بازی, راهنمای بازی, راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی, راهنمایی و آموزش, یادداشت

۱۰ اثر نسل هشتمی که میزبان ارتقای چشم گیری بر روی پلی استیشن ۵ شده‌اند

پلی استیشن 5

پس از انتشار جهانی پلی استیشن 5 متوجه شدیم که برخی از آثار نسل هشتمی که روی PS4 منتشر شده بودند، با کیفیت به شدت بهتری روی کنسول نسل نهمی سونی اجرا می‌شوند. در این مقاله، به معرفی ۱۰ اثری می‌پردازیم که روی PS5، میربان ارتقاء بصری چشم گیری شدند.

کنسول جدید جدید و نسل نهم سونی، که آن را با نام پلی استیشن 5 می‌شناسیم، به لطف ویژگی Backward Compatibility قابلیت اجرای خیل عظیمی از آثاری که پیش از این بر روی PS4 منتشر شده‌اند را دارد. منتها در این میان، برخی از بازی‌های کمی وجود دارند که از لحاظ بصری، روی PS5 به شدت زیباتر به نظر می‌رسند. به طور معمول، از آن جایی که پلی استیشن 5 قدرت سخت افزاری بیش‌تری نسبت به همه‌ی نسخه‌های پلی استیشن 4 دارد، بدیهی است که بازی‌ها می‌توانند با وضوح تصویر، نرخ فریم و صفحات Loading بهتری اجرا شوند.

تعداد بازی‌هایی که ارتقای گرافیکی ملموسی روی کنسول جدید دریافت می‌کنند زیاد نیست؛ اما تجربه‌ی آن موردی است که به همه‌ی بازیکن‌ها پیشنهاد می‌شود. به عبارتی دیگر، سازندگان این دسته از آثار با یک به روز رسانی، سعی به افزایش کیفیت بصری آثار خود دارند و این در حالی است که همه‌ی بازی‌های موجود روی PS5 شامل این موضوع نمی‌شوند. اگر قصد دارید Launch Titleهای این کنسول آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی بازی های روز عرضه ی PS5 مراجعه کنید.

پلی استیشن 5

بازی Ghost of Tsushima

پلی استیشن 5

بازی Ghost of Tsushima همین چند ماه پیش و به عنوان آخرین انحصاری بزرگ پلی استیشن 4 وارد بازار شد. اثری که با واکنش مثبت منتقدان و بازیکنان همراه و موفق به شکستن رکورد فروش آثار استودیو Sucker Punch، سازنده‌ی Ghost of Tsushima، شد.

این بازی به طور معمول و  روی کنسول نسل هشتمی سونی، فوق العاده به نظر می‌رسید و در مراسم‌های مختلف به عنوان یکی از کاندیدهای بهترین جلوه‌های بصری سال، معرفی شد. بازی Ghost of Tsushima به طور ثابت و با ۶۰ فریم بر ثانیه روی پلی استیشن 5 اجرا می‌شود و این در حالی است که بازیکنان می‌توانند از وضوح تصویر 4K هم لذت ببرند. اگر قصد دارید با این اثر بیش‌تر اشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی بازی Ghost of Tsushima: پایان باشکوه PS4 مراجعه کنید.

بازی Days Gone

پلی استیشن 5

مانند بازی Ghost of Tsushima، بازی Days Gone هم می‌تواند تجربه‌ی فوق العاده‌ای روی پلی استیشن 5 باشد. اگر کسی قصد داشت روی پلی استیشن 4 و با کیفیت 4K به تجربه‌ی اثر آخرالزمانی استودیو Bend بپردازد، مجبور بود با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه کنار بیاید، این در حالی است که دارندگان پلی استیشن 5 می‌توانند با کیفیت 4K واقعی و با نرخ فریم ثابت ۶۰، به کشتن زامبی‌ها در این بازی زیبا بپردازند.

بازی Days Gone را می‌توان جزء آن دسته از آثاری در نظر گرفت که هیچ گاه موفق نشد به حق واقعی خود برسد. یکی از نقدهایی که بر این بازی وارد شد، به خاطر مشکلات فنی و افت فریم‌های گاه و بی گاه بود. حالا که یک کنسول قدرتمند مانند PS5 در سطح بازار قرار دارد، این بازی می‌تواند با کمی تاخیر به پتانسیل واقعی خود و آن چه که لیاقتش را دارد، برسد.

بازی Sekiro: Shadows Die Twice

پلی استیشن 5

بازی Sekiro: Shadow Die Twice

کم‌تر کسی پیدا می‌شود که با دنیای بازی‌های ویدیویی سر و کار داشته باشد و بهترین بازی سال ۲۰۱۹ را نشناسد. جدیدترین بازی استودیو Fromsofware، جزء آن دسته از آثاری است که با یک نرخ فریم ثابت و بالا، می‌تواند هیجان انگیزتر از چیزی باشد که سایر بازیکنان روی پلی استیشن ۴ تجربه کرده‌اند. برای پی بردن به این موضوع، کافی است سری به ویدیوهای گیم پلی اجرای این بازی روی رایانه‌های شخصی قدرتمند بزنید تا متوجه این موضوع شوید. بازیکنان می‌توانند با نرخ فریم دو برابر بهتر نسبت نسخه‌ی PS4، یعنی با ۶۰ فریم بر ثانیه، سرنوشت شخصیت Wolf را در دنیای بازی Sekiro: Shadows Die Twice، رقم بزنند.

بازی Killzone: Shadowfall

پلی استیشن 5

شاید بازیکنان کم سن‌تر استودیو Guerilla Games را با بازی Horizon Zero Dawn بشناسند، اما جالب است بدانید که این توسعه دهنده در طول سال‌های متمادی به توسعه‌ی نسخه‌های مختلف مجموعه‌ی Killzone می‌پرداخته. آخرین نسخه‌ از این مجموعه، یعنی بازی Killzone: Shadow fall، نتوانست به عنوان یکی از اولین بازی‌های PS4 خودنمایی کند. این بازی، پیش از عرضه‌ی PS4 با عنوان یکی از آثاری که می‌تواند قدرت واقعی این کنسول را به نمایش بکشد، معرفی شد. اما Shadow Fall هر عیب و ایرادی هم که داشت، میزبان یک تجربه‌ی داستانی و تک نفره‌ی هیجان انگیز بود که می‌توانست ۱۰ ساعت شوتر خالص را برای بازیکنان تدارک ببیند.

حالا حدود ۶ سال از انتشار آخرین نسخه‌ی مجموعه‌ی Killzone می‌گذرد و استودیو Guerilla Games با انتشار پچ‌های مختلف، ایرادات فنی این بازی را به حداقل رسانده. بنابراین، اگر می‌خواهید در طی یک تجربه‌ی شوتر و ۱۰ ساعته، انرژی خود را حسابی خالی کنید، پلی استیشن 5 منتظر است تا با کیفیت Full-HD و با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه از شما میزبانی کند.

بازی Dark Souls 3

پلی استیشن 5

بازی Sekiro تنها ساخته‌ی استودیو Fromsoftware نیست که یک به روز رسانی چشم گیر گرافیکی را روی پلی استیشن 5 دریافت می‌کند. شاید تجربه‌ی Bloodborne با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه هنوز هم مانند یک آرزوی دست نیافتنی باشد ( از آن جایی که این بازی روی رایانه‌های شخصی منتشر نشد)، اما بازی Dark Souls 3 به عنوان نماینده‌ی اصلی زیرسبک Souls-Borne در این لیست، قرار است حسابی عرق بازیکنان را در مبارزات سخت و پر تعداد در آورد، آن هم در واقع گرایانه‌ترین گرافیک فنی ممکن.

بازی Until Dawn

پلی استیشن 5

از آن جایی که در چند وقت اخیر بازی ترسناک با کیفیتی منتشر نشده و طرفداران این سبک تشنه‌ی یک اثر قابل تحسین بزرگ هستند، بازی Until Dawn می‌تواند حکم یک مرحم هر چند کوچک را برای بازیکنان دوستدار سبک وحشت، داشته باشد. بنابراین اگر نمی‌توانید تا عرضه‌ی آثاری مانند بازی Resident Evil 8: Village صبر کنید، Until Dawn با یک عملکرد فنی مناسب روی PS5، انتظار شما را می‌کشد. هر چند که این بازی مانند سایر آثاری که به آن‌ها اشاره کردیم میزبان ارتقاء چشم گیری نشده باشد، اما تجربه‌ی آن در بهترین حالت ممکن، خالی از لطف نخواهد بود.

بازی The Last guardian

پلی استیشن 5

بازی The Last Guardian پرونده‌ی متفاوتی دارد که ممکن است تعجب شما را بر انگیزد. این بازی می‌تواند با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه روی پلی استیشن 5 اجرا شود، اما تنها در صورتی که شما دیسک اصلی بازی را در دست داشته و خبری از به روز رسانی‌ها و پچ های پس از عرضه هم نباشد. شاید بازی The last Guardian دارای دنیای به شدت زیبایی است و یکی از بهترین کارگردان‌های دنیای بازی‌های ویدیویی، یعنی فومیتو اوئدا، هم وظیفه‌ی توسعه‌ی آن را بر عهده داشته، اما هیچ موقع نتوانست به آن لیاقتی که در باطن خود دارد، برسد. دلیل اصلی این عدم موفقیت، تنها در مشکلات فنی متعدد خلاصه می‌شود. این بازی حتی بر روی PS4 Pro هم با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شد و این در حالی است که افت فریم های گاه و بی گاه نیز گریبان بازی را می‌گرفت. بنابارین، اگر شما هم دوست دارید شاهد یک ماجراجویی احساسی و متفاوت باشید، پلی استیشن 5 می‌تواند بهترین تجربه‌ی ممکن را به بازیکنان ارائه دهد.

بازی God of War

پلی استیشن 5

هیچ شکی در شایستگی‌های بهترین بازی سال ۲۰۱۸ از دید مراسم Game Awards نیست. بازی God of War توانست یک بازگشت باشکوه را برای کریتوس در نظر بگیرد و پایه گذار یک داستان هیجان انگیز دیگر شود. یکی از بهترین نقاط قوت این بازی، جلوه‌های بصری و گرافیک فنی بدون نقص آن روی نسخه‌های مختلف پلی استیشن 4 است. حال اگر قصد داشته باشید با کیفیت 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه به تجربه‌ی God Of War روی پلی استیشن 5 بپردازید، باید روندی مشابه بازی The Last Guardian را پیش بگیرید. در واقع، شما هنگامی می‌توانید از بهترین حالت بازی استفاده کنید که دیسک اصلی بازی را بدون هیچ گونه به روز رسانی یا پچ‌های مختلف، داشته باشید. البته از آن جایی که این بازی به طور کامل برای پلی استیشن 5 بهینه سازی شده است، داشتن نسخه‌ی دیجیتالی آن هم با عملکرد چشم گیری اجرا خواهد شد.

بازی Borderlands 3

PS5

برخلاف سایر آثاری که در این لیست درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، ارتقای گرافیکی بازی Borderlands 3 از یک به روز رسانی کوچک نمی‌آید، بلکه سازندگان یک نسخه‌ی جدا را برای پلی استیشن 5 و به طور کلی کنسول‌های نسل نهمی، در نظر گرفته‌اند. هنگامی که بازیکنان روی PS4 Pro به تجربه‌ی این بازی می‌پرداختند، قادر بودند از دو حالت 1080P و ۶۰ فریم بر ثانیه یا 4K و ۳۰ فریم بر ثانیه استفاده کنند. اما داستان نسخه‌ی نسل نهمی این بازی به طور کامل مجزا است. بازیکنان باز هم می‌توانند از دو حالت مختلف یکی را انتخاب کنند. اگر کسی بخواهد با کیفیت 4K به تجربه‌ی این بازی روی پلی استیشن 5 بپردازد، باید با نرخ ۶۰ فریمی آن کنار بیاید. اما اگر قصد داشته باشد از کیفت 1080P استفاده، می‌تواند از نرخ ۱۲۰ فریمی آن نهایت لذت را ببرد. بازی Borderlands 3 یک شوتر ناب و جذاب است که بدون شک تجربه‌ی آن با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه حسابی جذاب خواهد شد.

بازی No Man’s Sky

PS5

بازی No Man’s sky هم شرایط مشابهی با Borderlands 3 دارد و استودیو Hello Games، سازنده‌ی بازی، یک نسخه‌ی جدا را برای پلی استیشن 5 تدارک دیده است. این بازی نه تنها با کیفیت 4K و نرخ ۶۰ فریمی ثابت اجرا می‌شود، بلکه از بافت‌های پرجزئیات‌تر، دنیایی پویاتر و صفحات Loading کوتاه‌تر نسبت به پلی استیشن 4، بهره می‌برد. شاید این اثر در روز‌های ابتدایی عرضه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد، اما پس از به روز رسانی‌های بزرگ، به یک اثر قابل احترام تبدیل شده است. بنابراین اگر روزی خیال تجربه‌ی No Man’s Sky را در ذهن خود می‌پروراندید، الان بهترین و جذاب‌ترین زمان ممکن است.

در پایان اگر قصد به تهیه‌ی کنسول نسل نهمی سونی دارید، می‌توانید به صفحات خرید PS5 و خرید PS5 دیجیتالی مراجعه کنید.

نظر شما در مورد آثاری که به آن اشاره کردیم چیست؟ ایا شما حاضر هستید تنها برای گرافیک بهتر باری دیگر به تجربه‌ی آن ها بپردازید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Gaming Bolt

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید