turtle Rock اعلام کرده که درجه سختی Survivor بسیار سخت است، در حالی که حالت Nightmare چالش بزرگی پیش پای شما قرار می‌دهد.

Cleanerها

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

هر تیم در بخش کمپین می‌تواند چهار Cleaner داشته باشد که از بین هشت نفری که در زمان انتشار در دسترس قرار می‌گیرند، قابل انتخاب هستند. هر یک از آن‌ها پرک‌ها و قابلیت‌های مختص به خود را دارند که هر مورد از آن‌ها در موقعیت‌هایی خاص به کار می‌آیند. به عنوان مثال شخصیت Doc به شما 20 درصد تاثیر شفای بیشتر ارائه می‌دهد و می‌تواند به هر یک از اعضای تیم در هر مرحله 25 واحد HP اضافه کند. در سمت دیگر Hoffman با کشتن Riddenها مهمات بیشتری به دست می‌آورد و ظرفیت مهمات تیم را تا 10 درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر این، این شخصیت یک اسلات آیتم Offensive اضافی دارد. شخصیت Holly به ازای کشتن هر یک از دشمنان 10 واحد Stamina را بازیابی می‌کند. همچنین 25 واحد Stamina به مجموع توانایی‌های تیم اضافه کرده و مقاومت در برابر آسیب این کاراکتر نیز بیشتر است. داشتن تیمی با مهارت‌ها مفید، متنوع و کاربردی و اهمیت دادن به بازی تیمی رمز موفقیت در این اثر است.

Ridden

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

Riddenهایی که شما عموما با آن‌ها مواجه می‌شوید بدون تفکر و به صورت غریزی به شما حمله می‌کنند و هیچ چیز جز کشتن شما آن‌ها را آرام نمی‌کند. اما در میان آن همه Ridden، موجوداتی نیز وجود دارند که Special Ridden نامیده می‌شوند. این موجودات سلامتی بیشتری داشته و از قابلیت‌های خاصی بهره‌مند هستند و می‌توانند تا حد زیادی Cleanerها را به دردسر بیندازند. از جمله مهم‌ترین گونه میان آن‌ها می‌توان به Breakerها اشاره کرد. این موجودات در حمله خطرناک‌تر هستند و آسیب بیشتری به شما وارد می‌کنند. Hagها نیز می‌توانند شما را گرفته و یک لقمه چپتان کنند. Snitcherها زمانی که از حضور شما آگاه شوند، به دسته‌های نزدیکشان اطلاع می‌دهند تا به صورت گروهی به شما حمله کنند. در آخر هم می‌توان از Ogreها یاد کرد. آن‌ها قادر هستند که از فاصله طولانی با موشک شما را مورد هدف قرار دهند. هر یک از این موجودات رفتار منحصر به فردی دارند و می‌توانند با کمین کردن، بازیکنان را غافلگیر کنند. در نتیجه روش مقابله با هر یک از آن‌ها متفاوت خواهد بود.

کارت‌ها

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

کارت‌ها یکی از مولفه‌های منحصر به فردی هستند که به این اثر زامبی‌محور اضافه شده‌اند. بازیکنان در بازی Back 4 Blood می‌توانند یک دک (Deck) با 15 کارت را شخصی‌سازی کنند. هر یک از آن‌ها مزایای مختلفی دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به Stamina اضافی، سرعت بیشتر (برای بهره بردن از آن باید Sprint را غیرفعال کنید)، افزایش سرعت احیا شدن و مواردی از این قبیل اشاره کرد. وقتی یک چپتر آغاز می‌شود، بازیکنان از این کارت‌ها استفاده می‌کنند تا از مزایای آن‌ها بهره برده و مشکلات را کاهش دهند. همچنین پس از هر خانه امن شما می‌توانید یک کارت اضافی دریافت کنید. همه این‌ها عالی به نظر می‌رسند، اما تنها پیش از این که متوجه شوید AI Director هم قادر به استفاده از این کارت‌ها است.

AI Director

ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید بدانید (بخش اول)

AI Director برگشته و باز هم هدف اصلی آن چیزی نیست جز زیر نظر قرار دادن اقدامات بازیکنان و واکنش نشان دادن به نسبت آن فعالیت‌ها. در واقع AI Director تعیین می‌کند که دسته Riddenها چه زمانی حمله کنند، چه وقتی Special Ridden وارد عمل شوند و سایر اقداماتی از این دست. علاوه بر این، AI Director کارت‌های مخصوص خود را دارد که  Corruption Card نامیده می‌شوند. هر یک از آن‌ها تاثیر خاصی دارد. مثلا انفجار Stinkerها موجب می‌شود که ارتش دشمن به سمت شما کشیده شود، تعداد Bloaterها افزایش پیدا کند و مه‌آلود شدن محیط جلو دید بازیکنان را بگیرد. این ویژگی در بهبود قابلیت‌های Special Riddenها نیز تاثیر زیادی دارد. از میان این قابلیت‌ها می‌توان به افزایش سلامتی و ارتقا سطح آسیب زدن در Mutationها مختلف اشاره کرد. به هر حال هر یک از این کارت‌ها چالش جدیدی پیش پای شما می‌گذارند و موجب جذابیت بیش از پیش اثر می‌شوند.

این بود بخش اول ویژگی‌های مهم بازی Back 4 Blood که باید می‌دانستید. بخش دوم این لیست به زودی در تیلنو منتشر می‌شود. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظر شما درباره بازی Back 4 Blood چیست؟ فکر می‌کنید می‌تواند در حد و اندازه سری بازی‌های Left 4 Dead ظاهر شود؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GamingBolt

اینستاگرام تیلنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *