نقد و بررسی, نقد و بررسی بازی

نقد و بررسی Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

 بعد از مدت‌ها نسخه‌ی ریمستر Call of Duty Modern Warfare 2 منتشر شد و تونست همه‌ی خاطرات قدیمی ما را برگردونه. سری Modern Warfare را می‌توانیم بهترین سه گانه‌ی Call of Duty بنامیم و بدون شک بهترین داستان را هم ارائه کرد. روایتی جذاب و پر از توییست‌های داستانی که با به هم وصل کردن هر بازی از این سه گانه، تک تک لحظاتش را پر کرده از لحظات به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز. با نقد و بررسی این بازی در تیلنو همراه ما باشید..

کار ساخت سه گانه‌ی اصلی Modern Warfare بر عهده‌ی Infinity Ward بوده و این استودیو خوش نام با ریبوت سری Modern Warfare در 2019، نشان داد که تخصصی بالا در ساخت یک بازی با داستانی کامل همراه شخصیت‌های کاریزماتیک دارد. هم چنین بخش چندنفره‌ی این بازی هم پرمحتوا و کامل بود. اما حالا نوبت به استودیوی Beenox رسیده و Activision با اعتماد به آن‌ها، وظیفه‌ی ساخت ریمستر Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered را بر گردنشان انداخته است؛ وظیفه‌ای که به بهترین نحو ممکن از عهدش براومدن.

تفاوت ها گرافیکی در نسخه اصلی و ریمستر کاملا احساس میشود!

 

مطمئنا اولین چیزی که در هر ریمستری به چشم میاد، گرافیکش است. اگر به نسخه‌ی اصلی که در سال 2009 منتشر شد نگاهی بندازید، متوجه می‌شید که در دوره‌ی زمانی خودش، گرافیک خوبی داشته است. حالا بعد از 11 سال و بعد از این همه پیشرفت در زمینه‌ی جلوه‌های بصری، Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered گرافیکی در حدو اندازه‌های نسخه‌ی ریبوت داره. تک تک لحظات سینماتیک به طور کامل بهبود یافته و دقت در جزییات عالی کار شده است.

فقط کافیه که نگاهی به ویدئو‌های مقایسه دو عنوان 2009 و 2020 بندازید تا منظور حرفمونو به طور کامل ببینید. استودیوی Beenox حتی به این هم راضی نشده و چند انیمیشن جدید برای لحظاتی که دشمنان را به طور مخفیانه می‌کشید اضافه کرده است. این را هم بگیم که تخریب پذیری محیط نیز کاملا آپدیت شده و بیشتر محیط قابل دستکاری است. نرخ فریم بازی در اکثر موارد به 60 می‌رسه و حتی بر روی PS Pro می‌تونید این بازی را به صورت ‌4K تجربه کنید.پس از نظر گرافیکی خیالتان راحت باشه و بدونید که بهترین از نمی‌تونست از آب دربیاد.

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

بیناکس توانسته حس نسخه اصلی را به خوبی منتقل کند!

 

به شخصه از زمانی دکمه‌ی استارت بازی را زدم، با پخش تم موسیقی فوالعاده‌ی Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered، به 11 سال پیش برگشتم. با شنیدن این موسیقی خاطره اگیز، همه‌ی خاطرات خوب این نسخه بر می‌گرده و عطش شما برای تجربه‌ی دوباره‌ی این بازی را بسیار زیاد می‌کند. یکی از نکات مثبتی که نسخه‌ی اریجینال به همراه داشت، همین موسیقی متن حماسی بود. موسیقی که در تک تک لحظات در اختیار بازیه و با تغییر روند بازی کاملا با اون هماهنگ می‌شه. از لحظاتی که مشغول تجربه‌ی مراحل مخفی کاری هستیم بگیرید تا تعقیب و گریز‌هایی با اکشن بالا.

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

داستان بازی

 

داستان بازی 5 سال بعد از وقایع نسخه‌ی اول اتفاق می‌افته. حالا بعد از مرگ زاخااِو (Zakhaev)، نوبت به کسی رسیده که می‌تونیم اونو یکی از بهترین آنتاگونیست‌های سری Call of Duty بدونیم. ولادیمیر ماکاروو (Makarov). کسی که حالا وظیفه‌ی رهبری گروه تروریستی زاخااو را بر عهده داره و وابسته به هیچ کشوری نیست. ولی خب روسی بودن او در راه اندازی جنگ علیه ایالات متحده، بی تاثیر نیست. با این حال ماکاروو در پی تکمیل کردن کارای رییس سابقشه و در این راه حاضر هر کاری انجام بده.

درست مثل Modern Warfare 1، شما در طول بازی در نقش‌های متفاوتی قرار می‌گیرید. در بیشتر مراحل عضوی از نیروی ویژه 141 (Task Force 141)  هستید. گروهی که طی قوانین خودش عمل می‌کنه و به کله‌شقی بودنش معروفه. ولی این بار دیگه قرار نیست که کنترل Soap در اختیارتون باشه. حالا باید در نقش Roach به یاری بقیه اعضای تیم برید و ماکاروو را شکار کنید. رهبری این تیم به Soap سپرده شده و حالا شاگرد به فرماندگی رسیده است.

در سمت دیگه، باید در نقش رنجر‌های ارتش آمریکا به فرماندهی ژنرال شپرد (Shepherd) بازی را جلو ببرید. در طی مراحل بازی و بر حسب اتفاقاتی که می‌افته، نقش شما در ارتش عوض می‌شه و درجبهه‌ی متفاوت شروع به نبرد خواهید کرد.

طراحی فوق العاده نسخه اصلی را در ریمستر هم تجربه می کنید!

 

در طراحی مراحل بازی، سازندگان سعی کردن که با ارایه محتوایی متفاوت، از تکراری بودن بازی جلوگیری بکنن. همون طور که گفتیم بیشتر ماموریت‌هایی که تیم 141 بر عهده داره، به صورت مخفی کاری جلو میره. محیط‌های بازی بسیار تنوع بالایی دارند و کمتر مرحله‌ای را می‌بینیم که نقشه‌اش با بقیه یکی باشد. از محیط‌های کوهستانی و برفی بگیرید تا رفتن به کوچه پس کوچه‌های برزیل. از تجربه‌ی مبارزه در زمانی که سوار اسنوموبیلید تا نشستن پشت مینی گان.

متفاوت بودن Modern Warfare 2 از همون مرحله‌ی آموزشی شروع می‌شود. جایی که دیگه مثل بقیه‌ی بازی‌های این نسخه به یه سری دستور خلاصه نمی‌شود. این بار شما در نقش یک سرباز باتجربه، وظیفه دارید تا پشت سر گذاشتن چند سری تیراندازی، سرباز‌های محلی را آموزش دهید. پس از تکمیل این بخش، به یک کورس رکوردزنی می‌رید تا نوبت به آزمایش مهارت‌های شما برسد. بر حسب زمان و دقتی که در این بخش از خودتون نشان می‌دید، درجه سختی پیشنهادی برای شما تعیین می‌شود.

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

جرئت بالای Modern Warfare را می‌تونیم در مرحله‌ی No Russian ببینیم. مرحله‌ای که در اون زمان هم سرو صدای زیادی کرد و بسیار حرف و حدیث داشت. با این حال سازندگان این مرحله را الان هم در بازی قرار دادن و هیچ ترسی از این بابت ندارن. برای درک حساسیت بالای این مرحله، کافیست که بدونید استور سونی در روسیه کلا این بازی را برای فروش قرار نداده است. بازیکنان روسی برای خرید این بازی مجبورن تا آی‌پی خودشون را تغییر بدهند. این نکته هم بگیم که در ابتدای بازی سه بار ازتون پرسیده می‌شه که مایل به تجربه‌ی این مرحله هستید یا نه.

بزرگترین ایرادی که از بازی می‌شه گرفت، حذف بخش‌های چندنفره و Spec Ops است. بخش مولتی پلیر این بازی در زمان خودش تحولی بزرگ در این قسمت ایجاد کرد و حالا نبودش کاملا به چشم میاد. نبود این بخش می‌تونه عامل بزرگی باشه تا خیلی‌ها را از خرید این بازی منصرف بکند.Spec Ops هم حالا دیگه به بخشی جدانشدنی در Modern Warfare بدل شده و در در ریشه‌های آن قرار گرفته است. در سال 2009، Special Ops یا همون Special Operations، تجربه‌ای واقعا لذت بخش برای بخش Co-Op بود. بیشتر نقشه‌های بازی در اختیارتون داده می‌شد تا آن‌ها را در کنار یک نفر دیگر جلو ببرید و در مقابل موج دشمنان ایستادگی کنید.

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

گیم پلی کوتاه بازی هم باعث نشد تا طرفداران از این نسخه ریمستر صرف نظر کنند.

 

اما حالا با نبود این بخش‌ها، زمان گیمپلی بازی به 5 تا 6 خلاصه می‌شه و با توجه به قیمت بازی، این مقدار بسیار پایین است. Activision، دلیل نبود این بخش‌ها را، جلوگیری از چند تکه شدن جامعه‌ی بازیکنان اعلام کرده است. این حرف می‌تواند تا حدودی منطقی باشد. چراکه الان ریبوت Modern Warfare در بهترین حالت خودش قرار داره و بیشتر مپ‌های نوستالژیک سری Modern Warfare هم به آن اضافه شده است. اندکی پیش هم Warzone عرضه شد که با استقبال بسیار بالایی رو به رو شد و حالا تعداد بازیکنانش روز به روز در حال افزایش است.

 

پس حرف‌های Activision تا مقداری قابل قبول است ولی دلیلی برای قیمت 20 دلاری این بازی نمی‌شن. آن‌ها می‌تونستن قیمت بازی را بین 10 تا 15 دلار تعیین کنن تا افراد بیشتری به سراغش برن.

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

گان پلی قابل قبول و راضی کننده

 

در بحث گان‌پلی، مثل نسخه‌‌ی ارجینال، با گانپلی روان و سریع رو به روییم. گان‌پلی همیشه یکی از ارکان اصلی Call of Duty بوده و این بازی هم از این به بهترین نحو ازش بهره می‌برد. اضافه شدن جزییات در سلاح‌ها کاملا به چشم میاد و قابلیت جدیدی برای اینسپکت کردن اسلحه‌ها نیز فراهم شده است. ذرسته که این بازی تنوع بالایی در اسلحه‌ها ندارد ولی همین تعداد هم بسیار با دقت طراحی شده‌ان. افکت‌های صوتی در انفجار‌ها و صدای هر تفنگ نیز به صدای طبیعی بسیار نزدیک است. در گان‌پلی ایراداتی هم می‌شه از بازی گرفت.

با توجه به امکاناتی که نسخه‌ی ریبوت ‌Modern Warfare برای ما تدارک دیده، گان‌پلی نسخه‌ی ریمستر MW2 کمی قدیمی به نظر می‌رسد. نبود ویژگی‌هایی مثل: ریلود در موقع نشانه‌گیری، امکان تیراندازی از پشت موانع و حتی سر خوردن، کاملا به چشم میاد.

نورپردازی مناسب و جلوه های خیره کننده

 

یکی دیگه از ویژگی‌های خوب بازی، نورپردازی جذابش است. در لحظاتی که میدان نبرد بزرگی را شاهد هستیم، هر کدام از جلوه‌های بازی با نورپردازی خوبی که داره، محیط را تکمیل‌ می‌کند. از انفجار‌ها بگیرید تا تیر‌هایی که روی هوا به هر سمتی می‌رن. برای درک بهتر این قضیه، بهتر است که از مرحله‌ی Second Sun بگیم. در این مرحله، همه‌ی دستگاه‌های الکتریکی توسط EMP قدرتمندی از کار افتاده‌اند. حتی در موقع نشانه‌گیری هم دیگه خبری از لیزر قرمز نیست. در کل یک فضای آخرالزمانی در این محل شکل می‌گیرد. سازندگان برای نور این مرحله، از عناصر طبیعی محیط بهره بردن؛ از آتش انفجار‌های ناشی از سقوط هلیکوپتر‌‌ها و نور سبز منورها.

یک اِلمان حیاتی دیگر برای نوربخشی، رعدو برق است. وقتی در خیابان‌های تاریک مشغول پیشروی هستید، با دشمنانی رو به رو می‌شید که اونا هم از این وضع گیج شده‌ان. درست در بهترین زمان ممکن، فضا با رعدو برق روشن می‌شود و جنگی خیابانی در تاریکی آغاز می‌شود.

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered, بررسی, Call of Duty Modern Warfare 2, Modern Warfare, نقد و بررسی

این بخش از متن بخشی از داستان را اسپویل می‌کند

با اینکه تقریبا 11 سال وقت داشتید تا این بازی را تجربه کنید، هنوز به شما توصیه می‌کنیم که اگر دوست ندارید که داستان برای شما لو برود، این بخش را نخوانید. حس انتقامی و عصبانیتی که در اواخر بازی به چشم میاد، حتی با گذشت این همه مدت، در تک تک مراحل پایانی حس می‌شه. حس انتقامی که هرچند کوتاه است، شدت بالایی دارد و در آخر با تمام وجودتون دوست دارید به قاتل ‌Ghost و Roach برسید و انتقامشان را بگیرید.

به قول کاپیتان پرایس: تاریخ را افراد پیروز می‌نویسن. تاریخ پر شده از دروغ. اگر اون زنده بمونه و ما بمیریم، تاریخ را اون می‌نویسه.

صد درصد بعد از شنیدن این جملات، عطش انتقام ما دو برابر می‌شه.

جمع بندی

بازسازی Call of Duty Modern Warfare 2، یک تجربه‌ی لذت بخش و نوستالژیک است. تجربه‌ای کامل در داستانگویی و ارایه یک گیمپلی روان. با وجود محتوای کم بازی، بهتر است که فقط در صورتی که عاشق سری Modern Warfare هستید، به سراغش برید. بازی Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered، وظیفه‌ی پررنگ کردن خاطراتمون از بهترین نسخه‌ی Call of Duty را به خوبی انجام داده است.

نکات مثبت:

گیمپلی جذاب

داستان غنی

بهبود گرافیکی فوق‌العاده

نورپردازی زیبا

نکات منفی:

قیمت بالا با توجه به محتوا

اضافه نشدن ویژگی‌های جدید به گان‌پلی

نمره ی تیلنو به بازی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *