بازی, مقالات علمی, یادداشت

شایعات عجیب جی تی ای وی (GTA V) که به واقعیت پیوستند

جی تی ای وی

شاید در حال حاضر و با وجود سخت‌افزارهای قدرتمند باور وجود یک بازی پرجزئیات مانند جی تی ای وی راحت باشد، اما ده سال پیش و هنگام معرفی بازی، خیلی‌ها نمی‌توانستد شایعات و جزئیاتی که در محصول نهایی وجود داشت را درک کنند.

شرکت Rockstar در سال ۲۰۱۳ و با عرضه بازی GTA V، باعث و بانی جهش بزرگی در بازی‌های جهان‌باز شد که می‌توانیم حالا و پس از گذشت سال‌ها هم آن را تحسین کنیم. برخی از جزئیات جی تی ای وی در سال ۲۰۲۱ و با وجود سخت‌افزارهای به شدت قدرتمند هنوز هم هیجان‌انگیز هستند و باور عرضه این بازی روی دو کنسول Xbox 360 و PS3 کمی سخت است. از آن‌ جایی که این بازی هنوز هم به شکل دیوانه‌واری محبوب است، هیجان به شدت بالای بازیکنان بازی در هنگام معرفی بازی در سال ۲۰۱۱ نباید زیاد غافل‌گیر کننده باشد. برای مثال، در حال حاضر بخش بزرگی از طرفداران بی‌صبرانه منتظر معرفی نسخه جدید GTA هستند و هر شایعه کوچک و بزرگی را جدی می‌گیرند. همین موضوع، در مورد ۱۰ سال پیش هم صدق می‌کند و شایعات زیادی پیش از عرضه جی تی ای وی به وجود آمده بود. شاید افراد زیادی در آن بازه زمانی عرضه این بازی برای کنسول‌های نسل نهمی را پیش‌بینی نمی‌کردند، اما بدون شک حدس‌هایی درستی در مورد آن زده‌اند. در ادامه این مقاله، به بزرگ‌ترین شایعات این بازی که در محصول نهایی به واقعیت پیوستند را با هم مرور می‌کنیم. پیش از پرداختن به هر موضوعی، اگر هنوز موفق به تهیه آخرین نسخه عرضه شده از مجموعه Grand Theft Auto نشده‌اید، می‌توانید به صفحه خرید بازی GTA V مراجعه کنید.

وجود چند شخصیت قابل کنترل

پیش از عرضه رسمی بازی GTA V، شایعات به شدت زیادی حول آن پخش شده بود. در حالی که بیش‌تر این شایعات قابل‌باور به نظر می‌رسیدند، باور برخی از آن‌ها زیادی با عقل جور در نمی‌آمد. یکی از این شایعات، حضور چند شخصیت قابل‌کنترل بود که وبسایت Kotaku برای اولین بار به آن اشاره کرد.

از آن جایی که ساخته‌های پیشین شرکت Rockstar همگی تمرکز خود را روی یک کاراکتر قابل‌کنترل می‌گذاشتند، کسی انتظار این را نداشت که جی تی ای وی از چند شخصیت قابل‌کنترل استفاده کند. اما در نهایت و پس از عرضه محصول نهایی، همه متوجه این حقیقت که وبسایت کوتاکو به آن اشاره کرده بود شدند. بازیکنان در این بازی می‌توانند کنترل سه شخصیت فرانکلین، ترور و مایکل را به دست بگیرند که هر کدام قابلیت و مهارت‌های خاص خود را دارند.

جی تی ای وی

عرضه GTA V به عنوان یک بازی Cross-Gen

سیاست‌های بازاریابی Rockstar برای جی تی ای وی خیلی مشخص و هوشمندانه بود. ایده اصلی این بود که بازی روی ایکس باکس 360 و پلی استیشن 3 منتشر شود و چند وقتی صحبت در مورد منتشر شدن بازی روی کنسول‌های نسل هشتمی به میان نیاید. با این حال، کم و بیش همه بازیکنان می‌دانستند که این بازی در نهایت برای Xbox One، PS4 و رایانه‌های شخصی می‌شود و این اتفاق حدود یک سال پس از انتشار اولیه بازی، به واقعیت پیوست. تازه این پایان کار نیست و شرکت Rockstar می‌خواهد یک نسخه بهبودیافته از پرفروش‌ترین بازی خود را برای کنسول‌های نسل نهمی هم منتشر کند. گفته می‌شود نسخه نسل نهمی این بازی در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر خواهد شد.

عدم بازگشت شخصیت‌های اصلی نسخه‌های قدیمی مانند C.J و Tommy

هنگامی که اولین تریلر جی تی ای وی منتشر شد، بخش عمده‌ای از طرفداران به اشتباه فکر می‌کردند که مایکل حکم نسخه میان‌سال تامی ورستی (Tommy Vercetti)، شخصیت اصلی GTA Vice City، را دارد. اما اگر بخواهیم کمی به داستان و خط زمانی بازی نگاه کنیم، حضور تامی در GTA V زیاد منطقی به نطر نمی‌رسد.

از طرفی دیگر، از آن جایی که وقایع بازی مذکور در لوس سانتوس (Los Santos) جریان دارد، بسیاری فکر کردند که قرار است شاهد حضور دوباره CJ معروف، شخصیت اصلی GTA San Andreas، باشیم. به هر حال، پس از مدتی برخی از شایعه‌ها حضور کارکترهای بازی‌های قدیمی را انکار کردند و این موضوع پس از مدتی به صورت رسمی توسط خود راک‌ استار تایید شد.

جی تی ای وی

محل وقوع جریان‌های بازی

اوایل سال ۲۰۱۱ بود که شایعات محکمی حول جی تی ای وی را فراگرفت. در حالی که برخی از این شایعات از وقوع بازی در شهر Vice City می‌گفتند (به خاطر حرف V در اسم بازی)، برخی دیگر به حضور بازی در شهر Los Santos اشاره می‌کردند. شرایط به همین گونه پیش رفت تا این که وبسایت کوتاکو باز هم به عنوان اولین نفر به حضور بازی در شهر Los Santos اشاره کرد؛ شهری که بر اساس لس آنجلس واقعی ساخته شده و شباهت‌هایی هم به نقشه GTA San Andreas دارد. این موضوع بعدها و توسط خود شرکت Rockstar، به صورت رسمی تایید شد.

قابلیت شخصی‌سازی ماشین‌ها و اسلحه‌ها

در حالی که GTA IV به بازیکنان قابلیت به وجود آوردن شخصی‌سازی‌های محدودی می‌داد، جی تی ای وی برای به وجود آوردن یک جهش بزرگ در زمینه شخصی‌سازی ماشین و اسلحه‌ها منتشر شد. جالب است بدانید که پیش از عرضه خود اثر، شایعات بسیاری در مورد امکان شخصی‌سازی اسلحه‌ و ماشین‌ها پخش شده بود. این شایعه‌ها به امکان وجود قابلیت‌هایی مانند اضافه کردن صدا خفه کن به اسلحه و نیترو به خودروها اشاره می‌کردند. موضوعی که در محصول نهایی هم به واقعیت پیوست و بازیکنان آزادی عمل خوبی در امر شخصی‌سازی داشتند. البته امکان شخصی‌سازی در GTA Online، وارد استانداردهای جدیدی شده که تا وارد آن نشوید، نمی‌توانید آن را به طور کامل درک کنید.

حجم بزرگی از خودروها

همه ما می‌دانیم که خودروها در تاریخ مجموعه Grand Theft Auto همواره از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بخش بزرگی از آن را تشکیل می‌دهند. به همین خاطر، هنگامی که یک GTA جدید معرفی یا منتشر می‌شود بسیاری از بازیکنان خیلی جدی به دنبال ماشین‌ها و تنوع آن‌ها می‌روند. اما موضوع لو رفتن تنوع خودروها در جی تی ای وی کمی عجیب‌تر است. اگر بازی‌های شرکت Rockstar را در طی زمان دنبال کرده باشید، بدون شک نام بازی Max Payne 3 را شنیده‌اید. هنگامی که این بازی در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، برخی از کاربران به شدت پیگیر موفق شدند با بررسی Source Codeهای بازی به لیست خودروهای GTA جدید پی ببرند. حالا که مدت‌ها از آن زمان می‌گذرد، مشخص شد که لیست خودروهای فاش شده به شدت دقیق و صحیح بودند.

GTA V

حضور حیوانات مختلف

یکی از بزرگ‌ترین شایعاتی که در مورد جی تی وی وجود داشت، حضور طیف بزرگی از حیوانات با رفتارهایی طبیعی بود. در صدر این شایعات، یک مورد وجود داشت که از امکان به سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی مانند سگ می‌گفت. اما این حدس و گمان‌ها مورد تایید بسیاری از طرفداران نبود؛ بسیاری از مخالفان ادعا می‌کردند که کنسول‌های نسل هفتمی سونی و مایکروسافت قدرت سخت‌افزاری لازم برای چنین قابلیت‌هایی را ندارند.

از طرفی دیگر، برخی از بازیکنان فکر می‌کردند که چرخه کشتن حیوانات و به سرپرستی گرفتن آن‌ها ممکن است خیلی پیچیده باشد. به هر حال، با وجود تمامی این شایعات جی تی ای وی منتشر شد و از قضا تنوع بزرگی از حیوانات را هم درون خود جا داد؛ از جمله این حیوانات سگ فرانکلین بود که می‌توانستید او را با خود به گردش ببرید.

جی تی ای وی

نظر شما در مورد عجیب‌ترین شایعات GTA V که به واقعیت پیوستند چیست؟ به نظر شما کدام یک از آن‌ها جالب‌تر بود؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *