عمومی, مقالات عمومی

بازی Ghost of Tsushima: مواردی که باید قبل از تجربه‌ی آن بدانید

بازی Ghost of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima اثری متفاوت با مکانیک‌های گیم پلی متفاوت است. همین تفاوت، باعث می‌شود بازیکنان تازه کار در بخش‌هایی از بازی دچار مشکل شوند. با تیلنو همراه شوید تا با ین تفاوت‌ها، بیشتر آشنا شوید.

بازی Ghost of Tsushima

بازی Ghost of Tsushima، در تاریخ ۲۷ تیر (۱۷ جولای) منتشر شد و توانست که بازخورد‌های به نسبت مناسبی را دریافت کند. این اثر، آخرین انحصاری بزرگ سونی در نسل هشتم محسوب می‌شود و توسط استودیو ساکر پانچ (Sucker Punch) توسعه یافته است. داستان بازی درست پس از حمله‌ی مغول‌ها به یکی از جزایر شرقی ژاپن به نام سوشیما، شروع می‌شود. در بازی Ghost of Tsushiam، شما نقش یک سامورایی کهنه کار به نام جین ساکای را بر عهده دارید که در طی این حمله، تمام زندگی و دارایی خود را از دست داده و حالا در پی انتقام گرفتن از مغول‌ها است. در همین راه، او وارد یک مذهب به نام گوست (Ghost) می‌شود که روش‌ و رفتارهایی شبیه به نینجا‌ها دارند.

بازیکنان در تمام دنیا، در حال تیز کردن شمشیرهای خود برای ورود به بازی Ghost of Tsushima هستند. در حالی که بخش بزرگی از جنبه‌های سرگرم کننده‌ی بازی مربوط به گشتن در دنیای زیبای بازی است، مواردی وجود دارد که شما می‌خواهید هر چه زودتر بدانید تا بتوانید تجربه‌ی بهتری از بازی کسب کنید. شما پس از ساعت‌ها وقت گذراندن در بازی متوجه این نکته‌ها می‌شوید. شما می‌توانید در ادامه‌ی این مقاله بدون هیچ گونه اسپویل داستانی، این موارد را یاد بگیرید.

تمام روند بازی Ghost of Tsushima مانند ساعات اولیه‌ی بازی نیست

بازی Ghost of Tsushiam، در یک ساعت ابتدایی خود، عناصر سرگرم کننده و جذاب بازی را به مخاطب نشان نمی‌دهد. یک ساعت ابتدایی، تنها به معرفی سطحی داستان، شخصیت‌ها و گیم پلی اثر می‌پردازد. این بخش مقدماتی، نه تنها از تمام پتانسیل‌های بازی کمک نمی‌گیرد، بلکه نمی‌تواند به یک شروع خوب برای روایت داستان تبدیل شود. اما پس از پشت سر گذاشتن این بخش، شما قادر خواهید بود که آزادانه در دنیای بازی بگردید، اسرار را کشف کنید و افسانه‌ی مختص خود را به وجود آورید. این‌ها مورادی هستند که کلیت بازی Ghost of Tsushima، حول محور آن‌ها قرار گرفته است.

اسب خود را با دقت انتخاب کنید

در اوایل بازی، شما قابلیت انتخاب رنگ و اسم اسب خود را دارید. در مورد این انتخاب‌ها، بسیار دقت کنید، چرا که در ادامه‌ی روند بازی قادر به تغییر آن‌ها نخواهید بود. در بازی مکانی مانند یک اسطبل وجود ندارد که شما بتوانید با بازدید آن، این موارد را عوض کنید. پس مطمئن شوید که رنگ و اسم مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید، چرا که قرار است یک مدت زمان طولانی را با اسب خود بگذرانید.

در بازی Ghost of Tsushima، خبری از انتخاب راه «خیر» و «شر» نیست

نوع روایت داستان، مبارزه‌ی رو در رو را یک روش شرافتمندانه، و مخفی کاری را یک عمل شرم آور می‌داند. به هر حال، در بازی Ghost of Tsushima مکانیک و یا سیستمی وجود ندارد که میان این دو راه، تمایز بسیاری ایجاد کند. در این اثر، معیاری وجود ندارد که اعمال شما را بسنجد و بازی از شما انتظار دارد که ترکیبی از هر دو روش «سامورایی» و «گوست» را استفاده کنید. به همین خاطر، تنها روشی را انتخاب کنید که به نظرتان جالب‌تر است. یا گلوی یک مغول را از پشت ببرید و یا در یک مبارزه‌ی تن به تن، سر حریف را از بدنش جدا کنید. حتی اگر در جایی از داستان احساس کردید که در حال انجام دادن کار اشتباهی هستید، پشیمان نشوید چرا که هیچ تفاوتی در این میان وجود ندارد.

بهترین حمله، دفاع است

توقع نداشته باشید که بدون هیچ گونه نقشه‌ی خاصی و با پشت سر هم فشار دادن دکمه حمله، راه خود را به هدف نهایی هموار سازید. وزن عظیمی از مبارزات بازی Ghost of Tsushima، بر روی دوش حرکات دفاعی است. بازی شما را مجبور به جا خالی دادن و پری کردن می‌کند تا بتوانید دشمن خود را شکست دهید. این مورد بیشتر در جایی احساس می‌شود که توسط یک گروه به نسبت پر شمار دشمنان محاصره شده‌اید. در این حالت بهتر است به جای حمله کردن، منتظر شوید تا آن‌ها به سمت شما بیایند تا پس از جا خالی دادن و پری کردن، یک موقعیت مرگبار را درست کنید و دخل دشمنان را بیاورید. اما این بدان معنی نیست که در طول مبارزه تنها دکمه‌ی دفاع را نگه دارید و منتظر شوید که معجزه‌ای رخ دهد؛ شما چندین موقعیت دارید تا به سمت مغول‌ها حمله ور شوید و خون آن‌ها را بریزید. اما در کل، بودن در حالت تدافعی و هوشمندانه عمل کردن بهترین راه ممکن است.

اگر خسته شدید، درجه‌ی سختی «آسان» را انتخاب کنید

قبل از به دست آوردن مجموعه‌ی کامل مهارت‌ها و آیتم‌ها، مبارزات می‌تواند به شدت سخت شود. بعضی از افراد که غرورشان اجازه نمی‌دهد که روی درجه سختی آسان یا همان «Easy» بازی کنند، تکلیشفان مشخص است. اما اگر شما این گونه نیستید، گذاشتن درجه سختی بازی رو آسان، می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از مبارزات پیدا کنید. هم چنین با پیش رفتن روند بازی، شما آیتم‌ها و مهارت‌هایی کسب می‌کنید که اجازه می‌دهد بهترین تجربه‌ی ممکن را از مبارزات کسب کنید. علاوه بر این موارد، هر زمانی احساس کردید که بر روی بازی تسلط دارید و می‌توانید از عهده‌ی خود بر بیایید، تغییر درجه‌ی سختی بازی همیشه ممکن است.

بازی Ghost of Tsushima

آیتم‌های Quick-throw را فراموش نکنید

اگر دیدید که در طول یک مبارزه حسابی به چالش کشیده شده‌اید و احساس می‌کنید که از پس این کار بر نمی‌آیید، به یاد آورید که شما آیتم‌هایی دارید که می‌توانید آن‌ها را به سمت دشمنان پرتاب کنید. این آیتم‌ها،  Quick-throw items نام دارند که می‌توانید با فشار دادن دکمه‌ی R1 در دسته‌ی پلی استیشن، از آن‌ها استفاده کنید. ذکر این مورد غافلگیری خاصی ندارد اما باید بدانید که این آیتم‌ها، به شما کمک می‌کند که حواس دشمنان را پرت کنید، به آن‌ها صدمه بزنید و هنگامی که توسط آن‌ها محاصره شدید، فرار کنید. این اشیاء، به طور معمول در بخش‌های اضطراری و حساس بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما شما می‌توانید آن‌ها را به قست ثابتی از بازی خود تبدیل کنید. قابل ذکر است که تعداد این آیتم‌ها پرتاب کردنی محدود است، اما اگر می‌توانید پول بیشتری را در بازی به خرید این آیتم‌ها اختصاص دهید، در مبارزات یک قدم از دشمنان خود جلوتر خواهید بود.

تعداد مبارزات خود را با Leaderهای مغولی زیاد کنید، تا حالات مبارزه‌ی جدیدی را بیاموزید

شکست هر Leader مغولستانی در مناطق تحت پوششان، یک امتیاز برای Level-Up به شما می‌دهد. شما می توانید از این امتیاز‌ها برای فرا گرفتن یک حالت مبارزه‌ی جدید استفاده کنید. این مورد بسیار مفید است، چرا که این حالات مبارزه که در بازی Ghost of Tsushima با نام Stances شناخته می‌شوند، راه‌های متعددی را برای مبارزه با دشمنان، پیش روی شما می‌گذارند. این موارد، بسیار مهم هستند و در طول مبارزات، انعطاف پذیری بیشتری به شما می‌دهند. اما تمرکز خود را روی کشتن Leader ها نگذارید. در بعضی مواقع، پاکسازی یک منطقه و کشتن تمام دشمنان، هدف اصلی شما است. حال اگر در طول یک ماموریت می‌تواندی هر دو کار را بکنید، در این صورت شما می‌توانید با انجام هر دوی آن‌ها، دو امتیاز برای بالا بردن Level خود کسب کنید.

ابتدا داستان اصلی، سپس ماموریت‌های فرعی

ماموریت‌ها یا داستان‌های بازی Ghost of Tsushima، به سه دسته تقسیم می‌شوند. اول داستان اصلی بازی، دوم کارهایی که برای متحدینتان می‌کنید و سوم هم مربوط به اعمالی است که به خاطر مردم عادی انجام می‌دهید. به طور مشخص داستان اصلی بازی در اولویت قرار دارد، پیش روی در داستان‌های اصلی موجب می‌شود که شما مناطق جدیدی را در جزیره باز کنید، آیتم‌های جدید کسب کنید و مهارت‌های مختلفی را بیاموزید. اما پیش از کامل کردن داستان‌های اصلی یک منطقه (خود شما متوجه این موضوع می‌شوید)، باید ماموریت‌هایی را که مربوط به متحدین شما است را کامل کنید، چرا که هم داستان‌های جالبی را در خود جای داده‌اند و هم باعث می‌شوند تا افرادی را که در جبهه‌ی شما می‌جنگند، بهتر بشناسید. در مورد داستان‌ها و ماموریت‌های فرعی هم باید بدانید که شما می‌توانید پس از اتمام موارد ذکر شده، سراغ آن‌ها بروید و تمامی ماموریت‌های فرعی را کامل کنید.

لباس (Outfit) متناسب با شرایط را انتخاب کنید

شما در طول روند بازی Ghost of Tsushima، لباس‌ها و زره‌های مختلف و متنوعی را پیدا می‌کنید، که هر کدام قابلیت‌های مختلفی دارند و به طور صرف، تزئینی نیستند. هر کدام از این زره‌ها یا Armorها، ویژگی منحصر به فردی دارند که هر کدام را مناسب یک ماموریت خاص می‌کند. یکی از‌ آن‌ها موجب می‌شود که در طی مخفی کاری موفق‌تر عمل کنید، در حالی که  دیگری در هنگام مبارزات میزان خسارت دریافتی را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید در طی ماموریت‌ها این لباس‌ها را تغییر دهید. برای مثال هنگامی که دارید به آرامی به یک مزرعه نفوذ می‌کنید، از یک لباس با ویژگی‌های مخفی کاری استفاده کنید و اگر در همان منطقه لو رفتید و مجبور به مبارزه شدید، لباس خود را به یک زره سنگین تغییر دهید تا بتوانید در طول مبارزه پیروز شوید. در کنار این موارد، اگر دوست دارید در دنیای زیبای بازی Ghost of Tsushima به گشت و گذار بپردازید، لباس متناسب با این کار را بر تن کنید تا به شما در پیدا کردن آیتم‌ها و کنار زدن مه جزیره‌ی سوشیما، کمک کند. باید دقت کنید که تمرکز خود را تنها روی یک لباس نگذارید و به طور مرتب، از انواع مختلفی اسفاده کنید.

بازی Ghost of Tsushima

فلوت شما می‌تواند آب و هوای جزیره‌ی سوشیما را تغییر دهد

این ویزگی تا حدودی ناشناخته است، بنابراین خیلی‌ها به راحتی از کنار آن رد شده‌اند. با کشیدن انگشتتان به سمت چپ در تاچ پد Dualshock 4، جین ساکای فلوت خود را بیرون می‌آورد. به همین سادگی، اما موردی که بازی Ghost of Tsushima به بازیکن نمی‌گوید، این است که این فلوت به شکل معجزه آسایی می‌تواند آب و هوا را تغییر دهد. برای مثال می‌توانید طوفانی را شروع کنید تا مه سطح نقشه را کنار زند. شما می‌توانید نواهای تغییر آب و هوا را در طول بازی کسب کنید. این آیتم‌ها که به جین آهنگ‌های جدید را یاد می‌دهد، به طور معمول در قبرستان‌ها یافت می‌شود. پس از کسب این آیتم‌ها، می‌توانید آن‌ها را از منوی Inventory، انتخاب کنید.

مصالح و موادی (Material) را که از کنار آن‌ها رد می‌شوید، بردارید

دنیای بازی Ghost of Tsushima پر از Materialهایی است که می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. برای مثال گِل‌، آهن، پارچه و مواردی مانند این‌ها در سطح نقشه پخش شده‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. شاید که نیازی به گفتن این مورد نیست، ولی تا می‌توانید آن‌ها را جمع کنید، چرا که برای ارتقاء یا Upgrade سلاح‌ها یا آیتم‌های خود، حسابی به آن‌ها نیاز دارید. بنابر این، هنگامی که دارید از کنار یک روستا رد می‌شوید یا در حال گشتن در دشت‌ها هستید، همواره دنبال این مواد بگردید. در ضمن باید بدانید که حتی اگر سوار اسب خود هستید، نیازی به پیاده شدن نیست و در همان حالت هم می‌توانید آن‌ها را بردارید.

دنبال کردن پرنده‌ی زرد، ارزشش را دارد

در هنگام جست و جوی محیط، به احتمال زیاد با پرندگان زردی که در کنار شما پرواز می‌کنند، مواجه شده‌اید. این پرنده‌ها به طور معمول شما را به سمت آیتم‌های تزئینی، ماموریت‌های جدید و مکان‌های کشف نشده می‌برند. علاوه بر این، اگر شما در حال دیدن آن‌ها یا شنیدن صدایشان هستید، هر موردی که پرنده شما را به سمتش هدایت می‌کند، بسیاز نزدیک است. به غیر از جند آیتم که بسیار کمیاب هستند، شما خیلی سریع به آیتمی که پرنده درباره‌ی آن هیجان زده است، می‌رسید. بنابر این، اگر عجله ندارید این پرنده‌ها را دنبال کنید، چرا که ارزشش را دارد.

همچنین اگر این اثر را تهیه کرده‌اید، می‌توانید راهنمای تروفی بازی Ghost of Tsushima را مطالعه کنید تا تروفی پلاتینیوم بازی را کسب کنید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا مورد دیگری را میدانید که بتوان به دیگران به اشتراک گذاشت؟ نظرات خود درباره‌ی بازی Ghost of Tsushima را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

همین حالا می‌توانید برای خرید بازی Ghost of Tsushima با بهترین قیمت، از سایت تیلنو اقدام کنید.

منبع: Gameinformer

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید