اخبار و رویدادها, بازی, کنسول

کنسول Xbox Series S به طور رسمی معرفی شد

ایکس باکس سریز اس

پس از کلی شایعه و حدس و گمان، مایکروسافت بالاخره از کنسول نسل نهمی ضعیف‌تر خود رونمایی کرد. این کنسول که Xbox Series S نام دارد، با سخت افزار ضعیف‌تری نسبت به Xbox Series X و بدون درایور عرضه می‌شود. هم چنین، ایکس باکس سریز اس کوچک‌ترین کنسول تاریخ مایکروسافت از لحاظ اندازه خواهد بود.

ایکس باکس سریز اس

چند روزی بود که شایعه‌هایی مبتنی بر معرفی یک کنسول جدید توسط مایکروسافت شنیده می‌شد و عده‌ی بسیاری اعتقاد داشتند که این کنسول، نسخه‌ی ضعیف‌تر ایکس باکس سریز ایکس خواهد بود. مایکروسافت با دیدن شایعه‌های بسیار نسبت به این کنسول، تصمیم گرفت که آن را به طور رسمی معرفی کند تا اطلاعات غلطی از این دستگاه به دست مردم نرسد. مایکروسافت در تایخ ۱۹ شهریور (۹ سپتامبر) در ساعت ۱۱:۴۰ به وقت ایران، از ایکس باکس سری اس رونمایی کرد. کنسول Xbox Series S قرار است بدون هیچ گونه درایور فیزیکی عرضه شود و طرفدارن تنها می‌توانند بازی‌ها را به صورت دیجیتالی خریداردی کرده و به تجربه‌ی آن‌ها بپردازند. این کنسول، قابلیت پشتیبانی از وضوح تصویر 4K را دارد و می‌تواند که نرخ فریمی در حدود ۱۲۰ را به بازیکنان ارائه دهد. هم چنین، ویژگی چشم گیر این دستگاه، پشتیبانی آن از فناوری Ray Tracing است که به بازی‌ها اجازه می‌دهد نورپردازی بسیار واقع گرایانه‌تری را ارائه دهند.

مایکروسافت تایید کرد که ایکس باکس سریز اس به عنوان کوچک‌ترین کنسول تاریخ مایکروسافت عرضه می‌شود. هم چنین قیمت این کنسول ۲۹۹ دلار یا ۲۴۹ یورو است که در نوع خود، قیمت بسیار مناسبی است. اما موضوع عجیبی که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که مایکروسافت خیلی پیش‌تر به معرفی ایکس باکس باکس سریز ایکس پرداخت و اطلاعات کاملی هم از آن منتشر کرد. اما این کنسول، هنوز هم نه تاریخ انتشار مشخصی دارد و نه قیمت مشخصی. اما این قضیه برای ایکس باکس سریز اس صدق نمی‌کند. مایکروسافت به محض معرفی رسمی این کنسول، قیمت و تاریخ عرضه‌ی آن را مشخص و خیال همه را از این بابت راحت کرد.

ایکس باکس سریز اس

مشخصات سخت افزاری کنسول Xbox Series S

در کنار شایعاتی که مربوط به ظاهر و قیمت کنسول بود، اطلاعاتی هم در مورد قدرت سخت افزاری این دستگاه پخش شد. اما مایکروسافت اجازه نداد که شایعات بیش از این در فضاهای مجازی پخش شود و تصمیم گرفت که این کنسول را به طور رسمی معرفی و رونمایی کند. آن‌ها اطلاعات به نسبت جامعی هم در مورد سخت افزار کنسول منتشر کردند تا طرفدارن متوجه شوند که با چگونه کنسولی روبرو خواهند بود. ایکس باکس سریز اس از وضوح تصویر 1440 P و ۱۲۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند و دارای یک حافظه‌ی 512 گیگابایتی SSD است. این حافظه‌ی SSD باعث می‌شود که این کنسول بیش‌تر از هر موقعی سریع‌تر عمل کند و صفحات Loading بازی‌ها را به حداقل برساند. اما قسمت عجیب این کنسول، حجم حافظه‌ی داخلی آن است. با این که بازی‌های ویدیویی هر روز در حال حجیم‌تر شدن هستند، مایکروسافت تصمیم گرفت که این کنسول را با حافظه‌ی ۵۰۰ گیگی طراحی کند. اما موضوعی که می‌تواند این حافظه‌ی کم را جبران کند، امکان اتصال یک حافظه‌ی خارجی یا هارد اکسترنال است. اگر شرایط به این گونه پیش برود، کنسول Xbox Series S برای آن دسته از کسانی که بازی‌ها را به صورت دیجیتالی خریداری می‌کنند، به شدت مقرون به صرفه و ارزان قیمت خواهد شد. هم چنین، مایکروسافت تایید کرد که در چند روز آینده اطلاعات بیش‌تری از این دستگاه ارائه خواهد داد. پس در این چند روز وبسایت تیلنو را دنبال کنید، چرا که به محض انتشار این اطلاعات، آن‌ها را پوشش خواهیم داد.

ایکس باکس سریز اس

تاریخ عرضه‌ی ایکس باکس سری اس

کنسول Xbox Series S قرار است به صورت رسمی در تاریخ ۲۰ آبان ۹۹ (۱۰ نوامبر ۲۰۲۰) با قیمت ۲۹۹ دلار در بازار‌های جهانی عرضه شود. هم چنین با توجه به شایعات، ایکس باکس سریز ایکس هم در تاریخ مشابهی به دست طرفداران خواهد رسید و برچسب قیمتی معادل ۴۹۹ دلار خواهد داشت. این موضوع، به طور کامل با عقل همخوانی دارد و به احتمال زیاد، چنین سرنوشتی در انتظار طرفداران ایکس باکس خواهد بود. موردی دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که ایکس باکس سریز ایکس با قیمت ۴۹۹ دلار، به همراه یک کارت ۳۵ دلاری یک ماهه برای دسترسی به تمامی سرویس‌های پولی ایکس باکس عرضه خواهد شد. ایکس باکس سریز اس هم با قیمت ۲۹۹ دلار، همراه با یک کارت ۲۵ دلاری برای دسترسی به تمامی سرویس‌های پولی ایکس باکس منتشر خواهد شد. منظور از سرویس‌های پولی مایکروسافت، سه سرویس ایکس باکس گیم پس، Xbox Live و Backward Compatibility است. ایکس باکس گیم پس ماهانه ۱۰ دلار قیمت دارد و به خریدار اجازه‌ی دسترسی رایگان به تمامی بازی‌های این سرویس را خواهد داد. ایکس باکس لایو مربوط به اشتراک لازم برای بازی‌های آنلاین است، به عبارتی دیگر اگر شما دارای اشتراک ایکس باکس لایو نباشید، قابلیت تجربه‌ی بازی‌ها آنلاین و چند نفره را نخواهید داشت. اشتراک Backward Compatibility هم یک اشتراک مقرون به صرفه است. خریداران این اشتراک با خرید آن، به حجم عظیمی از بازی‌های قدیمی‌تر ایکس باکس دسترسی خواهند داشت. هم چنین، ترکیب ایکس باکس سریز اس با یک اشتراک ایکس باکس گیم پس بسیار رویایی است و بازیکن می‌تواند با پرداخت کم‌ترین هزینه‌ی ممکن، به تمامی بازی‌های این سرویس دسترسی پیدا کند و به تجربه‌ی جدیدترین بازی‌های دنیا بپردازد.

ایکس باکس سریز اس

شکل ظاهری کنسول Xbox Series S

ظاهر این کنسول، به طور دقیق شبیه عکس‌هایی است که چند ساعت قبل از معرفی خود کنسول، لو رفته بود. ایکس باکس سریز اس اندازه‌ی به مراتب کوچک‌تری نسبت به ایکس باکس سریز ایکس دارد و با رنگ اصلی سفید عرضه می‌شود، این در حالی است که رنگ اصلی کارخانه‌ی کنسول Xbox Series X خاکستری است. هم چنین، نکته‌ی عجیبی که در مورد کنسول ضعیف‌تر وجود دارد، این است که بیش‌تر الگوی طراحی کنسول‌های نسل هشتمی ایکس باکس را در پیش گرفته و شباهت بسیاری به ایکس باکس سریز ایکس ندارد. همان طور که می‌دانید، نسخه‌ی قوی‌تر کنسول مایکروسافت، به صورت عمودی طراحی شده است و ظاهر متفاوتی دارد. اما ایکس باکس سریز اس طرحی همانند با کنسول‌های کلاسیک و شبیه به یک مکعب مستطیل دارد. علاوه بر این موارد، یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های بین دو کنسول نسل نهمی مایکروسافت این است که ایکس باکس سریز اس هیچگونه درایور فیزیکی ندارد و تنها قابلیت اجرای بازی‌ها به صورت دیجیتالی را به بازیکن می‌دهد. اندازه‌ی این کنسول، به شدت کوچک‌تر از برادر قوی‌ترش است و با توجه به ویدیویی که در فضای مجازی پخش ده بود، این کسنول از هر لحاظی از ایکس باکس سریز ایکس کوچک‌تر است. در واقع گفته شده که اندازه‌ی این کنسول، ۶۰ درصد کوچکتر از کنسول Xbox Series X است.

ایکس باکس سریز اس

مایکروسافت در نسل نهم کنسول‌های خانگی

در حال حاضر، اکثر سیاست‌های مایکروسافت برای نسل نهم کنسول‌های خانگی مشخص شده است و دیگر اطلاعات به شدت مهمی باقی نمانده است که قابلیت غافلگیر کردن هواداران را داشته باشد. در حال حاضر، تنها باید صبر کنیم و ببینیم که رقیب بزرگ و ژاپنی ایکس باکس سریز ایکس، یعنی پلی استیشن 5، چگونه عمل خواهد کرد و چه قیمتی را برای آن اعلام می‌کند. اما با توجه به اطلاعات می‌توان گفت که نسخه‌ی داریور دار پلی استیشن 5 با قیمت 499 دلار و هم قیمت با ایکس باکس سریز ایکس عرضه خواهد شد و سونی قیمت بالاتری را اعلام نخواهد کرد. البته این موضوع هنوز مشخص نیست و باید انتظار واکنش‌های سونی را بکشیم. اما آن چه که در این میان مشخص است، اینه که Line-Up بازی‌های اولیه‌ی ایکس باکس سریز اس و ایکس، به شدت خالی است و در این زمینه، فرسنگ‌ها از رقیب شرقی خود عقب است. پس می‌توانیم انتظار یک مراسم دیگر با محوریت بازی‌های نسل نهمی ایکس باکس را بکشیم تا بازی‌ها و آثار جدید و جذابی را مشاهده کنیم.

ایکس باکس سریز اس

نظر شما در مورد ظاهر و سخت افزار ایکس باکس سریز اس چیست؟ آیا این کنسول می‌تواند موفق جلوه کند و فروش زیادی را برای مایکروسافت به همراه آورد؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: IGN

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *