یادداشت, بازی

بازی The Last of Us 2: ابی و الی دو روی یک سکه هستند

بازی The Last of Us 2

اگرچه ابی و الی در داستان بازی The Last of Us 2 دو قطب مخالف هستند، اما در جهانی متفاوت می‌توانستند دوستان خوبی باشند. در این مطلب دلایل این ادعا را بررسی می‌کنیم. با تیلنو همراه باشید.

در بسیاری از داستان‌ها، از شخصیت متضاد یا فویل به منظور برجسته کردن ویژگی‌های قهرمان داستان استفاده می‌شود. برای مثال، اگر پروتاگونیست یک داستان فردی با پشتکار و فداکار باشد، شخصیت متضاد دارای ویژگی‌های خود‌خواهی و فاقد انگیزه مشخص خواهد بود. نتیجه چنین شرایطی برجسته شدن ویژگی‌های قهرمان داستان است. این یکی از عناصر داستانی مرسوم است که بازی The Last of Us 2 آن را متحول می‌کند.

در تمام مدت این بازی، الی (Ellie) و ابی (Abby) دو قطب مخالف هستند. این دو شخصیت دشمن یکدیگر محسوب می‌شوند که طبق کلیشه‌ها، این ویژگی به معنای تضاد کامل بین آن‌ها است. اما زمانی که با بررسی دقیق و با دید عینی‌گرایی به ابی و الی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که چنین نیست. این شخصیت‌های اصلی بازی لست آف آس 2 در واقع بسیار به یکدیگر شبیه هستند. به جای برجسته کردن ویژگی‌های شخصیتی به کمک کاراکتر‌های متضاد، استودیو ناتی داگ (Naughty Dog) از دو شخصیتی استفاده می‌کند که نقاط مشترک زیادی دارند. به واسطه این ویژگی نشان داده می‌شود که گاهی دشمنان دو روی یک سکه هستند.

ابی و الی ویژگی‌های شخصیتی مشابهی دارند

بازی The Last of Us 2

در هنگام تجزیه و تحلیل ویژگی‌های شخصیتی، متوجه می‌شویم که الی و ابی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هر دوی آن‌ها فوق‌العاده شجاع و در هنگام مبارزه، به شدت کارآمد و با دیسیپلین هستند. در عین حال هر دو عزم و اراده‌ای مثال‌زدنی از خود بروز می‌دهند. هیچ‌یک از این دو شخصیت از میدان نبرد عقب‌نشینی نمی‌کند و حتی در سخت‌ترین و ترسناک‌ترین شرایط، باز هم وظیفه خود را به انجام می‌رساند.

جدای از روحیه مبارزه‌گر ابی و الی، هر دوی آن‌ها نقاط ضعف و جنبه‌های آسیب‌پذیری خاص خود را نیز دارند. نقطه ضعف الی را باید شخصیت دینا (Dina) معرفی کنیم. در طرف مقابل، در ابتدا این کاراکتر اوون (Owen) است که جنبه آسیب‌پذیری ابی محسوب شده و در ادامه لو (Lev) و یارا (Yara) جایگزین او می‌شوند. الی و ابی از نظر جسمی جنگجویان فوق‌العاده‌ای بوده و از نظر روحی بسیار قوی هستند، اما وقتی در کنار افرادی که واقعا به آن‌ها اهمیت می‌دهند، قرار می‌گیرند این روحیات رنگ می‌بازند.

هر دو شخصیت ابی و الی، حس عشق و علاقه را در دل دارند که در هنگام بروز دادن آن با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند. این دو کاراکتر همه چیز را به شکلی بسیار عمیق احساس می‌کنند. همچنین آن‌ها تمایل دارند نسبت به رویداد‌های مختلف، به جای وقت گذاشتن و برنامه‌ریزی درست و حساب‌شده، به صورت احساسی و لحظه‌ای واکنش نشان دهند. ابی و الی افکار و درونیات خود را روی کاغذ می‌آورند که این امر باعث آرامش ذهنی آن‌ها می‌شود. الی این کار را با استفاده از دفتر خاطراتش انجام می‌دهد. در مقابل، ابی دارای چنین ویژگی نیست، اما در سانتا باربارا (Santa Barbara) می‌توانید نامه او به اوون، به عنوان راهی برای مقابله با مرگ عشق قدیمی‌اش را پیدا کنید.

بسیاری از موارد مشابه را می‌توان در قبال بسیاری دیگر از شخصیت‌های بازی The Last of Us 2 نیز بیان کرد. با این حال، نحوه نمایش الی و ابی در طول داستان بازی باعث می‌شود که احساس کنیم آن‌ها بیش از دیگران شبیه به یکدیگر هستند. این دو شخصیت‌های یکسانی نیستند، اما ویژگی‌های اصلی آن‌ها بسیار شبیه است.

ابی و الی ارزش‌های یکسانی دارند

بازی The Last of Us 2

اگرچه ابی و الی دائما با یکدیگر مبارزه می‌کنند، اما این دو شخصیت دارای ارزش‌های یکسانی هستند. این ارزش‌های یکسان آن‌ها را وادار می‌کنند تا دست به اعمال مختلف و وحشتناک بزنند. به عنوان مثال، هر دوی آن‌ها برای دوستان و نزدیکان خود ارزش قائل هستند، اما این وفاداری محدودیت‌هایی نیز دارد. ابی و الی، شخصیت‌های جری (Jerry) و جوئل را در جایگاه بالاتری نسبت به دیگر دوستان و نزدیکان قرار می‌دهند. این امر باعث می‌شود که الی برای انتقام از ابی، دینا را ترک کرده و ابی با قرار گرفتن در مقابل اعضای WLF، به لو برای فرار از جزیره سرافیت (Seraphite) کمک کند.

ابی و الی آماده هستند که برای نجات دیگران، جان خود را فدا کنند. در بازی اول سری لست آف آس، این ویژگی را هنگامی مشاهده کردیم که الی حاضر شد برای نجات بشریت، کشته شود. او احساس می‌کرد زمانی زندگی‌اش اهمیت و ارزش پیدا خواهد کرد که گروه فایرفلایز (Fireflies) بتواند به واسطه او واکسنی برای نجات انسان‌ها تولید کند. فداکاری ابی به بزرگی الی نیست، اما او برای نجات جان یارا و لو، بارها زندگی‌اش را به خطر می‌اندازد. به منظور به دست آوردن تجهیزات پزشکی موردنیاز برای عمل جراحی یارا، او با ترسش از ارتفاع مقابله می‌کند. ابی در این راه با تهدید‌های مختلفی از جمله موجود خطرناکی به نام Rat King رو‌به‌رو می‌شود. با این وجود که ابی هر لحظه می‌توانست راه خود را عوض کند، اما همانند الی، تا آخرین نفس برای دستیابی به هدفی بزرگتر از خودش جنگید.

هم الی و هم ابی اعتقاد دارند که انتقام به نحوی موجب آرامش و درمان زخم‌های قلب آن‌ها خواهد شد. همچنین باور دارند که انتقام مرگ جوئل و جری به معنای گرامی داشتن حیات و حفظ یاد و خاطره آن‌ها است. با این حال، هر دوی این افراد از دیدن مسیری که ابی و الی برای انتقام مرگ آن‌ها در پیش گرفته‌اند، ناراحت می‌شوند. الی این حقیقت را در لحظات پایانی بازی The Last of Us 2 متوجه شد. ابی و الی در حالی مسیر انتقام خود را طی می‌کردند که معتقد بودند یک هدف ارزشمند را دنبال می‌کنند. این اعتقاد باعث شده بود که حتی در سخت‌ترین شرایط هم حاضر به تسلیم نباشند.

ابی و الی دو روی یک قوس هستند

بازی The Last of Us 2

روشی که با استفاده از آن شخصیت‌های ابی و الی یکدیگر را بازتاب می‌کنند، یکی از نمونه‌های نبوغ در داستان بازی لست آف آس 2 است. هر دو شخصیت اساسا با یکدیگر مخالف و متضاد هستند، اما در واقع هر دوی آن‌ها یک مسیر را طی می‌کنند. بازیکنان در قالب هر یک از آن‌ها می‌توانند بخش‌های مختلف این سفر را تجربه کنند. سفر ابی قبل از الی آغاز می‌شود؛ زمانی که جوئل دست به قتل جری می‌زند، او تصمیم می‌گیرد که با کشتن جوئل، انتقام پدرش را بگیرد. ابی سال‌های بعدی زندگی‌اش را به تمرین برای قتل و پرورش خشمش نسبت به جوئل اختصاص می‌دهد. او تا جایی در این مسیر پیش می‌رود که در نهایت موفق به کشتن جوئل و گرفتن انتقام مرگ پدرش می‌شود. اما ابی به آرامشی که انتظار داشت نرسید و در ادامه مجبور شد با تبعات عملش رو‌به‌رو شود. سفر خشونت‌بار به جکسون، موجب ایجاد شکافی عمیق بین ابی و دوستانش شد؛ زیرا آن‌ها نسبت به درست بودن عمل‌شان دچار تردید هستند. به واسطه کمک به یارا و لو، ابی به دنبال رهایی است. با این وجود که او با موفقیت انتقام مرگ پدرش را گرفته، اما به هیچ عنوان از عملش راضی نبوده و اکنون با دنبال کردن یک هدف جدید، در جستجوی آرامش است.

رو‌یا‌رویی بازیکنان با الی در حالی رخ می‌دهد که جوئل، مهم‌ترین فرد زندگی او، کشته شده است. ما الی را در شرایطی همراهی می‌کنیم که در سراشیبی سقوط قرار گرفته، نفرت تمام وجودش را در اختیار دارد و تنها به انتقام فکر می‌کند. در نهایت هم الی را در لبه پرتگاه و در نقطه‌ای که چیزی برای از دست دادن ندارد، با آینده نا‌معلومش رها می‌کنیم. بازی The Last of Us 2، داستان قرار گرفتن ابی در بدترین شرایط و رها شدن از این وضعیت را به تصویر می‌کشد. اما در قبال الی، این بازی روایتگر روند سقوط او و تنزل به وضعیتی ناامید‌کننده است.

برخلاف ابی، الی موفق نشد که به هدفش دست پیدا کند. با این حال، او مسیر مشابهی را پیش گرفت. اگر بازی The Last of Us 3 در کار باشد، احتمال دارد که حرکت الی به سمت روشنایی و همانند ابی، پیدا کردن هدفی جدید را تجربه کنیم. درست است که ابی و الی تفاوت‌های ریز و درشت متعددی دارند، اما با نگاهی دقیق متوجه می‌شوید که استخوان‌بندی این شخصیت‌ها یکسان است. در واقع ابی در انتهای قوس شخصیتی قرار دارد که الی در نقطه ابتدایی آن است.

در دنیایی دیگر الی و ابی می‌توانستند بهترین دوستان هم باشند

بازی The Last of Us 2

اگر ابی و الی در شرایط متفاوتی با یکدیگر رو‌به‌رو می‌شدند، به احتمال زیاد بهترین دوستان هم می‌شدند. هر یک از آن‌ها به واسطه ویژگی‌هایی همچون قدرت بالا، مهارت مثال‌زدنی و شجاعت دیگری را تحسین می‌کرد. در صورتی که ابی و الی در کنار هم قرار می‌گرفتند، مهارت‌هایشان در مبارزه مکمل یکدیگر بوده و ایده‌آل‌ها و فرآیند‌های فکری مشابه به پیشروی آن‌ها کمک شایانی می‌کرد. تصور کردن همکاری الی و ابی برای دستیابی به هدفی مشترک امری ساده و آسان است. در واقع نفرت و دشمنی آن‌ها تنها به دلیل داستان و شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند، پدید آمده است.

استودیو ناتی داگ با خلق شخصیت ابی که بسیار به الی شبیه است، تلاش کرده تا سو‌گیری بازیکنان را به چالش بکشد. معمولا بازیکنان به سمت الی جذب می‌شوند؛ زیرا از بازی قبلی او را شناخته و علاقه قلبی به این کاراکتر دارند. اما وقتی با دید عینی‌گرایی به شخصیت‌های ابی و الی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که آن‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. به کمک این ویژگی، بازیکن می‌آموزد که قهرمان و کاراکتر مثبت مطلق وجود نداشته و در واقع هر شخصیت قهرمان داستان خودش است.

در طول بازی هم ابی و هم الی مرتکب اقدامات وحشتناک و خشونت‌آمیزی می‌شوند، اما هر دو آن‌ها دارای دلایل خاص خود هستند. در پایان داستان، استودیو ناتی داگ می‌خواهد که بازیکنان متوجه شوند الی و ابی در واقع دو روی یک سکه هستند. الی و ابی به دلیل آنچه که برای خودشان و عزیزانشان رخ داده، با یکدیگر دشمن هستند، اما در شرایطی متفاوت آن‌ها می‌توانستند بهترین دوستان یکدیگر باشند.

در صورتی که تا‌کنون موفق به تجربه بازی The Last of Us 2 نشده و قصد خرید آن را دارید، می‌توانید از لینک‌های زیر اقدام به خرید آن کنید:

نظر شما راجع به شخصیت‌های الی و ابی چیست؟ آیا با قرار گرفتن آن‌ها در بین بهترین شخصیت‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی موافق هستید؟ نظرات خود را با ما در تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Gamerant

اینستاگرام تیلنو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *