راهنمایی و آموزش, بازی, راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان

دنباله‌ی عنوان Star Wars Jedi: Fallen Order و یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۳ یعنی Star Wars Jedi: Survivors بلاخره منتشر شد و همانطور که انتظار می‌رفت عملکردی فوق‌العاده از خود بجای گذاشت. این اثر همانند نسخه‌ی اول، شما را در نقش Cal Kestis قرار داده و ماجراجویی‌های این جدای دوست‌داشتنی در دنیای پر از خطر فرنچایز استاروارز را ادامه می‌دهد. برای مواجهه با این خطر‌های قدیمی و جدید اما، نیاز به یک راهنمایی برای شروع کار خواهید داشت. به همین دلیل نیز ما تصمیم گرفتیم طبق سنت همیشگیمون، راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان را آماده کنیم.

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان – نکات گشت و گذار و مبارزه

موارد زیادی برای کشف کردن و یاد گرفتن در دنیای این بازی وجود دارند. ما در راهنمای خود، نکاتی برای گشت و گذار، مبارزه و بقا برای شما قرار دادیم تا در حداقل بخش‌های ابتدایی داستان، بدون مشکلی خاص کار خود را پیش ببرید و احساس قدرتمند بودن داشته باشید.

از تغییر درجه‌ی سختی بازی ترسی نداشته باشید

Star Wars Jedi: Survivor بازی‌ای جهان‌باز، در سبک اکشن-ماجراجویی با مقداری از مکانیک‌های سولزلایک برای بهتر کردن تجربه است و به همین دلیل سختی‌ بیشتری نسبت به دیگر عناوین هم سبک دارد. چالش‌های این اثر به مرور بیشتر می‌شوند، به خصوص در زمان‌هایی که باید به صورت همزمان با چند دشمن به مبارزه بپردازید. خوشبختانه می‌توانید در هر لحظه که خواستید درجه‌ی سختی را با رفتن به تنظیمات و بخش گیم‌پلی تغییر دهید. البته که برای انجام این کار باید خارج از حالت مبارزه باشید.

دایره‌های Meditation نقاط ذخیره‌سازی هستند و به شما قابلیت Fast Travel می‌دهند

در سیاره‌ها و مناطق مختلف بازی، چندین دایره‌ی ذخیره‌سازی یا همان Meditation Circles/Points وجود دارند. این دایره‌ها به شما اجازه‌ی استراحت کردن، عوض کردن مدل نگه‌داشتن شمشیر، استفاده از Skill Pointها، استفاده از Perkها، تمرین کردن برای آمادگی بیشتر و مهم‌تر از همه Fast Tavel کردن را می‌دهند. هر وقت یک Meditation Circle را پیدا کردید، موقعیت آن را به خاطر بسپارید تا بعدا در لحظات مهم بتوانید به نزد آن‌ برگردید. هنگامی که Mantis را بدست بیاورید، می‌توانید با استفاده از نقشه‌ی هولوگرامی بین سیاره‌ها Fast Travel کنید. و اگر برایتان سوال پیش آمده که می‌توانید به Coruscant یا همان اولین منطقه‌ی بازی، برگردید یا خیر، باید بگوییم که بله، با پیشرفت در داستان این قابلیت را بدست می‌آورید.

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان

در صورت لزوم استراحت کرده و نوار سلامتی خود را پر کنید

در بخش قبلی از استراحت کردن صحبت کردیم، قابلیتی که Meditation Pointها با فشردن دکمه‌ی Rest در اختیارتان قرار می‌دهند. این کار نوار سلامتی، قدرت Force و Stimpack شما را پر می‌کند. البته که باعث ریسپاون شدن دوباره دشمنانی که کشتید نیز می‌شود. اگر نیاز دارید نوار سلامتی خود را در هنگام مبارزه و یا گشت و گذار پر کنید، بهتر است از Stimpackهایی که گفتیم بهره ببرید. کار را با دو Stimpack شروع خواهید کرد اما با پیشرفت در بازی می‌توانید این تعداد را بیشتر کنید.

ضربه خوردن در صورت سقوط از ارتفاع را غیر فعال کنید

با توجه به این که باید در هنگام گشت و گذار، بدوید، بپرید و از جاهای مختلف آویزان شوید، امکان آن که در صورت مراقب نبودن به مرگ خود نزدیک شوید زیاد است. اگر از ارتفاعی بالا به پایین سقوط کنید، صفحه سیاه می‌شود و سپس Cal برروی لبه‌ای که از آن افتاده بود دوباره ریسپاون می‌شود. در صورت این اتفاق اگر دقت کنید، می‌بینید که مقداری از سلامتی شما کم شده است.

ما پیشنهاد می‌کنیم با رفتن به Options، قسمت Gameplay و بخش Exploration ضربه خوردن در صورت سقوط از ارتفاع (Fall Damage) را غیر فعال کنید. با انجام این کار صفحه همچنان سیاه شده و Cal نیز برروی یک لبه ریسپاون می‌شود، با این تفاوت که دیگر از نوار سلامتی او هیچ چیز کم نمی‌شود. شاید در ابتدا این مسئله آن قدر مهم به نظر نرسد، اما با پیشرفت در بازی ممکن است باعث اعصاب خوردی فراوان شما بشود.

ریسپاون شدن و بازیابی XP از دست رفته

در مورد ریسپاون شدن باید بگوییم، اگر نوار سلامتی Cal به صورت کامل خالی شود و بمیرد، او در نزدیک‌ترین Meditation Point که با آن Interact کردید، ریسپاون می‌شود (به صورت خلاصه، این مکانیک شبیه چک‌پوینت عمل می‌کند). مشابه بازی‌های سولزلایک، در صورت مرگ شما تمام XPهایی که تا به الان جمع کرده بودید را از دست می‌دهید. برای بازیابی این امتیازها، باید به نقطه‌ای که در آن مردید بازگردید. با بازگشتن باید یک نقطه‌ی درخشنده و یا یک دشمن درخشنده را ببینید که XPهای شما را در دست دارد. به آن نقطه درخشنده بروید و یا یک ضربه به دشمن درخشان بزنید تا همه چیز را پس بگیرید.

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان

در صورت دیدن میانبرها، آن‌ها را فعال کنید

با مناطق بزرگی که در این بازی وجود دارند، ضروری است که راه‌هایی برای آسان کردن روند گشت و گذار پیدا کنید. میانبر‌ها در انجام این امر به کمک شما می‌آيند. این مسیرهای کوتاه‌تر ممکن است یک نقطه‌ی زیپلان، طناب‌هایی برای بریدن، درهایی که از سمت دیگر باز می‌شوند و حتی آسانسورها، باشند. به محض آزاد کردن این میانبرها در مسیر خود، می‌توانید بسیار سریع‌تر به مناطق برگردید و کارهای که قبلا نمی‌توانستید انجام دهید را کامل کنید.

قابلیت‌های گشت و گذار و حیواناتی که می‌توانید سوار آن‌ها شوید

شما می‌توانید در دنیای بازی Star Wars Jedi: Survivor به صورت آزادانه بگردید، این یعنی لازم است که حواستان به محیط اطرافتان باشد. مناطقی وجود دارند که ممکن است با موانع و یا اتفاقاتی طبیعی، جلوی حرکت شما را در قدم اول بگیرند، اما اصلا نگران نباشید زیرا در ادامه‌ی بازی قابلیت‌های مختلف برای عبور از تمام مشکلات هنگام گشت و گذار را بدست میاورید. این قابلیت‌ها شامل Grappling Hook، Air Dashes، Electro Darts و حتی یک جادو که اجازه‌ی عبور از موانع سبز رنگ را می‌دهد، می‌شوند.

جدای موارد بالا، شما همچنین قادر خواهید بود چندین حیوانی که می‌توانید سوار آن‌ها شوید، را رام کنید. این موجودات دوست‌داشتنی به شما در رسیدن به اهدافتان و حتی برخی مناطق مخفی کمک می‌کنند.

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان

نحوه‌ی نگه‌داشتن شمشیر خود را انتخاب کرده و از قدرت‌های Force استفاده کنید

در مجموع ۵ مدل نگه‌داشتن Lightsaber در Star Wars Jedi: Survivor وجود دارد که هرکدام از آن‌ها را با پیشرفت در داستان بازی بدست می‌آورید. با این وجود اما، شما فقط در لحظه می‌توانید دو مورد از پنج‌تا را استفاده کنید. Stance مورد علاقه‌ی خودتان را با توجه به شرایطی که در آن هستید انتخاب کنید. به عنوان مثال، Double-Bladed برای کنترل جمعیت و هنگامی که با چند دشمن درگیر هستید به کار می‌آید، این در حالی است که Dual-Wielding ضربات سریع‌تری را پیشنهاد می‌کند. البته که Crossguard نیز ضربات آرام‌تر ولی قدرتمند را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد.

در مورد قدرت‌های و قابلیت‌های Force هم باید بگوییم که با پیشرفت در داستان، تعداد متعددی از آن‌ها را آزاد می‌کنید. این قدرت‌ها شامل مواردی همچون هل دادن به عقب، گیج کردن و آهسته کردن دشمنان می‌شوند. برخلاف مدل نگه‌داشتن شمشیر که فقط می‌توانستید از ۲تای آن‌ها استفاده کنید، از تمام قدرت‌های Force خود تا وقتی که Mana کافی دارید می‌توانید بهره ببرید.

حرکات دفاعی خود را درست زمان‌بندی کنید

شما یک جدای هستید، این بدان معنی است که در شرایط سخت زیاد قرار می‌گیرید. مبارزه‌ی نزدیک در این بازی در مورد نگاه‌ کردن به حرکات دشمن و استفاده از یکی از قابلیت‌های Parry، جاخالی و دفاع به صورت درست، قبل از ضربه خوردن است. انجام هرکدام از این کارهای دفاعی کمک می‌کند تا حریف گارد خود را پایین آورده و یک فرصت بزرگ برای زدن یک ضربه‌ی سهمگین به او ایجاد شود. البته حواستان باشد حملاتی که در آن دشمن رنگ قرمز به خود می‌گیرد، قابل دفاع کردن نیستند. درست مانند مبارزه از فاصله‌ی نزدیک، می‌توانید با Lightsaber اکثر اجسامی که از دور به سمتتان می‌آیند را نیز به سادگی دفع کنید. البته که در صورت خالی شدن Block Meter این قابلیت را از دست می‌دهید و اگر حواستان نباشد، ضربه می‌خورید.

مهارت‌ها، Perkها و Essenceها را در نظر داشته باشید

Star Wars Jedi: Survivor در مجموع ۹ درخت مهارت دارد: ۵ درخت برای مدل‌های نگه‌داشتن شمشیر، ۳ درخت برای قدرت‌های Force و یک درخت برای قابلیت‌های عادی و زنده‌ ماندن. خبر خوب آن است که عملا سقفی برای لول شخصیت وجود ندارد و شما می‌توانید هرچقدر که خواستید XP جمع کرده و مهارت‌های مد نظر خود را بدست بیاورید. البته که ممکن است این مورد بعدا تغییر کند.

به غیر از مهارت‌ها، آیتم‌های دیگری به نام Essence Crystals نیز وجود دارند. این کریستال‌ها مقدار نوار سلامتی و مقدار Force را بیشتر و نوار XP را پر می‌کنند. با این وجود برخی از آن‌ها ممکن است قابلیت‌هایی Passive به شما بدهند تا کارتان راحت‌تر شود.

راهنمای بازی Star Wars Jedi: Survivor برای مبتدیان

باس‌ها و دشمنان Legendary را شکست دهید

با دنبال کردن خط داستانی، باس‌های زیادی را مشاهده می‌کنید (با چند مورد غیر منتظره). به همین ترتیب، اگر به مسیر‌های فرعی هم بروید هیولاهای ترسناک‌تری را کشف می‌کنید. این موجودات که در نسخه‌ی اول با عنوان Legendary Beasts شناخته می‌شدند، حالا با نام Legendary Enemies برگشتند و می‌توانند از کوچک‌ترین دشمن تا بزرگ‌ترین آن‌ها را شامل شوند. واضح است که شکست دادن این نوع از موجودات جایزه‌های بهتری را هم دریافت می‌کنید.

معابد جدای‌ها و اشک‌ها Force

در Star Wars Jedi: Survivor موارد زیادی هستند که می‌توانید انجام دهید و تجربه کنید. موقعیت‌های دور افتاده رازهای مختلفی را قایم می‌کنند و مسیرهای فرعی در گوشه کنار نقشه، آیتم‌هایی برای جمع کردن در خود دارند. به عنوان مثال، Jedi Temples اتاق‌های فراموش شده‌ی High Republic هستند. هرکدام از آن‌ها پازل و جوایز مختص به خود را دارند. Force Tears نیز شکاف‌هایی هستند که یک چالش سریع دارند و در ازای کامل کردنشان جوایز خوبی می‌دهند.

شخصیت‌های فرعی رستوران را پیدا کرده، و کالکتیبل جمع کنید

علاوه بر فعالیت‌های بالا، شما می‌توانید در مسیر خود با شخصیت‌هایی آشنا شوید که در نهایت به رستوران Pyloon در Koboh می‌روند. برخی از این NPCها از شایعاتی که شنیده‌اند می‌گویند و یا یک ماموریت فرعی برایتان مهیا می‌کنند برخی دیگر در نقش فروشنده آیتم‌های کالکتیبلی که جمع‌آوری کردید را خریداری می‌کنند و در نهایت برخی از آن‌ها مکانیک‌ها یا ویژگی‌هایی جدید به بازی اضافه می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *