بازی, یادداشت

رده بندی پرفروش ترین نسخه‌های مجموعه بازی Call of Duty

بازی Call of Duty

مجموعه بازی Call of Duty همواره و از زمان عرضه‌ی اولین نسخه، جزء یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین آثار تاریخ بوده است. اما کدام یک از نسخه‌های این مجموعه فروش بیش‌تری را نسبت به سایر بازی‌های تجربه کرده است؟ همراه تیلنو باشید.

نسخه‌های مختلف مجموعه بازی Call of Duty همواره به دست شرکت بزرگ Activision منتشر شده است. هر چند که توسعه دهندگان مختلفی به ساخت نسخه‌های مختلف این مجموعه پرداخته‌اند، اما اکثر آن‌ها در زمینه‌ی فروش و درآمدزایی به خوبی عمل کرده‌اند. در چند سال اخیر و با بازگشت بازی Call of Duty به دوران اوج، میزان فروش این مجموعه بیش‌تر هم شده و هنگامی که یک نسخه‌ی جدید از آن وارد بازار می‌شود، کم‌تر اثری جرأت گرفتن صدر جدول فروش از آن را دارد.

به طور کلی، تا این لحظه ۱۶ نسخه‌ی مختلف از بازی Call of Duty روانه‌ی بازار شده است. اولین بازی سری روایت کننده‌ی داستان جنگ جهانی دوم بود، اما رفته رفته و با بزرگ‌تر شدن مجموعه سازندگان به سراغ سایر بازه‌های تاریخی رفتند و سعی کردند که داستان خود را در هر زمانی روایت کنند. این روند تا جایی پیشرفت که در برخی از نسخه‌ها، بازی Call of Duty در زمان آینده جریان داشت و سرباز‌ها از وسایل پیشرفته و تخیلی استفاده می‌کردند.

بازی Call of Duty

اما شرکت Activision هیچ موقع دست از تلاش نکشید و همواره سعی خود را کرد که نام بازی Call of Duty را تنها به آثار بزرگ و AAA محدود نکند. به همین خاطر این مجموعه در طول زمان میزبان کمیک بوک، اکشن فیگور و بازی‌های کارتی شد تا رساله‌ی خود را در خارج از دنیای بازی‌های ویدیویی هم کامل کند. هم چنین، نسخه‌های مختلف ندای وظیفه همواره جزء یکی از محبوب‌ترین بازی‌های Esport بوده‌اند و سالانه مسابقات زیادی با جایزه‌های بزرگ با محوریت این، در سراسر جهان برگزار می‌شوند. جدا از این مسئله، اگر قصد دارید با کمپین داستانی جدیدترین بازی Call of Duty آشنا شوید، می‌توانید به مطالعه‌ی جزئیات بخش داستانی بازی Call of Duty: Black Ops Cold War بپردازید.

به گفته‌ی موسسه‌ی رکوردهای جهانی گینس (Guinness World Records)، سری کال آف دیوتی به عنوان پرفروش‌ترین بازی شوتر-اول شخص تاریخ شناخته می‌شود و در طول زمان، موفق به فروش بیش از ۳۰۰ میلیون نسخه شده است. بنابراین، ما قصد داریم به پرفروش‌ترین نسخه‌های این مجموعه نگاهی داشته باشیم و به تک تک آن‌ها بپردازیم. البته توجه کنید که در این مقاله اشاره‌ای به بازی به شدت پرطرفدار Call of Duty: Warzone نخواهیم داشت. اثر رایگانی که تا این لحظه بیش از ۶۰ میلیون بار دانلود شده و هم چنان روند پیشرفت خود را حفظ کرده است. پس به احتمال زیاد این ۶۰ میلیون در ماه‌های آتی بیش‌تر هم خواهد شد. پشتیبانی خوب Activision برای این بازی و عرضه‌ی به روز رسانی‌های مختلف، باعث هر چه معروف‌تر شدن آن شده است؛ برای مثال همین چند روز پیش بود که حضور شخصیت Soap در بازی Call of Duty: Warzone لو رفت و قرار است در جریان یک به روز رسانی و به صورت یک اپراتور، وارد این بازی بتل رویال شود.

در این نقطه باید به این موضوع اشاره کنیم بازی Call of Duty: Modern Warfare که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، با توجه به اطلاعات در حال حاضر هم از مرز فروش ۳۰ میلیون نسخه گذشته است و به عنوان پرفروش‌ترین نسخه‌ی مجموعه شناخته می‌شود. اما از آن جایی شرکت Activision هنوز آمار دقیقی از تعداد نسخه‌های به فروش رفته منتشر نکرده و هم چنان هم در حال فروش است، به نام آن اشاره‌ای نخواهیم کرد.

رده بندی پرفروش ترین نسخه‌های مجموعه بازی Call of Duty

بازی Call of Duty

بازی Call of Duty: World At War

میزان فروش: ۱۷/۶۶ میلیون نسخه

رده‌ی دهم این لیست به بازی Call of Duty: World At War اختصاص دارد که از روز اول انتشار تا این لحظه، حدود ۱۷/۶۶ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این نسخه، شباهت زیادی به بازی‌های قدیمی‌تر داشت اما از آن جایی که خشونت زیادی به کار می‌برد و دست بازیکن را در اتمام ماموریت‌ها باز می‌گذاشت، به شدت مورد توجه قرار گرفت.

داستان این بازی داستان سه شخصیت مختلف را دنبال می‌کرد:

  1. سرباز میلر (Miller)، عضو نیروی هوایی
  2. افسر لاک (Locke)، عضو نیروی دریایی
  3. سرباز دیمیتری پترنکو (Dimitri Petrenko)، عضو ارتش قرمز (نیروی هوایی اتحاد جماهیرشوری)

این سه شخصیت در مناطق شرقی اقیانوس آرام به همراه با متحدان خود بر علیه آلمان‌های نازی و سربازهای امپراطوری ژاپن مبارزه می‌کردند. World At War پس از گذشت چند وقت از عرضه‌ی رسمی، میزبان یک نسخه‌ مخصوص تلفن‌های همراه شد که توسط استودیو Glu توسعه داده شده بود.

بازی Call of Duty: WW ll

میزان فروش: ۱۹/۸۲ میلیون نسخه

بازی Call of Duty: WW ll حکم چهاردهمین نسخه‌ی مجموعه بازی Call of Duty را دارد و دومین اثری است که توسط استودیو Sledgehammer توسعه داده شده. برخلاف سایر نسخه‌های مجموعه، در این بازی خبر از Auto-Heal یا پر شدن خط سلامتی به صورت خودکار نیست و بازیکن باید به پیدا کردن آیتم‌های مخصوص بپردازد.

داستان این بازی در قسمت‌های غربی اروپا جریان دارد و ماجرای گروهی را تعریف می‌کند که قصد دارند به صورت قهرمانانه‌ای رود راین (Rhine) را تصرف کرده و باری دیگر متفقین را در مسیر پیروزی جنگ قرار دهند. خود بازی گیمر را در نقش شخصیتی به نام Ronal Daniels با نام میانی Red می‌گذارد که عضوی از گروهان اول ارتش است. مرحله‌ی تسخیر نورماندی که در لحظات ابتدایی بازی رخ می‌دهد، یکی از هیجان انگیز و تاریخی‌ترین سکانس‌های تاریخ مجموعه است. این بازی موفق به دریافت نمرات خوبی از سمت منقدان شد و با فروش ۱۹/۸۲ میلیون نسخه‌ای در زمینه‌ی درآمدزایی هم برای شرکت ناشر عملکرد درخشانی از جا گذاشت.

بازی Call of Duty 4: Modern Warfare

میزان فروش: ۱۹/۸۴ میلیون نسخه

این بازی که حکم چهارمین شماره‌ی سری را دارد، توسط استودیو Infinity Ward ساخته شده است. این بازی برای اولین بار داستان مجموعه را از جنگ جهانی خارج کرد و بازیکن را در جریان جنگ‌های مدرن قرار داد. هر چند که کنترل ۶ شخصیت مجزا در اختیار بازیکن قرار داده می‌شد، اما او در بخش عمده‌ای از داستان کنترل شخصیتی به نام گروه بان جان مکتاویش (John MacRavish) را بر عهده می‌گیرد که یکی از اعضای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا است.

داستان بازی در سال ۲۰۱۱ جریان دارد؛ زمانی که رئیس جمهور یک کشور خاورمیانه‌ای توسط رهبر یک گروه افراطی به قتل می‌رسد. در همین حین، یک جنبش ملی گرای افراطی جرقه‌ی جنگ داخلی در کشور روسیه را می‌زند. بازی Call of Duty 4 به علت کیفیت بالایی که داشت با فروش ۱۹/۸۴ میلیون نسخه‌ای به پرفروش‌ترین بازی سال ۲۰۰۷ تبدیل شد و به عنوان یکی از بهترین نسخه‌های مجموعه نیز شناخته می‌شود.

بازی Call of Duty

بازی Call of Duty: Advanced Warfare

میزان فروش: ۲۱/۷۸ میلیون نسخه

بازی Call of Duty: Advanced Warfare که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، نقدهای به شدت مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد و در زمینه‌ی فروش هم عملکرد قابل تحسینی را از خود به جای گذاشت. داستان بازی کمی آینده نگرانه است و در سال ۲۰۵۴ روایت می‌شود، اما هیچ موقع بیش از حد به سمت فیلم‌های علمی-تخیلی نمی‌رود و همواره سعی می‌کند گان پلی معروف مجموعه را نگه دارد. داستان بازی در مورد یک تاسیسات نظمانی به نام Atlas است و بازیکن کنترل شخصیتی به نام  جک میچل (Jack Mitchell) را بر عهده می‌گیرد که سرباز سابق نیروی هوایی ایالات متحده است.

داستان بازی در زمانی شروع می‌شود که نیروهای کره‌ی شمالی به سمت سئول، پایتخت کره‌ی جنوبی، حمله می‌کنند و این شهر را به تسخیر خود در می‌آورند. پروتاگونیست اصلی بازی که در سئول قرار دارد، در میان درگیری‌ها یکی از دست‌های خود را از دست می‌دهد و به همین خاطر، از ارتش هم خارج می‌شود. اما این نقطه پایان کار جک نیست و او با دریافت یک دست مصنوعی، به شرکت نظامی Atlas می‌پیوندد.

بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

میزان فروش: ۲۵/۰۲ میلیون نسخه

Modern Warfare 2 حکم ادامه‌ی مستقیم داستان بازی Call of Duty 4: Modern warfare را دارد و باز هم جان مک تاویش یا همان Soap را وارد داستان می‌کند، اما این بار به عنوان یک شخصیت فرعی. داستان در مورد چهار جنرال آمریکایی است که سعی می‌کنند از کشور خود در مقابل حمله‌ی روسیه‌ای‌ها دفاع کنند. اما در همین حین، نیروهای ویژه‌ی آمریکا به دنبال شخصیتی به نام ولادمیر ماکاروف (Vladimir Makarov) هستند که حکم رهبر یک گروه افراطی ملی گرای روسی را دارد.

این بازی به شدت مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و همه‌ی بازیکنان از کیفیت بالای بخش داستانی و چندنفره‌ی آن تغریف می‌کردند. این بازی در ۲۴ ساعت ابتدایی موفق به فروش ۴/۷ میلیون نسخه شد و تا سال ۲۰۲۰، فروش آن از مرز ۲۵ میلیون نسخه هم عبور کرد. با این که مدت زمان زیادی از ساخت این نسخه از بازی Call of Duty می‌گذرد، هم چنان برخی از بازیکنان به تحسین آن می‌پردازند و اعتقاد دارند که Modern Warfare 2 حکم بهترین نسخه‌ی مجموعه را دارد.

بازی Call of Duty: Black Ops 3

میزان فروش: ۲۶/۷۲ میلیون نسخه

هر چند که نسخه‌ی سوم بلک اوپس نتوانست مانند نسخه های گذشته مورد توجه منتقدین قرار بگیرد، اما در بازار عملکرد خوبی داشت و موفق شد با فروش ۲۶/۷۲ میلیون نسخه‌ی به پنجمین محصول پرفروش مجموعه بازی Call of Duty تبدیل شود. در واقع، بخش به شدت جذاب آنلاین این بازی باعث موفقیت آن شد. علاوه بر حالت‌های مختلف Multiplayer، بازی Call of Duty: Black Ops 3 میزبان یکی از بهترین حالت‌های زامبی تاریخ مجموعه بود و هنوز هم با گذشت چندین سال پس از عرضه، بازیکنان زیادی به تجربه‌ی آن می‌پردازند.

داستان بازی حدود ۴۰ سال پس از وقایع بازی Call of Duty: Black Ops 2 قرار دارد و ماجرای افزایش گرمای جهانی را روایت می‌کند. بازی داستان را در شرایطی تعریف می‌کند که فناوری‌های جدید، باعث تفرقه افتادن میان انسان‌ها شده است. این بازی هم مانند دو نسخه‌ی قبلی، بازیکن را در نقش یکی از اعضای گروه Black Ops قرار می‌دهد.

بازی Call of Duty

بازی Call of Duty: Ghosts

میزان فروش: ۲۸/۸ میلیون نسخه

بازی Call of Duty: Ghosts هم مانند Black Ops 3 در زمینه‌ی فروش به مراتب بهتر از زمینه‌ی نمرات عمل کرد. این بازی موفق به فروش ۲۸/۸ میلیون نسخه‌ای شد که آن را به چهارمین نسخه‌ی پرفروش مجموعه بازی Call of Duty تبدیل می‌کند. بازیکن در بیش‌تر طول داستانی کنترل یک شخصیت جدید به نام لوگان واکر (Logan Walker) را بر عهده دارد؛ البته در این میان بازی قابلیت کنترل شخصیت‌های دیگری را هم به بازیکن می‌دهد. اما نکته‌ی جالب Ghosts این است که بازیکن را برای اولین بار در مجموعه در نقش یک موجود غیر از انسان قرار می‌دهد. بازیکن می‌تواند در برخی از مرحل خاص، کنترل یک سگ زرمن شپرد به نام Riley را به دست بگیرد.

داستان این نسخه از بازی Call of Duty در آینده‌ای نزدیک روایت می‌شود؛ جایی که منطقه‌ی خاور میانه از خسارت ناشی از حملات هسته‌ای رنج می‌برد. هم چنین، کشورهای واقع در آمریکای جنوبی که دارای منابع نفت هستند، با یکدیگر متحد شده‌اند و اتحادیه Federations of Americas را تاسیس کرده‌اند. نیروهای این اتحادیه به سمت آمریکای مرکزی حمله می‌کنند و قصد درگیر شدن با ایالات متحده را در سر می‌پرورانند.

بازی Call of Duty: Black Ops 2

میزان فروش: ۲۹/۵۹ میلیون نسخه

بازی Call of Duty: Black Ops 2 که توسط استودیو Treyarch توسعه داده شده است، در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. وقایع این بازی در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ میلای روایت می‌شود و کنترل دو شخصیت الکس میسون (Alex Mason) و  فرانک وودز (Frank Woods) را به بازیکن می‌دهد. داستان بازی در مورد یک شخصیت منفی به نام رائول منندز (Raul Menendez) است که قصد دارد با ایالات متحده و جمهوری خلق چین وارد مبارزه و آغازگر جنگ سرد دوم شود. این بازی دارای گیم پلی چندخطی است و به بازیکنان آزادی عمل مناسبی را در تکمیل هر مرحله می‌دهد. هم چنین Black Ops 2 یکی از محدود نسخه‌های مجموعه بازی Call of Duty است که چندین پایان مختلف دارد و تصمیمات نهایی را به بازیکن می‌سپارد.

بازی Call of Duty: Black Ops 2 نه تنها با واکنش به شدت مثبت منقدان روبرو شد، بلکه در فروش هم عملکرد خوبی داشت و آمار فروش ۲۹/۵۹ میلیون نسخه‌ای را از خود به جای گذاشت. این بازی باعث شد که بحث‌هایی میان طرفداران دو سری Black Ops و Modern Warfare بر سر بهترین مجموعه ندای وظیفه بالا بگیرد.

بازی Call of Duty: Modern Warfare 3

میزان فروش: ۳۰/۹۷

بازی Call of Duty: Modern Warfare 3 که توسط دو استودیو Infinity Ward و Sledgehammer توسعه داده شده بود، یک موفقیت فوق العاده‌ی تجاری بود. این بازی تنها در ۲۴ ساعت ابتدایی موفق به فروش ۶/۷ میلیون نسخه شد و پس از آن هم عملکرد درخشان خود را ادامه داد.

داستان این بازی بلافاصله پس از اتمام داستان Modern Warfare 2 شروع می‌شود و باز هم تمرکز خود را روی گروه Task Force 141 می‌گذارد. این گروه با کمک نیروی Delta و نیروی ویژه‌ی هوایی سعی به کشتن ولادمیر ماراکوف دارد. مانند نسخه‌های قبلی مدرن وارفر، این اثر هم به سمت قسمت مختلف تقسیم می‌شود که خود بازی از آن‌ها با نام Act یاد می‌کند.

بازی Call of Duty

بازی Call of Duty: Black Ops

میزان فروش: ۳۰/۹۹

بازی Call of Duty: Black Ops با فروش ۳۰/۹۹ میلیون نسخه‌ای نه تنها به عنوان پرفروش‌ترین نسخه‌ی مجموعه بازی Call of Duty شناخته می‌شود، بلکه می‌توانیم نام آن را وارد پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ کنیم. داستان این بازی ادامه‌ی مستقیمی بر Call of Duty: World At War است و در میان رویدادهای جنگ سرد در بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ جریان دارد. این بازی گیمر را در مکان‌های مختلف مانند قزاقستان، سیبری، هونگ کونگ و کوبا قرار می‌دهد. صدا پیشگی برخی از شخصیت‌های این بازی توسط بازیگرهای معروف هالییود مانند گری اولدمن و آیس کیوب انجام شده است.

بازی Call of Duty: Black Ops هم چنین یک نسخه‌ی مخصوص تلفن‌های همراه دریافت کرد که دارای شخصیت‌ها و خط‌های داستانی متفاوتی بود.

بازی Call of Duty

در پایان، اگر قصد به تجربه‌ی جدیدترین نسخه‌ی این مجموعه‌ی محبوب دارید، می‌توانید به صفحات خرید بازی COD: Black Ops Cold War برای PS4، خرید بازی COD: Black Ops Cold War برای PS5 و خرید بازی COD: Black Ops Cold War برای Xbox مراجعه کنید.

نظر شما در مورد پرفروش‌ترین نسخه‌های مجموعه بازی Call of Duty چیست؟ شما با کدام یک از این بازی‌ها بیش‌تر خاطره دارید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید