بازی, یادداشت

طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی

بازی Death Stranding

کات‌سین‌ها (Cut Scene) در بازی‌های ویدیویی نقش اساسی دارند. معمولا بخش مهمی از داستان بازی‌ها را این بخش‌ها تشکیل می‌دهند و اگر خوب کار شده باشند، به برقراری ارتباط مناسب بین گیم و مخاطب کمک زیادی می‌کنند. ما در این مقاله لیستی از طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی را برای شما تهیه کرده‌ایم. در ادامه با تیلنو همراه باشید.

بسیاری اعتقاد دارند بازی Donkey Kong که در سال 1991 عرضه شد، برای اولین بار از کات‌سین برای روایت داستان بهره برد. از آن زمان به بعد، با پیشرفت تکنولوژی و روایت‌محور شدن گیم‌پلی بازی‌های ویدیویی، استفاده از کات‌سین‌ها نیز رو به افزایش رفت. حالا دیگر دیدن صحنه‌های سینماتیک در بازی‌های ویدیویی به یک امر طبیعی بدل شده است. برخی ژانرها در صنعت گیم، کات‌سین‌های بیشتری می‌طلبند، اما به هر حال امروزه می‌توان در آثار مختلف و سبک‌های متنوع، کات‌سین‌هایی دید که هر کدام در قالب فرم یا شکل‌های گوناگون نمایش داده می‌شوند. این بخش‌ها می‌توانند از طریق روش‌های مختلف به کار روند؛ مثلا ممکن است در یک بازی ما در قالب یک کات‌سین، شاهد یک فلاش‌بک (Flashback) باشیم. به طور کلی می‌توان گفت کات‌سین‌ها وظیفه روایت داستان را خارج از حالت گیم‌پلی برعهده دارند. از همین رو، ممکن است در برخی آثار این بخش‌ها حضور پر رنگ‌تری داشته باشند.

برخی از بازی‌سازها به استفاده بیش از حد از کات‌سین‌ها شهرت دارند. در واقع بسیاری از دوست‌داران گیم، آن‌ها را دوست ندارند چون به عقیده این افراد، چنین آثاری بیشتر به فیلم‌های سینمایی شباهت دارند تا بازی‌های ویدیویی. البته برخی معتقدند که استفاده زیاد از کات‌سین‌ها چیز بدی نیست، اما مخالفان می‌گویند که این امر مانع از ارتباط گرفتن مخاطب با اثر می‌شود. به هر حال ما قرار است در این مقاله طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی را به شما معرفی کنیم.

بازی Freedom Planet

پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4، نینتندو سوییچ و پی سی
مدت زمان: 13 دقیقه

بازی Freedom Planet

بازی Freedom Planet اثری است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، اما یکی از عناوین درخشان دو بعدی در سبک پلتفرمر محسوب می‌شود. این بازی واقعا عالی است، اما اغلب در آغاز هر قسمت کات‌سین‌های طولانی دارد. اگرچه اکثر این کات‌سین‌ها خیلی هم بد نیستند و موجب می‌شوند که این اثر ریتم تند خود را از دست داده و کمی کندتر پیش برود. اما احتمالا بدترین مورد به قسمت چهارم تعلق می‌گیرید؛ جایی که میلا (Milla) برای اولین بار لیلاک (Lilac) را می‌بیند. این کات‌سین چیزی حدود 12 دقیقه و 30 ثانیه طول می‌کشد. جالب است بدانید که کل زمان مورد نیاز برای تکمیل این مرحله بیشتر هشت دقیقه نیست. یعنی شما 60 درصد کل زمان مرحله را به دیدن کات‌سین آن مشغول خواهید شد. این مورد یکی از طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی است.

بازی Kingdom Hearts Union X

پلتفرم‌ها: اندروید و iOS
مدت زمان: 15 دقیقه

بازی Kingdom Hearts Union X

به قدری نسخه‌های مختلفی از مجموعه Kingdom Hearts X منتشر شده که به این راحتی نمی‌توان آن‌ها را به خاطر سپرد. اما یکی از این نسخه‌ها با ارائه‌ی یکی از طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی، برای همیشه در ذهن بازیکنان نقش بست.  طولانی‌ترین کات‌سینی که در این بازی وجود دارد، چیزی حدود 15 دقیقه و 30 ثانیه است. عجیب بودن این کات‌سین نه به دلیل محتوای آن است و نه به خاطر مدت زمانش، بلکه جایگاه آن در طول بازی جالب توجه به حساب می‌آید. همیشه انتظار داریم که در شروع یا انتهای بازی‌های ویدیویی کات‌سین‌های بلند را ببینیم، اما این کات‌سین بلند درست در اواسط داستان نمایش داده می‌شود.

بازی Final Fantasy VI

پلتفرم‌ها: اندروید و iOS، سوپر نینتندو، گیم بوی، پلی استیشن 1 و پی سی
مدت زمان: 23 دقیقه

بازی Final Fantasy VI

برای بسیاری از طرفداران مجموعه Final Fantasy، نسخه ششم آن یکی از بهترین بازی‌های این سری به حساب می‌آید. این بازی یکی از بهترین آنتاگونیست‌های تاریخ را معرفی می‌کند و داستانش جذابیت زیادی دارد. روایت داستان بازی به دو بخش تقسیم می‌شود و برخلاف بسیاری از آثار دیگر، اتفاقات بخش دوم آن مدت‌ها پس از شکست دادن باس آخر به وقوع می‌پیوندند. بین شکست دادن کفکا (Kefka) و نمایش عبارت The End روی نمایشگر، کات‌سینی 23 دقیقه‌ای پخش می‌شود. باید اعتراف کرد که در این صحنه، اسامی عوامل ساخت نمایش داده می‌شود، اما به هر حال داستان نیز در حال روایت است. اگر از بخش بدون دیالوگ که عبور کشتی هوایی را نمایش می‌دهد نیز صرف نظر کنیم، باز هم این صحنه حدود 18 دقیقه زمان می‌گیرد. این یعنی صحنه مورد بحث یکی از طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی به حساب می‌آید.

بازی Final Fantasy VII: Crisis Core

پلتفرم: پی اس پی
مدت زمان: 23 دقیقه

بازی Final Fantasy VII: Crisis Core

بازی Final Fantasy VII: Crisis Core اثری انحصاری برای کنسول پی اس پی بود که یک پیش درآمدی برای بازی Final Fantasy VII به حساب می‌آمد. بازی از نظر فروش عملکرد خوبی داشت و اگر محدودیت نصب نداشت، بهتر از آن هم می‌توانست باشد. درست مانند نسخه‌ای که پیش‌تر درباره‌اش حرف زدیم، کات‌سین‌ها در این بازی نیز نقش اساسی دارند و بخش زیادی از زمان را به خود اختصاص داده‌اند. همانطور که انتظار می‌رود، طولانی‌ترین کات‌سین این بازی، در انتهای داستان پخش می‌شود. از لحظه‌ای که بازیکنان Genesis را شکست می‌دهند، کات‌سینی به طول 23 دقیقه پخش می‌شود که به شروع نسخه هفتم این مجموعه اشاره دارد. در واقع این ارتباط به خوبی شکل می‌گیرد و کمک می‌کند که بازیکنان به بهترین نحو رابطه‌ی بین دو نسخه را درک کنند. لازم به ذکر است که شاید هیچ شرکتی به جز اسکوئر انیکس (Square Enix) قادر نباشد که چنین ارتباط خاصی را بین دو بازی برقرار کند.

بازی Yakuza 2

پلتفرم: پلی استیشن 2، پلی استیشن 3، Wii U
مدت زمان: 23 دقیقه

بازی Yakuza 2

استفاده از کات‌سین‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای درگیر کردن مخاطب با داستان بازی است. به عبارت دیگر این بخش‌ها، قسمت‌های مجهولی که در گیم‌پلی نمایش داده نمی‌شوند را به ما ارائه می‌دهند. وجود کات‌سین‌های طولانی در انتهای داستان یک بازی کاملا طبیعی است، اما زمانی که سازندگان در این امر افراط می‌کنند، موجب نارضایتی بازیکنان می‌شوند. بازی Yakuza 2  یک مثال بارز در این بحث است. بسیاری از مراحل بازی یاکوزا 2 با نمایش کات‌سین آغاز می‌شوند. در مجموع شما باید در این بازی چندین ساعت را به دیدن کات‌سین‌های مختلف اختصاص دهید. جالب است بدانید که هر مرحله با این که صرفا 20 دقیقه گیم‌پلی دارد، شما را وادار می‌کند که کات‌سینی 20 دقیقه‌ای را نیز ببینید. یکی از این موارد که ما آن را در لیست طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی قرار داده‌ایم، حدود 23 دقیقه است و در اوایل بازی رخ می‌دهد.

بازی Xenoblade Chronicles 2

پلتفرم: نینتندو سوییچ
مدت زمان: 24 دقیقه

بازی Xenoblade Chronicles 2

استفاده از واژه‌های «کوجیما» و «کات‌سین» در یک جمله، به امری طبیعی در دنیای بازی‌های ویدیویی بدل شده است. البته درمورد این بازی، مقصود ما هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) نیست. Xenoblade Chronicles 2 که یکی از طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی را دارد، توسط کوه کوجیما (Koh Kojima) کارگردانی شده است. با این وجود بین هر دوی آن‌ها می‌توان شباهت‌هایی پیدا کرد. هر سه نسخه از سری Xenoblade به داشتن کات‌سین‌هایی طولانی شهرت دارند، اما بازی Xenoblade Chronicles 2 دست دو اثر دیگر را از پشت بسته است. کات‌سین پایانی در این اثر حدود 24 دقیقه است. اگر اسامی سازندگان و دیگر موارد مشابه را نیز در نظر بگیریم، این بازه زمانی به شکل مسخره‌ای به 33 دقیقه می‌رسد. از آن جایی که بخش اسامی سازندگان چیز مهمی را نشان نمی‌دهد، معمولا آن کات‌سین را به دو بخش تقسیم می‌کنند. با این حال 24 دقیقه هم زمان کمی نیست.

سری بازی Xenosaga

پلتفرم: نینتندو DS، پلی استیشن 2، موبایل
مدت زمان: 25 دقیقه

سری بازی Xenosaga

مجموعه Xenosaga به داشتن کات‌سین‌های طولانی و متعدد معروف است. در بین 3 نسخه مختلف از این مجموعه، نزدیک به 464 کات‌سین را خواهید دید. کسی تا به حال به طور دقیق زمان همه کات‌سین‌های این مجموعه را ثبت نکرده، اما احتمالا زمانی که ما صرف دیدن کات‌سین‌ها می‌کنیم، بیشتر از گیم‌پلی آن است. یکی از این موارد که در لیست طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی به آن اشاره می‌کنیم، در اواخر نسخه سوم این مجموعه قرار دارد. این کات‌سین حدود 25 دقیقه است که شامل بخش اسامی سازندگان نیز نمی‌شود.  جالب است بدانید که Xenosaga پیش درآمد معنوی برای بازی Xenogears به حساب می‌آید. بازی Xenogears نیز خود دارای یک بخش کات‌سین مانند 40 دقیقه‌ای است. البته برعکس Xenosaga، کات‌سین بازی Xenogears به شکل سینمایی نیست و بازیکنان برای ادامه گفتگو باید یک دکمه را فشار دهند. به همین علت برخی آن را با توجه به تعریف‌های جدید، یک کات‌سین نمی‌دانند.

بازی Metal Gear Solid 4

پلتفرم: پلی استیشن 3
مدت زمان: 27 دقیقه

بازی Metal Gear Solid 4

هیدئو کوجیما به شکلی بارز نشان داده که آرزو دارد روزی یک فیلم سینمایی را کارگردانی کند. رویکرد او در قصه‌گویی بازی‌هایش به شکلی است که صحنه‌های سینمایی در آن‌ها نقش پر رنگی دارند. در واقع کات‌سین‌ها زمان زیادی از آثار خلق شده توسط کوجیما را تشکیل می‌دهند. بازی Metal Gear Solid 4 مهر تاییدی بر این مدعا است. این بازی توانسته دو رکورد مختلف را که به کات‌سین‌ها مربوط هستند، در گینس به نام خود ثبت کند. اولین مورد طولانی ترین کات سین در تاریخ بازی های ویدیویی بود که مربوط به صحنه‌ای 27 دقیقه‌ای می‌شد. دومین مورد نیز برای طولانی‌ترین کات‌سین‌های متوالی در بازی‌های ویدیویی بود؛ این مجموعه کات‌سین‌ها در بخش‌های انتهای بازی متال گیر سالید 4 نمایش داده می‌شوند و بازیکنان باید تقریبا 71 دقیقه به تماشای این صحنه‌ها مشغول شوند.

بازی Death Stranding

پلتفرم: پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و پی سی
مدت زمان: 31 دقیقه

بازی Death Stranding

بسیاری از دوست‌داران دنیای گیم، بازی Death Stranding را یک شاهکار ساخته شده توسط کوجیما می‌دانند. جدای از این بحث‌ها، اگر این بازی را تجربه کنید، بدون تردید حضور کوجیما در تیم سازنده را حس خواهید کرد. شاید بتوان گفت کوجیما با بازی دث استرندینگ توانسته رویای همیشگی‌اش را به حقیقت تبدیل کرده و یک فیلم سینمایی بسازد. به عقیده‌ی خیلی‌ها، پایان‌بندی بازی نشان می‌دهد که ما با یک فیلم سینمایی در دل این اثر مواجه هستیم.  پایان‌بندی بازی Death Stranding بیش از دو ساعت از شما زمان نمی‌گیرد (به جز بخش‌های کوچکی که باید در محیط بازی حرکت کنید). در واقع بخش پایانی بازی یک کات‌سین طولانی است. این بخش از بازی دث استرندینگ که در لیست طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی به آن اشاره می‌کنیم، 31 دقیقه طول می‌کشد. این بازه زمانی نسبت به قسمت‌های مختلف بسیاری از سیت‌کام‌های تلویزیونی نیز طولانی‌تر است.

بازی Star Ocean: The Last Hope

پلتفرم: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس 360 و پی سی
مدت زمان: 46 دقیقه

بازی Star Ocean: The Last Hope

مشخص نیست که متر و معیار تیم ثبت رکوردهای گینس برای انتخاب کات‌سین‌های بازی‌های ویدیویی چیست. هر کس بازی Star Ocean: The Last Hope را تجربه کرده باشد، می‌داند که به این اثر از نظر کات‌سین‌هایش کمتر توجه شده است. با این حال ما تصمیم گرفتیم به آن در لیست طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی اشاره کنیم. این بازی پز از کات‌سین‌های طولانی است که مدت زمان طولانی‌ترین آن‌ها 46 دقیقه است. این کات‌سین در اواخر بازی و درست قبل از نبرد نهایی نمایش داده می‌شود. وجود کات‌سین‌های طولانی در آثار سبک JRPG امری کاملا معمول به حساب می‌آید، اما به نظر می‌رسد شرکت اسکوئر انیکس در این مورد کمی زیادی روی کرده است.

این بود لیست طولانی ترین کات سین ها در تاریخ بازی های ویدیویی. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. کدام یک از این کات‌سین‌ها را دیده‌اید؟ به نظر شما موردی وجود دارد که به آن اشاره نکرده باشیم؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: GameRant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *