بازی, راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی, راهنمایی و آموزش

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

می‌توان گفت که بازی Forspoken اولین بازی مطرح منتشر شده برای کنسول PS5 در سال جدید میلادی به حساب می‌آید. این اثر نقش آفرینی ساخته شده توسط Square Enix و Luminous Productions با وجود انتظارات فراوان، نتوانست آن طور که باید عمل کند و از منتقدین نمره ۶۹ را دریافت کرد. بزرگ‌ترین نکته مثبت بازی اما، گیم‌پلی آن به شمار می‌آید که به علت جادوها و حرکات فراوان می‌تواند برای با سابقه‌ترین بازیکنان هم گیج کننده باشد. ما در مقاله‌ی راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان، می‌خواهیم علاوه بر آموزش مهم‌ترین نکات گیم‌پلی، به شما راه بهتر کردن تجربه خود با استفاده از تنظیمات بازی را نیز آموزش دهیم.

در فوراسپوکن شما نقش یک شهروند جوان نیویورک یعنی Frey Holland را بر عهده می‌گیرید که به طرز جادویی‌ای در زمان سخت‌تر شدن زندگی‌اش وارد یک دنیای جدید می‌شود. فری نیز دقیقا به اندازه شما از اتفاقی که برایش افتاده گیج شده است، که البته ما برای بازیکن با راهنمایی خود راه را آسان‌تر می‌کنیم. نکات و لحظات تمرینی بازی برای آموزش دادن در زمان‌های مختلف اتفاق می‌افتند، اما اگر گشت و گذار هدف اصلی شما باشد و یا مجذوب بازی شده باشید، ممکن است آن‌ها را از دست بدهید و هیچوقت نبینید.

قبل از اینکه کنترل فری را در دست بگیرید و وارد دنیای جادویی بازی یعنی Athia بشوید، جزییات ریزی هستند که باید آن‌ها را بدانید. داستان بازی به صورت خطی آغاز می‌شود و تا زمانی که به چهار منطقه‌ی اصلی تشکیل دهنده آتیا برسید، دست شما را بسته نگه می‌دارد و در نهایت نیز شما را برای گشت و گذار رها می‌کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، می‌توانید انتخاب کنید که داستان را پیش ببرید و یا مدت زمانی را به بالا بردن سطح توانایی‌های فری و باز کردن جادوهای جدید با رفتن به نقاط فرعی مشخص شده، اختصاص دهید.

پیشنهاد ما به شما در راهنمای بازی Forspoken، انجام دادن مقداری از هر دو گزینه است تا بتوانید در مبارزات داستانی بازی احساس قدرت بکنید. بحرحال لیست راهنمایی‌های ما برای هر تصمیمی که دارید، مفید خواهد بود.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

سختی بازی را تغییر دهید

Forspoken گزینه‌های فراوانی را برای کنار آمدن با درجه‌ی سختی، در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. اگر در ابتدای بازی با عوض کردن جادوی خود هنگام مبارزه مشکل دارید، می‌توانید با رفتن به منوی Game Balance و تغییر Spell-Switching Slowdown (پایین آمدن سرعت هنگام تغییر جادو) به حالت Full Pause (توقف کامل) کار را برای خود آسان‌تر کنید. تغییر این سیستم به این معنا است که شما تایم بیشتری برای فکر کردن به ایده‌آل‌ترین جادو و یا توانایی برای مبارزه‌ای که درگیر آن هستید، خواهید داشت. در حالت عادی عوض کردن جادو به جای توقف کامل، برای مدتی کوتاه زمان را آرام می‌کند. علاوه بر این می‌توانید سرعت برگشت Stamina، مقدار Damage وارده، جاخالی دادن اتوماتیک و… را نیز برای راحتی خود عوض کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

دستبند را ساکت کنید

فری و دستبند جادویی‌اش در طول بازی بسیار زیاد با هم دیگر صحبت می‌کنند و به تیکه انداختن به یکدیگر، بحث در مورد اتفاقات بازی و یا از بین بردن سکوت مشغول می‌شوند. مشکلی که وجود دارد اما این است که فقط برخی لحظات انگشت شمار از دیالوگ‌های‌ آن‌ها با یکدیگر واقعا بامزه و سرگرم کننده هستند. به همین دلیل اگر شما نیز هوادار صحبت‌های این دو نیستید می‌توانید در منوی Accessibility در بخش تنظیمات، مقدار آن‌ها را کم و یا زیاد کنید. گزینه Minimal (حداقل) باعث می‌شود که دستبند ذکر شده فقط صحبت‌های مربوط به داستان بازی را بازگو کند.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

قطب‌نما را هر از چند گاهی نگاه کنید

جهان باز Athia بزرگ‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید و نقشه سه بعدی آن نیز اگر از زاویه درستی نگاهش نکنید ممکن است شما را گیج و گمراه کند. خوشبختانه دسبتند پرحرف فری می‌تواند در این مقطع به کمکتان بیاید. از قطب نمای دستبند با نگه داشتن دکمه‌ی بالا در D-Pad (دکمه‌ی های سمت چپ دسته) استفاده کنید تا هر وقت از جهت حرکتتان مطمئن نبودید با مسیری که نشانتان می‌دهد، کار خود را پیش ببرید. فراموش نکنید که مرحله‌ای که قصد انجام آن را دارید، در Journal خود دنبال کنید. فشردن دکمه‌ی بالا نیز منطقه‌ی اطراف شما را بررسی می‌کند و علاوه بر نشان دشمنان و نقاط ضعف ‌آن‌ها، Lootها را هم مشخص می‌کند.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

Stamina را مدیریت کنید

مکانیک‌های پارکور در Forspoken بدون شک لذت بخش‌ترین المان گیم‌پلی آن به شمار می‌آیند. این سیستم پارکور از Stamina استفاده می‌کند و با هر بار جاخالی دادن فری و یا دمیج خوردنش در اثر افتادن از ارتفاع، از آن کم می‌کند. مهم است که به یاد داشته باشید تا وقتی که Stamina دارید، افتادن از ارتفاع باعث مرگتان نمی‌شود. فری ضربه می‌خورد اما زنده می‌ماند و شما فقط باید صبر کنید تا دوباره Stamina را بدست بیاورد. پس این مکانیک را مدیریت کنید و هنگام عبور از ارتفاعات دکمه‌ی دویدن را بی جهت نگه ندارید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

اول دفاع و سپس حمله

این اولین نکته‌ی ما در مورد قابلیت‌ها در راهنمای بازی Forspoken است. فری از سه نوع جادو بهره می‌برد: Support (دفاعی)، Attack (هجومی) و Surge (جادو‌هایی که مناطق بزرگ را پوشش می‌دهند). جادوهای دفاعی اکثر اوقات قدرت‌هایی اضافی و یا Passive Damage‌ها را برای بازیکن مهیا می‌سازند و باید بعد از هر بار استفاده دوباره شارژ شوند. این روند اگر شما موفق شوید با جادوهای هجومی دشمنان را مورد اصابت قرار دهید، سریع‌تر پیش خواهد رفت، به همین دلیل بهتر است مبارزات را با حالت دفاعی شروع کنید و سپس در ادامه با حالت هجومی به اتمام برسانید. همچنین می‌توانید بین جادوهای دفاعی خود هنگامی که یکی از آن‌ها در حال شارژ شدن است سوییچ کنید، زیرا هرکدام از آن‌ها Cooldown مختص به خود را دارند.

جادوهای Surge در حقیقت یک حالت Ultimate (حرکت خاص) دارند و شما هروقت که Surge meter پر شود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای پر کردن این جادو اما، شما نیاز دارید علاوه بر کارهای هجومی، به دفاع از خود نیز بپردازید پس فراموش نکنید که در کمبو‌های خود از حرکات متنوع استفاده کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

حواستان به Mana Pool‌ها باشد

این نکته ممکن است در میان دیگر پیام‌های آموزشی ابتدای بازی گم شود، اما شما باید بدانید که آیتم‌های درخشنده‌ای که در تمام جهان آتیا دیده می‌شوند، ارزش برداشته شدن را دارند. این آیتم‌ها Mana Pool نام دارند و به بازیکن همانطور که از نامشان معلوم است، مانا (مواد لازم برای خرید جادوهای جدید) می‌دهند. شما برای کامل کردن ماموریت‌ها، بالا بردن سطح فری و کشتن دشمنان در نقاط مشخص شده در نقشه، مانا بدست می‌آورید. تفاوت Mana Pool این است که در تمام نقاط جهان بازی بدون هیچ دردسری وجود دارد و شما با راه رفتن در آن‌ها بدون فشردن هیچ دکمه‌ای می‌توانید مقدار زیادی مانا دشت کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

جادوی خود را Refund کنید

درخت‌های مهارت فری به شما قابلیت دسترسی به مقدار زیادی از جادو‌های مختلف را می‌دهند، اما ممکن است همیشه از مهارتی که آزاد کردید، راضی نباشید. پیش‌نمایش‌های موجود برای هر جادو ممکن است گاهی گول زننده باشند. در صورت این اتفاق، شما می‌توانید تمامی بخش‌های خریداری شده را دوباره تبدیل به مانا کنید و یا به نوعی آن‌ها را Refund کنید. این کار را می‌توانید با تمام جادو‌های غیر الزامی انجام دهید و از آنجایی که مقداری که خرج کردید، با مقداری که پس می‌گیرید برابر است، بدون نگرانی بابت از دست دادن مانا این کار را پیش ببرید. برای تغییر مهارت خریداری شده، به منوی جادوها بروید و با نگه داشتن دکمه‌ی Convert فرآیند Refund را کامل کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

Detourها را کامل کنید

Detour‌s ماموریت‌های فرعی Forspoken هستند و چند مورد جدید از آن‌ها، بعد از هر اتفاق مهم در داستان اصلی، پدیدار می‌شوند. با NPC‌های موجود در Cipal صحبت کنید تا Detour‌هایشان را شروع و تمام کنید، زیرا که ممکن است برخی از آن‌ها با گذشت اتفاقات بازی از بین بروند. همچنین در Cipal ایونت‌هایی رخ می‌دهند که قبل از ناپدید شدنشان باید تکمیل شوند. این ایونت‌ها در نقشه با یک علامت سوال مشخص شده‌اند و معمولا برای شروعشان باید با یک NPC مهم صحبت کنید. بازی کار خوبی برای اطلاع دادن در مورد پیشرفت‌های بدون بازگشت در داستان، به شما انجام می‌دهد. پس برای بدست آوردن تجهیزات جدید، آیتم‌ها بدرد بخور و XP، از انجام Detour‌ها و ایونت‌ها هنگام پدیدار شدنشان  اطمینان حاصل کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

نمرات خوبی بگیرید

هر مبارزه یک سیستم نمره‌دهی مشابه بازی‌های Devil May Cry و Bayonetta دارد. برای بدست آوردن نمرات بالاتر تلاش کنید تا XP و آیتم‌های بیشتر، از هر جدال با دشمنان بدست بیاورید. حمله از پشت برای وارد کردن ضربات Critical و ضربه نخوردن، باعث بالا رفتن امتیاز شما می‌شود. حتما از قابلیت اسکن دستبند نیز برای تشخیص نقاط ضعف دشمنان و حمله کردن به آن‌ها جهت بالا بردن امتیاز استفاده کنید. بازی کردن در درجه‌های سختی بالاتر نیز باعث آسان‌تر شدن امتیاز گیری شما در صورتی که به دنبال چالش سخت‌تری هستید، می‌شود.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

برخی از قابلیت‌های جادویی فری با گشت و گذار در Athia پیدا می‌شوند و شما نمی‌توانید آن‌ها را با مانا و یا پیشروی در داستان بدست بیاورید. جهت دسترسی به مهارت‌های مخفی سری به فواره‌های درخشنده بازی به نام Founts of Blessing بزنید. این فواره‌ها معمولا در نقشه درست مانند دیگر Points of Interest مشخص شده‌اند و شما می‌توانید با انتخاب کردنشان، به کمک قطب نمای دستبند مسیر رسیدن به آن‌ها را پیدا کنید. منوی جادوها نیز موقعیت دقیق این قابلیت‌های مخفی را نشان می‌دهد پس شما تنها باید راه منتهی به آن‌ها را طی کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

سری به Pilgrim’s Refuges بزنید

مانند بسیاری از بازی‌های جهان باز، Forspoken نیز یک سیستم Fast Travel دارد که برای استفاده از آن باید وارد یک سری ساختمان مشخص بشوید. Pilgrim’s Refuges در حقیقت موقعیت‌های امنی هستند که در سرتاسر آتیا پخش شده‌اند. این ساختمان‌ها به عنوان نقاط Fast Travel نیز عمل می‌کنند و شما برای استفاده از آن‌ها باید حتما واردشان بشوید. این سازه‌ها شامل آیتم‌های Healing رایگان، تخت‌هایی جهت خوابیدن برای پر کردن Health و میز‌های کرفتینگ می‌شوند. در کنار Pilgrim’s Refuges برج‌های Belfries نیز به عنوان نقاط Fast Travel قابل استفاده هستند، پس ایده‌ی خوبی است که سری به آن‌ها نیز بزنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

وارد هزارتوهای قفل شده بشوید

Locked Labyrinths دانجن‌های کوچک انتخابی هستند که معمولا جوایز با ارزشی در خود دارند. چالش‌های آن‌ها را کامل کنید تا مقداری Lore، مانا و تجهیزات اضافی برای فری بدست بیاورید. حواستان باشد که هزارتوها در نهایت چندین اتاق پر از دشمن که به یک باس فایت ختم می‌شوند، هستند. در تجربه‌ی ما ضربه زدن به دشمنان در این مناطق مقدار زیادی آیتم Healing در اختیار بازیکن قرار می‌دهد پس تا زمانی که به اندازه کافی ضربه وارد کنید، می‌توانید موج‌های متعدد هیولاها را شکست دهید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

جادوهای خود را ارتقا دهید

Spellها را نمی‌توانید با روش‌های عادی و با استفاده از آیتم‌های مختلف ارتقا دهید. در این مورد نگرانی‌ای نداشته باشید زیرا در راهنمای بازی Forspoken ما راه حل این مشکل را داریم. شما برای بالا بردن سطح جادوی فری باید چالش‌های Spellcraft را کامل کنید. این چالش‌ها شما را ملزم به استفاده از جادوی خود برای انجام کاری خاص مانند ضربه زدن به سه دشمن به صورت همزمان، می‌کنند. این فعالیت‌ها را کامل کنید تا بتوانید spell‌های خود را ارتقا دهید.

در قسمت‌های ابتدایی شما چالش‌های Spellcraft را در یک کتاب و به عنوان بخشی از آموزش‌ها پیدا می‌کنید. این کار قفسه‌های کتاب موجود در Pilgrim Refugesها را آزاد می‌کند تا از این پس بتوانید Spellcraft Challenges را در هر خانه‌ی امنی قبول کنید. شما می‌توانید روند تمام آن‌ها را از طریق منوی جادوها پیگیری کنید، فقط حواستان باشد که می‌توانید ۳ چالش را به صورت همزمان قبول کنید. پس اول ۳ تای انتخابی خود را انجام دهید و سپس برروی بقیه تمرکز کنید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

از طوفان‌ها فرار کنید

هنگامی که در یک Breakstorm، طوفان‌های بادی که همه چیز را به رنگ آبی در می‌آورند، گیر می‌کنید تمرکزتان را به جای مبارزه با دشمنان داخل آن، به پیدا کردن یک راه فرار معطوف کنید. در این طوفان‌ها Health بازیکن به صورت آرام تخلیه می‌شود و هر لحظه‌ هیولاهای سختی پدیدار می‌شوند.در نتیحه زنده ماندن در Breakstorm ارزش دردسرش را ندارد مگر اینکه بخواهید یک چالش Spellcraft و یا یک Point of Interest را تکمیل کنید. وارد یک Pilgrim’s Refuge و تا تمام شدن طوفان بخوابید، البته گاهی اوقات ممکن است دچار یک طوفان مربوط به داستان بازی بشوید.

راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان

تاس بیاندازید

به محض اینکه قابلیت گشت و گذار بدون محدودیت در Cipal را بدست می‌آورید به میخانه‌ی موجود در آنجا بروید و یک آیتم تاس مانند به نام Partha که در کنار فروشنده قرار گرفته را پیدا کنید. Partha را قبل از هر مبارزه مانند یک تاس بیاندازید تا یک سری قابلیت اضافی شانسی بدست بیاورید. این کار را می‌توانید هر از چند گاهی انجام دهید پس حتما به نقاطی که در نقشه این تاس‌ها را مشخص کرده‌اند بروید. در سرتاسر Athia و نه فقط Cipal، می‌توانید این آیتم را ببینید.

اگر قصد تجربه بازی را دارید اما هنوز برای خرید بازی Forspoken اقدام نکرده‌اید، می‌توانید از طریق لینک داده شده برای خرید نسخه PS5، استعلام قیمت و اطلاعات بیشتر بازی اقدام کنید.

در پایان مقاله راهنمای بازی Forspoken برای مبتدیان باید به شما بگوییم که به زود راهنمای تروفی آن را نیز آماده‌ی مطالعه می‌کنیم. تا آن موقع اگر به دنبال مطلب دیگه‌ای در مورد این ساخته اسکوئر انیکس بودید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بزارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *