راهنمایی و آموزش, بازی, راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی, یادداشت

۱۰ بازی کنسول PS3 که هنوز هم زیبا به نظر می‌رسند

کنسول PS3

تعداد کمی از بازی‌های کنسول PS3 بعد از گذشت سال‌ها و آمدن دو نسل جدید، هنوز هم خوب به نظر می‌رسند و می‌توانند از لحاظ بصری و گرافیکی بازیکنان را شگفت زده کنند. با تیلنو همراه باشید تا این بازی‌ها را به شما معرفی کنیم.

اگر بگوییم که کنسول PS3 شروع خوبی نداشت، بی‌راه نگفته‌ایم. کنسولی که چندین بار تاخیر خورد و علاوه بر قیمت بالا، قادر به اجرای بازی‌های پلی استیشن 2 نبود. سونی با به کار گرفتن سیاست‌های نادرست، گروه بزرگی از بازیکنان را به سمت رقیب خود و ایکس باکس 360 فرستاد؛ به همین خاطر ما در نسل هفتم شاهد یکی از نزدیک‌ترین رقابت‌های سونی و مایکروسافت بودیم. البته که اوضاع به همین گونه پیش نرفت و عرضه‌ی به شدت موفق پلی استیشن 4، شرایط را به شدت تغییر داد.

بازاریابی پیش از عرضه‌ی PlayStation 3، ناامید کننده بود و سخت افزار متفاوت آن، مشکلات زیادی را برای توسعه دهندگان بازی‌های مختلف به وجود می‌آورد. اما از طرفی دیگر، درست است که کنسول PS3 شروع خوبی نداشت، ولی در اواخر نسل هفتم به آن محصولی نزدیک شد که از ابتدا انتظارش را داشتیم. برخی از آثاری که روی این کنسول منتشر شدند، حالا و پس از گذشت بیش از یک دهه هم زیبا به نظر می‌رسند و در مقایسه با برخی از بازی‌های امروزی، عملکرد بهتری را از خود به جای می‌گذارند. بنابراین، بهتر است پلی استیشن 3 را نه به عنوان یک فاجعه در نظر بگیریم و نه به عنوان یک شوالیه با اسبی سفید. به هر حال، ۱۰ اثری که در ادامه از آن‌ها یاد خواهیم کرد، حکم مروارید‌های سفیدی را دارند که شاید روزی زمین مناسبی قرار نگرفتند.

بازی Dark Souls

تاریخ عرضه: ۲۰۱۱

کنسول PS3

به احتمال زیاد تا به امروز مقالات و خبرهای بی‌شماری در مورد مجموعه‌ی Dark Souls شنیده‌اید. میزان زیاد توجه مردم و رسانه‌ها به این سری، خبر از محبوبیت به شدت بالای آن می‌دهد. بازی Dark Souls به عنوان اولین نسخه‌ی این مجموعه، کار قابل تحسینی را به پایان رساند. هنگام توسعه‌ی اولیه‌ی این بازی، استودیو FromSoftware مانند امروز معروف و ثروتمند نبود و در نتیجه، نسخه‌ی اول دارک سولز با بودجه‌ای تولید شد که در مقایسه با سایر بازی‌های این لیست، حرفی برای گفتن ندارد. فرام سافتور با استفاده از Dark Souls، به دستاوردی روی کنسول PS3 رسید که هنوز هم اتمسفر زیبا و خفقان آور آن، برای به لرزه درآوردن تک تک بندهای بدن یک مخاطب کافی است.

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که نه تنها در نسخه‌ی اول، بلکه تمامی نسخه‌های Dark Souls در کیفیت بافت‌ها بد عمل می‌کنند و مشخصا وضع اثری که در سال ۲۰۱۱ منتشر شده، از همه بدتر است. اما این گرافیک طراحی و عمق زیبای میدان است که هنوز و پس از گذشت سال‌ها هنوز هم مانند یک نقاشی روی بوم، در صفحه‌ی نمایشگر می‌درخشد. هم چنین، جالب است بدانید یک نسخه‌ی بهبود یافته با نام Dark Souls: Remastered در سال ۲۰۱۸ منتشر شد که کیفیت ضعیف بافت‌ها را کمی بهتر می‌کند.

بازی Killzone 2

تاریخ عرضه: ۲۰۰۹

کنسول PS3

انتخاب بازی Killzone 2 و قرار دادن آن در این لیست ممکن است برای برخی‌ها عجیب باشد؛ چرا که نسخه‌ی سوم این مجموعه هم روی کنسول PS3 منتشر شده است. اما این بازی به خاطر دو دلیل در لیست امروز ما قرار دارد. اول این که کیلزون 2 در اوایل عمر پلی استیشن 3 وارد بازار شد و رسما اولین اثری بود که می‌توانست قدرت بالای کنسول نسل هفتمی سونی را به نمایش بکشد. دلیل دوم هم این است که دسته‌ی بزرگی از مردم اعتقاد داشتند با این که Killzone 2 زودتر از نسخه‌ی سوم منتشر شده، اما در بسیاری از زمینه‌ها چشم نوازتر است.

بازی Killzone 2 بدون شک اثر کامل و فوق العاده‌ای نبود و به عنوان بهترین نسخه‌ی سری هم شناخته نمی‌شود، اما وظیفه‌ی خود به عنوان یک Benchmark‌ گرافیکی برای PS3 را به بهترین نحو ممکن به پایان می‌رساند.

بازی Bioshock Infinite

تاریخ عرضه: ۲۰۱۳

کنسول PS3

نسخه‌ی اول مجموعه‌ای افسانه‌ای Bioshock شانس زیادی برای قرار گرفتن در این لیست داشت، اثری که بازیکن را با اتمسفر یک آرمان شهر آبی همراه می‌کرد و او را به سمت اعماق آب‌های آزاد می فرستاد. اما از طرفی دیگر، نمی‌توان قدرت Bioshock Infinite و شهر هوایی کلمبیا را نادیده گرفت. Infinite عملکرد متفاوتی نسبت به دو نسخه‌ی اول در پیش گرفت و به جای روایت داستان در شهر آبی Rapture، داستان را به بالای ابرها و شهر معلق کلمبیا برد. استودیو Irrational Games در نهایت پاداش کار بی‌نظیر خود را گرفت و در مراسم Game Developer Choice Awards، به عنوان برنده‌ی بهترین جلوه‌های هنری انتخاب شد. هم چنین، همین چند وقت پیش بودکه شایعه‌هایی مبنی بر ساخت بازی Bioshock 4 منتشر شد.

بازی God of War lll

تاریخ عرضه: ۲۰۱۰

کنسول PS3

با توجه به گرافیک هنری و بصری بازی God of War 2018، نادیده گرفتن زیبایی‌هایی بصری نسخه‌های کلاسیک آسان به نطر می‌رسد، اما اگر از نسخه‌ی سوم مجموعه در لیست زیباترین بازی‌های کنسول PS3 نام نبریم، در مورد این بازی اجحاف کرده‌ایم. در واقع، طراحی بصری بازی God of War 3 یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که به دستاوردهای مختلف این بازی کمک کرد.

در این میان، طراحی و پیاده سازی Boss Fightها مهم‌ترین نقش ممکن را داشتند و اعضای استودیو Santa Monica کاری کردند که از داستان این نسخه، به عنوان یکی از شلوغ و خونین‌ترین بازی‌های تاریخ یاد شود. مبارزه با هرکول، کرونوس، پوسایدون و به خصوص خود زئوس، هر کدام به عنوان یک کلاس بازی سازی شناخته می‌شوند.

بازی The Last of Us

تاریخ عرضه: ۲۰۱۳

کنسول PS3

بازی The Last of Us به عنوان یکی از آخرین بازی‌های بزرگ کنسول PS3 عرضه شد. هنگامی که تصاویر پیش از عرضه‌ی بازی منتشر شد، همه‌ی بازیکنان می‌دانستند که حداقل با یک اثر زیبا از لحاظ بصری روبرو هستند. اما بازی The Last of Us برخلاف انتظارات، بازیکنان را به شدت شگفت زده کرد و به روایت داستانی آخرالزمانی پرداخت که حالا و پس از گذشت ۸ سال هم از آن با عنوان یکی از بهترین روایت‌های تاریخ یاد می‌شود.

نسخه‌ی اول این مجموعه‌ی محبوب، از داستان و گیم پلی بی‌نظیری برخوردار بود و به همین دلایل نیز جوایز زیادی را کسب کرد و امروزه پس از بازی The Witcher 3: Wild Hunt، به عنوان پرافتخارترین بازی تاریخ شناخته می‌شود. اما این داستان احساسی و گیم پلی جذاب، به خاطر وجود داشتن در یک دنیای اتمسفریک تا این حد به چشم می‌آیند. به عبارتی دیگر، شاید اگر استودیو Naughty Dog آنقدر روی طراحی محیط وقت نمی‌گذاشت، هیچ موقع نام The Last of Us انقدر بزرگ نمی‌شد. اما اگر شما می‌خواهید در حال حاضر به تجربه‌ی این بازی بپردازید، می‌توانید نسخه‌ی بهبود یافته‌ی آن با نام The Last of Us Remastered را انتخاب کنید. هم چنین اگر نسخه‌ی دوم از نسخه‌ی اول بهتر نباشد، ضعیف‌تر هم نیست. اگر شما می‌خواهید بیش‌تر در جریان داستان این بازی قرار بگیرید، می‌توانید به مقاله‌ی تحلیل داستان بازی The Last of Us مراجعه کنید.

بازی Grand Theft Auto V

تاریخ عرضه: ۲۰۱۳

کنسول PS3

آخرین نسخه‌ی مجموعه‌ی Grand Theft Auto که با نام GTA V شناخته می‌شود، از هیچ لحاظی به اثری که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده، شباهت ندارد. سرورهای این بازی هم چنان فعال و شلوغ هستند و همیشه در رتبه‌های برتر پرفروش‌ترین بازی‌ها قرار داد. شرکت Rockstar هم ظاهرا قصدی برای توقف این ماشین پولسازی ندارد و همواره محتویات جدید به آن اضافه می‌کند. همین چند وقت پیش بود که برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۳، یک منطقه‌ی جدید به بازی اضافه شد. خود این موضوع، می‌تواند گویای اهمیت و به روز بودن GTA V باشد.

شاید بتوانیم جی تی ای وی را مانند یک تلنگر به استودیو CD Projekt ببینیم، شرکت Rockstar حدود هشت سال پیش اثری را روانه‌ی بازار کرد که نه تنها خیلی بزرگ و پرجزئیات بود، بلکه حتی روی کنسول‌های نسل هفتمی هم با مشکلات فنی کمی اجرا می‌شد. به هر حال، اگر شما هم جزء طرفداران سرسخت GTA هستید، می‌توانید منتظر به روز رسانی نسل نهمی آن باشید. آن طور که از اطلاعات مشخص است، بازی GTA V قرار است با برخی از بهبودهای بصری و محتویات جدید، راهی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس شود.

بازی Okami HD

تاریخ عرضه: ۲۰۰۶

کنسول PS3

بازی Okami در ابتدا و در سال ۲۰۰۶، بر روی پلی استیشن 2 منتشر شد. اثری که ۶ سال پس از عرضه‌ی اولیه هم میزبان یک نسخه‌ی PS3 بهبود یافته با نام Okami HD شد. در واقع، نسخه‌ای از بازی که برای کنسول PS3 منتشر شد، حکم یک Remaster را داشت و بازی را از لحاظ بصری، در کیفیت بهتری قرار می‌داد. استودیو HexaDrive هنگامی که در حال توسعه‌ی نسخه‌ی HD بازی بود، کار سختی را در پیش داشت. طراحی‌های هنری بازی اولیه آنقدری زیبا و هنرمندانه پیاده شده بودند که خیلی سخت می‌شد آن‌ها را در یک وضعیت بهتر تصور کرد. به هر حال، HexaDrive در کار خود موفق شد و بازی Okami HD را با وضعیت مناسبی منتشر کرد.

نکته‌ی مثبت دیگر عرضه‌ی دوباره‌ی Okami، فروش آن در بازار بود. بازی اولیه با این که از کیفیت بالایی برخوردار بود و به میانگین نمرات ۹۳ هم دست پیدا کرد، اما در زمینه‌ی فروش به هیچ وجه موفق نبود. ,gd Okami HD زمینه را هموار کرد تا این بازی به فروشی که از ابتدا در لیاقتش بود، برسد.

بازی Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots

تاریخ عرضه: ۲۰۰۸

کنسول PS3

هنگامی که خبر از عرضه‌ی یک نسخه‌ی جدید از مجموعه‌ی Metal Gear روی کنسول PS3 پخش شد، انتظارات به شدت بالا رفت. هم چنین، پس از این که تصاویر اولیه‌ی بازی در سطح اینترنت پخش شد، سطح انتظارات از پیش هم بالاتر رفت و طرفداران علاوه بر یک متال گیر فوق العاده، انتظار یک Benchmark گرافیکی داشتند؛ اثری که بتواند قدرت واقعی پلی استیشن 3 را به نمایش بکشد.

در پایان همین اتفاق هم افتاد و بازی Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots نه تنها به یک بازی مولف تبدیل شد، بلکه از لحاظ بصری و گرافیکی هم چندین بار از نسل خود جلوتر بود. این بازی در بازه‌ای عرضه شد که افکار منفی و بدی حول سخت افزار کنسول PS3 جمع شده بود، اما Guns of The Patriots مانند یک فرشته‌ی نجات عمل کرد.

بازی Uncharted 3: Drake’s Deception

تاریخ عرضه: ۲۰۱۱

کنسول PS3

بازی Uncharted 3 از همان ابتدا هم کار سختی داشت. نسخه‌ی دوم مجموعه که دو سال پیش هم عرضه شده بود، از لحاظ میانگین نمرات به عنوان بهترین بازی تاریخ پلی استیشن شناخته می‌شد و در نتیجه، همه‌ی بازیکنان انتظار نسخه‌ی جدیدی را داشتند که از لحاظ کیفی در حد بازی Uncharted 2 باشد. در نهایت بازی Uncharted 3: The Drake’s Deception منتشر شد و با این که نمراتی به خوبی نسخه‌ی دوم دریافت نکرد، اما از لحاظ گرافیکی پیشرفت چشم گیری داشت.

در حالی که آنچارتد 2 بازیکنان را به کوه‌ها و قله‌های برفی می‌برد، Drake’s Deception صحراهای خشک و گرم را به عنوان محیط اصلی در نظر گرفته بود. ما به طور کلی بهانه‌های زیادی برای تحسین نسخه‌ی سوم از لحاظ گرافیکی داریم، اما فیزیک شن‌ها و تعامل با آن‌ها چیزی نبود که بتوان از آن گذشت.

بازی Beyond: Two Souls

تاریخ عرضه: ۲۰۱۳

کنسول PS3

استودیو Quantic Dream پس از عرضه‌ی بازی انقلابی Heavy Rain، دست به ساخت بازی سینمایی Beyond: Two Souls زد که در برخی از مواقع، نمی‌شد آن را از یک فیلم سینمایی تشخیص داد. این بازی با بودجه‌ی زیادی تولید شد و حضور بازیگران معروفی مانند ویلم دفو و الن پیج گویای این موضوع است. این دو بازیگر نه تنها به عنوان دو شخصیت اصلی به صداگذاری پرداختند، بلکه وظیفه‌ی Motion Capture را هم به عهده گرفتند. شاید اگر بازی Beyond: Two Souls نمی‌توانست به اثری با این حد از جزئیات تبدیل شود، از آن با عنوان یک شکست مالی سنگین یاد می‌شد. انیمیشن چهره‌ها و حرکت کردن شخصیت‌ها به قدری خوب بود که می‌توان آن‌ها را با بازی‌های بزرگ AAA امروزی مقایسه کرد. به هر حال، با این که Beyond مورد توجه منتقدان قرار نگرفت و نمره‌ی ۷۰ را به خود اختصاص داد، اما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود. استودیو Quantic Dreams با ساخت این بازی به همه‌ی دنیا نشان داد که بازی‌های ویدیویی تا چد حد می‌توانند واقع گرایانه باشند.

نظر شما در مورد بهترین بازی‌های کنسول PS3 از لحاظ بصری چیست؟ آیا شما هنوز هم از تجربه‌ی این بازی‌ها استقبال می‌کنید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *