یادداشت, بازی, داستان

توضیح پایان بندی بازی GTA V

توضیح پایان بندی بازی GTA V

برخلاف روند همیشگی راکستار در عناوین پیشین خود، نحوه پایان بندی بازی GTA V طوری طراحی شده که بازیکنان، سه پایان متفاوت را (با توجه به انتخاب‌شان) تجربه کنند. بازی GTA V که با بخش آنلاین و چندنفره خود سود بی‌نظیری را برای کمپانی سازنده خود یعنی راکستار فراهم آورده، در بخش داستانی هم خود را قوی نشان داده و با گذشت هشت سال و دو نسل از انتشار آن در سال 2013، اکنون برای کنسول‌های نسل نهمی هم عرضه شده و در قالب نسخه‌ای بهبود یافته، در دسترس بازیکنان قرار دارد.

داستانی با سه پایان متفاوت

بعد از به اتمام رساندن چندین ساعت از گیم‌پلی بازی GTA V و دزدی‌های بزرگ و پر خطر، فرنکلین (Franklin) و ترور (Trevor) و مایکل (Michael)، متحدان هم محسوب شده و همگی از سودی که از دستبردها برده‌اند، راضی و سرخوش‌اند. اما طولی نمی‌کشد که فرنکلین از دِوین وِستون (Devin Weston) و اِستیو هِینس (Steve Haines) دستور قتل ترور و مایکل را به دلیل آشوب‌ها و خطراتی که ایجاد کرده‌اند، می‌گیرد. حال بستگی به بازیکن دارد که کدام یک از گزینه‌های پیش‌روی خود را انتخاب کند. این گزینه‌ها که پایان بندی بازی GTA V محسوب می‌شوند، در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده‌اند؛ پس همراه ما باشید. حال در این میان اگر قصد دارید به شخصه پایان بندی‌های جی تی ای وی را تجربه کنید، می‌توانید به صفحه خرید بازی GTA V برای PS5 و خرید بازی GTA V برای PS4 سر بزنید.

پایان اول: مرگ ترور

توضیح پایان بندی بازی GTA V

بعد از انتخاب پیشنهاد اِستیو در رابطه با مرگ ترور، بلافاصله مرحله Something Sensible آغاز می‌شود. بعد از تماس فرنکلین با ترور، زمان و مکان مشخصی برای گفتگو و صحبت با ترور تعیین می‌شود. در راه رسیدن به مکان قرار، فرنکلین تصمیم خود را به گوش مایکل می‌رساند و به او می‌گوید که بین کشتن مایکل و ترور، ترور را انتخاب کرده که با واکنش خمشگین (اما درمانده) مایکل مواجه می‌شود. زمانی که فرنکلین با ترور رو به رو می‌شود، هنگام پیاده شدن ترور از خودروی خود، فرنکلین اسلحه رابه سمت او نشانه می‌رود اما ترور موفق به فرار می‌شود. در این قسمت از مرحله باید با پشت سرگذاشتن تعقیب و گریزی دشوار، ترور را گیر انداخته و دخل او را بیاورید. اما بدون حضور مایکل، این کار شدنی نیست. در هنگام تعقیب ترور، ناگهان مایکل از راه می‌رسد و با خودروی خود، به وسیله نقلیه ترور ضربه‌ای وارد می‌کند که اینکار باعث می‌شود ترور با مخزن سوختی که در نزدیکی جاده است برخورد کند. حال که ترور زخمی و درمانده شده و از خیانت نزدیک‌ترین دوستانش زخم خورده، در حالتی که سر تا پای او با بنزین خیس شده، از فرنکلین می‌خواهد او را بکشد. طراحی این صحنه به گونه‌ای بوده تا بازیکن بتواند انتخاب کند چه کسی ماشه را می‌کشد (بین مایکل و فرنکلین). اگر فرنکلین را برای شلیک انتخاب کنید، مایکل مانع این کار می‌شود تا خودش کسی باشد که تیر را شلیک می‌کند. اگر هم مایکل را انتخاب کنید، فرنکلین دخالتی نمی‌کند. انتخاب شما هیچ تاثیری روی نتیجه پیش‌رو ندارد؛ بنزین ریخته شده با گلوله مایکل به آتش در می‌آید و ترور می‌سوزد. بعد از کشته شدن ترور، مایکل و فرنکلین همچنان دوستان هم باقی خواهند ماند و در دیالوگ‌هایی بعد از پایان داستان بازی، یاد و خاطره ترور را زنده نگه می‌دارند.

پایان دوم: مرگ مایکل

توضیح پایان بندی بازی GTA V

اگر تصمیم بگیرید تا از دستور دِوین پیروی کنید، باید مایکل را به قتل برسانید. البته باید گفت که بین گزینه‌های پایان بندی بازی GTA V، این گزینه عملا یک پایان بد و دور از منطق برای داستان و اثری فوق‌العاده مانند GTA V به حساب می‌آید. با این حال اگر تصمیم به انتخاب این راه گرفته‌اید، شاهد آغاز شدن مرحله The Time’s Come خواهید بود که فرنکلین با ترور تماس خواهد گرفت و تصمیم خود را با او در میان خواهد گذاشت. ترور از همکاری در قتل مایکل امتناع می‌کند و با عصبانیت، تلفن را بر روی فرنکلین قطع می‌کند. با توجه به اینکه مایکل نقشی پدرگونه را در زندگی فرنکلین ایفا کرده، تردید و شک عجیبی فرنکلین را در بر می‌گیرد و با وجود دست رد زدن ترور به سینه فرنکلین، تردید او همچنان بیش‌تر می‌شود. فرنکلین با تماس با مایکل، زمان و مکان مشخصی را برای ملاقات تعیین کرده و زمانی که به دیدار او می‌رود، با صحنه‌ای عجیب رو به رو می‌شود؛ مایکل بلاخره از وضع زندگی و خانواده خود راضی و خوشحال است. در همین حین دختر مایکل (تِرِیسی) با او تماس گرفته و خبر قبولی‌اش در دانشگاه را به پدرش می‌دهد. ذوق و خوشحالی عجیبی از لحن و صدای مایکل می‌بارد؛ ذوقی که به زودی توسط فرنکلین نابود خواهد شد.

مایکل از نحوه صحبت و اضطراب فرنکلین، پی می‌برد که او قصد جانش را دارد؛ پس سریع سوار خودروی خود شده و پا به فرار می‌گذارد. بعد از تعقیب و گریزی طولانی، به نیروگاهی می‌رسید که باید مایکل را به قتل برسانید. با وجود تلاش‌های فراوان فرنکلین و مقاومت بی اندازه مایکل، مجبور می‌شوید که به بالای نیروگاه رفته و با مایکل درگیر شوید. بعد از رد و بدل کردن دیالوگ‌هایی تامل برانگیز در بالای نیروگاه، فرنکلین مایکل را سمت نرده‌ها هل می‌دهد تا شاهد انتخابی دیگر توسط بازیکن باشیم.

باز هم به دوراهی می‌رسیم، اما این بار تاثیری برروی نتیجه درگیری نخواهد داشت. هنگامی که مایکل در شرف سقوط است، فرنکلین دست او را می‌گیرد و در همین حالت، می‌توانید انتخاب کنید که فرنکلین مایکل را نجات دهد یا او را رها کند. همانطور که گفتیم نتیجه این تصمیم یکسان است؛ اگر هم تصمیم به نجات مایکل بگیرید و از اعمال خود پشیمان شوید، مایکل عذر فرنکلین را نمی‌بخشد و دست فرنکلین را پس می‌زند. مایکل به پایین سقوط کرده و کشته می‌شود. ترور و جیمی (Jimmy) هم رابطه و قراردادهای خود با فرنکلین را به هم می‌زنند و تمامی ثروت و سهام مایکل، به خانواده او می‌رسد تا تنبیهی برای نمک نشناسی فرنکلین باشد.

پایان سوم: آرزوی مرگ

توضیح پایان بندی بازی GTA V

سومین پایان بندی بازی GTA V، یک پایان خوش برای بازیکنان تلقی می‌شود که راکستار به خوبی از پس طراحی و ساخت آن برآمده است. بعد از انتخاب گزینه سوم که Deathwish (یا همان آرزوی مرگ) نام دارد، مرحله The Third Way آغاز می‌شود. پس از شروع این مرحله، فرنکلین به دیدار لِستِر خواهد رفت تا با تبادل نظرات و پیش‌بینی پیامدهای احتمالی، نقشه دقیقی برای زنده ماندن مایکل و ترور و قتل دشمنان آن‌ها بکشند. بعد از گذشت مدتی، لستر با طراحی نقشه‌ای دقیق و کارآمد، زنده ماندن و ثروتمند شدن مایکل و ترور و فرنکلین را تضمین می‌کند.

در ابتدای کار، فرنکلین، لامار، ترور و مایکل برای ماموران اِف بی آی و Merryweather تله گذاشته و با نابودی تعداد زیادی از آن‌ها، عملا از شر پلیس و ماموران قانون خلاص می‌شوند. بعد از این اتفاق، ترور و مایکل و فرنکلین، از هم جدا شده و هرکدام به سمت موقعیت افرادی می‌روند که آرزوی مرگ و قصد جان‌شان را داشته‌اند. بعد از نابودی اِستیو(توسط ترور)، Wei Cheng (توسط فرنکلین) و Stretch (توسط مایکل)، ترور با یورش به خانه دِوین وِستون (که در واقع شرور اصلی بازی است)، افرادش را کشته و خود دِوین را در صندوق ماشینش زندانی می‌کند. ترور سوار آن خودرو شده و بعد از رانندگی در مسیری نسبتا طولانی، به دره‌ای می‌رسد که فرنکلین و مایکل منتظرش هستند. بعد از تحقیر و توهین به دِوین، حال باید این سه نفر ماشین را به ته دره هول دهند تا از شر آخرین و خطرناک‌ترین دشمن خود یعنی دِوین، خلاص شوند.

وجود این سه پایان بندی بازی GTA V، تصور اینکه ادامه داستان بازی (در DLC یا نسخه‌های بعدی) بر اساس کدام پایان خواهد بود را برای بازیکنان دشوار کرده بود. اما با عرضه DLC جدیدی برای بخش آنلاین بازی (به نام The Contract) که شخصیت فرنکلین در آن حضور داشت، وقوع اتفاقات سومین پایان در بازی تایید شد.

دراین مقاله به توضیح پایان بندی بازی GTA V پرداختیم و هر سه روش موجود برای اتمام داستان را بررسی کردیم. با وجود گزینه‌های متعدد برای تکمیل داستان بازی، به نظر شما راه بهتری برای خاتمه دادن به بخش داستانی بازی GTA V وجود داشت؟

اینستاگرام تیلنو

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “توضیح پایان بندی بازی GTA V

 1. عرشیا گفت:

  بعد از دزدی بزرگ سیو من رو ۸۸.۱ درصد گیر کرده و هیچ مرحله ایم نیست باید چیکار بکنم؟

  1. بهراد گفت:

   سلام دوست عزیز. شما الان مرحله‌ی آخر رو تموم کردید؟ یعنی یکی از این سه پایان بندی رو دیدید؟ اگه آره، باید بگم که تنها یک سری مراحلن که باعث بالا رفتن درصد سیو می‌شن. مراحلی که دورشون یه هایلایت رنگی وجود داره. من چون از آخرین باری که جی تی ای وی رو بازی کردم، زمان زیادی گذشته دقیقا نمیدونم منظور از دزدی بزرگ چیه.

 2. msalehja گفت:

  یک پایان خوب فقط تو انیمیشن و سریال های کودکانس😢

  1. محمدرضا گفت:

   تورو خدا این جوابو ب من بدین من آخر حرفمم شمارمو میزارم بهم تکست بدین لطف میکنین چون من یک روزه دارم دنبال جواب میگردم نمیتونم بازی کنم میگم که اگه من مثلا تر ور یا مایک رو بکشم دیگه بعد تمام سدن مراحل این شخصیتارو کلا تو بازی ندارم یعنی نمیتونم انتخاب کنم لطفا بگین ۱۴۰۲ ۹بهمن

   1. بهراد گفت:

    سلام دوست عزیز، ما شماره تماستون رو پاک کردیم تا در آینده مزاحمت ایجاد نشه. در جواب سوالتون هم شما هر کدوم رو بکشید، بعد از پایان بازی دیگه نمی‌تونید باهاشون بازی کنید و البته مراحل فرعی مختص به هرکدوم هم از بین میره.

 3. رضا گفت:

  قطعا پایان سوم، بهترین پایان نسبت به دو پایان دیگه هست.همراهی بازیکن و هر 3 شخصیت(مایکل،ترور و فرانکلین) طی داستان و اتفاقات بازی،باعث علاقه بهشون میشه;حتی اگه شخصیت منفوری مثل ترور باشه. بنابراین اغلب تلاش میکنن که پایان سوم رو ببینن.

 4. علی گفت:

  با تشکر از توضیحات تکمیل شما ، به عقیده من بهترین روش خاتمه دادن به داستان بازی همون پایان اول هست که خودتون توضیح دادید، ترور یک شخصیت منفی و منفوری در نظر من هست کارهای بی اخلاقی زیادی هم انجام داده بود،. شخصا ترجیح میدم ترور به درک واصل بشه

  1. Rohiskeleton گفت:

   وفاداری بی حد و مرز ترور به دوستانش حتی مایکل که بهش خیانت کرده.
   را در نظر بگیر و کافی است که بری داستان بچگی ترور را بخونی که در مرحله ای که ترور یه لوس سانتوس می‌رفت داستانش را برای وید تعریف میکرد و باعث شد من بهش علاقه پیدا کنم و حتی جنبه ی اصلی کمدیه بازی بود

   1. بهراد گفت:

    ذقیقا! ترور با وجود رفتار عجیبش، برای دوستاش از هیچی کم نمیذاره

 5. علی گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *