بازی, راهنمای خرید, راهنمای خرید بازی, راهنمایی و آموزش, یادداشت

بازی‌ های زامبی محوری که باید پیش از عرضه‌ی بازی Dying Light 2 تجربه کنید

بازی Dying Light

بازی Dying Light 2 به سکوت خبری سنگینی فرو رفته است و به احتمال زیاد فاصله‌ی زیادی تا روز عرضه دارد. پس اگر شما هم عاشق دنیاهای زامبی زده هستید و می‌خواهید قبل از عرضه‌ی این بازی باری دیگر قدم به دنیای زامبی‌ها بگذارید، نباید این آثار را از دست بدهید.

برخلاف تاخیرهایی که گریبان استودیو Techland را گرفت، بازی Dying Light 2 هنوز در دست توسعه است و این روند را به سرعت پشت سر می‌گذارد. نسخه‌ی دوم مجموعه‌ی Dying Light در ابتدا قرار بود در بهار سال ۲۰۲۰ عرضه شود اما به خاطر پاره‌ای از مشکلات، تا تاریخ نامشخصی عقب افتاد. حال که در اوایل سال ۲۰۲۱ هم به سر می‌بریم، هنوز خبری از یک تاریخ انتشار رسمی نیست؛ هر چند که گفته می‌شود این بازی تا پایان سال جاری روانه بازارهای جهانی خواهد شد.

به هر حال، صبر کردن برای انتشار این بازی برای دسته‌ی بزرگی از طرفداران دنیای‌های زامبی زده مانند Walking Dead سخت است؛ اما در این میان بازی‌های فوق العاده‌ی زیادی وجود دارند که می‌توانند بازیکنان را تا روزی که Dying Light 2 منتشر شود، در کنار زامبی‌ها سرگرم نگه دارند.

بازی های زامبی محور که باید پیش از عرضه‌ی بازی Dying Light 2 تجربه کنید

بازی State of Decay 2

بازی Dying Light

بازی State of Decay 2 یک اثر جهان باز و زامبی محور است که بازیکن را در نقش مدیریت کمپ انسان‌های باقی مانده قرار می‌دهد. چالش اصلی این بازی، نگه داشتن این انسان‌ها در دنیایی است که هیچ شباهتی به کره‌ی زمین امروزی ندارد. البته اشتباه نکنید، تنها موردی که زندگی انسان‌ها را در بازی State of Decay 2 تهدید می‌کند زامبی‌ها نیستند؛ بلکه کمبود غذا و منابع هم می‌تواند باعث هلاک شدن بسیاری از افراد شود. این بازی به هیچ وجه به بازیکن منابع کافی نمی‌دهد تا او را مجبور به اتخاذ تصمیم‌های سخت کند؛ تصمیماتی که می‌تواند به مرگ یا زنده ماندن یک انسان مربوط باشد.

بازی State of Decay 2 که جزء انحصاری‌های ایکس باکس هم حساب می‌شود، از دید گیم پلی تفاوت‌های زیادی با بازی Dying Light 2 دارد؛ اما می‌تواند اتمسفر ترسناک و در عین حال جذاب دنیای Dying Light را تداعی کند. State of Decay 2 یک بازی کاملا سوم شخص است که تمرکز خود در مبارزات را روی مخفی کاری و استفاده از اسلحه‌های سرد و گرم می‌گذارد و در نقطه‌ی مقابل اکشن پارکور محور و سریع Dying Light قرار می‌گیرد. هم چنین، باید بدانید با این که State of Decay 2 روند کند و آرامی دارد، اما به خاطر چالش برانگیز بودنش می‌تواند میزان آدرنالین ترشح شده در بدن را به مراتب بالا ببرد.

بازی Days Gone

بازی Dying Light

با این که بازی Days Gone در روز عرضه با نمرات متوسط یا حتی رو به ضعیفی همراه شد، اما هنوز هم یک بازی جهان باز و سینمایی است که زامبی‌های مخصوص به خود را دارد. در دنیای Days Gone حدود ۴۰ تا گروه زامبی وجود دارد که برخی از آن‌ها نسبتا کوچک و برخی از آن‌ها واقعا بزرگ هستند. لذت به خاک و خون کشیدن همین گله‌ها می‌تواند دلیل خوبی برای خرید جدیدترین ساخته‌ی استودیو Bend باشد، اما ماجرا به همین نقطه خلاصه نمی‌شود و Days Gone علاوه بر محیط و گرافیک فنی جذابش، داستانی احساسی و طولانی را روایت می‌کند. دیزگان با الهام گرفتن از دو مجموعه‌ی The Last of Us و State of Decay ساخته شده که می‌توانیم از آن به عنوان یکی از جذاب‌ترین بازی‌های زامبی محور چند سال اخیر یاد کنیم.

البته بازی Days Gone روند متفاوتی با هر آن چه که پیش از این تجربه کرده‌اید را در پیش می‌گیرد. بخش بزرگی از زمان شما در این بازی به پشت سر گذاشتن جاده‌ها با استفاده از موتور شخصیت اصلی اختصاص پیدا می‌کند که خیلی جذاب‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در واقع، سفر کردن با استفاده از این موتور سیکلت هر بار به خاطر تهدیدها و دشمنانی که در راه قرار دارند به طور متفاوتی پیش می‌رود و بازی می‌تواند در این بین بارها شما را غافلگیر کند. هر چند دیزگان نمی‌تواند مانند بازی Dying Light 2 لذت پارکور کردن میان ساختمان‌ها را تداعی کند، اما گشت و گذار در دنیای آن می‌تواند یادآور اتمسفر جذاب Dying Light باشد.

مجموعه‌ Resident Evil

بازی Dying Light

کم‌تر آثار زامبی محوری در دنیای بازی‌های ویدیویی وجود دارند که بتوانند با مجموعه‌ Resident Evil برابری کنند. برای مثال، سه بازی Resident Evil 7 و نسخه‌ی Remake شماره‌ی دوم و سوم مجموعه که در چند سال اخیر منتشر شده‌اند، نه تنها خیلی ترسناک هستند بلکه اکشن‌های ناب و به نسبت سریعی را به وجود می‌آورند. هم چنین، جالب است بدانید که دشمنان شما در این سری تنها به زامبی‌ها محدود نمی‌شوند و شما در طول داستان با موسسه‌های زیرزمینی و هیولاهای ناشناخته نیز مبارزه می‌کنید.

تک تک نسخه‌های Resident Evil، در نقطه‌ی مخالف بازی Dying Light 2 قرار دارند. شماره‌های مختلف این فرنچایز که در طول سال‌ها منتشر شده‌اند، بیش‌تر دارای روندی خطی هستند و به جای تمرکز روی عناصر جهان باز، به روایت داستان و ترساندن بازیکنان می‌پردازند. بنابراین، اگر عاشق زامبی‌ها هستید و از بازی‌های ترسناک هم استقبال می‌کنید، برخی از نسخه‌های رزیدنت اویل به مراتب از Dying Light یا سایر آثار این لیست بهتر هستند. پیشنهاد تیم تیلنو، تجربه‌ی بازی Resident Evil 7 است که داستان آن در نسخه‌ی هشتم هم ادامه پیدا می‌کند.

بازی DayZ

بازی Dying Light

ترکیبی از بازی‌های Survival کلاسیک، آثار آنلاین و PvP. بازی DayZ یکی از قدیمی‌ترین اعضای این لیست است که البته، در طول سال‌ها به لطف به روز رسانی‌های مختلف از سوی توسعه دهندگان زنده نگه داشته شده. با توجه به هویت آنلاین بازی، DayZ سخت‌ترین و چالش برانگیزترین بازی لیست به شمار می‌رود و همین چالش برانگیز بودن باعث جذابیت آن می‌شود. شما هنگام تجربه‌ی این بازی، بارها توسط بازیکنان و زامبی‌ها کشته می‌شوید. البته برخلاف روزهای ابتدایی DayZ، به محض این که شما کمی پیشرفت کنید و منابع کافی به دست آورید، می‌توانید به تنهایی کمپ مخصوص به خود را بسازید و زندگی خود در جهان زامبی زده‌ی آن را ادامه دهید. هم چنین، وجود مکانیک‌های جذاب لوت کردن و جهان باز، می‌تواند برای طرفداران بازی Dying Light 2 جذاب باشد.

درست مانند Dying Light، در دنیای DayZ هم زامبی‌های فروانی دیده می‌شوند که بیش‌تر سطح نقشه را پوشانده‌اند. شهرها که از قضا مکان وجود بهترین آیتم‌های بازی هستند، با زامبی‌ها پرشده‌اند و طبیعتا جایی که آیتم‌های باارزش وجود داشته باشد، بازیکنان دیگر هم برای آن می‌جنگند. همین دلایل، شهرها را به خطرناک‌ترین مکان‌هایی ممکن در DayZ تبدیل می‌کنند و باعث ترشح مقدار زیادی آدرنالین می‌شوند. البته این پایان کار نیست و شما در هنگام تاریکی هوا و شب، کار سخت‌تری را در پیش دارید. در واقع، اگر شما از وسایل دید در شب یا چراغ قوه‌ی درست و حسابی استفاده نکنید، نه تنها از کنار آیتم‌های با ارزش می‌گذرید، بلکه نمی‌توانید به درستی با زامبی‌ها مبارزه کنید.

مجموعه‌ی The Last of Us

بازی Dying Light

مجموعه‌ی The Last of Us نه تنها برای طرفداران دو آتیشه‌اش، بلکه برای بیش‌تر بازیکنانی که به تجربه‌ آن پرداختند، حکم چیزی بیش از یک سرگرمی ساده را دارد. فرنچایزی که حالا می‌توانیم از آن با عنوان پرافتخارترین مجموعه‌ی تاریخ یاد کنیم؛ با این که تنها دو نسخه از آن منتشر شده است. بازی The Last of Us که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، مسیر جدیدی را در بازی‌های داستان محور ایجاد کرد و الهام بخش بسیاری از بازی‌ها و حتی فیلم‌های دیگر شد. نسخه‌ی دوم هم که در سال ۲۰۲۰ و پس از چندین تاخیر متوالی به دست گیمرها رسید، در بسیاری از زمینه‌ها و به خصوص در مسائل فنی و گرافیکی، بی‌نظیر بود. شاید اگر از نام The Last of Us 2 به عنوان بهترین بازی تاریخ از لحاظ جلوه‌های بصری تا به امروز یاد کنیم، با مخالفت زیادی همراه نشویم.

چه نسخه‌ی اول و چه نسخه‌ی دوم، باید در لیست بازی‌های تمام شده‌ی همه بازیکنان علامت بخورند و اگر تا این لحظه چنین اتفاقی رخ نداده، آن را در اولویت اول خود قرار دهند. دو نسخه‌ی مختلف این بازی در حدی موفق ظاهر شدند که حالا شبکه‌ی HBO قصد دارد از آن یک اقتباس تلوزیونی تولید کند که به داستان نسخه‌ی اول، می‌پردازد. مهم نیست که شما منتظر بازی Dying Light 2 هستید یا پیش از این نسخه‌ی اول Dying Light را تجربه کرده‌اید، اگر به بازی‌های ویدیویی علاقه دارید و یک PS5 یا PS4 در دسترس شما است، نباید برای پرداختن به این مجموعه درنگ کنید.

در پایان نظر شما در مورد بازی‌های پیشنهاد شده چیست؟ آیا این بازی‌ها می‌توانند جای خالی را برای طرفداران بازی Dying Light 2 پر کنند؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *