نقد و بررسی, نقد و بررسی بازی

بررسی بازی The Medium از دید سایت‌های معتبر دنیا

بازی The Medium

بازی The Medium به عنوان اولین انحصاری بزرگ ایکس باکس سری ایکس در سال ۲۰۲۱ بالاخره روانه‌ی بازار شد؛ اما آن طور که از نمرات این بازی مشخص است با اثر متوسطی روبرو هستیم که پتانسیل‌های زیادی دارد. با تیلنو همراه باشید.

بازی The Medium یک اثر ترسناک روانشناسانه محسوب می‌شود که توسط استودیو Bloober Team توسعه داده شده است. این استودیو پیش از این سابقه‌ی ساخت آثاری چون Blair Witch و Observer را در کارنامه‌ی خود دارد که هر کدام در نوع خود بازی‌های قابل احترامی بودند. بلوبر تیم در جدیدترین پروژه‌ی خود به سراغ بازی متفاوتی رفته که حکم اولین انحصاری بزرگ کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت را دارد. با توجه به گفته‌های سازندگان، بازی The Medium از تمام قدرت سخت افزاری ایکس باکس سری ایکس (اس) استفاده می‌کند و این حافظه‌ی SSD پرسرعت‌ آن‌ها است که باعث می‌شود آثاری مانند مدیوم ساحته شوند.

داستان بازی که در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی جریان دارد، در مورد یک مدیوم مونث به نام ماریان (Marianne) است که به خاطر ویژگی‌هایی که دارد، یک سری تصاویر مبهم و ترسناک را مشاهده می‌کند. به همین دلیل، او تصمیم می‌گیرد به هتل متروکه‌ای در شهر کراکوف کشور لهستان برود تا متوجه اتفاق عجیبی که سال‌ها پیش در آن مکان اتفاق افتاده شود. اگر شما قصد دارید با این بازی بیش‌تر آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی پیش نمایش بازی The Medium مراجعه کنید.

بازی The Medium

بررسی بازی The Medium از دید سایت ‌های معتبر دنیا

توسعه دهنده: استودیو Bloober Team

سبک: اکشن-ماجراجویی، ترسناک، Survival

پلتفرم‌های مقصد: ایکس باکس سری ایکس (اس) و رایانه‌های شخصی

وبسایت the Gamer

نمره: ۱۰ از ۱۰

بازی The Medium هیچ گاه روندی تکراری به خود نمی‌گیرد. من مدیوم را در طی دو جلسه بازی کردن به اتمام رساندم و هیچ گاه احساس نکردم که بازی در حال طولانی کردن داستان است، هیچ گاه حس نکردم که این بازی می‌توانست از حال حاضر پولیش خورده‌تر باشد یا پایان بهتری رقم بزند. این بازی یک اثر کوتاه و متقاعد کننده است که تنها چیزی را به زبان می‌آورد که باید بگوید، سپس شما را با ویژگی‌های داستان تنها می‌گذارد. بازی The Medium تصاویر، ایده‌ها و دیالوگ‌ها را به گونه‌ای به نمایش می‌کشد که من تا پایان عمر آن‌ها را فراموش نمی‌کنم. این بازی تنها قطعات مختلف داستان را در کنار یکدیگر به بازیکن نشان می‌دهد تا او همه‌ی آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهد. شما وارد جهان ارواح (Spirit World) می‌شوید و با منطق آن کنار می‌آیید، اما این روند به نحوی پیش می‌رود که این دنیا را به عضوی از شما تبدیل می‌کند. شما در طول داستان در درد ماریان زندگی می‌کنید و شاهد ضربه‌هایی که او در طول زندگی خورده می‌شوید. به هر حال، مانند گذشته‌ی ماریان، بازی The Medium هم حالا حالاها در ذهن شما باقی می‌ماند، پس انتظار فراموش کردن رویدادهای آن را به همین زودی‌ها نداشته باشید.

وبسایت SomosXbox

نمره: ۹/۳ از ۱۰

بازی The Medium قدمی بزرگ است که استودیو Bloober Team برداشته. با طراحی شگفت انگیز و نگاه صحیح و درست به تاریخ، Bloober Team ما را با در پیش گرفتن روندی جدید در بازی‌های ترسناک و ترکیب آن با عناصر دراماتیک آشنا، غافگیر می‌کند. این بازی با اختلاف، یکی از زیبا و تاریک‌ترین داستان‌هایی است که شما می‌توانید آن را روی ایکس باکس خود تجربه کنید.

بازی The Medium

وبسایت GameSpot

نمره: ۹ از ۱۰

نخ‌هایی که بازی The Medium برای روایت داستان از آن استفاده می‌کند، در نهایت در مکانی مشترک بافته می‌شوند و از گذشته‌ی اصلی ماریان هم رونمایی می‌کنند. وقایع مختلف این بازی همان طور که سازندگان قول داده بودند، به طور زیبا و غیر قابل پیش بینی گونه‌ای به هم دیگر متصل می‌شود. ارتباط داستان با رویدادهای واقعی تاریخ لهستان، باعث می‌شود آشکار شدن رازهای بازی حتی تکان دهنده‌تر هم به نظر برسند. حتی با این که بسیاری از عناصر فرا طبیعی بازی خیالی است، فکر کردن به آن‌ها و این که چگونه این رویدادهای شیطانی رخ داده‌اند، باعث مشوش شدن ذهن بازیکن می‌شود. پایان بندی بازی The Medium شما را رها نخواهد کرد و نشان می‌دهد که اگر انسان با یک گذشته‌ی سیاه کنار نیاید، نتایج آن می‌تواند ذهن او را نابود کند. من نمی‌توانم بگویم که از پایان مدیوم به طور کامل لذت بردم، اما به شدت از نتیجه‌ی گیری ترسناک آن که قابلیت فرار کردن از آن وجود ندارد، راضی هستم.

وبسایت IGN Spain

نمره: ۸/۵ از ۱۰

بازی The Medium یکی از بهترین بازی‌های ترسناک و روانشناسانه‌ی دنیا نیست، اما می‌تواند مانند یکی از آن‌ها درگیر کننده باشد. استودیو Bloober Team یک بار دیگر وزنه‌ای را به سمت بالا می‌برد که پس از عرضه‌ی بازی Blair Witch‌ آن را از دست داد، اما الان دو اثر جدا را در یک بازی به ما می‌دهد که برخلاف تاثیر گذار بودنش، مکانیک‌های ساده‌ای دارد. این بازی یک هدیه‌ی عالی برای مشترکین ایکس باکس گیم پس است که می‌توانند آن را از روز اول تجربه کنند.

وبسایت GOD IS A GEEK

نمره: ۸/۵ از ۱۰

بازی The Medium در کنار این که بهترین بازی استودیو Bloober Team تا به امروز است، بدون شک جزء بزرگ‌ترین آن‌ها هم محسوب می‌شود. شخصیت‌های این بازی به همان اندازه که داستان جذاب و فریبنده است، شما را مجذوب خود می‌کنند. در واقع، این ماجراجویی سخت که شما در بازی The Medium شروع می‌کنید، حس سریال Stranger Things را می‌دهد که در دنیای Alan Wake جریان دارد.

بازی The Medium

وبسایت Game Rant

نمره: ۸ از ۱۰

بازی The Medium یک اثر کوتاه است که ارزش تکرار بالایی ندارد. به طور معمول عدم وجود ارزش تکرار می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود، اما از‌ آن جایی که مدیوم برای مشترکین گیم پس در دسترس است، کوتاه بودن آن مسئله‌ی خاصی نیست. این بازی کوتاه اما شیرین، می‌تواند طرفداران بازی‌های کلاسیک Survival-Horror را راضی کند. ما می‌توانیم مدیوم را به راحتی به عنوان بهترین بازی استودیو Bloober Team معرفی کنیم؛ پس اگر شما به یک ایکس باکس سری ایکس (اس) دسترسی دارید، در تجربه‌ی آن درنگ نکنید.

وبسایت IGN

نمره: ۸ از ۱۰

درخشان و تاثیرگذار؛ بازی The Medium یک ماجراجویی ترسناک و روانشناسانه است که شما را هیجان زده می‌کند.

وبسایت Wccftech

نمره: ۷/۳ از ۱۰

شاید ماریان بتواند میان دو دنیا (دنیای زندگان و ارواح) جا به جا شود، اما Medium در جایی میان یک جانشین با لیاقت برای مجموعه‌ی Silent Hill و یک بازی ترسناک ساده، گیر کرده است.

بازی The Medium

وبسایت Dualshockers

نمره؛ ۵/۵ از ۱۰

برخلاف قدرت فنی و جنبه‌های بصری مسحورکننده، بازی The Medium یک اثر اضافه است. از گیم پلی آهسته و خسته‌ کننده‌ی آن بگیرید تا داستان گیج کننده‌ای که به خوبی روایت نمی‌شود. آخرین ساخته‌ی Bloober Team تنها به چیز بیش‌تری از یک دموی گرافیکی تبدیل نمی‌شود.

وبسایت Guardian

نمره: ۴ از ۱۰

بازی Medium به شدت جاه طلبانه است و می‌توانست به یک محل فوق العاده برای تعریف یک داستان جذاب تبدیل شود. در عوض، یک داستان غیرمهم را جدی جلوه می‌دهد، نقاط مهم داستانی را کنار می‌گذارد و شخصیت‌هایی که حسابی رو آن‌ها کار شده را فراموش می‌کند و دیگر اسمی از آن‌ها نمی‌برد. حتی زمانی که در حال نکته برداری بودم، دنبال کردن داستان سخت می‌شد. من این بازی ۱۲ ساعته را در طول سه شب به پایان رساندم و تعجب کردم که یک بازی به این کوتاهی می‌تواند چقدر طولانی به نظر برسد. مدیوم دو دنیا دارد؛ یکی دنیایی زیبا و دیگری دنیایی خالی. متاسفانه Bloober Team ما را با اثری تنها می‌گذرد که فقط پوست است و روحی در آن دمیده نشده.

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که نظرات نسبت به مدیوم به شدت متغیر و متفاوت است و در نهایت به یک بازی سلیقه‌ای تبدیل می‌شود. بنابراین، شاید بهتر است آن را به شخصه تجربه کنیم تا بهتر متوجه شرایط شویم. هم چنین، از آن جایی که این بازی از روز عرضه روی سرویس ایکس باکس گیم پس در دسترس است، تجربه‌ی آن خالی از لطف نیست. شما می‌توانید برای خرید سرویس ایکس باکس گیم پس از لینک‌هایی که در ادامه قرار می‌گیرد استفاده کنید.

میانگین نمرات بازی The Medium روی وبسایت Metacritic بر اساس ۵۸ نقد:

۷۳

در پایان اگر قصد دارید اولین بازی انحصاری بزرگ کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت در سال ۲۰۲۱ را تجربه کنید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید Xbox Series X و خرید Xbox Series S مراجعه کنید.

نظر شما در مورد بازی The Medium چیست؟ آیا نمرات متوسط بازی شما را به تجربه‌ی آن تشویق می‌کند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Metacritic

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید