یادداشت, بازی

پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی (بخش دوم)

بازی Horizon: Zero Dawn

در ادامه لیست معرفی بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی، به سراغ کاراکتر‌های خواهیم رفت که بدون شک طرفداران آثار مختلف با آن‌ها آشنا بوده و خاطرات خوبی را با آن‌ها داشته‌اند. با تیلنو همراه باشید.

در گذشته‌های دور، با شخصیت‌های مونث ضعیف و پر‌اشکالی رو‌به‌رو بودیم که چندان جدی گرفته نمی‌شدند و عملا هیچ نقشی در داستان نداشتند. اما خوشبختانه این رویکرد اشتباه تغییر کرده و استودیو‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه ساخت بازی های ویدیویی اهمیت بیشتری به کاراکتر‌های مونث داده‌اند. چنین تغییری موجب شده که این دست از شخصیت‌ها پرداخت بهتری داشته باشند و آثاری در دسترس مخاطبین قرار بگیرد که از شخصیت اصلی مونث بهره می‌برند. هم راستا با آثار AAA، بازی های ویدیویی مستقل نیز عملکرد خارق‌العاده‌ای در نمایش شخصیت‌های چند لایه با محوریت هر دو جنسیت اصلی داشته‌اند. در بخش اول پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی به معرفی تعدادی از بهترین شخصیت‌های تاریخ بازی های ویدیویی پرداختیم. حال با بخش دوم این لیست همراه تیلنو باشید.

بازی Tales Of Berseria

پلتفرم: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4 و پی سی

بازی Tales Of Berseria

بازی Tales Of Berseria، اولین اثر از سری Tales و اولین بازی JRPG با بودجه بالا است که در آن شاهد حضور یک کاراکتر مونث به عنوان پروتاگونیست هستیم. بازی مذکور که از آن می‌توان به عنوان بهترین اثر مجموعه Tales نام برد، داستان ولوت کرو (Velvet Crowe) را روایت می‌کند. احضار شدن شیاطین به واسطه اتفاقی به نام Daemonblight، محل زندگی او را که روستایی آرام است، به ورطه ویرانی می‌کشاند. این اتفاق باعث می‌شود که ولوت به تسخیر شیاطین درآمده و به شکارچی شیاطین تبدیل شود. ویژگی که باعث می‌شود کاراکتر مذکور را در بین بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی قرار دهیم، شخصیت‌پردازی نامتعارف آن است. پیش از این شخصیت‌های خشن و خون‌خواری که از هیولاها و شیاطین انتقام می‌گرفتند، همگی مذکر بودند.

بازی Tomb Raider

پلتفرم: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس 360 و …

بازی Tomb Raider

با این وجود که آثار پیشین سری Tomb Raider، لارا کرافت (Lara Croft) را به عنوان یک پروتاگونیست مونث سرسخت به تصویر می‌کشیدند، اما این کاراکتر از لحاظ شخصیت‌پردازی دچار مشکلات مختلفی بود. در جدید‌ترین سه‌گانه مجموعه توم ریدر که با بازی Tomb Raider آغاز و با بازی Shadow of the Tomb Raider به پایان رسید، شخصیت لارا کرافت به طور کامل متحول شد. در این آثار، کاراکتر مذکور فراتر از یک «پروتاگونیست مونث قوی» عمل کرده و به شخصیتی انسانی و باور‌پذیر تبدیل می‌شود که دارای نقص است، اشتباه می‌کند، خطر می‌کند، تصمیمات شخصی می‌گیرد، می‌آموزد، رشد می‌کند، تغییر می‌کند و در نهایت به فرد بهتری نسبت به گذشته تبدیل می‌شود. علی‌رغم تمامی نکات مثبت، بازی Tomb Raider از لحاظ روایت دارای تناقض است؛ زیرا لارا به دلیل کشته شدن فردی در کات سین اشک می‌ریزد، اما حدودا ۳۰ دقیقه چندین نفر را با خونسردی می‌کشد.

بازی Celeste

پلتفرم: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و پی سی

بازی Celeste

بازی Celeste یکی از آن دسته آثار فوق‌العاده و بی‌نظیر تاریخ بازی های ویدیویی بوده که حضور آن در انواع و اقسام مقالات و مطالب اجتناب‌ناپذیر است. این بازی اثری در باب اضطراب، غلبه بر ترس‌های شخصی و عبور از بحران وجودی است. بازی سلست در کنار داستان عالی و مکانیک‌های بی‌نقص پلتفرمینگ، دارای پروتاگونیست مونث پیچیده و باور‌پذیری به نام مادلین (Madeline) است. سفر مادلین برای صعود از کوهستان سلست، در واقع تجلی فیزیکی از الگوی سفر قهرمان است که در قالب آن بازیکنان به همراه او رشد می‌کنند، سقوط می‌کنند، شکست می‌خورند و نسبت به گذشته تغییر می‌کنند. مادلین دختر جوانی است که تلاش می‌کند دستاوردی فوق‌العاده نه برای فردی دیگر، بلکه به خاطر خودش به دست بیاورد. او در جستجوی چیزی بوده که بتواند به آن افتخار کند و برای کسب آن مسیر سخت و دشواری را در پیش گرفته است. در این شرایط وظیفه شما این است که برای تحقق این هدف به مادلین کمک کنید.

بازی Super Metroid

پلتفرم: SNES

بازی Super Metroid

از زمانی که در پایان بازی Metroid مشخص شد پروتاگونیست این اثر یعنی ساموس آران (Samus Aran) در واقع کاراکتری مونث است، چند دهه می‌گذرد. با این حال هیچ‌کس فراموش نخواهد کرد که یک شخصیت مونث هم می‌تواند یک شکارچی فضایی عالی باشد که با موجودات مختلف مبارزه کرده و وارد مناطق خطرناک می‌شود. در حالی که ساموس آران از لحاظ داستان، شخصیت‌پردازی، دیالوگ و تعامل به هیچ عنوان کاراکتری بی‌نقص و عالی نیست، اما زمانی که اقدامات او را بررسی می‌کنیم، تمام نقاط ضعف فراموش می‌شوند. در هر یک از آثار سری متروید، بازیکنان در قالب ساموس آران وارد سیاره‌های بیشماری می‌شوند که هر کدام دارای تهدید‌ها و راز‌های خاص خود هستند. ساموس آران با استفاده از هوش و قدرت بدنی خود برای بقا و موفقیت در ماموریت‌ها تلاش می‌کند که این روند برای بازیکنان سرگرم‌کننده و جذاب خواهند بود. در کنار این موارد، پوشش و سفینه او همچنان جزو هیجان‌انگیز‌ترین طراحی‌های تاریخ بازی های ویدیویی بوده که گذر زمان روی آن تاثیر نداشته و حس نوستالژی خود را حفظ کرده است.

بازی Uncharted: The Lost Legacy

پلتفرم: پلی استیشن 4

بازی Uncharted: The Lost Legacy

کلیت سری Uncharted را ماجراجویی‌های نیتن دریک (Nathan Drake) و دوست و همراه او یعنی ویکتور سالیوان (Victor Sullivan) تشکیل می‌دهند. در هر یک از چهار بازی اصلی مجموعه آنچارتد، نیتن به همراه سالی به منظور پیدا کردن گنج به دل مناطق ناشناخته زده و با دشمنان بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. در این بین اما بازی Uncharted: The Lost Legacy موجب شد که طرفداران سری آنچارتد تجربه‌ای متفاوت را در قالب شخصیت کلوئی (Chloe) داشته باشند. در بازی مذکور، کلوئی با شخصیت منفی بازی Uncharted 4 یعنی نادین (Nadine) همراه شده و ماجراجویی خاص خود را رقم می‌زند. در این مسیر بازیکنان در قالب دو تن از بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی، همان حس طنز و شوخ‌طبعی مشهور سری آنچارتد را در کنار کار گروهی شخصیت‌ها تجربه خواهند کرد.

بازی Bayonetta

پلتفرم: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، ایکس باکس 360 و …

بازی Bayonetta

شخصیت بایونتا (Bayonetta) به واسطه تمامی ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فردش، کاراکتری به شدت قدرتمند و سرسخت است. هیچ تهدیدی در این دنیا نیست که بایونتا از رو‌به‌رو شدن با آن دوری کند و هیچ خطری قادر به ترساندن او نیست. در واقع به جای ترسیدن، بایونتا به دشمنانش لبخند زده و حتی سر‌سخت‌ترین آن‌ها را با اسلحه‌هایش از بین می‌برد. مبارزات بازی Bayonetta به شدت سرگرم‌کننده هستند و بدون شک از تجربه آن‌ها لذت خواهید برد. اجازه ندهید لهجه بایونتا و عینکش شما را فریب دهد؛ زیرا او به عنوان یکی از بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی، یک قاتل بالفطره است که با هر ضربه یک موجود را از بین می‌برد. مهارت‌ها و اسلحه‌های متنوع کاراکتر مذکور باعث شده‌اند که با بازی Bayonetta به عنوان اثری فوق‌العاده و بی‌نظیر در سبک هک اند اسلش (Hack and Slash) روبه‌رو باشیم.

بازی Alien: Isolation

پلتفرم: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، ایکس باکس 360 و …

بازی Alien: Isolation

الن ریپلی (Ellen Ripley) یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های مونث تاریخ سینما و یکی از بهترین قهرمانان فیلم‌های علمی تخیلی و ترسناک در قرن بیستم است. در بازی Alien: Isolation که ادای احترام به اولین فیلم مجموعه Alien محسوب می‌شود، در قالب دختر الن رپیلی یعنی آماندا (Amanda) قرار خواهید گرفت. آماندا پا جای پای مادرش گذاشته و در ایستگاه فضایی Sevastopol که اکنون بسیار خطرناک‌تر از قبل است، گشت و گذار می‌کند. او وظیفه دارد که با کمک هوش خودش از موجوداتی از جمله زنومورف که قصد کشتن او را دارند، دوری کند. برای تحقق این امر، آماندا از اعمالی همچون مخفی شدن و ساخت آیتم‌ها و اسلحه‌ها استفاده کرده و با شناخت پیدا کردن نسبت به محیط، بهتر از قبل می‌تواند برای زنده ماندن تلاش کند. همانند الن ریپلی، اماندا نیز شخصیتی فوق‌العاده است که بدون شک در بین بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی قرار می‌گیرد.

بازی Child of Light

پلتفرم: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، ایکس باکس 360 و …

بازی Child of Light

بازی Child of Light جزو آن دسته از آثار شاخصی بوده که دارای یکی از بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی است. این بازی دختر جوانی به نام آرورا (Aurora) را به تصویر می‌کشد که پس از سوگواری برای مرگ مادرش، در دنیایی فانتزی بیدار می‌شود. بازی Child of Light تمثیل عالی و ظریفی از مبارزه با افسردگی است که در دنیایی به شدت زیبا و پر از موجودات افسانه‌ای جریان دارد. حضور در این دنیا موجب شده که آرورا به مهارت‌هایی همچون پرواز دست پیدا کرده و قدرت مبارزه با تاریکی ذهنش را در اختیار بگیرد. آرورا به عنوان یک پروتاگونیست مونث، نه تنها از نظر جسمی قوی بوده، بلکه از لحاظ روانی نیز قدرتمند ظاهر می‌شود. به واسطه این ویژگی‌ها، این کاراکتر می‌تواند از پس هر مشکلی حتی افسردگی‌اش بر بیاید. بازی Child of Light اثری سرگرم‌کننده است که با هر سلیقه و سن و سالی می‌توانید از تجربه آن لذت ببرید.

بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice

پلتفرم: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ و پی سی

بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice

علی‌رغم اینکه بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice شباهت بسیاری با بازی Child of Light دارد، اما تجربه‌ای به مراتب ترسناک‌تر و وحشت‌آور است. پروتاگونیست بازی مذکور یعنی سنوئا (Senua) بدون شک یکی از بهترین پروتاگونیست‌های مونث تاریخ بازی های ویدیویی است. این شخصیت، زنی جوان است که از لحاظ روانی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. سنوئا در ذهنش چندین صدای مختلف می‌شنود که او را فریب می‌دهند یا به او دروغ می‌گویند. همچنین شیاطین متعددی به یکباره ظاهر شد و تلاش می‌کنند که روند پیشروی او را متوقف کنند. علاوه بر این دنیای اطراف سنوئا تغییر شکل و ظاهر می‌دهد و حواس و منطق سنوئا را به چالش می‌کشد. با تمام این موارد، پروتاگونیست بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice باید خود را به هلهایم (Helheim) برساند. سنوئا به عنوان یک پروتاگونیست مونث، به همان اندازه که شایسته همدردی بوده، شایستگی ستایش را نیز دارد. او در طول مسیرش با شیاطین مختلفی مبارزه می‌کند که هیچگاه مشخص نمی‌شود آیا واقعی هستند یا ذهن سنوئا آن‌ها را ساخته است. در هر صورت، توانایی سنوئا برای شکست شیاطین و بقا در بدترین شرایط، موجب می‌شوند که او به پروتاگونیست مونث خاصی تبدیل شود که مدت‌ها می‌توان روی او مطالعه کرد و درس آموخت.

بازی Horizon: Zero Dawn

پلتفرم: پلی استیشن 4 و پی سی

بازی Horizon: Zero Dawn

در سال‌های اخیر هیچ پروتاگونیست مونث دیگری را نمی‌توان پیدا کرد که در جنبه‌های مختلفی از جمله محبوبیت، شخصیت‌پردازی، صدا‌گذاری و اجرا در حد و اندازه‌های کاراکتر ایلوی (Aloy) از بازی Horizon: Zero Dawn داشته باشد. این شخصیت جوان، باهوش، قوی، جذاب، زیرک، زیبا و سرسخت را می‌توان نقطه اوج پروتاگونیست‌های مونث در دوران مدرن صنعت بازی های ویدیویی معرفی کرد. ایلوی باعث می‌شود که بازی Horizon: Zero Dawn به تجربه‌ای بی‌نظیر تبدیل شود که هر لحظه آن سرگرم‌کننده ظاهر شود. ایلوی در دنیایی شگفت‌انگیز و پسا‌آخرالزمانی متولد شده که دایناسور‌های مکانیکی بر آن سلطه دارند. در این دنیا او باید سرزمین‌های مختلف را فتح کند، با انواع و اقسام دشمنان مبارزه کند، راز‌های پنهان را کشف کند و به افراد قبایل مختلف کمک کند. ایلوی را می‌توان یک قهرمان و نجات‌دهنده تیپیکال معرفی کرد که در آثار فانتزی نمونه آن را دیده‌ایم. با این حال، شخصیت‌پردازی قوی ایلوی باعث شده که هیچ نگاه جنسیت‌زده‌ای را شاهد نباشیم و به دور از هر گونه کلیشه، او را به عنوان یک شخصیت بی‌نقص و کامل قبول کنیم. تمامی نقاط قوت ایلوی باعث شده‌اند که او را به عنوان بهترین پروتاگونیست مونث تاریخ بازی های ویدیویی معرفی کنیم.

تظر شما راجع به شخصیت‌های معرفی شده چیست؟ جای کدام‌یک از پروتاگونیست‌های مونث در این لیست خالی است؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

منبع: The Gamer

اینستاگرام تیلنو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *