اخبار و رویدادها, بازی, بازی, یادداشت

شایعه: بتلفیلد ۶ به جنگ‌های مدرن می پردازد

بتلفیلد 6

یکی از گسترده‌ترین شایعاتی که حول بازی بتلفیلد 6 پخش می‌شود، از جریان داشتن این بازی در دوران معاصر و پرداختن به جنگ‌های مدرن می‌گوید. هم چنین، از بازی Call of Duty: Moder Warfare به عنوان منبع الهام جدیدترین بازی استودیو Dice نام برده می‌شود. همراه تیلنو باشید.

در چند وقت اخیر و از زمانی که ساخت بازی Battlefield 6 تایید شد، شایعات ریز و درشتی دور این بازی را فرا گرفت و بازیکنان هم از همین طریق، با جزئیات مختلف این اثر آشنا شدند. از شهرهای بزرگ و تخریب پذیر گرفته تا پرداختن به جنگ جهانی سوم و مبارزاتی با ظرفیت ۱۲۸ نفر، همه‌ی این شایعات از بزرگ بودن بتلفیلد 6 می‌گویند. اما جدا از این حرف‌ها، شایعه‌ی جدیدی پخش شده که پای بازی Call of Duty: Modern Warfare را به میان می‌کشد. ظاهرا استودیو Dice می‌خواهد از این بازی برای ساخت پروژه‌ی جدید خود الهام بگیرد تا به نتیجه‌ی مطلوبی برسد.

مهم‌ترین دلیل جذاب بودن این شایعه، این است که دو مجموعه‌ی Battlefield و Call of Duty همواره رقیب هم بوده‌اند. اما حالا بتلفیلد 6 می‌خواهد با الهام گرفتن از Modern Warfare، راه یک بازی شوتر و اول شخص موفق را در پیش بگیرد. به هر حال اگر این شایعه به واقعیت بپیوندد، تاثیر زیادی روی مجموعه‌ی محبوب استودیو Dice می‌گذارد و باعث به وجود آمدن تغییرات بزرگی خواهد شد.

پایانی بر روند نام‌گذاری مجموعه Battlefield

بتلفیلد 5

شایعه‌ای که در مورد آن صحبت می‌کنیم، از طریق منبعی به نام تام هندرسون (Tom Henderson) به دست می‌رسد؛ فردی که پیش از این اطلاعات صحیح زیادی را با کاربران به اشتراک گذاشته است. به گفته‌ی او، نسخه‌ی جدید Battlefield با نام بتلفیلد 6 شناخته نخواهد شد و به روند نام گذاری سنتی این مجموعه پایان خواهد داد. در واقع، این بازی جدید تنها با نام Battlefield شناخته خواهد شد و حکم یک شروع تازه را خواهد داشت. حدود دو سال پیش، Activision هم با محبوب‌ترین مجموعه‌ی خود کار مشابهی کرد. Call of Duty: Modern Warfare که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، از مدرن وارفرهای سنتی جدا بود و به قولی به عنوان یک Reboot روانه‌ی بازار شد. اثری که خود را از گذشته‌ی سری جدا کرده و داستان خود را از اول پی ریزی کرد.

شرکت Activision حدود یک دهه‌ی پیش و با بازی Call of Duty: MW3 به سه گانه‌ی تاریخی Modern Warfare پایان داد، اما شرایط همین گونه پیش نرفت. استودیو Infinity Ward با بنا کردن یک پایه‌ی جدید، سری مدرن وارفر را از صفر ساخت و در کار خود هم به شدت موفق بود. با این که برخی از شخصیت‌های قدیمی مانند کاپیتان پرایس و گز (Gaz) در داستان اصلی حضور داشتند و سایر شخصیت‌ها نیز در محتویات پس از عرضه ظاهر شدند، اما خبری از داستان اصلی مدرن وارفر نبود. به جای تکرار داستان اصلی، استودیو Infinity Ward قصه‌ی خود را حول یک شخصیت جدید به نام فرح (Farah) تعریف کرد؛ زن جوانی که تمام تلاشش را برای آزاد کردن کشور خود به کار گرفت. علاوه بر یک ایده‌ی داستانی جدید، Modern Warfare یک رویه با گرافیک واقع گرایانه را در پیش گرفت و اکشن‌های سینمایی نسخه‌ی دوم مدرن وارفر کلاسیک را به مجموعه بازگرداند. در حالی که برخی از طرفداران هنوز آن حالت کلاسیک را ترجیح می‌دهند، نمی‌توان موفقیت روند جدید را زیر سوال برد. راهی که Modern Warfare در پیش گرفتن آنقدری تاثیرگذار بود که حالا بتلفیلد 6 هم می خواهد مسیری مشابه را دنبال کند.

با توجه به شایعات، نسخه‌ی جدید Battlefield به زمان جنگ جهانی سوم خواهد پرداخت، اتفاقی که پیش از این در Call of Duty: Modern Warfare 3 افتاده بود. البته توجه کنید که اگر نسخه‌ی جدید مدرن وارفر هم به  ادامه‌ی داستان نسخه‌های سه گانه‌ی ابتدایی می‌پرداخت، می‌توانست به فروش بهتری برسد؛ اما سرمایه گذاری روی یک بازی Reboot شده کاملا منطقی به نظر می‌رسید. این اتفاق باعث شد که استودیو Infinity Ward آزادی عمل بیش‌تری در توسعه‌ی پروژه‌ی خود داشته باشد و بتواند بازی خود را با استانداردهای امروزی روانه‌ی بازار کند. به هر حال اگر شایعات مربوط به اقدام استودیو Dice‌ درست باشد و نسخه‌ی جدید مجموعه تنها با نام Battlefield معرفی شود، می‌توان اظهار کرد که شرکت EA رویه‌ی مشابهی با Activision را در پیش گرفته است.

جدا از این بحث‌ها، بتلفیلد پیش از این هم ثابت کرده که با نام گذاری‌های عجیب بیگانه نیست و عرضه‌ی Battlefield 1 مهر تاییدی بر این موضوع است. بنابراین، اگر روزی بازی جدید با نام «Battlefield» معرفی شد به هیچ وجه تعجب نکنید. چند شایعه‌ی دیگر نیز وجود دارند که به بازگشت مجموعه به ریشه‌ها اشاره می‌کنند. به عبارتی دیگر، گفته می‌شود که Dice قصد دارد با بازگشت به دوران Battlefield 3 مبارزات را به شهرهای بزرگ با آسمان خراش‌های متعدد بازگرداند. علاوه بر این، همه‌ی ما می‌دانیم که اگر نام بازی جدید بتلفیلد 6 باشد به احتمال زیاد راه Battlefield V (یا همان نسخه‌ی پنجم) را ادامه خواهد داد و این در حالی است که شماره‌ی پنج به هیچ وجه نتوانست انتظارات را برآورده کند. اگر تنها نگاهی اجمالی به آمار فروش Battlefield V داشته باشید، خیلی سریع متوجه افت فروش آن نسبت به نسخه‌های گذشته می‌شوید. با توجه به این نکات، اقدام استودیو Dice برای Reboot مجموعه و متحول کردن آن، کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

Soft Reboot چه معنایی برای Battlefield  خواهد داشت؟

بتلفیلد 6

اگر شایعات درست باشند و استودیو Dice بخواهد با بتلفیلد 6 تحولی عظیم ایجاد کند، آن موقع طرفداران می‌توانند منتظر ریبوتی به رسم Modern Warfare بمانند. اگر این اتفاق رخ دهد شخصیت‌های قدیمی مانند دیما، رکر و بلک‌برن رها شده و خط داستانی نسخه‌ی سوم و چهارم هم در نظر گرفته نمی‌شوند. ماجرای حمله‌ی هسته‌ای چینی‌ها هم به احتمال زیاد کنار گذاشته می‌شوند تا سازندگان آزادی عمل بیش‌تری در روایت داستان جنگ جهانی سوم داشته باشند. به غیر از مسائل مربوط به داستان، ریبوت کردن این فرنچایز می‌تواند باعث به وجود آمدن تغییراتی در گیم پلی هم شود.

یکی از معدود اطلاعاتی که در مورد 6 تایید شده، تعداد بازیکنان در مبارزات بزرگ است. استودیو Dice این بار مقیاس جاه طلبانه‌تری را در نظر گرفته و قصد دارد ظرفیت بازیکنان در هر سرور را تا ۱۲۸ نفر افزایش دهد؛ دقیقا دو برابر بیش‌تر از ۶۴ نفر Battlefield V. همین موضوع تعداد بازیکنان، ممکن است پایه‌ی به وجود آمدن برخی از تغییرات دیگر را به وجود آورد. کسی چه می‌داند، شاید سازندگان بخواهند به بهانه‌ی ریبوت حالت گرافیکی بازی را تغییر دهند یا کمی از فضای تاریک آن بکاهند. روایت یک داستان ملایم‌تر با حضور شخصیت‌های نه چندان جدی محیط جذابی را به وجود می‌آورد. این حالت از داستانگویی پیش از این و در نسخه‌ی اول و دوم Battlefield: Bad Company به کار گرفته شده و امتحان خود را پس داده است. درست است، فاصله گرفتن از حالت تاریک و دردناک جنگ و راهنمایی آن به فضاهای عامه پسندتر می‌تواند باعث ناراحتی گروهی از بازیکنان شود، اما نمی‌توان پتانسیل جذاب آن را زیر سوال برد. شاید با در پیش گرفتن چنین روندی جامعه‌ی کاربران بازی بزرگ‌تر شده و گیمرهای عام‌تر هم به سمت این مجموعه بیایند.

ولی ما می‌توانیم شرایط را از یک نگاه کاملا متفاوت هم مشاهده کنیم؛ جایی که استودیو Dice نه تنها علاقه‌ای به بازگشت به دوران Bad Company ندارد، بلکه تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بتلفیلد 6 از همیشه تاریک و خونین‌تر باشد. هم چنین، با قدرت سخت افزاری بالای کنسول‌های نسل نهمی و افزایش تعداد بازیکنان تا ۱۲۸ نفر، اتمسفر حضور در یک میدان جنگ از همیشه قابل باورتر خواهد بود. از طرفی دیگر، هنگامی که Call of Duty: Modern Warfare به عنوان منبع الهام بتلفیلد قرار گیرد، می‌تواند باعث افزایش دقت به جزئیات شود. اگر این اتفاق رخ دهد، نه تنها خشونت بزرگسالانه‌ای این مجموعه بیش‌تر می‌شود، بلکه می‌تواند آسیب‌های حاصل از جنگ و بعد اجتماعی آن را بهتر به تصویر بکشد. یک نگاه تاریک‌تر به جنگ جهانی سوم و تلفاتی که در ادامه‌ی آن به وجود می‌آید، رنگ به شدت واقع گرایانه و جذاب‌تری به محصول نهایی می‌بخشد. جالب است بدانید که Call of Duty: Modern Warfare 3 دقیقا چنین فلسفه‌ای داشت و حسابی به آسیب‌های یک جنگ احتمالی در آینده می‌پرداخت.

در همین حالت، ریبوت کردن مجموعه و معرفی آن با نام Battlefield، می‌تواند ناامیدی‌هایی که سر بتلفیلد V رخ داد را از یادها ببرد و حکم شروع تازه‌ای داشته باشد. به هر حال، اگر شما هم حسابی منتظر اطلاعات مربوط به بتلفیلد 6 هستید، نیاز زیاد صبر کنید. طبق اطلاعات، شرکت EA در فصل بهار و تا چند ماه دیگر جزئیات قابل توجهی را با طرفداران به اشتراک می‌گذارد. اگر هنگام پخش شدن اطلاعات رسمی متوجه درست بودن شایعات شویم، دیگر قرار دادن دو مجموعه‌ی Call of Duty و Battlefield در دو کفه‌ی ترازو به تعادل نمی‌انجامد. با به واقعیت پیوستن شایعاتی که به آن‌ها پرداختیم، استودیو Dice نه تنها نیاز به یک شروع تازه را درک کرده، بلکه متوجه مسیر بهتر Call of Duty و نسخه‌های مختلف آن شده است. اگر این Reboot روزی به سرانجام برسد و تمرکز خود را روی جنگ‌های مدرن بگذارد، به احتمال زیاد می‌تواند موفقیت‌های Modern Warfare را تکرار کند.

در پایان اگر قصد دارید پیش از عرضه‌ی نسخه‌ی جدید به تجربه‌ی آخرین شماره از مجموعه‌ی بتلفیلد بپردازید، می‌توانید به صفحه‌ی خرید بازی Battlefield V مراجعه کنید.

نظر شما در مورد آینده‌ی این مجموعه چیست؟ آیا استودیو Dice به طور مستقیم از Call of Duty: Modern Warfare الهام خواهند گرفت؟ یا به دوران Bad Company باز خواهد گشت؟ نظرات خود را با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: Game Rant

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید