بازی, داستان, یادداشت

داستان بازی Ghost of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima داستانی فوق‌العاده و بی‌مانند از عشق، نفرت، انتقام و فداکاری را در بستر تاریخ ژاپن روایت می‌کند که نمونه آن را کمتر در تاریخ بازی‌های ویدیویی تجربه کرده‌ایم. با تیلنو و روایت کامل داستان این بازی همراه باشید.

استودیو ساکرپانچ پروداکشنز (Sucker Punch Productions) یکی از نام‌های شناخته‌شده برای دارندگان پلتفرم‌های پلی استیشن بوده که تا‌کنون سری بازی‌های Sly Cooper و Infamous را به بازار عرضه کرده است. این استودیو برای محصول جدیدش قصد داشت تجربه‌ای کاملا نو پدید آورده و در صدد ساخت یک اثر Open World با تمرکز روی مبارزه سلاح سرد بود. به همین منظور ایده‌های مختلفی از دزدان دریایی تا فضای استیم‌پانک مورد بررسی قرار گرفت تا در نهایت کشور ژاپن و عصر سامورایی‌ها به عنوان پیش‌زمینه داستانی انتخاب شد. این تصمیم به هیچ عنوان ساده نبود؛ زیرا فضای انتخاب شده تفاوت بسیار زیادی با آثار قبلی ساکرپانچ داشته و تیم‌های طراحی بیشترین فشار را متحمل می‌شدند. این موارد باعث شدند تا پروسه ساخت تازه‌ترین محصول استودیو ساکرپنج به مدت ۶ سال به طول بیانجامد. در نهایت این اثر تحت نام بازی Ghost of Tsushima در سال گذشته میلادی به عنوان یکی از بازی‌های انحصاری‌ کنسول پلی استیشن 4 عرضه شد.

بازی Ghost of Tsushima یک موفقیت تجاری برای کمپانی سونی بود و تا ماه مارس سال جاری بیش از ۶.۵ میلیون نسخه از آن به فروش رسید که نشان از استقبال مخاطبین از این اثر دارد. در بررسی‌های رسمی، بازی مذکور در بخش‌های مختلفی همچون جلوه‌های بصری شگفت‌انگیز، مبارزات نفس‌گیر و داستان فوق‌العاده مورد تحسین قرار گرفته است. بازی Ghost of Tsushima در مراسم‌ها و جوایز متعددی موفق به دریافت جایزه  شده که از بین آن‌ها می‌توان به جوایز بهترین کارگردانی هنری از مراسم The Game Awards 2020 و بهترین بازی ماجراجویی از مراسم D.I.C.E. Awards اشاره کرد.

بازی Ghost of Tsushima

حمله مغول‌ها به ژاپن یکی از رخداد‌های مهم تاریخ این کشور است که نه تنها وقایع خون‌باری را بوجود آورد، بلکه تاثیر بسیار زیادی روی حکومت و سبک زندگی مردم داشته است. روند لشکر‌کشی مغول به ژاپن با تسلط بر گوریو (کره فعلی) آغاز شد و و در اولین حمله، سپاهی بزرگ از نیرو‌های مغول و گوریو به رهبری کوبلای خان وارد جزیره سوشیما واقع در بین گوریو و ژاپن شدند. با وجود مقاومت سامورایی‌های جزیره سوشیما، در نهایت ارتش مغول موفق به شکست ژاپنی‌ها شده و جزیره سوشیما را تحت سلطه خود قرار داد. پس از فراز و نشیب‌های مختلف، ارتش مغول عقب‌نشینی کرده و خاک ژاپن را ترک می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از حمله مغول‌ها به ژاپن می‌توانید به صفحه مربوطه در وب‌سایت ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

از لحاظ تاریخی بازی Ghost of Tsushima در سال ۱۲۷۴ میلادی و در دوران اولین یورش مغول‌ها به ژاپن جریان دارد. مغول‌ها تحت رهبری شخصیت خیالی به نام کوتون کان (Khotun Khan)، از اقوام کوبلای خان، به جزیره سوشیما حمله کردند. جین ساکای (Jin Sakai)، پروتاگونیست این بازی، به همراه دیگر سامورایی‌های جزیره سوشیما که لرد شیمورا (Lord Shimura) رهبری آن‌ها را بر عهده دارد، برای دفع حمله مغول‌ها رو در روی آن‌ها قرار می‌گیرند. با وجود فدا‌کار‌ی‌ها و از جان گذشتگی سامورایی‌ها، این لشکر مغول‌ها است که پیروز میدان نبرد می‌شود و نیرو‌های ژاپن شکست می‌خورند. نبرد بین مغول‌ها و سامورایی‌ها با دستگیر شدن لرد شیمورا به پایان رسیده و جین با بدنی نیمه‌جان رها می‌شود. یونا (Yuna) که یک دزد بومی است، جین را پیدا کرده و به او می‌گوید که بخش اعظم سوشیما در برابر مغول‌ها سقوط کرده و آن‌ها کنترل این جزیره را در دست گرفته‌اند. جین که از این اتفاقات به شدت خشمگین است، به سمت قلعه کاندا (Kaneda)، محل استقرار کوتون کان رفته و تلاش می‌کند عمویش، لرد شیمورا را آزاد کند. جین و کوتون کان در نبردی سنگین به مبارزه با یکدیگر می‌پردازند که فرمانده مغول‌ها، سامورایی جوان را شکست داده و از بالای پل به پایین پرت می‌کند.

شکست از کوتون کان باعث می‌شود جین منطقی‌تر عمل کرده و اجازه برتری احساس بر عقلش را ندهد. به همین دلیل او متوجه می‌شود که به تنهایی و با تکیه به تاکتیک‌های سنتی سامورایی‌ها قادر به شکست مغول‌ها و پس گرفتن سرزمینش نیست. برای دستیابی به توان جنگی بیشتر، جین شروع به کاوش جزیره سوشیما کرده و متحدان مختلفی را برای خودش دست و پا می‌کند. در همین حین او فنون مبارزه جدیدی را می‌آموزد که در نبرد با مغول‌ها و نجات عمومش، لرد شیمورا به شدت سودمند خواهند بود. در هنگام نبرد با نیرو‌های متجاوز مغول، جین موفق به پیدا کردن افراد مختلفی از جمله تاکا (Taka)، برادر یونا که آهنگری توانمند است، تاجری با نام کنجی (Kenji)، کماندار ماهر ایشیکاوا (Ishikawa)، سامورایی مونثی به اسم ماساکو آداچی (Masako Adachi) و ریوزو (Ryuzo) دوست قدیمی‌اش که اکنون یک مزدور و رئیس گروه رونین‌های کلاه حصیری بوده، می‌شود.

بازی Ghost of Tsushima

تلاش‌های جین برای گذراندن مغول‌ها از دم تیغ شمشیرش، متوقف کردن فعالیت‌های آن‌ها و آزاد کردن اهالی بخش‌های مختلف جزیره سوشیما از اسارت، موجب شده که مردم این جزیره به او لقب «روح» بدهند. مهارت‌های آهنگری تاکا باعث می‌شوند که جین قلابی به دست آورد که با استفاده از آن از دیوار‌های قلعه کاندا بالا رفته و در کنار متحدانش عملیات نجات لرد شیمورا را آغاز کند. در نهایت فقر و گرسنگی بر ریوزو و گروه رونین‌های کلاه حصیری چیره شده و با هدف به دست آوردن جایزه‌ای که برای سر جین تعیین شده، به «روح سوشیما» خیانت می‌کند. توانایی‌های شمشیر‌زنی جین موجب پیروزی او در نبرد با ریوزو، نجات لرد شیمورا و پس گرفتن قلعه کاندا می‌شوند.

با وجود دستیابی جین و متحدانش به پیروزی بزرگ، نبرد با مغول‌ها به پایان نرسیده؛ زیرا کوتون کان با هدف تسخیر قلعه لرد شیمورا، به همراه اعضای گروه ریوزو قلعه کاندا را ترک کرده است. به منظور بیرون راندن مغول‌ها از قلعه شیمورا، جین متحد جدیدی به نام نوریو (Norio) و راهبان جنگجو به دست آورده و قبیله یاریکاوا (Yarikawa) را با خود همراه می‌کند. برای تقویت توان نظامی، لرد شیمورا از طریق گورو (Goro)، دزد دریایی بومی پیامی به شوگان (Shogun) مبنی بر درخواست نیروی کمکی ارسال می‌کند. اما مهم‌ترین اقدام او پس از آزاد شدن از چنگ مغول‌ها، اعلام تصمیمش برای قبول کردن جین به عنوان فرزندخوانده‌ و وارث است. به واسطه تشکیل ارتش جدیدی تحت رهبری لرد شیمورا و نیرو‌های کمکی که بزودی از سمت شوگان به جزیره سوشیما خواهند رسید، امید به پیروزی باری دیگر در بین مردم جزیره سوشیما زنده می‌شود. در حین آماده شدن برای نبرد با کوتون کان و پس گرفتن قلعه شیمورا، جین به واسطه خدمتکار خاندان ساکای یعنی یوریکو (Yuriko) موفق می‌شود زره اجدادی‌اش را به دست آورده و نحوه ساخت سم را بیاموزد.

پیش از حمله ارتش سوشیما، جین از آن‌ها جدا شده و در هنگام شب به سراغ ریوزو می‌رود، اما کوتون کان او را به همراه تاکا دستگیر می‌کند. رهبر مغول‌ها تصمیم به کشتن جین نداشته و از او می‌خواهد تسلیم شده و جان خودش را نجات دهد. با مخالفت «روح سوشیما»، کوتون کان برای مجازات این سر‌سختی او، سر از بدن تاکا جدا می‌کند. همزمان با رسیدن نیرو‌های کمکی شوگان، یونا به کمک جین آمده و او را آزاد می‌کند. لرد شیمورا با نیرو‌های تحت فرمانش حمله‌ای همه‌جانبه را آغاز می‌کند که به واسطه آن مغول‌ها به بخش داخلی فلعه عقب‌نشینی می‌کنند. کوتون کان برای مقابله با ارتش آزادی‌بخش سوشیما، به تاکتیک‌های غیر‌متعارفی متوسل می‌شود که تلفات زیادی را به سامورایی‌ها وارد می‌کند. جین به یقین می‌رسد که نبرد رو‌ در رو تنها به کشته شدن تعداد بیشتری از نیرو‌هایشان منجر می‌شود. به همین دلیل از فرمان عمویش، لرد شیمورا سرپیچی کرده و تصمیم به استفاده از سم برای کشتن مغول‌ها می‌گیرد.

بازی Ghost of Tsushima

در این بخش از داستان بازی Ghost of Tsushima، جین با استفاده از مهارت‌های مخفی‌کاری‌اش به قلعه شیمورا نفوذه کرده و غذای مغول‌ها را مسموم می‌کند. «روح سوشیما» باری دیگر با ریوزو رو‌به‌رو می‌شود و پس از امتناع او از تسلیم شدن، اقدام به کشتن او می‌کند. با تسخیر قلعه شیمورا، دوباره مشخص می‌شود که کوتون کان این محل را ترک کرده و به مکان دیگری در شمال فرار کرده است. با این وجود که ارتش مغول‌ها بدون کشته شدن حتی یک سامورایی از بین رفته است، اما لرد شیمورا با این تصمیم جین مخالف بوده و به شدت خشمگین است. او به این نکته آگاهی دارد که شوگان این عمل جین را بدون مجازات نخواهد گذاشت و از او می‌خواهد یونا را به عنوان مقصر معرفی کند. جین با این امر مخالفت کرده و هویت جدیدش یعنی «روح‌» را با تمام وجود می‌پذیرد. به دلیل جرائمی که مرتکب شده، جین توسط نیرو‌های لرد شیمورا دستگیر و زندانی می‌شود. اما پس از آنکه یونا محل اختفای کوتون کان را پیدا می‌کند، او اقدام به فرار می‌کند. در حین تعقیب کوتون کان، جین متوجه این ترس در وجودش می‌شود که رهبر مغول‌ها موفق به یادگیری روش ساخت سم شده و از آن بر علیه اهالی جزیره سوشیما استفاده کند. «روح» باری دیگر متحدانش را در کنار خود جمع کرده و به آخرین سنگر کوتون کان در بندر ایزومی (Izumi) حمله می‌کند. با تلاش‌های جین و همراهانش، او موفق به نفوذ به بندر شده و کوتون کان را روی کشتی‌اش به قتل می‌رساند.

با کشته شدن کوتون کان، کفه ترازو به سمت سامورایی‌ها سنگین شده و مغول‌ها در موقعیت ضعف قرار می‌گیرند. لرد شیمورا برادرزاده‌اش جین را فراخوانده و به او اطلاع می‌دهد که شوگان، «روح» را به عنوان یک تهدید برای ثبات و امنیت جزیره سوشیما محسوب می‌کند. بر همین اساس لرد شیمورا حکم به انحلال خاندان ساکای داده و دستور اعدام جین را صادر کرده است. جین و لرد شیمورا با یادآوری آنچه که در این مدت از دست داده‌اند، با اکراه نبردی را با یکدیگر آغاز کردند. پس از کش و قوس‌های فراوان، جین به عنوان پیروز میدان شناخته می‌شود. در این لحظه بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که به زندگی لرد شیمورا پایان دهد یا از جان او بگذرد. در هر دو حالت، جین زندگی به عنوان «روح سوشیما» را پذیرفته و قدم در راه پاک کردن جزیره از مغول‌های بازمانده از جنگ می‌گذارد.

آیا داستان بازی Ghost of Tsushima را در کنار بهترین آثار تاریخ قرار می‌دهید؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید. در صورتی که این بازی را انجام نداده و قصد تهیه آن را دارید، می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید بازی Ghost of Tsushima اقدام به خرید آن کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید