اخبار و رویدادها, بازی, کنسول

مقایسه فروش پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس در ژاپن

پلی استیشن 5

آن طور که از آمار و ارقام مشخص است، دو کنسول نسل نهمی سونی و مایکروسافت شروع به نسبت ناامید کننده‌ای در کشور ژاپن داشته‌اند، به گونه‌ای که پلی استیشن 5 در چهار روز پس از عرضه تنها ۱۱۸۰۰۰ نسخه و ایکس باکس سری ایکس (اس) موفق به فروش ۲۱۰۰۰ نسخه در کشور ژاپن شده‌اند.

پس از مدت‌ها انتظار دو کنسول نسل نهمی مایکروسافت و سونی به صورت جهانی عرضه شده‌اند و مردم مختلف دنیا می‌توانند به تجربه‌ی بازی‌های نسل نهمی بپردازند. درست است که برخی از کارشناسان متصور بودند که پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس (اس) بیش‌تر از هر زمان دیگری می‌فروشند، اما آمار و اعداد تعداد نسخه‌های به فروش رفته در ژاپن، حرف متضادی می‌زنند. هم چنین جالب است بدانید که این فروش به نسبت ناامید کننده در مورد بازی‌های روز عرضه هم صدق می‌کند، آن هم به طوری که دو بازی Demon’s Souls و Spider-Man: Miles Morales هر کدام چیزی حدود ۱۸۰۰۰ نسخه فروخته‌اند که برای دو اثر Launch Title، به نسبت ناامید کننده است. شاید مهم‌ترین دلیل این عدم استقبال، این است که چند سال اخیر کنسول‌های نینتندو در مرکز توجه ژاپنی‌ها بوده‌اند و بازار را به اختیار خود درآورده‌اند. دلیل دیگر را نیز تعداد پایین کنسول‌های تولید شده به خاطر ویروس کرونا بدانیم.

با توجه به گزارش مجله‌ی Famitsu، پلی استیشن 5 در چهار روز پس از عرضه، موفق به فروش ۱۱۸۰۸۵ نسخه‌ای شده است که در نوع خود، به هیچ وجه عدد چشم گیری نیست، البه این موضوع ممکن است ارتباطی با کمبود موجودی PS5 در کشور ژاپن داشته باشد. در واقع، جالب است بدانید که شروع PS5 پس از عرضه‌ی ۹۰۰۰۰ نسخه‌ای PS3 در سال ۲۰۰۷، ضعیف‌ترین شروع تاریخ کنسول‌های دستی یا خانگی پلی استیشن است. جدا از این مسئله، اگر علاقه دارید با کنسول نسل نهمی سونی بیش‌تر آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی هر آن چه که باید در مورد PS5 بدانید، مراجعه کنید.

پلی استیشن 5

در همین حال، دو کنسول Xbox Series X و Xbox Series S در شش روز پس از عرضه، تنها موفق به فروش ۲۰۵۳۴ نسخه‌ای شده‌اند و این عدد، بالاتر از آمار فروش ۲۴۰۰۰ نسخه‌ای ایکس باکس وان با شرایط مشابه و در روز عرضه، ضعیف‌ترین شروع تاریخ ایکس باکس در زمین حریف اصلی خود، یعنی ژاپن است. البته باید توجه داشت که مجله‌ی Famitsu به صورت دقیق تعداد نسخه‌های فروش رفته‌ی سری اس و سری ایکس را مشخص نکرده است و آمار ۲۰۵۳۴ نسخه‌ای، مربوط به جمع دو کنسول قوی و ضعیف‌تر ایکس باکس در نسل نهم است.

همان طور که پیش از این هم به دو بازی Spider-Man: Miles Morales و Demon’s Souls اشاره کردیم، هیچ کدام شروع چشم گیری نداشته‌اند. نسخه‌ی جدید اسپایدرمن و دیمن سولز، به ترتیب آمار فروش ۱۸۶۴۰ و ۱۸۶۰۷ نسخه‌ای در چهار روز ابتدایی عرضه را از خود بر جای گذاشته‌اند که می‌توانست به مراتب بهتر از آن چه باشد که امروز مشاهده می‌کنیم.

البته در این میان باید باز هم اشاره کنیم که دلیل اصلی این اعداد ناامید کننده، چیزی جز شیوع ویروس کرونا نیست. این فاجعه‌ی جهانی، نه تنها بر روی تولید و به دست آوردن مواد اولیه تاثیر منفی می‌گذارد، بلکه مشکلات زیادی در عرضه و حمل و نقل هم به وجود می‌آورد. شاید اگر این مشکلات در حال حاضر وجود نداشت، می‌توانستیم فروش پرقدرت‌تری را از سوی سونی و مایکروسافت مشاهده کنیم. اما این حباب فشار اولیه برای عرضه‌ی انبوه، ممکن است در طی زمان منفجر شود و نسخه‌های بیش‌تری در ماه‌ها و حتی سال‌های آینده نه تنها در کشور ژاپن، بلکه در سطح کل دنیا به فروش برسد.

در پایان، اگر شما هم قصد به تهیه‌ی دو کنسول نسل نهمی سونی یا مایکروسافت دارید، می توانید به صفحه‌ی خرید پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس (اس) مراجعه کنید.

نظر شما در مورد فروش ضعیف PS5 و Xbox Series X/S در روزهای ابتدایی عرضه چیست؟ آیا این اعداد در طول زمان حالت صعودی به خود می‌گیرند یا خیر؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Gamingbolt

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید