بازی, مقالات علمی, یادداشت

تاریخچه مجموعه بازی Tomb Raider

Tomb Raider

مجموعه بازی Tomb Raider تاریخچه‌ی غنی و بلند بالایی دارد که می‌توانیم با رفتن به اعماق آن آثار با کیفیت متعددی را پیدا کنیم. به طور کلی این فرنچایز شامل ۲۵ بازی مختلف می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مجموعه بازی Tomb Raider در طی سه دهه گذشته نقش پررنگی را در دنیای بازی‌های ویدیویی ایفا کرده و تاثیر زیادی روی این هنر-صنعت گذاشته است. لارا کرافت (Lara Croft)، شخصیت اصلی سری، با این که در بازی‌های مختلف با سازنده‌های متفاوت حاضر شده، اما همواره شخصیت قهرمانانه خود را حفظ کرده است. بازی‌هایی که در سال‌های اخیر ساخته و منتشر شده‌اند، عمق بیش‌تری به لارا کرافت و رفتارهای او داده‌اند و حالا ما او را بیش‌تر از هر زمان دیگری می‌شناسیم.

اولین نسخه این مجموعه در سال ۱۹۹۶ منتشر شد و تاثیر زیادی روی بازی‌های اکشن-ماجراجویی گذاشت. پس از عرضه نسخه اولیه ما شاهد آثار متعددی بر اساس بازی Tomb Raider بوده‌ایم که می‌توانیم در میان آن‌ها بازی‌های فرعی، فیلم‌ها و ریبوت‌های مختلف را ببینیم. مجموعه توم ریدر همواره در اوج خود قرار نداشته و بارها روزهای کم فروغ‌تری را هم دیده، اما همواره جلوه سرگرم کننده بودن خود را حفظ کرده تا با نارضایتی عظیم بازیکنان و طرفداران قدیمی مجموعه روبرو نشود. پس با وجود این شرایط، این فرنچایز شامل چند بازی می‌شود؟ در ادامه به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

تاریخچه مجموعه بازی Tomb Raider

Tomb Raider

سال انتشار: ۱۹۹۶

بازی Tomb Raider

اولین نسخه بازی Tomb Raider که در سال ۱۹۹۶ برای کنسول پلی استیشن 1 منتشر شد، به معنی واقعی کلمه از زمان خود جلوتر بود. گیمرها در این بازی با لارا کرافت همراه می‌شدند و باید به سراغ شهر گمشده آتلانتیس می‌رفتند. این اثر بازیکنان را به دل محیط‌های متفاوتی می‌برد و به درستی یک بازی اکشن-ماجراجویی را تعریف می‌کرد.

Tomb Raider 2

سال انتشار: ۱۹۹۷

بازی Tomb Raider

پس از نسخه اول و موفقیت‌های آن، استودیو Core Design که وظیفه ساخت آن بازی را بر عهده داشت، تصمیم گرفت هرچه سریع‌تر به سراغ ساخت شماره دوم برود. نتیجه بازی Tomb Raider 2 شد که بازیکنان را برای پیدا کردن خنجر Xian به دل مقبره‌های باستانی می‌فرستاد. اما لارا کرافت این دفعه با یک تهدید جدید روبرو شده بود و باید خنجر را پیش از این که دست رئیس مافیا به آن برسد، پیدا می‌کرد.

Tomb Raider 3

سال انتشار: ۱۹۹۸

بازی Tomb Raider

در ادامه سازندگان به موفقیت‌های دو نسخه اول بسنده نکردند و تصمیم گرفتند تا نسخه سوم مجموعه را در سال ۱۹۹۸ میلادی روانه بازار کنند. داستان این بازی در مورد چهار شئ باستانی مختلف است که از جنس شهاب سنگ ساخته شده‌اند. لارا کرافت در ابتدا و به خاطر خواسته کارفرما خود به سراغ پیدا کردن این چهار شئ می‌رود، اما پس از این که از مقاصد شوم کارفرمایش اطلاع پیدا می‌کند از این کار دست می‌کشد. لارا در ادامه داستان نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد تا از جمع شدن این چهار شئ باستانی در کنار هم جلوگیری کند.

Tomb Raider: The Last Revelation

سال انتشار: ۱۹۹۹

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: the Last Revelation حکم چهارمین شماره را در مجموعه اورجینال داشته و در سال ۱۹۹۹ منتشر شده است. The Last Revelation این بار کمی به داستان تنوع می‌بخشد و بازیکنان را برای یک ماجراجویی هیجان انگیز به سمت مصر و اهرام ثلاثه می‌برد. لارا در طی سفر خود به صورت تصادفی در مقبره ست (Set)، یکی از خدایان مصر باستان، را باز کرده و باعث آزاد شدن او می‌شود. در ادامه، قهرمان داستان نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرد که پیش از آن که خیلی دیر شود، ست را به مقبره‌اش بازگرداند.

Tomb Raider: Chronicles

سال انتشار: ۲۰۰۰

بازی Tomb Raider

پس از پایان رویدادهای بازی Tomb Raider: The Last Revelation، همه فکر می‌کنند که لارا کرافت جان خود را از دست داده است. در ادامه و در طی بازی Tomb Raider: Chronicles، سازندگان به گذشته بر می‌گردند و به مرور خاطرات و ماجراجویی‌های قدیمی شخصیت اصلی مجموعه می‌پردازند.

Tomb Raider

سال انتشار: ۲۰۰۰

بازی Tomb Raider

در سال ۲۰۰ میلادی، اثری با نام بازی Tomb Raider برای کنسول دستی Game Boy Color منتشر شد. در این نسخه فرعی از مجموعه، لارا وظیفه دارد که از یک سنگ با نام Nightmare Stone محافظت کند؛ چرا که این شئ ارواح خبیثی را در خود جای داده است.

Tomb Raider: Curse of The Sword

سال انتشار: ۲۰۰۱

بازی Tomb Raider

در سال ۲۰۰۱ یک نسخه فرعی دیگر از مجموعه بازی Tomb Raider برای کنسول دستی Game Boy Color منتشر شد. این بازی، داستان اثری (Tomb Raider 2000) را دنبال می‌کند که برای همین کنسول منتشر شده بود و ما هم به آن پرداختیم. لارا کرافت این دفعه وظیفه دارد که به دنبال یک شمشیر جادویی برود و در عین حال با این حقیقت که توسط یک موجود ناشناخته به نام مادام پاوکس (Madame Paveaux) تسخیر شده است، مقابله کند.

Tomb Raider: The Prophecy

سال انتشار: ۲۰۰۲

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: The Prophecy نسخه دیگری بود که در سال ۲۰۰۳ برای کنسول Game Boy Advance منتشر شد. در این بازی، لارا کرافت به دنبال سه سنگ جادویی می‌رود که ممکن است باعث شروع آخرالزمان شوند.

Tomb Raider: The Angel of Darkness

سال انتشار: ۲۰۰۳

بازی Tomb Raider

این نسخه از مجموعه توم ریدر که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، روند ساخت به شدت جالبی دارد. برای مثال کار ساخت این نسخه و بازی Tomb Raider: Chronicles در یک تاریخ مشابه شروع شد، اما The Dark Angels حدود سه سال پس از Chronicles به دست بازیکنان رسید.

داستان این بازی پس از وقایع Tomb Raider: Chronicles جریان دارد و لارا کرافت را در شرایطی نشان می‌دهد که به قتل استاد خود متهم شده و در حال فرار کردن است. The Angels of Darkness حکم ششمین نسخه از مجموعه اورجینال را دارد.

Tomb Raider: The Osiris Codex

سال انتشار: ۲۰۰۳

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: The Osiris Codex که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، حکم اولین نسخه از سه‌گانه‌ای را داشت که قرار بود برای تلفن‌های همراه ساخته شود. در این بازی فرعی از مجموعه، لارا باید به سرزمین مصر سفر کند و Osiris Codex را پیدا کند.

Tomb Raider: Quest for Cinnabar

سال انتشار: ۲۰۰۴

بازی Tomb Raider

در سال ۲۰۰۴، نسخه دوم این سه‌گانه موبایلی با نام Tomb Raider: Quest For Cinnabar منتشر شد. در این بازی لارا کرافت باید به دنبال The Cinnabar بگردد، کوزه‌ای که پیش از این و در طی داستان Osiris Codex به آن اشاره شده بود.

Tomb Raider: Elixir of Life

سال انتشار: ۲۰۰۴

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: Elixir of Life آخرین نسخه‌ سه‌گانه‌ای بود که به آن اشاره کردیم و به گونه‌ای داستان این سری فرعی را به نتیجه رساند. پس از پیدا کردن Osiris Codex و The Cinnabar، لارا کرافت متوجه شد که این دو شئ باستانی به گونه‌ای حکم مواد لازم برای ساخت یک معجون جاودانگی با نام Elixir of Life را دارند. در این بازی او باید کاری کند تا کارفرمایش که حکم شخصیت منفی داستان را دارد، موفق به درست کردن این معجون نشود.

Tomb Raider: Legend

سال انتشار: ۲۰۰۶

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: Legend اولین نسخه‌ی است که به عنوان یک Reboot در مجموعه اصلی منتشر شد و حماسه لارا کرافت را به مرحله جدیدی رساند. این بازی که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد، لارایی را به تصویر می‌کشید که در دوران کودکی و پس از لمس کردن یک شئ ناشناخته، مادر خود را در هیمالیا از دست می‌دهد.

Legend در مورد نسخه‌ بالغی از Lara Croft است که به دنبال گذشته و خانواده خود می‌رود. او در این بازی تلاش می‌کند با پیدا کردن شئ ناشناخته‌ای که پیش از این به آن اشاره کردیم، مادر خود را پس از سال‌ها نجات دهد.

Tomb Raider: Puzzle Paradox

سال انتشار: ۲۰۰۶

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: Puzzle Paradox به هیچ وجه شبیه سایر نسخه‌های این مجموعه نیست و به جای عرضه به عنوان یک بازی ماجراجویی، بیش‌تر تمرکز خود را روی حل کردن پازل‌های مختلف می‌گذارد. بازیکنان باید در طی این بازی با حل کردن پازل‌ها به لارا کرافت کمک کنند که از یک مقبره نفرین شده فرار کند.

Tomb Raider: The Action Adventure Game

سال انتشار: ۲۰۰۶

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: The Action Adventure Game در سال ۲۰۰۶ برای دستگاه‌های DVD Player منتشر شد. این بازی شکل و شمایل متفاوتی نسبت به نسخه‌های قبلی مجموعه داشت و بیش‌تر شبیه یک نسخه ساده شده از Tomb Raider: The Angel of Darkness بود. نکته جالبی که در مورد این بازی وجود دارد، این است که شما برای تجربه آن به کنترلر یا موس و کیبرد نیازی ندارید و می‌توانید به راحتی و با استفاده از کنترل DVD Player خود آن را به اتمام برسانید.

Tomb Raider: Anniversary

سال انتشار: ۲۰۰۷

بازی Tomb Raider

بازی Tomb Raider: Anniversary حکم نسخه دوم سری ریبوت شده را دارد و نقش پیش درآمد Tomb Raider: Legend را بازی می‌کند که پیش‌تر به آن پرداختیم. این بازی نسخه به روز شده شماره اول مجموعه است که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد و از محیط‌ها و مراحل مشابهی با آن استفاده می‌کند.

Tomb Raider: Underworld

سال انتشار: ۲۰۰۸

Tomb Raider

بازی Tomb Raider: Underworld سومین و آخرین نسخه مجموعه ریبوت شده‌ای است که استودیو Crystal Dynamics وظیفه ساخت آن‌ را برعهده داشت. این بازی در ادامه Tomb Raider: legend قرار می‌گیرد و داستان جذاب این اثر را ادامه می‌دهد. لارا کرافت در Underworld سر از دنیاهای زیرزمینی میتولوژی نورث (Norse) در می‌آورد و به دنبال اشیائی می‌گردد که گذشته خانواده او را نشان می‌دهد.

Lara Croft and The Guardian of Light

سال انتشار: ۲۰۱۰

بازی Tomb Raider

بازی Lara Croft and the Guardian of Light که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، اولین نسخه از مجموعه بازی Tomb Raider است که شامل بخش چندنفره یا Multiplayer می‌شود. در این نسخه فرعی لارا کرافت باید به یاری توتک (Totec)، نگهبان روشنایی)، به جنگ شخصیتی به نام زولوتل (Xolotl) برود که به عنوان محافظ تاریکی شناخته می‌شود.

Tomb Raider

سال انتشار: ۲۰۱۳

بازی Tomb Raider

اثری که با نام Tomb Raider در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، به عنوان یکی از بهترین نسخه‌های این مجموعه معروف شناخته می‌شود. این بازی برای بار دوم مجموعه توم ریدر را ریبوت می‌کند و تمرکز خود را روی یک لارا کرافت جوان و باانگیزه می‌گذارد که در یک جزیره گیر افتاده است. لارا باید در طی ماجراجویی خود علاوه بر جستجو به دنبال راه فرار، با حیوانات وحشی و افراد یک فرقه افراطی مقابله کند.

Lara Croft: Reflections

تاریخ انتشار: ۲۰۱۳

بازی Tomb Raider

در کنار بازی Tomb Raider که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، ما شاهد یک نسخه فرعی با نام Lara Croft: Reflections بودیم. Reflections یک کارت بازی رایگان است که با هدف عرضه روی تلفن‌های همراه ساخته شده بود. اما این بازی به هیچ وجه رنگ موفقیت را به خود ندید و سازندگان یک سال پس از عرضه رسمی تصمیم گرفتند که سرورهای ساخته خود را برای همیشه خاموش کنند.

Lara Croft and the Temple of Osiris

تاریخ انتشار: ۲۰۱۴

بازی Tomb Raider

بازی فرعی Lara Croft and the Temple of Osiris با این که حال و هوای متفاوتی نسبت به سایر نسخه‌های مجموعه دارد، اما باز هم به گونه‌ای ساخته شده بود که طرفداران مجموعه اصلی هم از آن استقبال کردند. این بازی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، حکم یک ادامه مستقیم بر Lara Croft and the Guardian of Light را دارد. بازیکنان باید در طی این ماجراجویی Multiplayer، با دشمنانی که نشأت گرفته از افسانه‌های مصر باستان هستند مبارزه کنند.

Rise of the Tomb Raider

سال انتشار: ۲۰۱۵

بازی Tomb Raider

بازی Rise of the Tomb Raider که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد می‌تواند برای بعضی بازیکنان به یک تجربه چالش برانگیز و سخت تبدیل شود؛ به خصوص برای این که چند تروفی و اچیومنت به شدت سخت دارد. این بازی ادامه مستقیم بازی Tomb Raider در دومین مجموعه ریبوت شده فرنچایز به شمار می‌رود. لارا کرافت در این اثر به دنبال تحقیقات پدرش در مورد جاودانگی می‌رود و در نهایت به شهر افسانه‌ای کیتژ (Kitezh) می‌رسد.

Lara Croft: Relic Run

سال انتشار: ۲۰۱۵

بازی Tomb Raider

سال ۲۰۱۵ میزبان یک نسخه فرعی دیگر مجموعه برای تلفن‌های همراه بود. Lara Croft: Relic Run یک بازی ساده در سبک Running است و بازیکنان را برای رد شدن از موانع مختلف به دل جنگل می‌فرستد.

Lara Croft Go

سال انتشار: ۲۰۱۵

بازی Tomb Raider

بازی Lara Croft Go یک بازی پازل محور و نوبتی است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. با این که این اثر به عنوان یک بازی برای تلفن‌های همراه به شمار می‌رود، اما برای سایر پلتفرم‌ها هم منتشر شده است. Lara Croft Go داستان خاصی را ندارد و فقط بازیکنان را برای حل کردن پازل‌ها به جنگل‌های آمازون می‌برد.

Shadow of the Tomb Raider

سال انتشار: ۲۰۱۸

بازی Tomb Raider

بازی Shadow of Tomb Raider ادامه داستان دو بازی Tomb Raider و Rise of the Tomb Raider را روایت می‌کند و به عنوان سومین نسخه از مجموعه ریبوت شده جدید به شمار می‌رود. Shadow of Tomb Raider با این که از دو نسخه قبل سری ریبوت شده ضعیف‌تر کار می‌کند، به هیچ وجه کسل کننده نیست و می‌تواند با پازل‌های متعدد و محیط‌های بزرگ خود حسابی بازیکنان را سرگرم کند. البته داستان در این بازی از همیشه جدی‌تر است و لارا کرافت باید باید با یک فرقه افراطی مبارزه کند تا از نابودی کره زمین جلوگیری کند. به نظر می‌رسد که Shadow of Tomb Raider آخرین نسخه از مجموعه ریبوت شده باشد و برای چند سالی هم که شده این فرنچایز کهنه کار و محبوب را به تعطیلات بفرستد.

نظر شما در مورد این موضوع چیست؟ شما کدام یک از این بازی‌ها را به عنوان بهترین نسخه سری می‌شناسید؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: The Gamer

اینستاگرام تیلنو
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *