بازی, یادداشت

فکت های بازی GTA San Andreas

فکت های بازی GTA San Andreas

چند روز پیش بالاخره ریمستر سه گانه GTA عرضه شد که یکی از آثار این مجموعه، بازی جی تی ای سان آندریاس بود. این بازی یکی از محبوب‌ترین آثار در تاریخ بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید. از همین رو ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله به برخی از مهم‌ترین فکت‌های (Fact) این بازی اشاره کنیم. پس در ادامه با حقایق بازی GTA San Andreas همراه تیلنو باشید.

هنوز هم بسیاری از افراد سرسختانه معتقد هستند که بازی GTA San Andreas بهترین نسخه در فرنچایز جی تی ای است. در واقع نمی‌توان ادعای آن‌ها را غیر منطقی دانست. با این حال افرادی که این اثر را تجربه نکرده باشند، شاید کمی از این نظرات متعجب شوند. اما حالا راک‌استار (Rockstar) با عرضه نسخه Definitive، این شانس را به مخاطبان جدید داده تا بتوانند این شاهکار را تجربه کنند. حالا که ریمستر سه گانه جی تی ای عرضه شده، شما با خیال راحت می‌توانید نسخه ارتقا یافته این اثر را بازی کنید. پیش از این که به سراغ بازی GTA San Andreas Definitive Edition بروید، بد نیست فکت‌هایی درمورد آن بدانید. پس اگر می‌خواهید از حقایق جالب بازی جی تی ای سان آندریاس مطلع شوید، تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

چند شخصیت اصلی

فکت های بازی GTA San Andreas

به دلایل متعددی می‌توان بازی GTA V را یکی از بلندپروازانه‌ترین پروژه‌های راک‌استار دانست. اما شاید بتوان گفت مهم‌ترین ویژگی جدید آن، وجود چند شخصیت اصلی و کاراکتر قابل کنترل بود. در واقع جی تی ای 5 اولین نسخه در فرنچایز GTA بود که در آن می‌توانستید هر یک از شخصیت‌های اصلی را در هر زمان که دوست داشتید، کنترل کنید. مایکل (Michael)، فرانکلین (Franklin) و ترور (Trevor) سه پروتاگونیست این اثر بودند. اما جالب است بدانید که از سال‌ها پیش عوامل شرکت راک‌استار این ایده را در ذهن داشته‌اند. در حقیقت آن‌ها قصد داشته‌اند که ایده حضور چند شخصیت اصلی را در بازی GTA San Andreas پیاده کنند. اما در آن زمان محدودیت‌های تکنولوژی و فنی مانع از این اتفاق شد و در نهایت ما فقط با CJ همراه شدیم.

ماوراءالطبیعه در بازی GTA San Andreas

فکت های بازی GTA San Andreas

بازی GTA V از نظر ارائه جهانی کاملا آزاد که مخاطب را به کاوش در محیط‌های مختلف ترغیب می‌کند، یکی از دستاوردهای بی‌نظر راک‌استار به حساب می‌آید. جهان این اثر بسیار وسیع بوده و با جزئیات و دقت کامل ساخته شده است. اما باید قبول کرد این که ما در بازی جی تی ای فایو نهایت کار سازندگان را می‌بینیم، به لطف وجود بازی GTA San Andreas تحقق پیدا کرده است. در واقع بازی جی تی ای سان آندریاس از نظر جزئیات و عظمت در زمان خود، با جدیدترین نسخه از این فرنچایز قابل قیاس است. اگر به خوبی در جهان این اثر کاوش کنید، با موارد و اتفاقات عجیب و غریبی مواجه می‌شوید که در نوع خود بسیار جذاب هستند. در این بازی شما ممکن است یک پا گنده (Bigfoot) ببینید یا با فرازمینی‌ها ملاقات کنید. همچنین در جایی می‌توانید شاهد حضور روح مادر کارل جانسون (Carl Johnson)، شخصیت اصلی بازی GTA San Andreas، باشید. البته باید زمان زیادی را در بازی صرف کنید تا در نهایت بتوانید با توجه دقیق به جزئیات، این موارد جالب را مشاهده کنید.

دخمه

فکت های بازی GTA San Andreas

حالا که حرف از موارد فراطبیعی شد، بد نیست اشاره کنیم که در بازی GTA San Andreas مواردی از این دست کم نیستند. اگر درست و با نهایت دقت در محیط بازی گشت و گذار کنید، می‌توانید به موارد جالبی پی ببرید. قبرستان لوس سانتوس (Los Santos) در واین‌وود (Vinewood) یکی از شاخص‌ترین مثال‌های ممکن برای این دست موارد است. اگر شما در آن جا وارد دخمه‌ای شوید، با صحنه جالبی روبه‌رو خواهید شد. در این دخمه می‌توانید یک تلویزیون، یک مبل یک نفره و چند جعبه پیتزای قدیمی را ببینید. به نظر می‌رسد که همه این‌ها ارجاعی باشند به کاراکتر اسپایک (Spike) در سریال Buffy the Vampire Slayer.

طراحی وسایل نقلیه در بازی GTA San Andreas

فکت های بازی GTA San Andreas

بازی GTA San Andreas فهرستی طولانی از وسایل نقلیه مختلف دارد. این تعداد بالغ بر 200 مورد می‌رسد. هر یک از این وسایل نقلیه به روش بسیار جالبی طراحی شده‌اند تا بتوانند با مولفه‌های روایی بازی نیز ارتباط تنگاتنگی داشته باشند. داستان بازی جی تی ای سان آندریاس در سال 1992 جریان دارد. در حقیقت وقایع این اثر در بازه زمانی بین نسخه GTA Vice City در سال 1986 و GTA 3 در سال 2001 به وقوع می‌پیوندند. شما می‌توانید انواع و مدل‌های مختلف وسایل نقلیه که در بازی‌های GTA Vice City و GTA 3 وجود داشتند را در بازی GTA San Andreas پیدا کنید. می‌توان گفت راک‌استار از بازه زمانی داستان نسخه‌های دیگر استفاده کرده تا بتواند وسایل نقلیه مشخصی را برای بازی جی تی ای سان آندریاس بسازد. برای مثال Landstalker بدنه مدل 1986 در نسخه Vice City را دارد، اما چراغ‌های آن به شکل مدل 2001 در بازی GTA III است.

کلود

فکت های بازی GTA San Andreas

بازگشت کاراکترهای نسخه‌های پیشین در بازی GTA San Andreas فقط در حد یک اشاره جزئی نیست. چندین شخصیت از GTA Vice City و GTA 3 در بازی جی تی ای سان آندریاس حضور دارند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها کلود (Claude)، شخصیت اصلی بازی جی تی ای 3، است. در واقع در این نسخه بود که ما برای اولین بار نام کاراکتر اصلی این اثر را شنیدیم. همان‌طور که گفتیم وقایع بازی GTA San Andreas چند سال پیش از اتفاقات GTA III رخ می‌دهند. البته در آن زمان که برای اولین بار نام کلود شنیده شد، اکثر افراد تصور می‌کردند که این کلود همان شخصیت اصلی بازی GTA 2 است. با این حال باید بگوییم که خود راک‌استار تا همین حالا نیز چیزی درباره این موضوع تایید نکرده است.

لیبرتی سیتی در بازی GTA San Andreas

فکت های بازی GTA San Andreas

حضور کلود در بازی GTA San Andreas تنها پل ارتباطی بین این اثر و لیبرتی سیتی (Liberty City) نیست. البته کاراکترهای دیگر بازی جی تی ای 3 نظیر دون سالواتوره لئون (Don Salvatore Leon)، کاتالینا (Catalina) و چند شخصیت دیگر هم در این بازی حضور پیدا کردند. با این حال اگر شما نیز مثل بسیاری دیگر از گیمرهای قدیمی به یاد داشته باشید، CJ در بازی جی تی ای سان آندریاس یک بازدید کوتاه از لیبرتی سیتی داشت. این بخش از بازی خیلی کوتاه بود شما به اکثر نواحی شهر دسترسی نداشتید. ولی در هر صورت این که راک‌استار با ساخت لیبرتی سیتی به بازیکنان اجازه داده بود سری به آن شهر بزنند، در نوع خود جالب و به یاد ماندنی بود. با این که لیبرتی سیتی به صورت کامل در دسترس نیست و نمی‌توان در محیط آن آزادانه گشت و گذار کرد، اما همان چند لحظه نیز در یاد اکثر گیمرها مانده است.

سطح Wanted

فکت های بازی GTA San Andreas

سیستم Wanted (تحت تعقیب بودن) در بازی GTA San Andreas یکی از محوری‌ترین مولفه‌ها بود و شاید بتوان گفت در هیچ نسخه‌ی دیگری از این فرنچایز، این سیستم چنین اهمیتی نداشت. به هر حال وجود این سیستم جذابیت بازی را دو چندان کرده بود. برای مثال اگر شما در هرجای نقشه در نزدیکی نیروهای پلیس اسلحه گرم در دست داشتید، پلیس با سطح Wanted دو ستاره به دنبال شما می‌آمد. جالب این است که اگر شما در عوض سلاح سرد داشتید، پلیس هیچ توجه خاصی به شما نمی‌کرد. البته بازیکنان همیشه برای خلاص شدن از شر پلیس از کدهای تقلب استفاده می‌کردند.

تامی ورستی در بازی GTA San Andreas

فکت های بازی GTA San Andreas

کلود از بازی GTA 3 از همان ابتدا قرار نبود تنها کاراکتر اصلی از نسخه‌های پیشین فرنچایز جی تی ای باشد که در بازی GTA San Andreas حضور پیدا می‌کند. راک‌استار برنامه داشت که تامی ورستی (Tommy Vercetti) از بازی GTA Vice City را نیز به بازی جی تی ای سان آندریاس اضافه کند. اما متاسفانه به خاطر مشکلات بین راک‌استار و ری لیوتا (Ray Liotta)، صداپیشه تامی ورستی، این اتفاق رخ نداد. البته با این وجود باز هم در بازی بازیکنان می‌توانند تامی را برای مدت کوتاهی ببینند. بازگشت تامی هرچند کوتاه بود، اما باز هم توانست حسابی طرفداران بازی GTA Vice City را خوشحال کند. با این وجود اگر اوضاع با صداپیشه او خوب پیش می‌رفت، تامی نقش پر رنگ‌ترین در بازی GTA San Andreas ایفا می‌کرد.

وایس سیتی

فکت های بازی GTA San Andreas

همان‌طور که ذکر کردیم، در بازی GTA San Andreas سری به لیبرتی سیتی می‌زنیم، اما هرگز نمی‌توانیم وایس سیتی (Vice City) را ببینیم. با این وجود ارجاعات زیادی در بازی به این شهر وجود دارد که کمی با دقت کردن می‌توانید به آن‌ها پی ببرید. قبل‌تر گفتیم که برخی کاراکترهای بازی GTA Vice City در بازی جی تی ای سان آندریاس حضور دارند؛ ولی جدای از آن‌ها شما می‌توانید اکشن فیگورهایی از وایس سیتی در فروشگاه‌های نسخه سان آندریاس مشاهده کنید. همچنین می‌توانید برخی از نقشه‌های شهر را در سطل زباله‌ها بیابید. در مجموع ایستر اگ‌های (Easter Egg) مختلفی در بازی GTA San Andreas وجود دارد که به وایس سیتی مربوط می‌شوند.

ماموریت Body Harvest

این فقط نسخه‌های پیشین فرنچایز جی تی ای نبودند که در بازی GTA San Andreas به آن‌ها ارجاع داده شده بود. در این بازی ماموریتی وجود دارد که نام آن Body Harvest است. این نام ارجاع مستقیمی دارد به بازی Body Harvest. این بازی، اثری در سبک علمی-تخیلی و اکشن-ماجراجویی بود. سازنده این بازی نیز خود راک‌استار بود که در آن سال‌ها با نام DMA Design شناخته می‌شد. آن بازی هم در زمان خود یکی از خشن‌ترین آثار ویدیویی محسوب می‌شد.

زلزله‌ی سن فیرو

فکت های بازی GTA San Andreas

شاید بسیاری از بازیکنان به موضوعی که می‌خواهیم اشاره کنیم، تا به حال برخورد نکرده باشند؛ اما باید بدانید که این مورد بسیار جالب است. بخشی از نقشه در سن فیرو (San Fierro) تحت تاثیر وقوع زلزله قرار گرفته است. این واقعه مدت کوتاهی پیش از اتفاقات بازی رخ داده است. شما از رادیو می‌توانید بشنوید که مردم در این رابطه صحبت می‌کنند. اگر شما به سن فیرو بروید، می‌توانید آثار این زلزله را ببینید. در آن محل ساختمان‌های مخروبه دیده می‌شوند.

پل سن فیرو در بازی GTA San Andreas

فکت های بازی GTA San Andreas

جدای از مورد پیشین، موارد جالب دیگری نیز در سن فیرو وجود دارند. برای نمونه می‌نوان به پل گانت (Gant Bridge) اشاره کرد. اگر شما بتوانید به مرتفع‌ترین نقطه‌ی این پل بروید، متوجه وجود یک متن می‌شوید. در واقع این متن پیغامی است از طرف سازندگان که نوشته: «There are no easter eggs up here. Go away (این بالا هیج ایستر اگی نیست، برو رد کارت)»

در نزدیکی پل هم می‌توانید یک تابلو ببینید که اطلاعات جالبی روی آن نوشته شده است. از جمله این اطلاعات می‌توان به حجم فایل مربوط به پل و تعداد پلیگان‌های به کار رفته برای ساخت آن اشاره کرد.

این بود فکت های بازی GTA San Andreas. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. نظر شما درباره بازی جی تی ای سان آندریاس چیست؟ کدام یک از حقایق ذکر شده در این لیست برایتان جالب‌تر بود؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GamingBolt

اینستاگرام تیلنو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *