راهنمایی و آموزش, راهنمای بازی, راهنمای مراحل بازی

راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها

راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها

بازی Resident Evil 4 Remake که شما را در نقش لئون کندی قرار می‌دهد، نهایت تلاش خود را برای به چالش کشیدن گیمر به کار می‌گیرد. همین موضوع چالش‌های متعددی به وجود می‌آورد که نجات دادن دختر رئیس جمهور را با مشکلات مختلفی همراه می‌کند. اگر شما هم با این چالش‌ها مشکل دارید، می‌توانید با مطالعه راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake با راحتی و آگاهی بیش‌تری از سدشان رد شوید.

راهنمای Resident Evil 4 Remake برای تازه‌کارها

بازی Resident Evil 4 Remake که به تازگی منتشر شده و واکنش‌های به شدت مثبتی دریافت کرده، در مورد شخصیتی با نام لئون اس کندی (Leon S. Kennedy) است. لئون به عنوان یک سرباز کارکشته به یک روستای فراموش شده و ترسناک می‌رود و وظیفه دارد که دختر رئیس جمهور را از دل وحشت‌های آن نجات دهد. اما این راه به هیچ وجه آسان نیست و داستان بازی، لئون را در قالب چالش‌ها و مصائب متفاوتی قرار می‌دهد که رد شدن از مانع‌شان می‌تواند حسابی سخت باشد. در چنین شرایطی گرفتن کمک حسابی تاثیرگذار است و می‌تواند جریان آب را به طور کلی تغییر دهد.

راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake که در این مقاله به آن می‌پردازیم، به نکات مهمی در مورد مبارزات و روند زنده ماندن اشاره دارد. هرچند که اثر مورد بحث شباهت‌های زیادی به نسخه اروجینال (که در سال 2005 منتشر شد) دارد، اما شامل تفاوت‌های عمده‌ای هم می‌شود تا گیمرهای قدیمی‌تر هم در این میان مورد امتحان و آزامایش قرار گیرند. پس مهم نیست که جزو طرفداران قدیمی این بازی باشید یا برای اولین بار به سراغ آن بروید؛ با توجه به نکات این مقاله می‌توانید لحظات جذاب‌تر و صد البته آگاهانه‌تری را تجربه کنید.

نکات مربوط به Healing و ساخت Herbها

شما در رزیدنت ایول 4 ریمیک هراز چندگاهی با گیاهان سبزی با نام Green Gerb روبرو می‌شود که قابلیت Healing دارند و می‌توانند خط سلامتی لئون را پر کنند. هرچند که استفاده سریع از این گیاهان سبز می‌تواند HP شما را احیا کند، اما بهتر است کمی صبر داشته باشید. اگر با گشت و گذار در محیط و لوت کردن پیرامون آیتم‌هایی تحت عنوان Red Herb و Yellow Herb پیدا کردید، می‌توانید آن‌ها را با Green Herbها ترکیب کرده و آیتم‌های قدرتمند‌تری به دست آورید.

اگر شما یک Green Gerb را با یک Red Herb ترکیب کنید، به آیتمی می‌رسید که خط سلامتی شخصیت اصلی را سه برابر بیش‌تر از Green Herb خالی پر می‌کند. حال اگر گیاه زرد یا همان Yellow Herb را هم به این ترکیب بیفزایید، حداکثر خط سلامتی یا HP لئون بیش‌تر می‌شود تا او پتانسیل دریافت آسیب بیش‌تری از دشمنان را داشته باشد. حال اگر Herbهای موجود در Inventory به اتمام رسید باید چه کنیم؟ اگر تعداد گیاهان مورد بحث شما به عدد صفر رسید، می‌توانید با رفتن به سراغ آیتم‌هایی نظیر First Aid Kit، Chicken Egg، Viper و Bass به ترمیم زخم‌های لئون اس کندی بپردازید.

دفع حملات دشمن با استفاده از چاقو و مخفی‌کاری

بازی مورد بحث ما یک Remake به شمار می‌رود و به گونه‌ای طراحی شده تا گیمرهای جدید با مکانیک‌های مدرن و به روزی روبرو شوند (هرچند که پایبندی به ریشه‌ها کاملا مشهود است). یکی از این تغییرات که با هدف راضی کردن طرفداران جدید اعمال شده، به بحث مبارزات تن به تن و با استفاده از چاقو مربوط می‌شود. پس اگر می‌خواهید در درگیری‌های Melee بهتر عمل کنید، بهتر است به نکاتی که در ادامه می‌آیند توجه کاملی داشته باشید:

 • لئون کار خود را با چاقویی شروع می‌کند که Combat Knife نام دارد. شما می‌توانید با پیشروی در بازی این چاقو را ارتقا دهید و آن را تعمیر کنید. اما در این میان می‌توانید از چاقوی متفرقه مانند Kitchen Knife و Boot Knife هم کمک بگیرید
 • اگر با هدف مخفی‌کاری به دشمنان نزدیک شوید و از چشم و توجه‌شان به دور بمانید، می‌توانید آن‌ها را به آرام‌ترین شکل ممکن بکشید. هنگامی که به صورت مخفیانه به آن‌ها نزدیک شدید، باید دکمه R2 را فشار دهید
 • حال اگر خواستید حملات دشمنان من جمله حملات فیزیکی‌شان را دفع یا Parry کنید، کافی است درست در زمان ضربه زدن‌شان دکمه L1 را فشار دهید
 • در کنار این موارد امکان حمله مستقیم با استفاده از چاقوها وجود دارد. پس اگر خواستید تیرهای خود را برای نبردهای سخت‌تر ذخیره کنید، می‌توانید دکمه R2 را نگه دارید تا لئون چاقو خود را درآورد و شروع به حمله کردن کند.

اما با وجود تمامی نکات ذکر شده باید بدانید که تمامی چاقوهای موجود در بازی عمر مشخصی دارند و هنگامی که زیاد با آن‌ها کار کنید، می‌شکنند. در حالی که امکان تعمیر چاقوهای متفرقه از جمله Boot Knife وجود ندارد، شما برای تعمیر یا ارتقا Combat Knife مانعی نخواهید داشت. بنابراین چاقوهایی که در محیط پیدا می‌کنید صرفا یک سری مهمان زودگذر هستند و خیلی سریع از بین می‌روند؛ پس روی آن‌ها زیاد حساب نکنید.

راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها

در شرایط مناسب از Cheese Encounterها کمک بگیرید

Cheese Encounterها که در نسخه اورجینال هم حضور داشتند، می‌توانند در برخی از شرایط مشخص حسابی به شما کمک کنند. اما این به چه معنی است؟ به طور اصولی، بخش‌های مختلف داستان بازی Resident Evil 4، محیط‌ها و دشمنان خاص خود را دارند. این بدان معنی است که اگر از دست دشمنان فرار کنید و به یک Section دیگر برسید، آن‌ها از یک نقطه مشخص به بعد شما را دنبال نخواهند کرد. همین موضوع موقعیت‌هایی متعددی را برای لئون فراهم می‌سازد که می‌تواند از آن‌ها برای فرار از مهلکه یا کشتن دشمنان بهره ببرد. علاوه بر موارد ذکر شده، Cheese Encounterها به درد سیو بازی هم می‌خورند. هنگامی که از مرز دو Section مختلف رد می‌شوید، یک Autosave به صورت خودکار فعال می‌شود تا روند پیشرفت خود را در صورت Game Over شدن از دست ندهید. این روش برای زمانی که با Typewriterهای مخصوص ذخیره فاصله دارید حسابی به کار می‌آید. البته توجه داشته باشید که استفاده از Cheese Encounterها در همه مواقع ممکن نیست و هنگامی که به یک در قفل یا مهر و موم شده برخورد کردید، بهتر است آن را به دست فراموشی بسپارید.

به نقاط ضعف دشمن شلیک کرده و از Melee Strike کمک بگیرید

ساکنین ترسناک روستا موجود در بازی رزیدنت ایول 4 زامبی نیستند و Ganados نام دارد. از آنجایی که انسانیت هنوز هم در بدن این روستایی‌ها جریان دارد، شامل یک سری نقطه ضعف مشخص هم می‌شوند. برای مثال هنگامی که به سر این افراد شلیک کنید با Stun شدن‌شان روبرو می‌شوید. این در حالی است که اگر به پاها و به طور مشخص‌تر به زانوهای ایشان شلیک کنید، قدرت حرکت سریع را از آن‌ها می‌گیرید. حال اگر یک دشمن را با شلیک به سر Stun کردید، می‌توانید کارش را با یک Melee Strike به اتمام برسانید. برای این کار هنگامی یک دشمن Stun شد و یک علامت بالای سر او شکل گرفت، خیلی سریع خود را به او برسانید و دکمه ضربدر را فشار دهید. این کار باعث مرگ سریع دشمن مورد نظر می‌شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، در برخی مواقع اگر به دشمنان آسیب مشخصی وارد کنید آن‌ها روی زمین می‌افتند. در چنین شرایطی اگر به اندازه کافی به آن‌ها نزدیک شوید می‌توانید با فشردن دکمه R2 و با استفاده از یک چاقو کارشان را به اتمام برسانید. اگر از این موارد به صورت دقیق و آگاهانه کمک بگیرید، در مبارزات نزدیک دست بالا را خواهید داشت.

در حین درگیری‌های شلوغ، دشمنان را در کنار یکدیگر جمع کنید

در برخی مواقع، بازی رزیدنت ایول 4 ریمیک شما را در بین گروه بزرگی از دشمنان قرار می‌دهند که امکان دور زدن آن‌ها با استفاده از Cheese Encounter هم وجود ندارد. در چنین شرایطی چه کاری می‌توان انجام داد؟ چه برنامه دفاعی مناسبی در این موقعیت وجود دارد؟ به طور کلی حمله دسته جمعی دشمنان می‌تواند ترسناک‌تر باشد. اما اگر تعداد آن‌ها از یک حد مشخص رد شود، نمی‌توان در مبارزات تک به تک آن‌ها را شکست داد؛ چرا که مهمات کافی وجود ندارد. در چنین موقعیتی بهتر است همه آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید یا کاری کنید که حداقل چندنفر از آن‌ها در نزدیکی هم قرار داشته باشند. اگر این کار را انجام دهید قادر هستید با استفاده از شاتگان یا نارنجک، به طور همزمان به چند نفر از آن‌ها آسیب بزنید (چون تیرهای شاتگان پخش می‌شود و به یک محدوده کوچک برخورد نمی‌کند).

دشمنان را به جان یکدیگر بیندازید

در بین دشمنان معمولی بازی که اکثر آن‌ها از ساکنین بومی روستا تشکیل می‌شوند، یک سری دشمن خاص و قدرتمند وجود دارند. از جمله این دشمنان خاص می‌توانیم به مواردی مانند Chainsaw Villager، Pighead و Garradorsها (دشمنان نابینایی که از صدا برای پیدا کردن لئون کمک می‌گیرند) اشاره کنیم. این دشمنان خاص دقت زیادی در حملات خود ندارند و مکان شما را حدودی حدس می‌زنند. برای مثال Chinasaw Villager آنقدری اره برقی خود را به اطراف تکان می‌دهد تا بتواند به لئون آسیب بزند. حال اگر دشمنان معمولی را در حالی به Chainsaw Villager نزدیک کنید که او اره برقی خود را در هوا می‌چرخاند، می‌توانید بدون شلیک حتی یک گلوله چندنفر از آن‌ها را بکشید. بدین شکل دشمنان را به جان هم انداخته‌اید و کار خود را حساب راحت کردید.

راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها

اسلحه مورد اعتماد خود را ارتقا دهید

در حالی که بازی Resident Evil 4 Remake شامل طیف عظیمی از اسلحه‌ها می‌شود، بعید است که از همه آن‌ها استفاده کنید و به احتمال زیاد برخی از آن‌ها را به دست فراموشی می‌سپرید. به همین خاطر بهتر است چند عدد از اسلحه‌های محبوب و مورد علاقه خود را پیدا کنید، با آن‌ها به مبارزه بپردازید و به فکر Upgrade کردن‌شان باشید. لئون کار خود را با Combat Knife شروع می‌کند که بهتر است آن را تا جای ممکن ارتقا دهید. اما رفته رفته اسلحه‌هایی نظیر Handgun، Pump Shotgun و یک Rifle برای وی در دسترس قرار می‌گیرند که چهار سلاح اصلی بازی را تشکیل می‌دهند. از این جا به بعد اسلحه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید دسته‌ای از آن‌ها را از شخصیت Merchant بخرید و دسته باقی مانده را در محیط پیدا کنید.

به دنبال شعله‌های بنفش و علامت‌های زرد باشید

اگر می‌خواهید به تمامی محتویات و گوشه کنارهای بازی مورد بحث دسترسی داشته باشید، بهتر است حواس خود را نسبت به شعله‌های بنفشی که در دور دست می‌بینید جمع کنید. این شعله‌های بنفش نشانگر حضور شخصیت Merchant هستند که می‌توانید با تعامل با وی، آیتم‌های جدید بخرید یا برخی از آن‌ها را ارتقا دهید. در بیش‌تر مواقع شخصیت Merchant در پیرامون Typewriterها دیده می‌شود که قادر هستید با کمک از آن‌ها روند خود را ذخیره کنید. علاوه بر شعله‌خای بنفش، بهتر است همیشه چشم‌های خود را برای علامت‌های زرد موجود در محیط تیز نگه دارید. این علامت‌های زرد معمولا نشانگر اشیا و محیط‌هایی هستند که می‌توانید با آن‌ها تعامل برقرار کنید. برای مثال اگر با یک علامت زرد روی زمین مواجه شدید، احتمالا قادر هستید از لبه آن به سمت زمین‌های پایین‌تر بپرید.

Inventory خود را مدیریت کنید

Inventory یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مکانیک‌های موجود در بازی است که تعداد آیتم‌های قابل حمل شما را مشخص می‌کند. هرچقدر که Inventory خویش را بیش‌تر ارتقا دهید، قادر به حمل آیتم‌های بیش‌تر و بزرگ‌تری خواهید بود (خرید این Upgradeها از طریق شخصیت Merchant ممکن است). به همین دلیل باید یک سری از نکات مهم راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake را در ذهن داشته باشید تا به مشکل نخورید. شما می‌توانید این نکات را در ادامه مشاهده کنید:

 • توجه داشته باشید که کلیدها، Treasureها و الماس‌ها فضای Inventory را اشغال نمی‌کنند و به طور کلی به یک پنل دیگر مربوط می‌شوند
 • هنگامی که با یک Typewriter تعامل برقرار کردید، می‌توانید آیتم‌هایی نظیر اسلحه، قطعات اسلحه و First Aid Kitها را در Storage خود ذخیره کنید. آیتم‌هایی که درون Storage قرار می‌گیرند را قادر هستید با رسیدن به یک Typewriter دیگر، به Inventory خود بازگردانید
 • امکان ذخیره آیتم‌هایی مانند Herbها، Gunpowderها، Supplyها و سایر موارد مشابه در Storage وجود ندارد
 • اگر به فضای بیش‌تری احتیاج دارید و کمی آیتم‌های موجود در Inventory را بد چیده‌اید، بهتر است دکمه D-Pad چپ را فشار دهید. بدین ترتیب خود بازی آیتم‌های شما را به صورت خودکار مرتب می‌کند. هم‌چنین اگر خواستید آن‌ها را به صورت دستی مرتب کنید باید دکمه مربع را فشار دهید
 • اگر تمام روش‌های ممکن را امتحان کردید ولی بازهم جای کافی نداشتید، بهتر است آیتم‌های غیرضروری را دور انداخته یا به اصطلاح Discard کنید. علاوه بر این، امکان ترکیب برخی از آیتم‌ها و ساخت یک آیتم جدید هم وجود دارد که به خلوت‌تر شدن Inventory منتهی می‌شود. اگر از روش دوم کمک بگیرید حداقل چیزی را دور نینداخته‌اید و در عوض از آن استفاده کردید
راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها

آیتم‌های غیر ضروری و Treasureها برای کسب پول بیش‌تر بفروشید

بیش‌تر آیتم‌هایی که در Inventory خود می‌بینید قابل فروش هستند. شما در ازای فروش این آیتم‌ها Pesetas دریافت می‌کنید که حکم پول رایج بازی را دارند. در ادامه لیست آیتم‌هایی که امکان فروش‌شان وجود دارد را مشاهده خواهید کرد:

 • Treasureها و Gemstoneها
 • آیتم‌های مربوط به مبارزات که به آن‌ها نیاز ندارید
 • کلیدهایی که قبلا از آن‌ها استفاده کرده‌اید
 • اسلحه‌ها؛ من جمله اسلحه‌هایی که به Upgrade کردن‌شان پرداخته‌اید. برای مثال اگر اسلحه‌ای نظیر Red9 را به طور کامل ارتقا داده باشید، می‌توانید آن را بفروشید و مقدار مشخصی از پول اضافی مربوط به Upgradeها را هم دریافت کنید

Requestها را برای دریافت Spinelها به اتمام برسانید

علاوه بر مواردی که تا این نقطه از راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها به آن‌ها اشاره کردیم، تکمیل Requestها که به شخصیت Merchant مربوط می‌شوند هم از اهمیت بالایی برخوردارند. این Requestها یک سری ماموریت فرعی کوتاه هستند که در قالب برگه‌های کوچکی که به میزها و دیوارها چسبیده شده‌اند، نمایش داده می‌شوند. اگر پی این ماموریت‌های فرعی را بگیرید و آن‌ها را به اتمام برسانید، پاداشی تحت عنوان Spinel دریافت خواهید کرد. Spinelها نوع خاصی از پول موجود در بازی هستند که می‌توانید آن‌ها را برای خرید آیتم‌های ویژه، با شخصیت Merchant مبادله کنید.

دوستان خود را زنده نگه دارید

علاوه بر خود لئون که کاراکتر محور بازی محسوب می‌شود، زنده نگه داشتن دوستان این شخصیت هم از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از چند ساعت ابتدایی بازی شما با شخصیتی با نام Ashly Graham برخورد می‌کنید که در واقع همان دختر رئیس جمهور است. از آنجایی که نجات اشلی دلیل اصلی ورود لئون به داستان است، محافظت از این دختر جوان از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. مکانیک‌های مربوط به اشلی نسبت به نسخه اورجینال با بهبودهای چشم‌گیری همراه شده تا بتوانید به شکل راحت‌تری از او محافظت کنید. علاوه بر دختر رئیس جمهور یک سگ سفید (که بیش‌تر شبیه یک گرگ است تا سگ) هم وجود دارد که در همان اوایل داستان داخل یک تله گیر کرده است. اگر این سگ بامزه را نجات دهید او به دوست شما تبدیل می‌شود و در باس فایت بعدی به کمک‌تان خواهد آمد. توجه داشته باشید که سگ مورد بحث فقط برای لئون بامزه است و برای دشمنان او، به یک حیوان وحشی و خونخوار تبدیل می‌شود. پس بهتر است هوای او را هم داشته باشید.

در این نقطه به پایان مقاله راهنمای بازی Resident Evil 4 Remake برای مبتدی‌ها می‌رسیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما با طبیعت چالش برانگیز بازی کنار می‌آیید یا هنوز در حال وفق دادن خود هستید؟ نظرات و سوالات خود را در بخش کامنت‌ها با تیم تیلنو در میان بگذارید.

منبع: GameSpot

author-avatar

درباره ارحام ادبخواه

سلام، من ارحام هستم. زندگی من با سه کلمه گره خورده، ویدئو گیم، فوتبال و سینما. زندگی من بدون این سه تا بی معنی میشه و هویت خودشو از دست میده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *