راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی, راهنمایی و آموزش

راهنمای بازی Diablo 4 برای مبتدی‌ها

راهنمای بازی Diablo 4 برای مبتدی‌ها

اگر برای اولین بار به دنیای جهنمی دیابلو پا می‌گذارید و زیاد با آتش سوزان دشمنان آن آشنایی ندارید، به احتمال زیاد به مشکل خواهید خورد. اما با این حال، اگر به نکات موجود در راهنمای بازی Diablo 4 برای مبتدی‌ها توجه کنید، کمی از حرارت این آتش کاسته خواهد شد.

آموزش بازی Diablo 4 برای تازه‌کارها

باور این موضوع کمی سخت است، اما بالاخره و با گذشت بیش از یک دهه بازی Diablo 4 در دسترس قرار گرفته تا عاشقان ARPG را به شیرین‌ترین رویاهایشان ببرد. حال با توجه به واکنش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌ها، شماره چهارم این مجموعه افسانه‌ای عملکرد خوبی دارد و قرار است به یک موفقیت همه جانبه تبدیل شود. با توجه به همین واکنش‌های مثبت، خیل عظیمی از گیمرها به سوی دیابلو 4 سرازیر می‌شوند که قاعدتا بخشی از آن‌ها افراد تازه وارد هستند. اگر شما هم جزو این افراد تازه‌وارد محسوب می‌شوید و زیاد با Action Dungeon-Crawlerها آشنایی ندارید، احتمالا توسط مکانیک‌های متعدد بازی سردرگم خواهید شد.

اما با وجود این مکانیک‌های متعدد و سردرگم کننده، باید بدانید بازی Diablo 4 ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد و به همین دلیل، با کمی دقت و مطالعه می‌توانید عمق گیم‌پلی و مکانیک‌های آن را درک کنید. اگر به خوبی متوجه پیچیدگی‌های موجود شوید و خود را آماده نگه دارید، با توپخانه آماده‌تری به سمت شکست Lilith، شخصیت منفی داستان، خواهید رفت. پس ادامه راهنمای بازی Diablo 4 برای مبتدی‌ها را از دست ندهید.

راهنمای بازی Diablo 4

ایجاد تعادل میان فروختن آیتم‌ها یا Salvage کردن آن‌ها

هنگامی که داستان اصلی بازی را به اتمام برسانید و به سوی محتویات End Game بروید، احتمالا آنقدری پول و آیتم‌های ارزشمند دارید که زیاد فکر خویش را مشغول آن‌ها نکنید. اما چنین رویه‌ای به ساعات ابتدایی بازی تعمیم داده نمی‌شود و به دست آوردن پول می‌تواند حسابی سخت جلوه کند. علاوه بر این، باید بدانید هنگامی که در Act 1 بازی به شهر اصلی می‌رسید، می‌توانید آیتم‌های خود را Salvage کنید. انجام این کار یک سری متریال‌های خاص در اختیارتان قرار می‌دهد که قادر هستید با استفاده از آن‌ها، سایر آیتم‌های مهم خود را ارتقا دهید.

حال باید توجه داشته باشید که برای ارتقا دادن یا Upgrade کردن یک آیتم، باید متریال و پول معین شده‌ای را در اختیار داشته باشید. بنا بر همین موضوع باید تعادلی نسبی میان فروختن و Salvage کردن آیتم‌ها به وجود آورید تا در موقع نیاز، منابع لازم برای ارتقا دادن در دسترس باشد. برای به وجود آوردن این تعادل بهتر است نیمی از آیتم‌های بی‌مصرف خود را بفروشید و نیم دیگر را با مراجعه به آهنگر Salvage کنید.

Gemهای خود را در Stash کنید

مدیریت منابع و Inventory همیشه بخش مهمی از مجموعه Diablo بوده و شماره چهارم هم از این قاعده مستثنا نیست. هر یک از آیتم‌های موجود در بازی تنها یک Slot از Inventory شما را پر می‌کنند تا بتوانید به راحتی برای جا خالی خود برنامه ریزی کند. اما Gemها یا الماس‌ها در این میان استنثا هستند و هر یک از آن‌ها فضایی بیش از یک Slot را اشغال می‌کند. Gemها تنوع بالایی دارند و در کیفیت‌ها و رنگ‌های مختلف دیده می‌شوند و با قیمت خوبی به فروش می‌رسند. اما با وجود این قیمت خوب بهتر است آن‌ها را نفروشید و پیش خود نگه دارید. شاید با خود بپرسید در این صورت تکلیف مدیریت Inventory چه می‌شود؟ اگر شما هم چنین سوالی دارید باید بدانید که Stash نام یک محفظه بسیار بزرگ است که می‌توانید آیتم‌های خود را درون آن قرار دهید.  کافی است پس از آشنا شدن با این محفظه، Gemهای خود را در آن نگه دارید تا زمان که به آن‌ها نیاز پیدا کنید.

راهنمای بازی Diablo 4

اطلاعات آیتم‌ها را به شکل دقیق‌تری بخوانید

بازی Diablo 4 با یک سری اعداد و علامت‌های ساده و کلی کار شما را در مقایسه کردن آیتم‌های مختلف آسان می‌سازد. برای مثال هنگامی که یک شمشیر جدید پیدا کنید، با نگاه کردن به اعداد می‌توانید خیلی سریع گزینه بهتر را تشخیص دهید. اما توجه داشته باشید که دیابلو 4 یک نقش آفرینی عمیق است و در زمینه سلاح‌ها و زره‌ها دقت زیادی به خرج می‌دهد. هر یک از آیتم‌ها با توجه به سطح‌شان قابلیت‌های مختلفی دارند و ویژگی‌های متفاوتی را به شما ارائه می‌دهند. برای مثال ممکن است یک زره ضریب Defense بالایی داشته باشد، اما در برابر ضربات آتشین ضعیف عمل کند. پس باید اطلاعات و جزئیات هر آیتمی را بخوانید و سپس به استفاده از آن فکر کنید.

با گذر از قابلیت‌های منحصر به فرد و تفاوت آیتم‌های مختلف با هم، باید توجه کنید که ارتقا دادن یا Upgrade کردن اسلحه‌ها و زره‌ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال فرض کنید شمشیر جدیدی پیدا کرده‌اید که 90 واحد به دشمن آسیب می‌زند و این در حالی است که شمشیر فعلی و ارتقا داده شما، قدرتی برابر با 100 واحد دارد. در چنین شرایطی اگر شمشیر جدید را ارتقا دهید و به آن برسید، به آسیبی به مراتب بیش‌تر از عدد 100 خواهید رسید. بنابراین حواس خود را نسبت به مقایس آمار هر آیتمی جمع کنید.

Tier دوم هر Region را کامل کنید

در این نقطه از راهنمای بازی Diablo 4 باید اشاره کنیم که نقشه این اثر به پنج منطقه یا Region مختلف تقسیم می‌شود. حال هر یک از این Regionها قلعه‌ها، دانجن‌ها و فعالیت‌های فرعی خاصی خود را دارند که قادر به تکمیل‌شان هستید. اگر به منو Map مراجعه کنید می‌توانید پاداش‌هایی که در ازای تکمیل هر منطقه به دست می‌آورید را ببینید. حال هرچقدر که بخش بزرگ‌تر از آن منطقه را به اتمام رسانده باشید، پاداش بهتری دریافت خواهید کرد.

اما باید اشاره کنیم که تکمیل کردن همه Regionها در تلاش اول کار درستی نیست و می‌تواند فوق‌العاده سخت و اذیت کننده باشد. در عوض می‌توانید به سراغ Level یا Tier دوم هر منطقه بروید و با به اتمام رساندن آن، یک جایزه ارزشمند بگیرید. هنگامی که Tier دوم هر Region را تکمیل کنید، بازی یک شیشه معجون یا Potion جدید به شما خواهد داد. بدین ترتیب می‌توانید همواره یک معجون بیش‌تر با خود حمل کرده و در دنیای خطرناک دیابلو بیش‌تر زنده بمانید. انجام این کار و به دست آوردن Potionهای بیش‌تر برای افرادی که به صورت Solo به تجربه Diablo 4 می‌پردازند به شدت ضروری است.

راهنمای بازی Diablo 4

از Respec کردن مهارت‌های شخصی خود نترسید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های راهنمای بازی Diablo 4 مربوط به نحوه ساختن و ارتقا شخصیت اصلی است؛ روندی که برای بازیکنان تازه وارد حسابی گیج کننده خواهد بود. درخت مهارت یا Skill Tree این بازی حسابی بزرگ است، شاخه‌های متعددی دارد و جوایز و تفاوت‌های زیادی را در خود جای می‌دهد. خوشبختانه نحوه ساخت یا Build شخصیت شما در ساعات اولیه از اهمیت بالایی برخوردار نیست تا بتوانید با پرداخت یک حجم مشخص از Gold، آن را با سلیقه جدید خود ریست کنید. این حجم طلا در Levelهای پایین زیاد سنگین نیست؛ پس بهتر است به آزمون و خطا بپردازید تا به Build ایده‌آل خود برسید.

به قابلیت‌های Passive درخت مهارت‌ها توجه داشته باشید

حالا که بحث درخت مهارت‌ها باز است باید به قابلیت‌های Passive هم اشاره داشته باشیم (قابلیت‌هایی که به صورت خودکار اجرا می‌شوند و نیازمند دستور مستقیم گیمر نیستند). هنگامی که به درخت مهارت‌های دیابلو 4 می‌روید و یک Skill را برای خویش آزاد می‌کنید، قادر هستید از میان چند گزینه یک قابلیت Passive را نیز برگزینید. این پایان کار نیست و اگر بخواهید، قادر هستید قابلیت‌های Passive خود را ارتقا دهید. انتخاب این قابلیت‌ها و نحوه ارتقا دادن‌شان می‌تواند حسابی در روند مبارزات و گیم‌پلی تاثیرگذار باشد.

راهنمای بازی Diablo 4

Potionهای خود را ارتقا دهید

در اوایل داستان بازی Diablo 4 که به شهر Kyovashad می‌رسید، یک ماموریت شما را مجبور به ملاقات Potion Vendor (فروشنده معجون) می‌کند تا معجون‌ها یا Potionهای خود را برای اولین بار ارتقا دهید. ارتقا دادن معجون‌ها کاری می‌کند که هر Potion بخش بیش‌تری از خط سلامتی شما را پر کند تا در نبردهای سنگین شانس بیش‌تری داشته باشید. اما علاوه بر موضوعی که گفتیم، باید بدانید که امکان ساخت Elixir در Potion Vendor وجود دارد. در بازی مورد بحث Elixirهای متعددی وجود دارند که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند و قابلیت خاصی به شخصیت اصلی می‌دهند. ولی این پایان کار نیست و باید بدانید که پس از ساخت هر Elixir و Potion، برای مدت زمان محدودی 5 درصد بیش‌تر از همیشه XP دریافت می‌کنید. اگر در ساعات ابتدایی تجربه خود از این نرخ XP اضافه کمک بگیرید، می‌توانید هر چه سریع‌تر Level-Up کنید. به طور کلی بهتر است همیشه با ساخت یک Elixir این Buff را روشن نگه دارید.

به تکمیل Dungeonها بپردازید

همین طور که در نقشه بازی Diablo 4 به گشت و گذار می‌پردازید، قاعدتا با Dungeonهای برخورد می‌کنید که روی نقشه هم مشخص می‌شوند (Dungeonهایی که آن‌ها را تکمیل نکرده‌اید با یک علامت طلایی در نقشه نشان داده می‌شوند). اما هر یک از این Dungeonها پاداش‌های ارزشمندی در خود جای داده‌اند که ارزش دردسرهای مربوطه را دارد. البته که همه کلاس‌های بازی قادر به استفاده از این پاداش‌ها نیستند و برخی از این پاداش‌ها، به کلاس خاصی اختصاص دارند. ولی فارغ از بحث پاداش‌ها و امکان استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها، دانجن‌ها همیشه XP زیادی می‌دهند تا بتوانید سطح شخصیت خود را سریع‌تر از هر زمان دیگری ارتقا دهید. علاوه بر این، Dungeonهای مورد بحث شامل یک سری Chest هم می‌شوند که با باز کردن‌شان ممکن است آیتم‌های ارزشمندی به دست آورید. به طور کلی و با وجود اینکه Dungeonها یک فعالیت فرعی محسوب می‌شوند، بهتر است بخشی از زمان خود را به آن‌ها اختصاص دهید؛ چرا که ارزشش را دارند.

راهنمای بازی Diablo 4

شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن از Dungeonها خارج شوید

حالا که بحث دانجن‌ها در راهنمای بازی Diablo 4 داغ است، باید بدانید که خود بازی همه چیز را در مورد آن‌ها به شما یاد نمی‌دهد. یکی از این موارد که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، امکان خروج سریع از این سیاه چاله‌ها است. بسیاری از افراد هنگامی که یک دانجن را به پایان می‌رسانند، فکر می‌کنند باید تمام مسیر را تا ورودی سیاه چاله برگردند که واقعا کار زمان گیری است. اما با این حال باید بدانید که دو روش فوق‌العاده سریع و آسان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. یکی از این روش‌ها که به آن اشاره می‌کنیم، Emote خروج از سیاه چاله یا Leave Dungeon است. شما این Emote را در لیست Emoteهای شخصیت خود پیدا خواهید کرد. ولی برای استفاده از روش دوم باید نقشه را باز کنید و سپس نشانگر را به سمت در آن Dungeon ببرید. سپس می‌توانید با کلیک کردن روی این علامت، از سیاه چاله خارج شده و به دهانه آن باز گردید.

به گشت و گذار در نقشه بازی Diablo 4 بپردازید

یکی از پیشرفت‌هایی که بازی Diablo 4 نسبت به نسخه‌های پیشین تجربه کرده است، تبدیل شدن به یک ویدیو گیم Open-World کامل محسوب می‌شود. در حالی که شما می‌توانید به صورت زنجیروار خط اصلی داستان را دنبال کنید و توجه به فعالیت‌های فرعی نداشته باشید، باید بدانید که گشت و گذار در نقشه از فواید زیادی برخوردار است. دنیای بزرگ بازی شامل مواردی مانند Altars of Lilith می‌شود که اگر آن‌ها را به اتمام برسانید، برای همیشه XP بیش‌تری کسب می‌کنید و Region Renown به دست می‌آورید. اما علاوه بر Altars of Lilith موارد مهم دیگر مانند Crafting Material، Dungeonها، Strongholdها و ماموریت‌های فرعی وجود دارند که اگر در نقشه گشت و گذار نکنید، به آن‌ها نخواهید رسید.

راهنمای بازی Diablo 4

هر موقع که توانستید به سراغ ماموریت‌های فرعی بروید

یکی از رفتارهایی که بهتر است به آن عادت کنید، انجام ماموریت‌های فرعی یا همان Side Questها در مواقع ممکن است. این ماموریت‌های فرعی که با سیستم پاداش دهی خوبی همراه هستند، با یک علامت تعجب آبی رنگ روی نقشه نشان داده می‌شوند. اکثر ماموریت‌های فرعی بازی Diablo 4 به گونه‌ای طراحی شده‌اند که گیمر را مجبور به انجام کار خاصی نکنند. اما این حرف به چه معنی است؟ هنگامی که یک Side Quest را قبول کنید اما به انجام آن نپردازید، احتمالا بعدها و با گشت و گذار آزادانه در نقشه بازی به نقطه‌ای می‌رسید که امکان تکمیل آن وجود دارد. به عبارتی دیگر به جای اینکه شما به دنبال ماموریت‌های فرعی بروید، ماموریت‌های فرعی در مسیر شما ظاهر می‌شوند. تکمیل این Side Questها با جایزه‌هایی مانند آیتم‌های جدید، طلا و Region Renown همراه است.

همیشه Public Eventها را انجام دهید

شما در طی تجربه خود از بازی Diablo 4، بارها با Public Eventهایی برخورد می‌کنید که با یک علامت نارنجی نشان داده می‌شوند. اکثر این Public Eventها شما را مجبور به مبارزه و کشتن حجم عظیمی از دشمنان می‌کنند که در موج‌های مختلف به سمت‌تان سرازیر می‌شوند. با وجود اینکه شکست این حجم بزرگ از دشمنان سخت جلوه می‌کند، اما ارزشش را دارد؛ چرا که در پایان همه آن‌ها یک Loot نادر و ارزشمند انتظار شما را می‌کشد. علاوه بر این هنگامی که Public Eventها را به پایان برسانید، آیتم‌هایی تحت عنوان Murmuring Obols دریافت می‌کنید. شما قادر هستید با استفاده از این آیتم‌ها به فروشگاه Purveyor of Curiosities بروید و از آن مواردی مانند Whispering Key بخرید. این Whispering Keyها به شما کمک می‌کنند صندوقچه‌های قفل شده‌ای که در سطح نقشه پیدا می‌شود را باز کنید.

راهنمای بازی Diablo 4

در صورت امکان World Tier را بالا ببرید

اول از همه باید اشاره کنیم که World Tier و سطح‌های مختلف آن حکم درجه سختی بازی Diablo 4 را دارند و هرچقدر که بیش‌تر باشند، کار را برای شما سخت‌تر می‌کنند. البته برای اینکه بتوانید سراغ Tier از دو به بالا بروید، باید به یک Level مشخص شده برسید. به هر حال هنگامی که شهر اول و Hub بازی رسیدید، قادر به تغییر Tierهای هر منطقه خواهید بود. بدین ترتیب اگر حس می‌کنید که بازی و مبارزات برای شما آسان جلوه می‌کنند، بهتر است در صورت امکان Tier هر منطقه را روی سطح بالاتری تکمیل کنید. با وجود اینکه بالا بردن Tierها باعث سخت‌تر شدن بازی می‌شود، اما در عوض XP، طلا و لوت‌های بهتری در اختیارتان قرار می‌دهد.

در این نقطه به پایان راهنمای بازی Diablo 4 برای مبتدی‌ها می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا توانسته‌اید با مکانیک‌های پیچیده این بازی کنار بیایید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: GameSpot

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *