اخبار و رویدادها, بازی, بازی, کنسول, یادداشت

چرا بازی Mass Effect: Legendary Edition برای PS5 و Xbox Series X عرضه نمی‌شود؟

بازی Mass Effect

استودیو Bioware که در حال ساخت بازی Mass Effect: Legendary Edition است، هیچگونه قصدی برای عرضه‌ی نسخه‌ی به روز رسانی شده برای PS5 و Xbox Series X ندارد؛ اما دلیل این اقدام چیست؟ همراه تیلنو باشید.

در چند روز اخیر استودیو Bioware اطلاعات خوبی در مورد بازی Mass Effect: Legendary Edition منتشر کرده است و در حال حاضر بازیکنان آشنایی خوبی با این اثر دارند. اما در میان این همه اخبار و پیشرفت‌های این بازی نسبت به سه گانه‌ی اصلی، یک مورد حسابی توجه را به خود جلب می‌کند. با این که Legendary Edition چندین ماه پس از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی روانه‌ی بازار می‌شود، اما هیچ خبری از نسخه‌ی PS5 و Xbox Series X این بازی نیست که از قدرت سخت افزاری این دو کنسول استفاده کند. البته باید بدانید که کاربران کنسول‌های نسل نهمی، می‌توانند به لطف قابلیت Backward Compatibility به تجربه‌ی این سه گانه‌ی حماسی بپردازند.

با این که هنوز فاصله‌ی زیادی با موجودی مناسب پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس در بازار داریم، اما کوچ کردن از نسل هشتم به نهم، اتفاقی است که هر روز پر رنگ‌تر می‌شود. این دو دستگاه تا همین جای کار هم به خوبی عمل کرده‌اند؛ به گونه‌ای که کنسول PS5 به بزرگ‌ترین عرضه‌ی تاریخ پلی استیشن در انگلستان تبدیل شد و ناگفته نماند که حتی رکورد بهترین روز عرضه‌ی کنسول‌های خانگی در تاریخ را جا به جا کرد. البته ایکس باکس و مایکروسافت هم از این ماجرا عقب نیفتادند و بهترین فروش خود در روز عرضه را تجربه کردند.

بازی Mass Effect

اگر با بازی Mass Effect: Legendary Edition آشنایی ندارید، باید بدانید که این پک حاوی نسخه‌ی بهبودیافته‌ی سه گانه‌ی ابتدایی است و با جلوه‌های بصری مدرن‌تر در دسترس بازیکنان قرار می‌گیرد. Legendary Edition در کنار دادن فرصت تجربه‌ی این سه گانه‌ی تاریخی به بازیکنان کم سن و سال‌تر، قصد دارد تجربه‌ی بهتری را برای طرفداران قدیمی مجموعه رقم بزند. به هر حال، به نظر می‌رسد که جلوه‌های بصری این بازی تا محدوده‌ی قدرت سخت افزاری دو کنسول ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 پیش رفته است و پای خود را فراتر از این دو، نمی‌گذارد.

خوشبختانه، همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم، این بازی به لطف قابلیت Backward Compatibility روی PS5 و Xbox Series X اجرا خواهد شد. مک والترز (Mac Walters)، کارگردان Legendary Edition و یکی از اعضای قدیمی Bioware، اظهار کرد که به روز رسانی بازی برای کنسول‌های نسل نهمی خارج از دسترسی است. از آن جایی که نسخه‌های اصلی بازی با موتور گرافیکی Unreal Engine 3 ساخته شده‌اند و وزن زیادی از روند Remaster کردن هم روی این موتور قدیمی است، آن‌ها نمی‌توانستند کاری بهتر از حال حاضر انجام دهند. در واقع، آن‌ها محدودیت‌هایی را در پیش و روی خود می‌دیدند که پتناسیل عرضه‌ی بازی Mass Effect: Legendary Edition روی کنسول‌های جدید را از آن‌ها می‌گرفت.

مک والترز به طور علنی اعلام کرد که خبری از به روز رسانی گرافیکی خاصی نیست و بازیکنان نباید منتظر غافلگیری خاصی باشند. البته، این مورد را در نظر بگیرید که کاربران کنسول‌های جدید از مزیت‌های خاصی بهره می‌برند که در پلتفرم‌های قدیمی در دسترس نیست. از جمله‌ی این مزیت‌ها می‌توان صفحات Loading کوتاه‌تر، رزلوشن و نرخ فریم بیش‌تر اشاره کرد. علاوه بر این سه مورد، بدیهی است که برخی از جنبه‌های بصری روی سخت افزارهای قوی‌تر، چشم نوازتر به نظر می‌رسند. بنابراین، کاربران PS5 و Xbox Series X/S می‌توانند از برخی جزئیات بهبودیافته لذت ببرند؛ آن هم بدون این که خبری از به روز رسانی یا Upgrade خاصی باشد.

مجموعه‌ی Mass Effect به خاطر سه گانه‌ی ابتدایی شناخته می‌شود که یک بار برای همیشه روند بازی‌های نقش آفرینی را با پیشرفتی چشم گیر همراه کرد. البته نسخه‌ی Andromeda که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، هیچ بویی از سه گانه‌ی اصلی نبرده بود و به یک ناامیدی تمام عیار برای بازیکنان و صد البته سازندگان، تبدیل شد. به هر حال، مک والترز اظهار کرد که بازی Mass Effect: Legendary Edition مانند اندرومدا قربانی تصمیمات اشتباه نخواهد شد و اگر همه چیز طبق برنامه ریزی‌ها پیش رود، شرایط ایده آل خواهد بود. آن طور که از مصاحبه‌ی سازندگان مشخص است، Legendary Edition برنامه‌های خاصی دارد که نسخه‌ی مخصوص کنسول‌های نسل نهمی جزئی از آن‌ها نیست؛ حتی با این که تاریخ عرضه‌ی بازی مربوط به سال ۲۰۲۱ است.

البته که طرفداران با شنیدن این خبر کمی ناامید خواهند شد و از عدم عرضه‌ی به روز رسانی به عنوان یک پسرفت نام خواهند برد. در چند ماه اخیر ناشرهای زیادی نه تنها نسخه‌‌ی به روز رسانی را برای بازی‌های خود منتشر کردند، بلکه برخی از آن‌ها این کار را به طور رایگان انجام دادند. برای مثال، بازیکنانی که پیش از این بازی God of War را روی پلی استیشن 4 خریده بودند، می‌توانند نسخه‌ی بهبود یافته‌ی آن را به طور رایگان روی پلی استیشن 5 تجربه کنند. بخش عمده‌ای از طرفداران هم انتظار مشابهی از بازی Mass Effect: Legendary Edition داشتند که با توجه به دلایلی که به آن‌ها پرداختیم، ممکن نشد.

بازی Mass Effect

در پایان اگر قصد دارید پیش از عرضه‌ی بازی Mass Effect: Legendary Edition به تجربه‌ی آخرین ساخته‌ی استودیو Bioware بپردازید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Anthem‌ مراجعه کنید.

نظر شما در مورد عدم عرضه‌ی نسخه‌ی نسل نهمی مس افکت چیست؟ آیا شما از این سه گانه‌ی تاریخی استقبال خواهید کرد؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید