راهنمایی و آموزش, راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی

راهنمای مبارزات بازی Baldur’s Gate 3

مبارزات Baldur's Gate 3

بازی Baldur’s Gate 3 به عنوان یک نقش آفرینی بزرگ و عمیق، سیستم مبارزه جالبی دارد که به مرور زمان جذابیت خود را از دست نمی‌دهد. مهم‌ترین دلیل این حفظ تازگی، چالش برانگیز بودن آن است تا پس از مدتی خسته کننده و پیش پاافتاده نشود. به همین دلیل در این مقاله به راهنمای مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 می‌پردازیم تا بتوانید در طی ماجراجویی طولانی خود، مدت زمان بیش‌تری زنده بمانید.

آموزش سیستم مبارزه در بازی Baldur’s Gate 3

مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 از اهمیت بالایی برخوردارند و می‌توانند مسیر داستان و وقایع آن را تغییر دهند. بنا بر همین موضوع، فهم و درک مکانیک‌های گیم‌پلی و استفاده درست از آن‌ها در طی بازی، نقشی حیاتی ایفا می‌کند. این فهم و درک در حین رویارویی با دشمنان قوی‌تر بیش‌تر به چشم می‌خورد؛ چرا که باید برای تک تک قدم‌های خود برنامه داشته باشید و فکر شده کار کنید. اما اگر چنین رویه‌ای رخ نگیرد و بدون برنامه قبلی به دل جنگیدن بزنید، با مشکل روبرو خواهید شد. اگر می‌خواهید با این مشکلات روبرو نشوید و بتوانید گیم‌پلی و مکانیک‌های آن را به شکل عمیق‌تری درک کنید، با تیلنو و راهنمای مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 همراه شوید.

مبارزات Baldur's Gate 3

چرخه مرگ و زندگی

روند مبارزات بازی بالدورز گیت 3 می‌تواند فوق‌العاده بی‌رحم باشد و شخصیت‌های تیم شما را بارها در لبه پرتگاهی که به مرگ منتهی می‌شود، قرار دهد. به عبارتی دیگر اگر میزان آسیبی که دشمنان به اعضای تیم‌تان وارد می‌کنند از سقف خط سلامتی‌شان بگذرد، آن‌ها خیلی سریع جان خود را از دست می‌دهند. با این حال نیازی به نگرانی نیست؛ چرا که بالدورز گیت 3 هم یک ویدیو گیم است که چرخه مرگ و زندگی، یک عنصر معمولی در آن به شما می‌رود. بنا بر همین موضوع هنگامی که یکی از اعضای تیم جان خود را از دست داد، راه‌های مختلفی برای بازگرداندن وی به دنیای زندگان خواهید داشت. از جمله این راه‌ها می‌توانیم به Scrollها اشاره داشته باشیم که به مرور زمان با آن‌ها بیش‌تر آشنا خواهید شد.

انواع آسیب‌ها و مقاومت‌های دشمنان در برابر آن‌ها

از آنجایی که در مورد یک بازی نقش آفرینی عمیق صحبت می‌کنیم، سیستم نقاط ضعف و قوت دشمنان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر، هنگامی که وارد یک مبارزه می‌شوید باید از میزان آسیبی که هر عنصر حمله به یک دشمن خاص می‌زند، آگاه باشید. از جمله این عناصر می‌توانیم به آسیب‌های مربوط به Slashing، Bludgeoning، Fire، Acid و… اشاره کنیم. در حالی که برخی از دشمنان ممکن است به این عناصر مصون (اصلا آسیبی دریافت نمی‌کنند) یا مقاوم (فقط نیمی از آسیب را دریافت می‌کنند) باشند، دسته دیگری وجود دارند که نسبت به این عناصر ضعیف هستند و آسیب فزاینده‌ای دریافت می‌کنند. در ادامه همین صحبت اگر از نقاط ضعف و قوت هر دشمن آگاه شوید و آن را در گوشه‌ای از ذهن خود نگه دارید، می‌توانید با استفاده از حملات خاص و جادوها دشمنان را به شکل راحت‌تری از میان بردارید.

طیف مقاومت دشمنان در مقابل عناصر مختلف از 128- درصد آغاز می‌شود و به 127+ هم می‌رسد:

 • هنگامی که مقاومت 50- درصد است، دشمن 150+ درصد آسیب بیش‌تری می‌بیند
 • هنگامی که مقاومت صفر درصد است، دشمن آسیب معمولی حاصل از یک حمله را دریافت می‌کند
 • هنگامی که مقاومت 100 درصد باشد، دشمن نسبت به ضربات شما مصون است و اصلا آسیب نمی‌بیند
 • هنگامی که مقاومت 110 درصد باشد، دشمن نه تنها آسیب خاصی دریافت نمی‌کند، بلکه می‌تواند خود را 10 درصد هم Heal کند
مبارزات Baldur's Gate 3

استفاده از برتری‌ها و وضعیت‌های نامساعد

یکی از مواردی که در مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 حسابی به کارتان می‌آید، توجه به Advatageها و Disadvantageها است. در برخی شرایط شما برتر یا Advatage خوبی نسبت به دشمنان پیدا می‌کنید و می‌توانید از آن برای ضربه زدن به دشمن کمک بگیرید. اما در دستی دیگر، Disadvantageها یا وضعیت‌های نامساعد می‌توانند شما را در سرازیری شکست قرار دهند و شانس مغلوب شدن شما را بالا ببرند. حالا اگر از Advantageها بهره ببرید و بر Disadvantageها غلبه کنید، با قدرت بیش‌تری به کار ادامه خواهید داد. در ادامه مثال‌های از این دو موقعیت ذکر خواهیم کرد.

Advantageها

 • اگر در حالی به دشمن حمله کنید که آن‌ها شما را ندیده باشند، در برتری موقعیتی قرار می‌گیرید
 • وارد کردن ضربه فیزیکی یا Melee به دشمنی که روی زمین دراز کشیده باشد
 • ضربه به دشمنی که تحت تاثیر مواردی مانند Paralyzed قرار داشته باشد؛ چرا که این ضربات Critical Damage وارد می‌کنند. از جمله تاثیرات دیگری که در این روش شامل می‌شوند می‌توان به Restrained و Guiding Bolt اشاره داشت
 • هنگامی که در ارتفاع بالاتری از یک دشمن قرار داشته باشید و به عبارتی در High Ground قرار گیرید، با استفاده از حملات از راه دور مانند جادو و تیر و کمان نسبت به دشمن خویش برتری پیدا می‌کنید
 • اگر از پشت به دشمنان ضربه فیزیکی یا Melee بزنید، او آسیب فزاینده‌ای از حمله شما دریافت خواهد کرد

Disadvantageها

 • اگر دشمنی در نزدیکی شما قرار داده باشد و او را با حملات از راه دور مورد اصابت قرار دهید، یک Disadvantage یا موقعیت نامناسب خواهید داشت
 • استفاده از حملات از راه دور در مقابل دشمنی که دراز کشیده یا در حالت Prone قرار دارد
 • حمله به دشمنی که تحت تاثیر یک جادو با نام Blur قرار دارد
 • حمله به دشمنی که قابلیت دیدن او را به هر دلیلی ندارید. حال او می‌تواند در مه یا تاریکی پنهان شده باشد یا شما قادر به دیدن چیزی نباشد (منظور حالت Blind بودن است)
 • استفاده از حملات از راه دور روی دشمنانی که عقب‌تر از حد تعریف شده هستند. برای مثال تیر یک Shortbow تا فاصله 320 پا پرتاب می‌شود و از شما فاصله می‌گیرد. با این وجود، تیرهایی که مسیری بیش از 80 پا را طی کنند قدرت اصلی خود را از دست می‌دهند و شما را در Disadvantage قرار می‌دهند
 • استفاده از اسلحه‌های بزرگ مانند Greatsword و Heavy Crossbow، در حالی که نژاد شخصیت شما جثه کوچکی داشته باشد. برای مثال، مردمان نژاد Hafling یا Gnome نمی‌توانند از نهایت پتانسیل اسلحه‌های بزرگ و سنگین بهره ببرند.

Opportunity Attackها

رمز موفقیت در مبارزات Baldur’s Gate 3 صرفا در زدن ضربات متوالی به دشمن تعریف نمی‌شود؛ چرا که حرکت در زمین نبرد و حضور در موقعیت مناسب می‌تواند حسابی تاثیرگذار باشد. برای مثال فرض کنید در طول یک مبارزه، از دشمن به گونه‌ای فاصله بگیرید که او نتواند به شما ضربه بزند. در چنین شرایطی ممکن است موقعیت Opportunity Attack یا فرصت حمله مناسب در اختیارتان قرار گیرد. به طور کلی اگر حواس خود را نسبت به موقعیت در زمین مبارزه جمع کنید و همیشه در نقاط مناسبی قرار بگیرید، همیشه برتری خوبی نسبت به رقبا خواهید داشت.

مبارزات Baldur's Gate 3

مکانیک‌های مربوط به حملات جادویی

افرادی که می‌توانند از جادو استفاده کنند و هیولاها را با قدرت‌های جادویی از میان بردارند، باید رویه متفاوتی نسبت به سایر شخصیت‌ها به کار گیرند. فقط توجه داشته باشید که برای استفاده از جادو، شخصیت شما باید متعلق به نژادی باشد که استعداد بهره‌گیری از آن را دارد. حالا اگر یک کاراکتر جادوگر ساخته‌اید و می‌خواهید با استفاده از آن بازی Baldur’s Gate 3 را جلو ببرید، باید به یک سری نکات توجه داشته باشید. برای مثال، اگر بخواهید از جادوهایی تحت عنوان Concentration Spell بهره بگیرید، باید تمرکز خود را حفظ کنید. دریافت ضربه از سوی دشمنان تمرکز موجود در شخصیت شما را کم خواهد کرد. یا در مثالی دیگر باید بدانید در حالی که یک سری جادوها تنها یک نفر را مورد اصابت قرار می‌دهند، دسته دیگری از آن‌ها تاثیر خود را روی یک محیط نسبتا بزرگ به جا می‌گذارند. به طور کلی باید با این مکانیک‌های مربوط به قدرت جادو آشنا شوید تا در مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 شانس بیش‌تری برای پیروزی داشته باشید.

جادوگرها به دو دسته Prepared و Spontaneous تقسیم می‌شوند

بازی Baldur’s Gate 3 جادوگران را در دو دسته کلی Prepared و Spontaneous قرار می‌دهد. اما این دو اصطلاح به چه معنایی هستند؟ افرادی که در گروه Prepared قرار می‌گیرند، باید پیش از شروع مبارزه جادوهای خود را آماده کنند تا با داستان پر وارد زمین نبرد شوند. در طرفی دیگر، جادوگران گروه Spontaneous تنها قادر به استفاده از جادوهایی هستند که نیازی به آماده کردن ندارند و خیلی سریع شلیک می‌شوند (همین موضوع تنوع حملات آن‌ها را پایین می‌آورد). هر یک از این دو گروه مزایا و معایب خاص خود را دارند که باید با توجه به سلیقه خود راه یکی از آن‌ها را در پیش بگیرید.

استراحت کردن و مدیریت منابع

استراحت کردن در بازی Baldur’s Gate 3 نقش مهمی در مدیریت منابع شخصیت اصلی دارد. استراحت‌های کوتاه یا Short Restها می‌توانند برخی از قابلیت‌ها و امکان تاس انداختن را شارژ کنند. در دستی دیگر، هنگامی که وارد یک استراحت طولانی مدت یا Long Rest شوید، تمام جنبه‌های شخصیت شما مانند خط سلامتی، جایگاه جادوها و Class Resource از اول ریست می‌شوند. البته که استراحت کردی به همین راحتی‌ها هم نیست و استودیو Larian، چالش سخت‌گیرانه‌ای را برای آن در نظر گرفته است. شما برای استراحت کردن در بالدورز گیت 3 نیاز به یک سری آیتم‌ها و منابع خاص دارید که بدون آن‌ها، امکان استراحت نخواهید داشت. پس همواره نسبت به وضعیت استراحت آگاه باشید و خود را برای مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 آماده کنید.

درک سیستم Initiative و تغییر نوبت‌ها

همان‌طور که می‌دانید سیستم مبارزات Baldur’s Gate 3 نوبتی است و پیش از درگیری، باید نوبت تیم حمله کننده مشخص شود. اما چگونه؟ پیش از شروع هر مبارزه همه شخصیت‌ها شانس خود را با انداختن تاس امتحان می‌کنند و هرچقدر که Dexterity Modifier بیش‌تری داشته باشند، از شانس بیش‌تری برای شروع مبارزه هم برخوردار خواهند بود. کسی که بالاترین امتیاز را دارد اول شروع می‌کند و سایر اعضا هم به صورت نزولی متوجه نوبت خود می‌شوند. البته همیشه در این میان یک سری دورهای استثنا هم وجود دارد که به شکل ناگهانی آغاز می‌شود و قانون نوبت دهی را زیر پا می‌گذارد. عمل تاس انداختن اولیه برای مشخص کردن نوبت‌ها، با واژه Initiative شناخته می‌شود.

مبارزات Baldur's Gate 3

Roundها و Turnها

مبارزات بالدورز گیت 3 در قالب Roundها انجام می‌شود که هر کدام از آن‌ها، از Turnها تشکیل شده‌اند. هر یک از این Turnها حدود 6 ثانیه به طول می‌انجامند. در یک Round کامل، تمامی شخصیت‌ها می‌توانند با استفاده نوبت یا Turn خود عمل کنند و تاثیرگذار باشند (که این نوبت دهی با انداختن تاس انجام می‌شود). حال هنگامی که تمامی شخصیت‌ها Turn خود را انجام داده‌اند، Round به پایان می‌رسد و یک Round جدید شروع می‌شود. درک سیستم Turnها و Roundها برای برنامه‌ریزی و مشخص کردن استراتژی مبارزه ضرروی است.

حرکت در میدان مبارزه و انجام کارهای مختلف

هنگامی که در فاز مبارزه قرار دارید و نوبت به شخصیت‌های شما می‌رسد، قابلیت حرکت کردن و انجام کارهای مختلف را خواهید داشت. اکثر شخصیت‌های بازی Baldur’s Gate 3 معمولا می‌توانند 30 پا در میدان مبارزه حرکت کنند؛ ولی این عدد می‌تواند در نژادهای مختلف متنوع باشد. توجه داشته باشید که امکان ذخیره انرژی وجود دارد و بهتر است آن را الکی هدر ندهید. برای مثال می‌توانید با یکی از کارکترهای‌تان 15 پا راه بروید، Action خود را انجام دهید و سپس 15 پا دیگر حرکت کنید. حال این Actionها تنوع بالایی دارند و می‌توانند مواردی مانند حمله کردن، استفاده از جادو، استفاده از آیتم‌ها، گرفتن حالت دفاعی و… محیا سازند. هنگامی که تعادل را میان حرکت در زمین مبارزه و استفاده از Actionها به وجود آورید، پیشرفت قابل توجهی در مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 خواهید داشت.

انداختن تاس برای حمله به دشمن و آسیب وارد کردن به آن‌ها

برای اینکه بتوانید به یک دشمن آسیب برسانید، باید یک تاس مخصوص به حمله یا Attack Roll بنیدازید. حال قدرت این Attack Roll با توجه به مسائلی مانند Modifier هر شخصیت (مانند Dexterity و Strength) و Proficiency Bonus او مشخص می‌شود. در ادامه و برای اینکه بتوانید به حریف ضربه بزنید، باید عدد روی تاس‌تان از عدد Armor Class دشمن بیش‌تر شود. اما در این میان یک شانس برای زدن ضربات قوی‌تر هم وجود دارد که آن را با نام Critical Damage می‌شناسیم. اگر Attack Roll شما دقیقا روی عدد 20 ایستاد، آسیبی که به دشمن وارد می‌شود دو برابر خواهد بود.

مبارزات Baldur's Gate 3

استفاده از مکانیک Proficiencies و Saving Throws

مکانیک Proficiencies نقش بسیار مهمی در روند مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 دارد. ‌میزان Proficiencies مهارت‌های شخصیت شما را مشخص می‌کند و می‌تواند نتیجه برخی از تاس‌ها را هم بهبود بخشد (منظور Bonus است). Bonusهای مکانیک Proficiencies از +2 شروع می‌شود و هرچهار باری که شخصیت خود را ارتقا دهید یک پاداش 1+ نیز دریافت می‌کنید. سیستم Proficiencies می‌تواند روی حملات، جادوها، مهارت‌ها و Saving Throwها نیز موثر باشد. اما منظور از Saving Throws، تاس‌هایی است که در صورت انداختن آن‌ها نسبت به حملات دشمن مقاوم‌تر می‌شوید. بدین ترتیب اگر از Saving Throws درست استفاده کنید، آسیب کم‌تری دریافت خواهید کرد.

نقش Bonus Actionها و Reactionها

علاوه بر حرکت در میدان مبارزه و حملات معمولی، یک سری Bonus Action و Reaction نیز در سیستم مبارزات وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها به نفع تیم خود کمک بگیرید. منظور از Bonus Actionها حملات و فعالیت‌های قدرتمندی است که در صورت ترکیب Actionهای درست، به آن می‌رسید. در دستی دیگر، Reactionها پاسخ‌هایی هستند که در برابر یک سری رویدادهای خاص رخ می‌دهند و پاسخی برای آن‌ها محسوب می‌شوند. Bonus Actionها و Reactionها طیف حرکات کاراکتر اصلی را افزایش می‌دهند و باعث جذاب‌تر شدنش می‌شوند.

تاثیر انواع آسیب‌ها و نقش محیط در مبارزات

جادوها و قابلیت‌های مختلف می‌توانند آسیب‌های منحصر به فرد خود را به دشمنان وارد کنند. در همین حین، محیط اطراف‌تان و رویدادهایی که در آن رخ می‌دهد نیز می‌تواند روی این جادوها و قابلیت‌ها تاثیرگذار باشد. برای مثال هنگامی که به یک دشمن بچسبید و نزدیک او بیستید، حملات از راه دور شما دیگر قدرتمند نخواهند بود. در این در حالی است که اگر کمی دورتر و در ارتفاع بالاتر از دشمن کمین می‌کردید، حملات از راه دورتان آسیب فزاینده‌ای وارد می‌کرد. دقت کردن به این موضوع‌ها و بررسی دقیق هر مسئله می‌تواند کلید موفقیت در مبارزات بازی Baldur’s Gate 3 باشد.

مبارزات Baldur's Gate 3

تمرکز مخصوص جادوها و تاثیرات آن

هنگامی که شخصیت شما از جادویی استفاده کند که به عنصر تمرکز یا Concentration مرتبط است، باید برای رسیدن به حداکثر پتانسیل موجود تمرکز او را در حدی معمولی نگه دارید. البته هنگامی که تمرکز خود را به یک Spell واحد معطوف کنید، قابلیت استفاده از یک Concentration Spell دیگر را نخواهید داشت. اما چگونه می‌توان میزان تمرکز را متعادل نگه داشت؟ دریافت آسیب از طرف نیروی دشمن تمرکز شما را کم می‌کند و اگر به طور کامل آن را از بین ببرد، قادر به استفاده از جادوی مورد بحث نخواهید بود.

قابلیت‌‌های مربوط به Restها و Short Restها

همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، استراحت کردن در دنیای بالدورز گیت 3 از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. هنگامی که به یک استراحت کوچک یا Short Rest بپردازید، قابلیت‌های شخصیت شما ریست می‌شود تا امکان استفاده مجدد از آن به وجود آید. درک این استراحت‌های کوتاه و کنترلی که آن‌ها روی مدیریت منابع به وجود می‌آورند، ورق بسیاری از مبارزات سخت بازی را بر می‌گرداند.

هماهنگی تیمی و ترکیب قابلیت‌ها با یکدیگر

مبارزات Baldur’s Gate 3 یک امر تک نفری نیست و برای موفقیت در آن، باید به عنوان یک تیم نمایش خوبی از خود ارائه دهید. هماهنگ کردن شخصیت‌های مختلف تیم‌تان و ترکیب قابلیت‌های آن‌ها با یکدیگر، قدرت جدیدی را به وجود می‌آورد که می‌تواند جریان مبارزه را به طور کامل عوض کند. بنا بر همین موضوع بهتر است اعضای تیم خود را مورد بررسی قرار دهید و قابلیت‌ها، نقاط ضعف و نقاط قوت آن‌ها را متوجه شوید.

اما در کنار شناخت هر یک از اعضا، طراحی نقشه و اعمال کردن آن نیزی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای برنامه ریزی باید محیط پیرامون، اعضای تیم خود و دشمنان را به خوبی بشناسید و بهترین تصمیم ممکن را با توجه به ترکیب همه این موارد بگیرید. با این حال، مبارزات در بازی مورد بحث می‌تواند در برخی مواقع غیرقابل پیش بینی رو به جلو برود و برنامه‌های‌تان را به طور کامل خراب کند. در چنین شرایطی باید از خلاقیت خود کمک بگیرید و حرکات را به صورت بداهه انجام دهید.

مبارزات Baldur's Gate 3

تجربه بازی و پیشرفت در دنیای آن

هنگامی که شما در بازی Baldur’s Gate 3 با دشمنان روبرو می‌شوید، ماموریت‌ها را کامل می‌کنید و دشمنان را می‌کشید، XP دریافت خواهید کرد. درست مانند هر بازی نقش آفرینی دیگری، هنگامی که این XP از حد مشخصی عبور کند، سطح یا Level شخصیت شما بالا و بالاتر می‌رود. حال هنگامی که سطح بالا برود، امکان استفاده از جادوها و قابلیت‌های جدیدی به وجود می‌آید که گیمرهای تازه وارد‌تر، قادر به استفاده از آن‌ها نیستند. با توجه به همین موضوع، باید روند پیشرفت شخصیت اصلی را زیر نظر داشته باشید و آن را به شکل فکر شده‌ای در مسیری درست قرار دهید.

از بازی لذت ببرید

به طور کلی، بازی Baldur’s Gate 3 یک نقش آفرینی عمیق و پیچیده است که شما را در دل دریایی بزرگ از آیتم‌ها و مکانیک‌ها گم می‌کند. با وجود اینکه درک این موارد پیچیده می‌تواند کمی زمان‌بر باشد، اما بالاخره اتفاق می‌افتد. پس به ذهن خود فشار نیاورید و پس از یادگیری موارد اولیه، به رشد و انجام کارهای جدید فکر کنید.

مبارزات Baldur's Gate 3

نظر شما در مورد سیستم مبارزات Baldur’s Gate 3 چیست؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: HardCoreGamer

author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *