راهنمایی و آموزش, کنسول

راه حل رایج ترین مشکلات نرم افزاری ایکس باکس سری ایکس

ایکس باکس سری ایکس

همیشه بعد از عرضه کالا‌های مختلف، مشکلات مختلفی گریبان‌گیر آن‌ها است. Xbox Series X نیز به عنوان قوی‌ترین کنسول نسل نهم، مشکلات خاص خود را دارد. در ادامه با تیلنو و آموزش رفع مشکلات نرم افزاری ایکس باکس سری ایکس همراه باشید.

همیشه بعد از عرضه بازی‌ها و کنسول‌های مختلف مشکلات مختلفی گریبان‌گیر آن‌ها است. باگ‌های مختلفی که تاثیرات گاه و بی‌گاه خود را روی تجربه کاربر می‌گذارند. خوشبختانه کنسول‌های نسل نهم بعد از عرضه، عملکرد سخت افزاری و نرم افزاری خیلی خوبی از خود نشان دادند و بیشتر خریداران با مشکل خاصی روبرو نشدند. اگر شما جز معدود افرادی هستید که با مشکلات سخت‌افزاری روی کنسول Xbox Series X خود دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌توانید به قسمت اول این پرونده سر بزنید و در مطلب راه حل رایج ترین مشکلات سخت افزاری ایکس باکس سری ایکس، راه حل مشکلات کنسول خود را مشاهده کنید. باگ‌ها و مشکلات نرم‌افزاری خیلی راحت‌تر از مشکلات سخت‌افزاری قابل رفع و رجوع هستند و شرکت سازنده با آپدیت‌های مختلف، می‌تواند باگ‌ها را برطرف کند. در این مطلب نگاهی به راه حل رایج‌ترین مشکلات نرم افزاری ایکس باکس سری ایکس که هنوز با آپدیت‌ها برطرف نشده‌اند، می‌اندازیم. همراه تیلنو باشید.

متصل نشدن دسته به ایکس باکس سری ایکس

ایکس باکس سری ایکس

مایکروسافت نسل نهم را با اعمال تغییرات جزئی روی کنترلر خود آغاز کرد. ردموندی‌ها همان کنترلر ایکس باکس وان را با بهبود‌های کوچک برای کنسول‌های نسل نهمی خود نیز در دسترس قرار دادند. یکی از مشکلاتی که خریداران سری ایکس با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، متصل نشدن کنترلر به ایکس باکس است. قبل از اینکه راه حل‌های این مشکل را مرور کنیم، ابتدا از سلامت باطری‌های کنترلرِ خود اطمینان پیدا کنید و در صورت امکان، یک کنترلر دیگر را روی کنسول امتحان کنید. اگر کنترلر دیگر به کنسول متصل شد، احتمال خرابی کنترلر ایکس باکس سری ایکس شما وجود دارد و باید با فروشنده، این قضیه را در میان بگذارید. حال به سراغ راه حل این مشکل می‌رویم.

  • کنسول خود را با دکمه ایکس باکس قرار داده شده روی آن روشن کنید.
  • کنترلر خود را نیز تقریبا همزمان با کنسول روشن کنید.
  • دکمه Pair را تا زمانی که لوگو ایکس باکس شروع به فلش زدن کند نگه دارید. محل دکمه Pair را در اینجا مشاهده کنید.

بعد از طی کردن مراحل بالا، سرعت چشمک زدن سریع چراغ‌های دسته و کنسول کم شده و دسته شما به کنسول متصل می‌شود. اگر باز هم موفق نشدید، باید کنسول خورد را هارد ریست کنید. برای این کار دکمه ایکس باکس روی کنسول را نگه دارید تا به طور کامل خاموش شود. حال دوباره ایکس باکس را روشن کرده و سعی کنید دسته را متصل کنید. اگر این کار هم جواب نداد، به کمک کابل USB کنترلر ایکس باکس را به کنسول متصل کنید. با اتصال سیمی کنسول و کنترلر بدون‌شک باید دسته کار کند، اگر باز هم دسته کار نکرد، مشکل سخت‌افزاری از دسته شما است و باید با فروشنده کنترلر این مورد را در میان بگذارید.

اجرا نشدن بازی‌ها با ارور 0x800708ca در Xbox Series X

بعضی از کاربران ایکس باکس سری ایکس بعد از اجرای بازی‌ها با ارور “Something went wrong. 0x800708ca” مواجه شدند. اروری که برای اجرای بازی‌هایی که آپدیت نسل نهم دریافت کرده‌اند ظاهر می‌شود و مایکروسافت هم وعده رفع این باگ را در آپدیت‌های بعدی به گیمرها داده است. در حال حاضر راه حل رفع این مشکل، ریست کردن کنسول است. برای ریست کردن طبق مراحل زیر پیش بروید.

  • دکمه ایکس باکس را روی کنترلر فشار دهید تا منو Guide باز شود.
  • وارد تنظیمات شوید.
  • وارد بخش‌های System > Console Info > Reset Console شوید.
  • گزینه Reset and Keep My Games & Apps را انتخاب کنید. 

اگر مراحل بالا مشکل شما را حل نکرد، تنها راه باقی مانده حذف و نصب دوباره بازی مشکل‌دار است.

بازی‌های Smart Delivery روی ایکس باکس سری ایکس اجرا نمی‌شوند یا مشکلات گرافیکی دارند

Smart Delivery یکی از ویژگی‌های جذابی بود که مایکروسافت در کمپین‌های تبلیغاتی کنسول‌های نسل نهمی خود، حسابی روی آن مانور داد. این ویژگی به گیمر‌هایی که بازی‌های نسل قبل را در اختیار داشتند اجازه می‌داد تا به صورت رایگان به نسخه نسل نهمی بازی دسترسی پیدا کنند. فرض کنید بازی Gears 5 را برای ایکس باکس وان خود تهیه کرده‌اید و حال قصد کوچ به نسل نهم را دارید؛ با این ویژگی می‌توانید بدون هیچ‌مشکلی به صورت رایگان نسخه نسل نهمی بازی خریداری شده را دریافت کنید. این ویژگی جذاب تا به امروز بدون مشکل نبوده و بعضی بازی‌ها یا اجرا نمی‌شوند یا بعد از اجرا روی کنسول‌ها نسل نهمی، مشکلات گرافیکی عجیب و غریبی دارند. متاسفانه مایکروسافت هیچ اظهار نظر رسمی در این باره نکرده و تنها گزینه پیش رو تا انتشار آپدیت‌های بعدی، حذف و نصب دوباره بازی‌های مشکل‌دار است.

ایکس باکس سری ایکس

اجرا نشدن بازی‌های ایکس باکس 360 روی XBox Series X

یکی دیگر از مشکلات نرم افزاری ایکس باکس سری ایکس که خریدارن با آن سر و کله می‌زنند، اجرا نشدن یا کرش کردن بازی‌های ایکس باکس 360 روی کنسول نسل نهمی مایکروسافت است. فقط حواستان باشد این راه حل تنها برای بازی‌های ایکس باکس 360 است و اگر با بازی‌های ایکس باکس وان مشکل دارید، راه حل آن را در بخش بالا توضیح دادیم. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که بازی‌های ایکس باکس 360 را روی هارد اکسترنالی نصب کرده‌اید  که بازی‌های ایکس باکس وان روی آن قرار داشته‌اند. برای رفع مشکل طبق مراحل زیر عمل کنید:

  • وارد تنظیمات شوید.
  • طبق مراحل System > Storage عمل کنید.
  • گزینه Clear Local Xbox 360 Storage را انتخاب کنید.

با توجه به آغاز نسل نهم بازی‌های ویدیویی اگر قصد دارید با کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت به نسل جدید کوچ کنید می‌توانید با مراجه به صفحه خرید ایکس باکس سری ایکس و  خرید ایکس باکس سری اس کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت را از فروشگاه تیلنو تهیه فرمایید. درضمن، امکان خرید کنترلر ایکس باکس سری ایکس و اس نیز از فروشگاه فراهم است و می‌توانید این کنترلر را نیز با بهترین قیمت تهیه کنید.

ارور Trim failed و مشکلات به اشتراک گذاشتن فیلم‌ها و عکس‌های گرفته شده

یکی از مشکلات عجیب و غریبی که کاربران ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، ارور‌های مختلف در حین اشتراک گذاری فیلم‌ها و عکس‌های گرفته شده در ایکس باکس لایو است. کنسول‌های ایکس باکس هیچوقت به سادگی پلی استیشن اجازه ضبط ویدیو را به گیمر نمی‌دهند اما این مشکل هم کاملا غیر عادی است. در این شرایط حتی Trim کردن هم با مشکل برخورده و کاربران با ارور Trim failed مواجه می‌شوند. متاسفانه مایکروسافت هیچ اظهار نظری در این مورد نداشته و باید رفع این مشکل را نیز به آپدیت‌ها بسپاریم.

Xbox Series X

در این پرونده سعی کردیم تا بیشتر باگ‌های رایج ایکس باکس سری ایکس را برای شما لیست کرده و اگر راه حلی وجود دارد، آن را برایتان شرح دهیم. خوشبختانه ایرادات ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس آنقدر رایج نیستند و بیشتر خریداران نیز با مشکل خاصی روبرو نمی‌شوند، اما اگر به هر یک از مشکلاتی که ذکر کردیم برخوردید، می‌توانید راه‌حل‌های بالا را برای رفع آن‌ها به کار بگیرید.
نظر شما درباره کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت چیست؟ به نظر شما مایکروسافت موفق شده تا از لحاظ کیفی کنسول‌های خوبی را تحویل گیمر‌ها دهد؟ نظرات خود را با تیم تیلنو و کاربران آن به اشتراک بگذارید.

منبع: digitaltrends

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید