بازی, مقالات علمی, یادداشت

روش‌های جلوگیری از سردرد در هنگام تجربه بازی های ویدیویی

سردرد

بسیاری افراد برای دوری از مشغله‌های روزانه به سراغ بازی‌های ویدیویی می‌روند. اما گاهی اوقات این سرگرمی هیجان‌انگیز خود باعث بروز مشکلاتی از جمله سردرد می‌شود. با تیلنو و روش‌های جلوگیری از این معضل همراه باشید.

سردر‌دهای تنشی شایع‌ترین شکل از انواع مختلف سردرد است که معمولا در حین تجربه بازی های ویدیویی به آن دچار می‌شوید. این مشکل ممکن است در شرایطی که با هدف آرامش فکری به سراغ آثار می‌روید، عملکرد معکوس داشته و عملا موجب شود به کلی انجام بازی‌ها را کنار بگذارید. با این حال جلوگیری از بروز سردرد چندان دشوار نبوده و با چند روش می‌توانید این مشکل را از بین ببرید. ممکن است در ابتدا برخی از تغییراتی که لازم به انجام آن‌ها هستید، سخت و دشوار بوده و احساس بدی را ایجاد کنند. اما خیلی زود متوجه تاثیر مثبت آن‌ها خواهید شد. به واسطه انجام راهکار‌های زیر به زودی خواهید توانست دشمنان خود را در بازی‌ها بدون سردرد از بین ببرید.

۱. وضعیت و حالت بدن خود را در هنگام تجربه بازی های ویدیویی اصلاح کنید

صندلی گیمینگ

برای آن که حالت نشستن درستی داشته باشید، باید از صندلی مناسب استفاده کنید. انواع و اقسام صندلی‌های مختلفی در بازار وجود دارد که بر اساس سلیقه و بودجه می‌توانید مواردی از جمله صندلی‌های گیمینگ را خریداری کنید. در حالت کلی صندلی شما باید به شکل باشد که از خمیده شدن بدن و لغزش جلوگیری کند. اشاره به صندلی بدان معنا نیست که نمی‌توانید از کاناپه استفاده کنید، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که بین بگ‌ها و موارد مشابه قادر به حفظ حالت درست قرار گرفتن بدن نیستند. در نبود صندلی‌های گیمینگ، صندلی‌های اداری با ویژگی‌هایی مثل امکان تنظیم ارتفاع معمولا بهترین انتخاب برای استفاده در هنگام تجربه بازی‌های مختلف هستند. با این حال اگر ساعت‌های زیادی را به بازی های ویدیویی اختصاص می‌دهید، بهترین راهکار اختصاص بودجه برای خرید صندلی‌های گیمینگ و ارگونومیک است.

حالت نشستن مناسب برای بازی کردن، در واقع همان حالت عادی است. برای دستیابی به این حالت سینه را بیرون و به سمت بالا بدهید. پس از انجام این عمل احساس خواهید کرد که شانه‌ها به طور طبیعی به عقب می‌روند. این حرکت را با عقب راندن بیشتر شانه‌ها ادامه دهید. پس از آن احساس می‌کنید که تیغه شانه‌ها در راستای ستون فقرات به یکدیگر نزدیک می‌شوند. برای حفظ این وضعیت، معمولا باید روی یک چهارم جلویی صندلی نشسته باشید. مطمئنا در هنگام تجربه بازی‌ها به سمت جلوی صندلی کشیده می‌شوید، اما مانع قوز کردن شوید؛ زیرا این عمل به کمردرد و همچنین سردرد منجر خواهد شد. در صورتی که ترجیح می‌دهید در عقب صندلی قرار گرفته و از پشتی آن به عنوان تکیه‌گاه استفاده شود، تلاش کنید که به جلو خم نشوید. به جای اینکه به پشتی صندلی برای حفظ حالت تکیه کنید، سعی کنید بدن خود را به حالت عمودی نگه دارید.

صندلی گیمینگ

چانه خود را در حالتی قرار دهید که گردن شما صاف باشد. کمی چانه را پایین بیاورید تا نه به بالا و نه به پایین، بلکه مستقیم به جلو نگاه کنید. به منظور بررسی صاف بودن، دست خود را پشت گردن قرار دهید. برای دستیابی به این حالت، به خصوص اگر عادت به کج کردن گردن یا جلو بردن سر دارید، ممکن است مجبور به انجام تمرینات مختلفی باشید. کج بودن گردن یا رنج بردن از ناهنجاری سر به جلو (Nerd neck) یکی از دلایل سردرد‌های تنشی است. اگر سر شما به جلو یا به اطراف متمایل باشد، عضلات گردن تحت فشار قرار می‌گیرند که این امر خصوصا در طولانی مدت به سردرد منجر می‌شود.

در هنگان نشستن، هر دو پا را صاف روی زمین و جلوی خود قرار دهید. به منظور متعادل نگه داشتن عضلات، اطمینان حاصل کنید که زانو‌ها بدون فشار و در زاویه درست خم شده‌اند. عضلات متعادل به شما کمک می‌کنند تا از کشیده شدن آن‌ها جلوگیری کنید. در صورتی که صندلی مورد استفاده برای بازی کردن، ارتفاع زیادی داشته و نمی‌توانید آن را تنظیم کنید، استفاده از زیر پایی و پاف برای حفظ زاویه مناسب توصیه می‌شود.

حتما نشانه‌هایی را برای خود تعیین کنید تا بررسی وضعیت نشستن و اصلاح آن را به شما یاد‌آوری کنند. به احتمال زیاد در حین تجربه بازی های ویدیویی متوجه خواهید شد که به جلو خم شده یا قوز کرده‌اید. از بخش‌هایی که بازی آرام شده و اتفاق خاصی در جریان نیست، برای اطمینان از حالت درست نشستن استفاده کنید. برای مثال در هنگام تجربه بازی‌های چند‌نفره مختلف می‌توانید در زمان لودینگ، نمایش تیم برنده و مواقعی از این دست، حالت نشستن را بررسی و در صورت لزوم آن را اصلاح کنید.

۲. از خستگی چشم‌ها در حین تجربه بازی های ویدیویی جلوگیری کنید

خستگی چشم

پس از آن که صندلی به شکل درست تنظیم شده و بدن را در حالت مناسب قرار دادید، باید به سراغ صفحه نمایش رفته و آن را طوری تنظیم کنید که هم سطح با چشم‌های شما باشد. نمایشگر خود را باید در شرایطی قرار دهید که در هنگام نگاه کردن به مرکز صفحه، چشمان‌تان کمی به سمت پایین نگاه کنند. این عمل خستگی چشم را که منشا بسیاری از سردرد‌ها در هنگام بازی کردن است، کاهش می‌دهد. شرایط جلوگیری از خستگی چشم در صورتی که با استفاده از تلویزیون آثار مورد‌علاقه خود را تجربه می‌کنید، قدری متفاوت است. در این شرایط باید زاویه درست را پیدا کرده و تا حدی عقب بروید که بدون حرکت دادن و چرخش سر بتوانید کل صفحه را تماشا کنید. حفظ خط مستقیم گردن بسیار اهمیت داشته و در صورت حفظ آن به سردرد‌های تنشی دچار نمی‌شوید.

صفحه نمایش خود را در فاصله ۵۱ تا ۱۰۲ سانتی متری صورت خود قرار دهید. نزدیک بودن بیش از اندازه به نمایشگر فشار زیادی را به چشم‌ها وارد می‌کند که در نهایت به سردرد منجر می‌شود. اگر به منظور بهتر دیدن جزئیات محتوای نمایش داده شده، به نمایشگر نزدیک می‌شوید، بهترین راهکار مشورت با یک اپتومتریست (متخصص بینایی سنجی) و استفاده از عینک یا لنز طبی است. در صورت استفاده از صفحه نمایش‌های بزرگ همچون تلویزیون، فاصله ایده‌آل تا نمایشگر به فاکتور‌های دیگری همچون ارتفاع صفحه نمایش و اندازه اتاق بستگی دارد.

یکی از راه‌های جلوگیری از خستگی چشم‌ها، کاهش روشنایی صفحه نمایش است. بازی های ویدیویی غالبا دارای جلوه‌های بصری روشن و سرشار از رنگ‌های مختلف هستند که این ویژگی به خصوص در مواقع استفاده از تلویزیون یا مانیتور با کیفیت بالا، موجب خستگی چشم می‌شوند. کاهش میزان روشنایی احتمالا روی گیم‌پلی یا میدان دید بازیکنان تاثیر زیادی نخواهد داشت، اما باعث می‌شود که چشم‌ها کمتر از قبل خسته شوند.

سردرد

با این حال اگر به میزان روشنایی حساس هستید، برای بررسی وضعیت چشم‌ها چند دقیقه روشنایی صفحه را کاهش داده و سپس به حالت قبل باز‌گردانید. اگر متوجه اشکال در دید شدید، این بدان معنا است که سطح رو‌شنایی انتخاب شده موجب خستگی چشم‌ها می‌شود. علاوه بر این می‌توانید کنتراست برای دریافت نتیجه بهتر تغییر دهید.

نور آبی صفحه نمایش یا تلویزیون‌ها یکی از دلایل اصلی خستگی چشم و سردرد است. در اتاقی که در آن به تجربه بازی های ویدیویی می‌پردازید، از نور‌های کم و رنگ‌های گرم استفاده شود. همچنین در صورت امکان پشت صفحه نمایش را نور‌پردازی کنید. احتمالا یک اتاق پرنور و روشن چندان مورد رضایت شما نیست. در عین حال بسیاری از بازیکنان به اتاقی که کاملا تاریک بوده و صفحه نمایش تنها منبع نور است، علاقه‌ای ندارند. در هر دو حالت چشم‌ها به شدت خسته خواهند شد. در صورتی که مدت طولانی به تجربه بازی‌های ویدیویی می‌پردازید، حتما از نمایشگری با ویژگی فیلتر نور آبی یا عینکی که این نور را فیلتر می‌کند، استفاده کنید.

اگر با مشکل خستگی چشم رو‌به‌رو هستید، هر از گاهی چشم خود را از صفحه نمایش برداشته و به نقطه دیگری نگاه کنید. به مدت چند ثانیه به شی در دور دست خیره شده و سپس به بازی کردن ادامه دهید. همچنین اگر در اتاق خود پنجره دارید، هر چند وقت یک بار از پنجره به محیط بیرون نگاه کنید. همچنین به منظور استراحت دادن به چشم‌ها، می‌توانید بدون حرکت دادن سر به اطراف نگاه کنید.

پلک زدن یک عمل بی‌اختیار است و بیشتر اوقات بدون آن که متوجه شوید، پلک می‌زنید. با این حال در هنگام تجربه بازی های ویدیویی به خصوص آثار اکشن نفس‌گیر، ممکن است از این عمل جلوگیری کنید. همواره به یاد داشته باشید که به طور مرتب پلک بزنید تا چشم‌ها کمی استراحت کرده و فشار کمتری به آن‌ها وارد شود. اگر احساس می‌کنید که پلک زدن را فراموش می‌کنید، می‌توانید نوشته یا تابلویی مرتبط را در کنار صفحه نمایش قرار دهید. استفاده از قطره اشک مصنوعی راهکاری برای رفع مشکل پلک نزدن و خستگی چشم‌ها است.

۳. در هنگام تجربه بازی های ویدیویی عادت‌های سالم ایجاد کنید

سیستم گیمینگ

درست است که نشستن نسبت به ایستادن راحت‌تر است، اما این به معنای عدم خستگی و تحت فشار قرار نگرفتن عضله‌ها نیست. به جای این که ساعت‌ها به صورت مداوم بازی کنید، این عادت را در خود پرورش دهید که همواره هر ۲۰ یا ۳۰ دقیقه از جا بلند شده و استراحت کنید. در صورتی که نگران فراموش کردن زمان و عدم انجام این عمل هستید، یک تایمر روی گوشی موبایل خود تنظیم کنید. یک راهکار دیگر قرار دادن یک لیوان آب کوچک رو میز است. پس از آن که لیوان خالی شد مجبور به بلند شدن و حرکت خواهید بود.

بدون شک از این حقیقت آگاه هستید که بخش اعظم بدن شما از آب تشکیل شده است. به همین دلیل همواره باید روزانه و مرتب آب بنوشید. علاوه بر آب آشامیدنی، انواع مختلفی از جمله آب معدنی و آب گازدار نیز در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. نکته حائز اهمیت این است که از نوشیدنی‌های حاوی کافئین و شکر به طور مداوم استفاده نکنید؛ زیرا حجم بالای آن‌ها به معنای دچار شدن به سردرد است. آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی و پزشکی اعلام کرده است که روزانه مردان به میزان ۱۵.۵ لیوان (۳.۷ لیتر) و زنان به میزان ۱۱.۵ لیوان (۲.۷ لیتر) باید آب بنوشند.

بسیاری از بازیکنان در مواقعی که به صورت طولانی مدت به انجام بازی‌های مختلف می‌پردازند، از کافئین استفاده می‌کنند. این عمل یکی از عوامل سردرد است. در حالی که مقدار کم کافئین مفید است (هر چند ساعت یک فنجان قهوه یا نوشابه)، اما استفاده بیش از اندازه از کافئین مشکلات مختلفی از جمله سردرد را به همراه خواهد داشت.

کنترلر پلی استیشن

بازی‌های درگیر‌کننده و نفس‌گیر، بدون شک هیجان بیشتری نسبت به دیگر آثار دارند، اما این دسته از بازی‌ها فشار زیادی به ذهن و بدن شما وارد می‌کنند که ممکن است به سردرد منجر شوند. همواره تلاش کنید که پس از مدتی چنین بازی‌هایی را کنار گذاشته و آثار آرامش‌بخش را تجربه کنید. برای مثال پس از انجام یک بازی تیراندازی اول شخص به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، به سراغ یک اثر شبیه‌ساز رفته و در آرامش به سخت و ساز مشغول شوید.

آیا شما هم در هنگام تجربه بازی‌های مختلف با سردرد مواجه هستید؟ به نظر شما از بین روش‌های ذکر کدامیک کارآمد‌تر است؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

منبع: wikiHow

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *