راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی, راهنمایی و آموزش

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

راهنمای بازی Final Fantasy 16

بازی Final Fantasy 16 با قرار دادن شخصیت Clive در یک نبرد عظیم و خونین با ماموریتی برای از بین بردن یک Eikon آغاز می‌شود و توجه شما را بلافاصله جلب می‎‌کند. پس از بخش آغازین طوفانی، بازی با یک Flashback شما را با داستان آشنا می‎‌کند. حتی با وجود مراحل خطی در این اثر، بازی جهانی وسیع دارد که ممکن است برای بازیکنان تازه‌‎وارد کمی گیج کننده باشد، به همین دلیل ما در راهنمای بازی Final Fantasy 16 پانزده نکته آماده کرده‌‎ایم تا ماجراجویی شما را در دنیای Valisthea کمی آسان‎‌تر کنند.

 1. به اطراف گوش دهید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

جهان Final Fantasy 16 به دلیل اینکه سرزمین‌‎های مختلف در حال جنگ هستند، می‎‌تواند تا حد زیادی پیچیده شود. در بخش‏‌های بسیاری از بازی، احساس خواهید کرد که فقط در حال شنیدن تعدادی نام و مکان بدون دلیل هستید، اما راه‌‎هایی برای مطلع شدن از اتفاقات جهان Final Fantasy 16 وجود دارد. درواقع زمانی که از شهرها و پناهگاه‎‌های مختلف عبور می‎‌کنید، افراد درحال صحبت درباره اتفاقات جهان Valesthia هستند، پس حتما به صحبت‎‌های آن‌ها گوش دهید.

 1. از Gil به طور هوشمندانه‌ای استفاده کنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

درست مانند دیگر عناوین ژانر نقش آفرینی، نحوه خرج کردن پولی که به دست آورده‌‎اید اهمیت بسیار زیادی دارد. از بین تجهیزات، سلاح‎‌ها و Potionها، انتخاب‎‌های متنوعی برای خرید وجود دارند، به همین دلیل استفاده درست از مقدار Gil که کسب کرده‎‌اید اهمیت زیادی دارد. حتی اگر آنقدر به گشت و گذار در محیط بازی نپردازید، باز هم متریال‎‌های Crafting کاربردی پیدا خواهید کرد، که با بردن آن‌ها پیش Blacksmith می‎‌توانید تجهیزات خوبی بسازید و بدین صورت Gil خود را ذخیره کنید. از Potionها در مبارزات زیاد استفاده خواهید کرد، پس قبل از ماموریت‎‌های بزرگ، مطمئن شوید که تعداد مناسبی از آن‌ها را خریداری کرده‎‌اید تا در مبارزات به مشکل برنخورید.

 1. Renown بیشتری کسب کنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

Renown را بعد از بخش‌های ابتدایی بازی آزاد خواهید کرد، که با به اتمام رساندن مراحل فرعی، Huntها و برخی از مراحل داستانی به دست می‎‌آید. Renown جوایز ارزشمندی را بدون نیاز به خرج کردن آن‌ها دراختیار بازیکن قرار می‎‌دهد، درواقع تنها کاری باید انجام دهید کسب بیشترین Renown ممکن است تا جوایز را بدون آن که مجبور به انتخاب از بینشان باشید، آزاد کنید.

 1. هر چند وقت یکبار به Blacksmith سر بزنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

زمانی که پس از اتمام یک ماموریت به پناهگاه برمی‎‌گردید، سری به Blacksmith بزنید. در بیشتر مواقع، متریال‎‌های Crafting زیادی پیدا می‎‌کنید که حتی ممکن است از آن ها خبر نداشته باشید، با استفاده از این متریال‎‌ها می‎‌توانید تجهیزات بهتری به دست آورید.  پس از شکست دادن یک باس فایت مهم در روند داستان، متریال‎ های Crafting خاصی کسب خواهید کرد، که به Clive اجازه می‎‌دهند تعدادی از منحصر به فردترین شمشیرهای بازی را Craft کند. همچنین تقویت کردن تجهیزات نیز اهمیت بالایی دارد، تا برای هر نوع نبردی آماده باشید.

 1. مراحل فرعی و Huntها را به اتمام برسانید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

به مراحل فرعی در ابتدای بازی Final Fantasy 16 دسترسی پیدا می‎‌کنید، درحالی که این مراحل درابتدا بسیار آسان می‎‌باشند، پس از مدتی ارزش و سختی آن‌ها بالا می‎‌رود. مراحل فرعی منبع بسیار خوبی برای کسب XP، AP و حتی ارتقاهای منحصر به فردی مانند حمل Potionهای بیشتر هستند. Huntها کمی دیرتر از مراحل فرعی آزاد می‎‌شوند، و با شکست دادن دشمنان قدرتمندی که در آن‌ها وجود دارند منبع مناسبی برای کسب XP  و Gil به شمار می‌‎روند. به اتمام رساندن Huntها در درجه سختی بالا، Clive را چند سطح از سطحی که باید باشد بالاتر می‎‌برند.

 1. نرخ فریم را در اولویت قرار دهید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

Final Fantasy 16 عنوانی بزرگ و پیچیده است، که مخصوصا در مبارزات اتفاقات زیادی در تصویر می‎‌افتد. درحالی که در بخش‎‌های زیادی از بازی فقط می‎‌توانید از مناظر لذت ببرید، اما در مبارزات جایی برای فریم ریت پایین نخواهد بود. مبارزه با باس فایت‎‌ها و مبارزات Eikon نیز می‎‌توانند چشم نواز باشند، اما پایین بودن فریم ریت شانس شکست در مبارزه را بیشتر می‎‌کند. خوشبختانه به این تنظیمات به سادگی دسترسی پیدا می‎‌کنید.

 1. به گشت و گذار بپردازید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

طرفداران سبک نقش آفرینی می‎‌دانند مهم نیست که بازی خطی باشد یا جهان باز، گشت و گذار در جهان بازی همیشه جوایز ارزشمندی به همراه دارد. شاید Final Fantasy 16 مانند نسخه‎‌های قبل محیطی جهان باز را در اختیار علاقه‎‌مندان به این سری قرار ندهد، اما همچنان مناطق زیادی برای کشف و به اتمام رساندن مراحل فرعی وجود دارد. در مخفی‌ترین لوکیشن‌های این اثر هم می‌تووانید آیتم‌هایی فراوان پیدا کنید.

 1. درجه سختی بازی را تنظیم کنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

Final Fantasy 16 مانند دیگر بازی‎‌ها دارای درجه سختی‎‌های Easy، Normal و Hard نیست، و دو درجه سختی Story Mode و Action را ارائه می‎‌دهد. البته این درجه‌ها در حقیقت وسایلی در اختیارتان قرار می‌دهند، که می‎‌توانید با استفاده از آن‌ها بازی را سخت‎‎‌تر و یا ساده‎‌تر کنید، حالت Story Mode این Accessoryها را به شما می‌دهد که می‌توانید هر وقت خواستید آن‌ها را Equip کنید. با استفاده از این وسایل به عنوان مثال می‎‌توانید زمان را هنگام Dodge دادن و حمله کردن آهسته کنید تا برای قدم بعدی فرصت بیشتری داشته باشید. این موارد به شما این اجازه را می‌دهند تا هر وقت که خواستید میزان سختی را به میل خود تغییر دهید.

 1. مطالعه کنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

سرزمین Valisthea پر از قلمروها، مکان‎‌ها، آدم‎‌ها و Eikonهای مختلف است، که بازی شما را از ابتدا در میان آن‌ها قرار می‎‌دهد. باتوجه به حجم زیاد دیالوگ‌‎ها و اتفاقات در داستان، هر از چند گاهی در بخش Active Time Lore به مطالعه بپردازید تا بتوانید داستان را دنبال کنید. Active Time Lore قابلیت بسیار مفیدی است که با نگه داشتن Touchpad فعال می‎‌شود و اطلاعات مفیدی از جهان بازی Final Fantasy 16 دراختیار شما قرار می‌‎دهد.

 1. Clive و نحوه مبارزه منحصر به فرد او

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

تغییر بزرگ دیگری که نسبت به نسخه‎ های قبل سری Final Fantasy در این بازی صورت گرفته، کنترل تنها یک شخصیت با نام  Clive می‎‌باشد، البته در برخی از نقاط داستان، کنترل شخصیت‎‌های دیگر و Eikonها را برعهده می‎‌گیرید، اما در بخش زیادی از بازی Clive تنها شخصیت قابل بازی است. نحوه مبارزه Clive، اکشنی سریع را ارائه می‌‎دهد، که شاید عادت کردن به آن مدتی زمان نیاز داشته باشد. درحالی که کنترل Clive ممکن است ناامید کننده به نظر برسد، اما درواقع به بازیکنان کمک می‎‌کند به سیستم عمیق مبارزات راحت‎‌تر عادت کنند. البته که با استفاده از نکات راهنمای بازی Final Fantasy 16 برای مبتدیان این کار آسان‌تر نیز می‌شود.

 1. تجهیزات خود را بررسی کنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

درحالی که سبک کلی مبارزات Clive از قبل تعریف شده است، اما راه‎‌هایی برای شخصی‎‌سازی این بخش وجود دارد. شمشیر و زره شما به ترتیب میزان آسیب واردی و دریافتی را تعیین می‎‌کنند، اما اکسسوری‎‌ها نحوه بازی شما را تغییر می‎‌دهند. با استفاده از اکسسوری‎‌ها می‎‌توانید  قدرت یک Stat یا آسیب یک Ability مخصوص Eikon را افزایش دهید، پس مطمئن شوید که از آن‌ها استفاده می‎‌کنید.

 1. قابلیت Respec را فراموش نکنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

در این قسمت از راهنمای بازی Final Fantasy 16 به یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های عناوین نقش آفرینی می‌پردازیم. Clive در درخت مهارت بازی به Abilityهای زیادی دسترسی پیدا می‎‌کند، و این تعداد با آزاد شدن Eikonها بیشتر نیز می‎‌شود. درحالی که برای کسب این Abilityها باید AP خرج کنید، می‌‎توانید به راحتی آن‌ها را Respec کنید و APهایی استفاده شده را بازگردانید و Abilityها و کمبوهای متفاوتی را امتحان کنید. همچنین با قفل کردن بخشی از درخت مهارت، و Respec کردن بخش مشخصی از آن، Buildهای متفاوتی را ایجاد خواهید کرد. برای کسانی که علاقه‎‌ای به مطالعه ندارند، بازی گزینه‌‎ای دراختیار بازیکنان قرار داده، که به صورت خودکار در بخش مورد نیاز، APهایی که کسب کرده‌‎اید استفاده می‎‌شوند.

 1. آیتم‌های مورد نیاز را با خود ببرید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

درحالی که مشغول به مبارزه با دشمنان می‌‎باشید، اجازه انتخاب و دسترسی به سه آیتم مشخص شده را خواهید داشت. با اینکه آیتم‎‌هایی که در Inventory خود دارید از سه عدد بیشتر است، اما در مبارزات نمی‎‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به همین دلیل قبل از ورود به مناطق خطرناک و باس فایت‎‌ها، مطمئن شوید که موارد مناسبی را انتخاب کرده‎‌اید. با آیتم‎‌های زیادی در محیط بازی مواجه خواهید شد که می‎‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اگر قصد برداشتن یکییشان را دارید اما Inventory شما فضای کافی را ندارد، به راحتی از آیتم‎‌های Healing استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که ممکن است یک آیتم برای پس از مبارزه استفاده شود.

 1. Eikonها را بشناسید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

در ابتدای ماجراجویی شما در Final Fantasy 16، شخصیت Clive تنها قدرت ققنوس (Phoenix) را دراختیار دارد، اما با پیشروی در روند داستان تعداد Eikonها افزایش پیدا کرده و تنوع مبارزات نیز بیشتر می‎ شود. هر Eikon توانایی و Abilityهای مخصوص به خود را دارد که در موقعیت‎ های مختلف به کمک Clive خواهند آمد. با آزاد کردن هر Eikon، مدت زمانی را با آن ها به بازی بپردازید تا قابلیت‎ های آن را بشناسید و در موقعیت مناسب استفاده کنید.

 1. زیبا مبارزه کنید

راهنمای بازی Final Fantasy XVI برای مبتدیان

Final Fantasy 16 مبارزات Real-Time این سری را ادامه داده است، اما تمرکز بر روی استایل مبارزه کردن شما می‎ باشد. باتوجه به کمبوها و مقدار آسیبی که به دشمنان وارد می‎ کنید، امتیازهای متفاوتی را کسب خواهید کرد و هرچه امتیاز دریافتی بیشتر باشد، جوایز بهتری نصیبتان خواهد شد. عمق مبارزات شخصیت Clive بسیار زیاد است و Abilityهای زیادی در دسترس قرار می‎ گیرند، به همین دلیل کمبوهای متفاوتی را امتحان کنید تا امتیاز بالایی در این بخش به دست آورید.

علاوه بر راهنمای بازی Final Fantasy 16 برای مبتدیان، به زودی راهنمای تروفی این عنوان را نیز قرار می‌دهیم. نظرات خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع: Dualshockers

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *