بازی, داستان, یادداشت

تاریخچه مجموعه بازی Halo (قسمت پنجم)

مجموعه بازی Halo

در پنجمین و آخرین قسمت از تاریخچه مجموعه بازی Halo به سراغ داستان دو بازی Halo 5: Guardians و Halo Wars 2 می‌رویم تا در نهایت به طور کامل آماده استقبال از بازی Halo Infinite شویم. با تیلنو همراه باشید.

بازی Halo 5: Guardians حکم دومین قسمت از سه‌گانه استودیو 343 Industries را دارد که با بازی Halo Infinite به پایان کار خود می‌رسد. این بازی با اینکه آنقدر مورد توجه طرفداران و منتقدان قرار نگرفت، اما دانستن داستان آن برای درک وقایع اینفینیت لازم است. البته پنجمین شماره هیلو آنقدرها هم داستان بدی ندارد و بیشتر سیاست‌های اتخاذ شده برای آن مورد انتقاد قرار گرفت. هیلو 5: گاردینز دقیقا کاری را انجام داد که استودیو Bungie در طول یک دهه از آن دوری کرد. یکی از دلایل محبوبیت این سری، متفاوت بودن با بازی‌های شوتر اول‌شخص فرمول زده‌ای مانند Call of Duty و Battlefield است که در چند سال اخیر درآمدزایی و خالی کردن جیب گیمرها را در اولویت خود قرار داده‌اند. اما بازی Halo 5: Guardians دقیقا مسیر برعکسی نسبت به نسخه‌های گذشته را در پیش گرفت و کمپینی را در اختیار بازیکنان قرار داد که ناخودآگاه ما را یاد مجموعه کالاف دیوتی می‌اندازد. توضیح این مورد کمی سخت بوده و خود شما با تجربه بازی به احتمال زیاد به این نتیجه خواهید رسید.

ما در چهار مقاله تاریخچه مجموعه بازی Halo (قسمت اول)، تاریخچه مجموعه بازی Halo (قسمت دوم)، تاریخچه مجموعه بازی Halo (قسمت سوم) و تاریخچه مجموعه بازی Halo (قسمت چهارم) به داستان این سری تا نسخه چهارم پرداختیم و به جایی رسیدیم که مستر چیف Didact یا رهبر Forerunnerها را شکست داد. پس از آن، چیف یک موشک هسته‌ای را در سفینه Didact فعال کرد تا بتواند Composer را نابود کند. اما در همین میان، کورتانا به گونه‌ای با فدا کردن جان خود مستر چیف را نجات داد و او را از موج انفجاری عظیم دور نگه داشت. مستر چیف پس از این اتفاق در فضا معلق می‌شود تا اینکه یک سفینه از سوی UNSC او را پیدا کرد و اسپارتان ۱۱۷ را نجات داد.

توجه: طبیعی است که ادامه این مقاله و قسمت‌های بعدی تاریخچه هیلو، اتفاقات داستانی نسخه‌های قدیمی را برای شما لو می‌دهد. البته نیازی به نگرانی در مورد داستان بازی Halo Infinite نیست؛ چرا که به هیچ وجه به رویدادهای داستانی آن اشاره نخواهیم کرد.

تاریخچه مجموعه بازی Halo (قسمت پنجم)

بازی Halo 5: Guardians

مجموعه بازی Halo

اول از همه باید بدانید که وقایع بازی Halo 5: Guardians درست هشت ماه پس از پایان کمپین داستانی بازی Halo 4 شروع می‌شود. این بازی رویه‌ای مشابه با بازی Halo 2 را پیش می‌گیرد و داستان خود را با دنبال کردن ماجراجویی‌های دو شخصیت روایت می‌کند. در نسخه دوم، شما در نیمی از داستان کنترل مستر چیف را در دست می‌گرفتید و در نیمه‌ای دیگر، داستان را از چشم شخصیت Arbiter دنبال می‌کردید؛ اما در این بازی شرایط کمی فرق می‌کند. در یک سمت بازیکن کنترل مستر چیف را در حالی به دست می‌گیرد که با گروهی به نام Blue Team‌ همراه شده است. نکته‌ای که در مورد Blue Team وجود دارد این است که ما هیچ وقت در طی نسخه‌های مجموعه بازی Halo نامی از آن‌ها نشنیده‌ایم؛ اما در رمان‌های هیلو چندین بار به آن‌ها اشاره شده است. Blue Team گروهی متشکل از اسپارتان‌های سطح دو (Spartan II) است که به گونه‌ای هم‌تیمی‌های قدیمی چیف به حساب می‌روند. در سمتی دیگر، بازیکن کنترل شخصیتی به نام جیمسون لاک (Jameson Locke) را به دست می‌گیرد که عضو گروهی به نام Osiris Team است؛ گروهی که اعضای آن را اسپارتان‌های سطح چهار (Spartan IV) تشکیل می‌دهند. اکثر اعضای تیم مذکور به جز ادوارد باک (Edward Buck) را شخصیت‌هایی تشکیل می‌دهند که ناشناخته هستند و ما هیچ ایده‌ای از گذشته آن‌ها نداریم. اگر باک را به یاد نمی‌آورید باید بدانید که او در بازی Halo 3: ODST رهبری یک گروه ODST (گروهی که اعضای آن ابرسربازی‌هایی هستند که نسبت به اسپارتان‌ها از قدرت کم‌تری برخوردار می‌شوند) را برعهده داشت. نکته‌ای که در مورد باک وجود دارد این است که او حالا از یک ODST به یک اسپارتان سطح چهار ارتقا یافته و حالا قدرتمندتر است. دو عضو دیگر Osiris Team از اهمیت بالایی برخوردار نیستند، نیاز نیست که زیاد در آن‌ها ریز شویم.

اما نکته عجیبی که در مورد بازی Halo 5 Guardians وجود دارد این است که تعادل کافی میان جیمسون لاک و مستر چیف برقرار نمی‌شود. این بازی شامل ۱۵ مرحله مختلف است که بازیکن تنها در طی سه عدد از آن‌ها کنترل چیف را به دست می‌گیرد؛ شخصیتی که همه ما او را به عنوان نماد مجموعه بازی Halo می‌شناسیم. در طی ۱۲ مرحله باقی مانده دیگر بازیکن در قالب شخصیت جیمسون لاک قرار گرفته و داستان را دنبال می‌کند. از این موضوعات که بگذریم، ما اینجا هستیم تا در مورد داستان این بای صحبت کنیم. پس بدون اتلاف وقت بیشتر به سراغ آن می‌رویم.

اگر درست به یاد داشت باشید در پایان داستان Spartan Ops بازی Halo 4 به نقطه‌ای رسیدیم که دکتر هالزی (Dr. Halsey) و نیمی از Janus Key به دست نیروهای کاوننت افتاد. حالا داستان بازی Halo 5: Guardians در حالی شروع می‌شود که تیم Osiris در حال حرکت به سمت سیاره‌ای به نام کاماچتکا (Kamachtka) هستند؛ درست جایی که نیو کاوننت‌ها (نیروی باقی‌مانده کاوننت‌ها که دوباره به صورت متمرکز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند) دکتر هالزی را نگه می‌دارند. اعضای تیم مذکور به راحتی دکتر هالزی را آزاد کرده و رهبر کاوننت‌ها را هم می‌کشند. اما پس از آزادی، دکتر هالزی آن‌ها را از خطرات جدی‌تری آگاه می‌کند که قرار است به زودی نمایان شوند.

در همین حال ما به سراغ مستر چیف و گروه Blue Team می‌رویم. آن‌ها به خاطر پاره‌ای از دلایل نه چندان مهم به یک آزمایشگاه رفته‌اند و در حال بررسی آن هستند. اما این آزمایشگاه هم اهمیت خاصی ندارد؛ چرا که پس از حمله نیروهای کاوننت، چیف و گروهش مجبور به منفجر کردن آن می‌شوند. اما در این میان باید به یک نکته به شدت جالب اشاره کنیم. پس از نابودی کورتانا در پایان هیلو 4، قطعاتی از او باقی می‌ماند و این هوش مصنوعی به نحوی به زندگی خود بازگشته و از شر Rampancy هم خلاص می‌شود. به هر حال، پس از انفجار آزمایشگاه مذکور مستر چیف از طرف کورتانا یک یک پیام دریافت می‌کند. کورتانا در طی این پیام به اسپارتان ۱۱۷ می‌گوید که باید هر طور که شده به سمت سیاره‌ای به نام مریدین (Meridian) برود. مستر چیف هم که به شکل عجیبی عاشق کورتانا است، تصمیم می‌گیرد به همراه Blue Team به سمت سیاره مذکور برود. این در حالی است که آن‌ها دستور داشتند پس از اتمام ماموریت خود در آزمایشگاه به سفینه Infinity بازگردند. اما با وجود این دستور، آن‌ها تصمیم می‌گیرند که از مقام بالاتر خود سرپیچی کنند و به سمت سیاره مریدین بروند. در این نقطه Osiris Team دوباره وارد داستان می‌شود. آن‌ها از طرف سفینه Infinity دستور می‌گیرند که به دنبال چیف و Blue Team بروند و آن‌ها را دستگیر کنند؛ اما خب هیچکس نمی‌تواند حریف مستر چیف برای رسیدن به کورتانا شود.

مجموعه بازی Halo

Osiris Team مستر چیف و گروهش را تا سیاره مریدین دنبال می‌کنند. اما سطح این سیاره اصلا امن نیست و Prometheanها که اولین بار در بازی Halo 4 دیده شدند، در مریدین حاضر هستند. اما Prometheanها تنها تهدید موجود در این سیاره نیستند و یک دشمن به شدت خطرناک به نام واردن ایترنال (Warden Eternal) در آن حضور دارد. این شخصیت در طی فاصله بین هیلو چهار و هیلو پنج، به گونه‌ای حکم محافظ کورتانا را بازی کرده و در واقع باعث بهبودی او شده است. Osiris Team بالاخره به Blue Team می‌رسد و جیمسون لاک در طی یک مبارزه به شدت عجیب و غیر منتظره با چیف درگیر می‌شود. اما همان طور که می‌دانید چیف یک اسپارتان سطح دو به شمار می‌رود و لاک یک اسپارتان سطح چهار؛ پس با اعتنا به این موضوع متوجه می‌شویم که برنده این نبرد بدون شک اسپارتان دوست داشتنی خودمان خواهد بود. پس از پیروزی در این مبارزه، چیف سوار یک وسیله نقلیه به نام Guardian می‌شود و از آنجا فرار می‌کند. در ادامه چیف از سیاره‌ای به نام جنسیس سر در می‌آورد که از قضا کورتانا هم در آن قرار داد. پس از یک ملاقات احساسی میان این دو، کورتانا ادعا می‌کند که Rampancy او به شکل معجزه‌آسایی توسط فناوری Forerunnerها درمان شده و دیگر مشکلی ندارد.

Osiris Team هم که حالا از Blue Team عقب افتاده، برای دنبال کردن آن‌ها به یک Guardian نیاز دارد. به همین خاطر آن‌ها تصمیم می‌گیرند به سمت سیاره نژاد Eliteها بروند که با نام Sanghelios شناخته می‌شود. اما متاسفانه این سیاره درگیر یک جنگ داخلی تمام عیار شده است که در طی آن‌ها نیروهای نیو کاوننت، آربیتر و سایر Eliteها با یکدیگر مبارزه می‌کنند. Osiris Team هم که چاره‌ای مقابل خود نمی‌بیند، با هر کلکی و فریبی که شده به روند جنگ کمک می‌کند و در نهایت موفق به کسب یک Guardian می‌شود تا با استفاده از آن راه سیاره Genesis را در پیش بگیرد. Osiris Team در سطح سیاره جنسیس با یک هوش مصنوعی جدید به نام Exuberant Witness برخورد می‌کند. هدف اصلی این هوش مصنوعی جدید کمک به Osiris Team برای متوقف کردن نقشه‌ای است که کورتانا در ذهن خود می‌پروراند.

در این میان باید اشاره کنیم اگر قصد دارید بازی Halo Infinite را روی بهترین حالت ممکن تجربه کنید، می‌توانید به صفحه خرید ایکس باکس سری ایکس و خرید ایکس باکس سری اس سر بزنید.

هنگامی که Osiris Team و Blue Team به یکدیگر می‌رسند متوجه یک موضوع جدید می‌شوند. آن‌ها می‌فهمند که کورتانا می‌خواهد با استفاده از Guardianها، تمام نژادهای موجود در کهکشان را مجبور به نابودی اسلحه‌های خود کند. هنگامی که اسپارتان‌ها به این قضیه پی می‌برند، حتی چیف هم متوجه می‌شود که این کورتانا آن کسی نیست که پیش از این به یاد داشته و به یک شخصیت اهریمنی تبدیل شده است. هنگامی که چیف تلاش می‌کند با کورتانا در مورد تغییر به وجود آمده در افکار او صحبت کند، کورتانا به شدت عصبی می‌شود و اعضای Blue Team را در یک محفظه فضایی زندانی می‌کند. در حالی که کورتانا در حال درگیری با دوست قدیمی خود است، Osiris Team به آرامی Exuberant Witness را در مقام کنترل سیاره قرار می‌دهد و Blue Team را هم آزاد می‌کند. اما با وجود همه این اتفاقات، کورتانا موفق می‌شود با استفاده از یک Guardian از سطح سیاره جنسیس فرار کرده و به دنبال هدف خود برود.

در ادامه کورتانا آشوب بزرگی در سطح کهکشان ایجاد می‌کند و همه هوش‌های مصنوعی موجود را به خدمت خود در می‌آورد. سفینه Infinity هم که حالا در تهدید کورتانا قرار دارد، چندین بار از Slipspace استفاده کرده و بالاخره موفق به فرار از دست او می‌شود. اما این پایان کار نیست و سفینه اینفینیتی، Osiris Team، Blue Team، Arbiter و دکتر هالزی همگی در سیاره Eliteها جمع می‌شوند تا به کمک همدیگر راهی برای جلوگیری از کورتانا پیدا کنند. در این نقطه به پایان داستان پنجمین نسخه از مجموعه بازی Halo می‌رسیم.

بازی Halo Wars 2

مجموعه بازی Halo

بازی Halo Wars 2 آخرین اثری است که در تاریخچه مجموعه بازی Halo به آن می‌پردازیم تا سپس کاملا آماده بازی Halo Infinite شوید. اگر داستان نسخه اول بازی Halo Wars را به یاد داشته باشید، بدون شک نام سفینه Spirit of Fire را می‌شناسید. این سفینه پس از اتفاقات بازی مذکور موتورهای سفر با سرعت نور خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل در فضای بی‌کران معلق می‌ماند. اعضای این سفینه هم که دیگر چاره‌ای ندارند، وارد خواب یخی یا Cryo Sleep می‌شوند تا اینکه یک روز کسی بتواند آن‌ها را نجات دهد. پس از گذشت ۲۸ سال از آن زمان، آن‌ها در حالتی از خواب خود بیدار می‌شوند که از Ark سر در آورده‌اند؛ مکانی که می‌توان از طریق آن تمام هیلوهای موجود در سطح کهکشان را فعال کرد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که وقایع بازی Halo Wars 2 درست بعد از اتمام داستان بازی Halo 5: Guardians آغاز می‌شود. به هر حال هنگامی که اعضای سفینه Spirit of Fire بیدار می‌شوند، سیگنالی جدید از طرف یک ایستگاه ارتباطی دریافت می‌کنند و در ادامه برای بررسی به آن جا می‌روند. پس از رسیدن به نقطه مورد نظر، آن‌ها متوجه می‌شوند که سیگنال از طرف یک پایگاه نظامی بود که گروهی به نام The Banished به آن حمله کرده است. Banishedها به عنوان یک نیروی مزدور شناخته می‌شوند که قبلا عضوی از کاوننت بودند؛ اما پس از مدتی از کاوننت جدا می‌شوند و با آن‌ها به مشکل می‌خورند. البته توجه کنید که Banishedها برای اولین بار در همین بازی Halo Wars 2 ظاهر می‌شوند و پیش از این نشانه خاصی از آن‌ها وجود نداشت. تفاوت بزرگی که این گروه افراطی با سایر کاوننت‌های مجموعه بازی Halo دارد، این است که به جای Eliteها توسط دسته‌ای از Bruteها رهبری می‌شود.

به هر حال اعضای سفینه Spirit of Fire موفق به کسب یک هوش مصنوعی می‌شوند و پس از آن، با هر زحمتی که است از مخمصه فرار می‌کنند. این هوش مصنوعی جدید داستان کامل Banishedها را تعریف کرده و می‌گوید که هدف اصلی آن‌ها تخسیر Ark و استفاده از قدرت آن است. اما کاپیتان سفینه Spirit of Fire با اینکه می‌دانست اندازه دشمن خود قدرتمند نیست، تصمیم گرفت که به جنگ با Banishedها بپردازد و بدون نیروی کمکی خاصی به نبرد با آن‌ها برود. در ادامه بازیکن با گرفتن کنترل اعضای سفینه، یکی از پایگاه‌های Ark را از دست دشمنان می‌گیرد و اطلاعات زیادی در مورد این مکان کم‌تر شناخته شده به دست می‌آورد.

پس از این اتفاق، مبارزات زیادی با دشمنان مختلف به وجود می‌آید که بازیکن همه آن‌ها را با استفاده از نیروهای خود شکست می‌دهد. اما در میان همه این درگیری‌ها، اعضای Spirit of Fire به این نتیجه می‌رسند که می‌توانند با استفاده از Ark، یک هیلو جدید بسازند و از آن به عنوان علامت کمک بهره ببرند. البته که راه‌های بهتری هم برای ارسال علامت کمک وجود داشت، اما خب این تنها فکر تاثیرگذاری بود که به ذهن انسان‌ها رسید. به هر حال، آن‌ها موفق به ساخت یک هیلو می‌شوند و سپس ایستگاه ارتباطی خود را روی آن مستقر می‌کنند. ولی شرایط به خوبی پیش نمی‌رود و هیلو جدید ناگهان به سمت فضا پرتاب می‌شود. به همین روال، تمام افرادی که روی هیلو مذکور وجود داشتند باز هم در فضا معلق می‌شوند و باید منتظر رسیدن نیروهای کمکی بدانند.

داستان بازی Halo Wars 2 به تنهایی زیاد جذاب نیست، اما در پایان این اثر متوجه می‌شوید که Banishedها دشمن اصلی مستر چیف در بازی Halo Infinite هستند. در این نقطه به پایان تاریخچه مجموعه بازی Halo پس از گذشت ۵ قسمت می‌رسیم.

در پایان نظر شما در این باره چیست؟ داستان کدام یک از نسخه‌های مجموعه بازی Halo توانست توجه شما را بیشتر جلب کند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

بله. به دلیل برخورداری از اسلات M.2 می‌توانید با نصب یک هارد SSD حافظه کنسول PS۵ خود را افزایش دهید.

بله. به واسطه طراحی خاص پایه این کنسول، می‌توانید کنسول PS5 خود را به صورت افقی یا عمودی قرار دهید.

تنها تفاوت بین نسخه‌های استاندارد و دیجیتال، امکان استفاده از نسخه فیزیکی بازی‌ها در نسخه استاندارد است. این مزیت موجب شده که نسخه استاندارد به میزان ۱۰۰ دلار گران‌تر از نسخه دیجیتال باشد.

بله. به واسطه ویژگی پشتیبانی از بازی‌های نسل قبل، می‌توانید بازی‌های کنسول PS4 را روی کنسول PS5 تجربه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *