نمایش و پیش نمایش, پوستر بازی, گیم پلی بازی

هرآنچه که در مورد بازی Marvel’s Spider-Man 2 می‌دانیم

بازی Marvel's Spider-Man 2

از آنجایی که مدت زمان زیادی تا عرضه بازی Marvel’s Spider-Man 2 باقی نمانده، اطلاعات نسبتا زیادی در مورد بزرگ‌ترین انحصاری پلی استیشن 5 در سال 2023 در دسترس است. اگر می‌خواهید با ساخته جدید استودیو اینسامنیاک گیمز بیش‌تر آشنا شوید، با تیلنو و پیش نمایش بازی مارولز اسپایدرمن 2 همراه باشید.

پیش نمایش بازی Marvel’s Spider-Man 2

اگر به تقویم یک سال اخیر نگاه کنید، با عرضه بازی‌های بزرگ و AAA متعددی روبرو خواهید شد. از آثاری نظیر Hogwarts Legacy و Resident Evil 4 Remake گرفته تا Starfield و Baldur’s Gate 3؛ گیمرها در طی چند وقت اخیر برنامه شلوغی داشته‌اند. اما این پایان کار نیست و سونی هنوز بزرگ‌ترین بازی سال خود را راهی بازار نکرده است. استودیو اینسامنیاک گیمز بازی Marvel’s Spider-Man 2 را در برنامه دارد که روند ساخت آن همین چند روز پیش به اتمام رسید.

تیم توسعه دهنده شماره دوم را به بزرگ‌ترین و جاه طلبانه‌ترین نسخه مجموعه تبدیل کرده و حالا شامل دو شخصیت قابل کنترل می‌شود: پیتر پارکر و مایلز مورالس. این دو شخصیت که پیش از این در دو بازی Marvel’s Spider-Man و Spider-Man: Miles Morales در رأس تمرکز بوده‌اند، این بار باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا بتوانند از دست ابرشرورهای جدید نیویورک برآیند. از جمله این ابرشرورها که حسابی هیجان انگیز به نظر می‌رسد، می‌توانیم به ونوم اشاره کنیم که تاثیرات خود را روی پیتر هم گذاشته است. در واقع ویروس معروف سیمبیوت روی پیتر پارکر تاثیر می‌گذارد و جنبه تاریک‌تری از این ابرقهرمان را به تصویر می‌کشد. اما این‌ها تنها ذره‌ای از اطلاعات منتشر شده است و اگر ادامه مطلب را مطالعه کنید، با نکات جالبی در پیش نمایش بازی Marvel’s Spider-Man 2 روبرو خواهید شد.

بازی Marvel's Spider-Man 2

تاریخ عرضه

خیلی صریح و مستقیم اشاره می‌کنیم: بازی Marvel’s Spider-Man 2 در تاریخ 28 مهر 1402 (20 اکتبر) برای پلی استیشن 5 منتشر خواهد شد. اما آیا احتمال به وجود آمدن تاخیر در تاریخ عرضه نهایی وجود دارد؟ پاسخ منفی است. برایان اینتهار که کارگردان خلاف اسپایدرمن 2 محسوب می‌شود، در مراسم SGF اعلام کرد که درباره پروژه جدیدشان فوق‌العاده مطمئن بوده و به آن اعتماد کامل دارد.

پلتفرم‌های مقصد و فضای مورد نیاز

بازی Marvel’s Spider-Man 2018 در ابتدا برای پلی استیشن 4 منتشر شد و چند سال بعد، در قالب یک نسخه ریمستر شده راه خود را به پلی استیشن 5 باز کرد. بازی Spider-Man: Miles Morales هم به عنوان نسخه فرعی مجموعه به طور همزمان برای PS4 و PS5 منتشر شد تا کاربران کنسول قدیمی سونی هم موفق به تجربه آن شوند. اما داستان بازی Marvel’s Spider-Man 2 فرق می‌کند و استودیو اینسامنیاک گیمز آن را به صورت انحصاری برای پلی استیشن 5 توسعه داده است. بدین ترتیب کاربران پلی استیشن 4 نمی‌توانند به تجربه بازی مورد بحث رو کنسول‌شان امیدوار باشند. البته انتظار می‌رود که طبق عادت همیشگی سونی، اسپایدرمن 2 هم با چند سال تاخیر برای پی سی عرضه شود.

اما در مورد فضای مورد نیاز بازی باید بدانید که با یک ویدیو گیم حجیم و بزرگ روبرو هستیم. هرچند که قرار نیست با اعدادی مانند مجموعه Call of Duty روبرو شویم، اما باید 98 گیگابایت از حافظه پلی استیشن 5 خود را برای بازی Spider-Man 2 آماده کنید.

آیا Marvel’s Spider-Man 2 یک بازی Co-op است؟

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم بازی Marvel’s Spider-Man 2 شامل دو شخصیت قابل کنترل یعنی پیتر پارکر و مایلز مورالس می‌شود. همین موضوع باعث شد برخی از افراد فکر کنند که استودیو اینسامنیاک گیمز می‌خواهد یک حالت Co-op را هم به بازی اضافه کند؛ به گونه‌ای که گیمرها بتوانند در کنار یکدیگر از آن لذت ببرند. اگر شما هم چنین حدس‌های زده‌اید باید شما را ناامید کنیم. مارولز اسپایدرمند 2 یک بازی کاملا داستان محور، آفلاین و تک نفره است و عناصر چندنفره مانند Co-op در آن جایی ندارند. البته شما می‌توانید در حین تجربه بازی و گشت و گذار در محیط نقشه، در یک فاصله چشم به هم زدن میان دو شخصیت پیتر پارکر و مایلز مورالس سوییچ کنید (تقریبا شبیه آنچه که در GTA V دیده بودیم).

البته باید اشاره کنیم که بحث مراحل داستانی کمی فرق دارد و شما در طی آن‌ها نمی‌توانید به صورت آزادانه میان این دو سوییچ کنید. در عوض خود بازی با توجه به اتفاقات داستانی و شرایط موجود کنترل یکی از این دو شخصیت را در اختیارتان قرار می‌دهد و در موقعیت مناسب، شما را به سمت مرد عنکبوتی دیگر می‌فرستد. اما در حین گشت و گذار در محیط نقشه از این خبرها نیست تا بتوانید هر زمانی که قصد داشتید میان پیتر و مایلز سوییچ کنید.

بازی Marvel's Spider-Man 2

تغییرات گیم پلی Spider-Man 2

بازی Marvel’s Spider-Man 2 شامل دو «مرد عنکبوتی» مختلف می‌شود که هویت، نام و افکار منحصر به فرد خود را دارند. زمانی که چنین تفاوت‌هایی وجود داشته باشد بدیهی است که هر یک باید حس و حال مخصوص به خود را به گیمر منتقل کنند. این دقیقا نکته‌ای است که اینسامنیاک گیمز بر آن واقف بوده و تدابیر درستی را اندیشیده است. پیتر و مایلز به غیر از ویژگی‌های پایه مرد عنکبوتی مانند تاز زدن، روی دیوار راه رفتن و چابک بودن، در سایر زمینه‌ها زمین تا آسمان فرق می‌کنند. در حالی که پیتر یک ابرقهرمان با تجربه‌تر است و از گجت‌های نوآورانه استفاده می‌کند، مایلز نسبتا تجربه کمی دارد و در مبارزه بیش‌تر روی قدرت‌های بایو الکتریک متمرکز می‌شود.

ویژگی جدید دیگری که باید در موردش صحبت کنیم وجود یک درخت مهارت با سه شاخه مختلف است. دو عدد از این شاخه‌ها به ترتیب مربوط به پیتر و مایلز می‌شوند که با پیشروی در آن‌ها، می‌توانید قدرت‌های این دو شخصیت را به صورت جداگانه تغییر دهید. اما بحث شاخه سوم فرق دارد و مهارت‌های مشترک دو مرد عنکبوتی داستان در این قسمت قرار می‌گیرد. برای مثال اگر در شاخه سوم نوار سلامتی را ارتقا دهید، هر دو آن‌ها HP بیش‌تری خواهند داشت. رایان اسمیت که کارگردان بازی Marvel’s Spider-Man 2 محسوب می‌شود اعتقاد دارد که در حین وجود یک حس مشترک و آشنا، گیمرها باید تفاوت‌های عمده میان پیتر و مایلز را احساس کنند. این تفاوت به خاطر حضور سیمبیوت و خشن‌تر شدن پیتر پارکر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید برجسته‌تر باشد.

به گفته سازندگان ویروسِ سیمبیوت تاثیر زیادی روی مبارزات پیتر پارکر می‌گذارد و باعث می‌شود که او از یک ابرقهرمان پاک و بی‌نقص، به یک ماشین مبارزه بی‌رحم تبدیل شود (البته که پیتر هنوز هم فلسفه‌های قدیمی خود در مورد نکشتن دشمنان را حفظ می‌کند). مشت‌های سیمبیوت می‌تواند دشمنان را به سمت دیوار پرتاب کرده و کاری کند که مرد عنکبوتی مسن‌تر داستان ترسناک‌تر به نظر برسد. البته که این خشونت مرز معینی دارد و اجازه نمی‌دهد که پیتر با خونریزی و بی‌ملاحظگی به یک ضدقهرمان تبدیل شود. نکته پایانی و عجیب که باید در این بخش به آن اشاره کنیم، امکان آهسته کردن روند بازی است. در واقع اگر بخواهید تک تک صحنه‌ها را با دقت و حوصله بیش‌تری ببینید، می‌توانید سرت بازی را پایین بیاورید.

آیا ونوم در داستان حضور خواهد داشت؟

بر کسی پوشیده نیست که شخصیت ونوم یکی از نمادهای بازی Marvel’s Spider-Man 2 محسوب می‌شود و قرار است نقش مهم‌ترین ضد قهرمان داستان را بازی کند. اما نکته جالبی که وجود دارد این است که ریشه ویروس سیمبیوت در بازی مورد بحث، بیش‌تر به کره زمین و فناوری‌های زمینی مربوط می‌شود. این در حالی است که در کمیک‌ها و فیلم‌های سینمایی سیمبیوت و ونوم را به عنوان موجودات فضایی و بیگانه شناخته‌ایم.

بازی Marvel's Spider-Man 2

چه شخصیت‌های منفی دیگری در داستان حضور دارند؟

شخصیت ونوم که در موردش صحبت کردیم احتمالا در رأس آنتاگونیست‌های بازی Marvel’s Spider-Man 2 قرار می‌گیرد تا همه چیز به او منتهی شود. اما علاوه بر ونوم بدون شک چهره‌های شرور دیگری هم در داستان فعال خواهند بود. شخصیت کریونِ شکارچی یا Kraven the Hunter، یکی از اتفاقات هیجان انگیز داستان خواهد بود. این ویلن نمادین قرار است در داستان بازی جدید نقش پررنگی داشته باشد و با آدم‌های خود خیابان‌های نیویورک را به یک محل نه چندان امن تبدیل کند.

علاوه بر این انتظار می‌رود که شخصیت نورمن آزبورن در قالب گرین گابلین ظاهر شود و بخش دیگری از خرابی‌های شهر نیویورک را به گردن بگیرد. حال اینکه گرین گابلین چگونه به داستان اضافه می‌شود و چه نقشه‌هایی در سر دارد هنوز مشخص نیست. غافلگیری دیگری که در یکی از تریلرهای اسپایدرمن 2 مشخص شد، حضور دکتر کرت کانر یا همان لیزارد است. این مارمولک هوشمند و غول آسا که در واقع خود دکتر کانر به شمار می‌رود، در بازی مورد بحث نقش پررنگی خواهد داشت و احتمالا مایلز و پیتر را حسابی به دردسر خواهد انداخت.

نقشه بازی Marvel’s Spider-Man 2

استودیو اینسامنیاک گیمز دو بازی Marvel’s Spider-Man و Spider-Man: Miles Morales را به گونه‌ای طراحی کرده بود تا گیمرها بتوانند به صورت آزادانه در منطقه منهتن به ماجراجویی بپردازند. حال با توجه به اطلاعات موجود، باید بدانید که امکان گشت و گذار در منطقه منهتن در بازی جدید هم وجود خواهد داشت. این پایان کار نیست و استودیو سازنده دو منطقه بزرگ بروکلین و کویینز را هم به بازی اضافه کرده تا بدین ترتیب، نقشه بازی Marvel’s Spider-Man 2 حدودا دو برابر نقشه نسخه اول باشد. به گفته سازندگان گشت و گذار در منطقه کویینز حسابی برای گیمرها هیجان انگیز خواهد بود؛ چرا که خانه‌های موجود در این منطقه کوتاه هستند و در سطح آن خبری از آسمان خراش‌های منهتن نیست. بدین ترتیب مایلز و پیتر برای جا به جایی در این منطقه باید نزدیک به زمین باشند تا بتوانند با تارهای خود در سطح خیابان‌ها حرکت کنند.

دو منطقه بروکلین و کویینز نسبت به منهتن مسکونی‌تر هستند. به عبارتی دیگر، این دو منطقه نسبت به منهتن کوچک‌تر هستند و به خاطر ماهیت مسکونی خود محیط آرام‌تری خواهند داشت. این موضوع به اعضای استودیو اینسامنیاک گیمز اجازه به وجود آوردن موقعیت‌هایی را داده که پیش از این آن‌ها را تجربه نکرده‌ایم. برای مثال باید در حین پیشروی در داستان منتظر یک نبرد عظیم در رودخانه‌ای باشید که این منطقه‌ها را از یکدیگر جدا می‌سازد. البته که با پیشرفت فناوری و سخت افزار قدرتمند پلی استیشن 5، سازندگان فضای بیش‌تری برای پیاده کردن جزئیات پیدا کرده‌اند. بنا بر همین موضوع باید انتظار ریزه‌کاری‌ها و جزئیات بیش‌تری را در شهر نیویورک داشته باشید.

بازی Marvel's Spider-Man 2

تعداد لباس‌های قابل آزاد کردن در بازی Marvel’s Spider-Man 2

قابلیت آزاد کردن و پوشیدن لباس‌های متنوع یکی از ویژگی‌های جذاب دو بازی Marvel’s Spider-Man و Spider-Man: Miles Morales بود. خوشبختانه استودیو اینسامنیاک گیمز در این باره ترک عادت نکرده و لباس‌های متعددی را در سطح نقشه بازی قرار داده است. بدین ترتیب شما می‌توانید با انجام چالش‌های مربوطه لباس‌های بیش‌تری برای پیتر پارکر و مایلز مورالس آزاد کنید و به تجربه خود به عنوان زندگی در قالب ابرقهرمان تجربه دهید. البته درست مانند دو بازی قبل هر یک از این لباس‌ها ویژگی‌های خاص خود را خواهند داشت تا بتوانید از آن‌ها در حین مبارزه‌های چالش برانگیز کمک بگیرید.

در این نطقه به پایان پیش نمایش بازی Spider-Man 2 می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ دیدگاه‌های خود را با تیم تیلنو و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: GameSpot

author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *