نقد و بررسی, نقد و بررسی بازی

بررسی بازی Demon’s Souls از دید سایت Game Informer

بازی Demon's Souls

بازی Demon’s Souls به عنوان یک بازسازی ار روی نسخه‌ی ۲۰۰۹، نه تنها انتظارات را برآورده می‌کند بلکه به عنوان یکی از بهترین بازی‌های روز عرضه‌ی تاریخ پلی استیشن هم حساب می‌شود.

بازی Demon’s Souls در سال ۲۰۰۹ و در دوره‌ای منتشر شد که بازی‌های اکشن-نقش آفرینی با دنیاهای بزرگ، باس فایت‌های حماسی و انتخابات بازیکنان عجین شده بود و بیش‌تر بازی‌های درون بازار، از این ویژگی‌های استفاده می‌کردند. بخش عمده‌ای از این آثار، تمرکز خود را بر روی ارائه دادن یک تجربه‌ی روان و لذت بخش به بازیکن می‌گذاشتند. توسعه دهندگان برای وارد کردن مخاطب به دنیای خود، از مراحل آموزشی یا Tutorial طولانی و چندگانه استفاده می‌کردند و به نوعی آن حس آزاد و چالش برانگیز خاص بازی‌های ویدیویی را زیر سوال می‌بردند. در این دوره، استودیو Fromsoftware دست به انتشار اثری زد که از همه‌ی جوانب متفاوت بود. بازی Demon’s Souls به بازیکن اجازه می‌داد که عطش جست و جوی خود را در دنیایی که پر از خطر شده ارضا کند. اما حالا و پس از گذشت ۱۱ سال، نسخه‌ی بازسازی بازی Demon’s Souls به عنوان یک انحصاری PS5 روانه‌ی بازار شده است و علاوه بر تکرار کردن عناصر تحسین برانگیز نسخه‌ی اصلی، جزئیات بصری را به گونه‌ای برای بازیکن به تصویر می‌کشد که می‌توانیم آن را جزء یکی از بهترین محصولات موجود در بازار از لحاظ بصری، معرفی کنیم. اگر قصد دارید با بازی های روز عرضه‌ی کنسول جدید سونی آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی بازی های روز عرضه ی پلی استیشن 5 مراجعه کنید. هم چنین، می‌توانید با مراجعه به مقاله‌ی هر آن چه که باید در مورد پلی استیشن 5 بدانید، اطلاعات خود را از کنسول نسل نهمی سونی کامل‌تر کنید.

بازی Demon's Souls

اگر شما قصد تجربه‌ی بازی Demon’s Souls دارید و برای اولین بار می‌خواهید به سراغ یک بازی Souls-Like بروید، باید آگاه باشید که راه پیش و رو سخت است و به احتمال زیاد با یکی از سخت‌ترین تجربه‌های زندگی خود روبرو خواهید شد. هر چند که میزان سختی باس فایت‌های این بازی اندازه‌ی درجه سختی آثار اخیر استودیو Fromsoftware نیست، اما طراحی مراحل به گونه‌ای است که می‌تواند فریاد شما را در حین طی کردن یک مرحله، درآورد. برخلاف بازی‌های Souls-Like چند سال اخیر، دیمن سولز در مورد سختی و زجر کشیدن نیست، بلکه در مورد تلاش و برنامه ریزی‌های مکرر است. پیش از هر کاری، شما باید به خود اطمینان دهید که توانایی رد کردن این مانع را دارید و سپس به سراغ آن بروید.

دیمن سولز، بهترین بازی روز عرضه‌ی PS5 از دید منتقدان، برای بازیکنان حرفه‌ای قدیمی که عاشق آن حس چالش برانگیز بازی بودند، آشنا خواهد بود. استودیو Blupoint Games، توسعه‌ی دهنده‌ی دیمن سولز، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا تغییر خاصی در هسته‌ی بازی به وجود نیاورد و تنها تمرکز خود را بر بهبود جلوه‌های بصری بگذارد؛ چرا که گیم پلی اوریجینال بازی Demon’s Souls یکی از کامل‌ترین‌هایی است که صنعت بازی‌های ویدیویی به خود دیده. بلوپوینت گیمز، تنها از فناوری‌های مدرن استفاده می‌کند تا بازی را در نهایت زیبایی به تصویر بکشد و در این روند، از عناصر تحسین برانگیز نسخه‌ی اصلی دور نمی‌شود و شما می‌توانید نشانه‌های آن را، در تک تک قدم‌هایی که در دنیای بازی بر می‌دارید، حس کنید.

بازی Demon's Souls

بازی Demon’s Souls انتظار دارد تا بازیکن در تمامی لحظات حواس خود را جمع کند، مراقب باشد و دم به تله ندهد. بازی انتظار دارد تا گیمر هوشیار باشد و در زمان مناسب اسلحه‌ی خود را بر روی دشمن پایین آورد. توسعه دهندگان، این اثر را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که افراد با مهارت‌های معمولی هم بتوانند به تجربه‌ی آن بپردازند، اما این بدان معنا نیست که قرار است مبارزه یا مانعی راحت باشد. ممکن است پس از کلی جنگ و درگیری و هنگامی که کلی Souls در چنته دارید، با یک دشمن قدرتمند روبرو شوید. Souls اسم واحد پول رایج در دنیای بازی است و مانند سایر آثار Souls-Borne، پس از مردن بازیکن از میان می‌رود و تنها یک شانس برای بازیابی آن وجود دارد. اما در انتهای این مراحل و موانع سخت، هنگامی که از پس چالش به درستی برمی‌آیید صحنه‌ای برایتان تداعی می‌شود که نمی‌توانید آن را تا مدت‌های متمادی فراموش کنید. لحظات حماسی پیروزی، کاری می‌کند که شما لذت آن را فراموش نکنید و به همین خاطر، به روند سخت و چالش برانگیز اثر ادامه دهید.

اما در این میان باید اشاره کرد که نوع انتخاب رسیدن به این اهداف و کامل کردن چالش‌ها خود یکی از سرگرم کننده‌ترین بخش‌های بازی Demon’s Souls است. بازیکنان مختلف ممکن است از تجهیزات مختلفی استفاده کنند؛ دسته‌ای ممکن است از جادو و مبارزه از راه دور استقبال کنند، دسته‌ی دیگری شاید از شمشیرهای بزرگ و درگیری‌های فیزیکی لذت ببرند و دسته‌ای دیگر، به احتمال زیاد استفاده از خنجرهای سبک و سریع را بر هر چیزی اولویت می‌دهند. مهم نیست که در طی مسیر خود از چه تجهیزاتی استفاده کنید، دنیای پیش و روی شما در هر حالی درگیر کننده و جذاب است.

قدم زدن در زمین‌ های نفرین شده

استودیو Bluepoint Games برای طراحی گرافیک فنی بازی، هر از گاهی از نسخه‌ی اصلی که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد فاصله می‌گیرد و نبوغ خالص خود را به کار می‌برد تا علاوه برا دادن تنوع، محیط‌هایی را بسازد که با فناوری‌های جدید سازگار باشند. مهم نیست که در کدام مرحله قرار داشته باشید، چه در حال قدم زدن در عمق تونل‌های Stonefang باشید و چه در زندان‌های هزارتو مانند، جلوه‌های بصری شما را مجذوب خود کرده و شاید در بسیاری از موقع، شما را چند ثانیه‌ای به ایستادن و تحسین گرافیک فنی و هنری بازی تشویق می‌کنند. شاید با این جمله بتوان دنیای بازی Demon’s Souls را بهتر توصیف کرد: «آن‌ها مانند یک سری مراحل طراحی شده نیستند، بلکه حس بودن در دنیای واقعی را منتقل می‌کنند».

البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که این تنها توسعه دهندگان اثر در استودیو Bluepoint Games نیستند که امروز ما را به تحسین وا می‌دارند، بلکه قدرت سخت افزاری فوق العاده بالای پلی استیشن 5 است که در میانه‌های میدان یکه تازی می‌کند. اجرای بازی با ۶۰ فریم بر ثانیه آن‌ هم با ثباتی کامل، کاری می‌کند که مبارزات و قدم زدن در تک تک ثانیه‌های بازی، به روان‌ترین شکل ممکن انجام شود. هم چنین، وجود حافظه‌های SSD یکی دیگر از مواردی است که باعث می‌شود دیمن سولز بازیکنان را در دنیای خود نگه دارد و اجازه‌ی نفس کشیدن را به او ندهد. صفحات Loading تقریبا از صفحه‌ی روزگار محو شده‌اند و حتی نقل مکان میان مکان‌های مختلف، به سریع‌ترین شکل ممکن عمل می‌کنند. سرعت حافظه‌ی SSD که آن را با نام یکی از بهترین پیشرفت‌های کنسول‌های نسل نهمی می‌شناسیم، در بازی‌های سخت و Souls-Like مانند دیمن سولز، به شدت به کمک اعصاب و روان بازیکنان می‌آید. هنگامی که شما جان خود را از دست دادید، نیازی نیست تا به توضیحات حوصله سر بر صفحات Loading بازی‌های نقش آفرینی خیره شوید، بلکه در چشم به هم زدنی دوباره آماده‌ی نبرد خواهید بود.

بازی Demon's Souls

به احتمال زیاد در چند روز اخیر نمایش‌های مختلفی از بازی Demon’s Souls را تماشا کرده‌اید. محیط‌های مختلف نسبت به نسخه‌ی اصلی روشن‌تر هستند و برای دیدن جزئیات و دشمنان، نیازی نیست تا همواره چشم‌های خود را تیز کنید. هم چنین، اگر فکر می‌کنید که دیمن سولز ذره‌ای نسبت به نسخه‌ی اصلی آسان‌تر است، سخت در اشتباهید. هنوز هم شانس گم شدن در محیط‌های پر پیچ و خم یا مردن در مرداب‌های سمی وجود دارد. قدم به قدم تجربه‌ای که از بازی Demon’s Souls کسب می‌کنید، در سخت‌ترین و چالش برانگیزترین حالت ممکن قرار دارند.

در این میان، باید اشاره کرد که اگر شما بازی سال ۲۰۰۹ را تجربه کرده یا به آن عادت کرده باشید، بدون شک این بازسازی در ساعت‌های ابتدایی حس غریبی دارد و مدت زمان کوتاهی نیاز است تا به محیط و طراحی آن عادت کرد. قطعات و جلوه‌های صوتی هم دست خوش تغییراتی شده‌اند و در همان لحظات اول، می‌توان متوجه این موضوع شد. اما برخی از قطعات بازی اصلی یک حال و هوای خاص داشت که نمی‌توان مانند آن را در بازی جدید کشف کرد. جدا از این مسائل، اگر قصد دارید از کنار نسخه‌ی بازسازی رد شوید و همان بازی اوریجینال را تجربه کنید، مانعی بر سر راه وجود ندارد.

بازی Demon’s Souls حکم پدر معنوی سه گانه‌ی Dark Souls و به طور کلی تمامی آثار Souls-Borne را دارد. هنگام قدم زدن در دنیای سرد و ترسناک، می‌توانید اصول و پایه‌هایی را مشاهده کنید که در تمامی Souls-Borneهای سال‌های اخیر به چشم می‌خورد. به همین خاطر، دیمن سولز یکی از الهام بخش‌ترین آثار دهه‌ی جدیده و یکی از دلایل به وجود آمدن آثار نقش آفرینی پس از خود است. اگه در سال‌های گذشته به تجربه‌ی این اثر پرداخته‌اید، هنوز هم موارد جدیدی وجود دارد که می‌تواند هیجان انگیز باشد. یکی از این موارد، امکان تغییر دادن برخی از تنظیمات است که درجه‌ی سختی را به حدی بالا می‌برد که افراد حرفه‌ای هم در بیش‌تر مواقع به مشکل بر می‌خورند.

اما اگر شما جزء دسته‌ی تازه واردها هستید و قصد دارید به تجربه‌ی اولین بازی Souls-Borne خود بپردازید، بازی Demon’s Souls نقطه‌ی شروع قابل اعتنایی است و می‌تواند پای شما را به دنیای بازی‌های این زیرسبک باز کند. بنابراین، مهم نیست که شما یک تازه کار هستید یا یک سولز بازی کهنه کار، بازی Demon’s Souls به همه‌ی اقشار جامعه‌ی کاربران کنسول پلی استیشن 5، پیشنهاد می‌شود.

بازی Demon's Souls

در پایان، اگر قصد دارید به تجربه‌ی جدیدترین اثر استودیو Bluepoint Games بپردازید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Demon’s Souls مراجعه کنید. هم چنین، اگر هنوز دست به خرید کنسول نسل نهمی سونی نزده‌اید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید PS5 و خرید PS5 دیجیتالی مراجعه نمایید.

نظر شما در مورد بازی Demon’s Souls چیست؟ آیا این بازی پتانسیل این همه تعریف و تمجید را دارد؟ یا واقعا به یکی از بهترین بازی‌های روز عرضه‌ی PS5 تبدیل شده است؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Informer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید